Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duże Spalanie


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Od 4 dni używam CO no i ... spalanie na dobę wychodzi ok 40kg ...

Jak paliłem na potrzeby CWU to przez 10 dni był spokój...

Co mogę zmienić ??

Piec PER-EKO KSR 17kW

podawanie 9s.

przerwa w podawaniu 26s

podtrzymanie 17min.

cza podawania w podtrzymaniu 5s.

Opóźnienie wył. nadmuchu w podtrzymaniu 15s.

Zawór 4-drogowy ustawiony tak że powinno więcej wracać do pieca...

Dom 160m2 zgarażem ogrzewanym, 9 grzejników i 3 pętle podłogówki.

 

 

Sytuacja wygląda tak że kocioł dochodzi do temp zadanej 57st. - temp. rośnie do 62-64 stopni po czym spada do 50st. i tak w kółko...

Piec osiąga temp zadaną tak po około 5 minutach po czym stoi z 5-7min i z powrotem...

 

Pompa ustawiona na 2 bigu... nawet jak teraz pozakręcałem głowice na grzejnikach (oprócz dwóch i trzech pętli podłogówki) to sytuacja taka sama :-(

Proszę o pomoc bo zbankrutuje w zimę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja tez jeszcze jestem świeży w tych ustawieniach, bo piec mam od trzech tygodni. Mam 160 m2 do ogrzania nieocieplonego starego domu. Kocioł 25 KW i ustawione mam podawanie 6 s, przerwa 30 s, przesłona na ok. 60 % zamknięta. Być może za mocno dmuchawa daje czadu i całe ciepełko idzie w komin. Zmniejsz dmuchanie i przymknij na czopuchu, ale nie za mocno(zależy od ciągu na kominie). Skombinuj sobie szybe żaroodporną ze starego grila elektrycznego. Jak otworzysz drzwiczki to przysłon otwór tą szybą, wtedy zobaczysz jak wygląda płomień, czy nie ma dymu itp. Bez tej szyby piec zaciąga powietrze i nie zobaczysz co się dzieje tak naprawdę po zamknięciu drzwiczek. U mnie jak przymknąłem na czopychu, to płomień ładnie odbija się od deflektora i łagodnie opływa na boki, a nie ciągnie w górę. Ale bez tej szybki tego nie zobaczysz. Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

1. Zawór 4d = parę % oszczędności

2. Czujnik pokojowy = kolejne % oszczędności (POLECAM)

Nie za ciepło masz w domu?

A czy tak przypadkiem nie masz nowego (świeżego) domu? = nie dziw się spalaniem do czasu wysuszenia budynku.

 

W ustawieniach czepiłbym się tego podtrzymania 17minut? Dla pelletu ustawiałem ponad 20, na węglu aktualnie 70minut.

pzdr

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalistą nie jestem, trochę praktykiem, ale naprawdę polecam sterownik b.dużo oszczędza i masz ładną stałą temp.. noo, na początku trzeba pobiegać po domu z termometrami, ale da radę ustawić.

Nie przestawiaj więcej niż 1 góra 2 ustawienia bo zgubisz się co zadziałało. Dużo cierpliwości polecam :)

 

I niestety trzeba dosuszyć ściany w środku masz masę wilgoci, u mnie ponad miesiąc (o ile dobrze pamiętam) kociołek pożerał duże ilości.

Nie za ciepło masz w domu?

pozdro

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w domu jest około 23 - 24 stopnie w salonie który jest połączony z jadalnią i kuchnią...

Lubie taką temp. ale faktycznie nieraz trochę za ciepło - niestety jak pozakręcam grzejniki to znowu za chłodno się robi. Wszędzie mam głowice HERZA, które niestety nie reagują na ustawienia więc albo jest ciepło albo nie...

W tym tygodniu kupię może sterownik pokojowy to popróbuje co nie co ...

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze dobierz sterownik pokojowy do kotłowego - pamiętam, że tam mają znaczenia jakieś prądy - naprawdę nie wiem o co w tym chodzi, ale jak pomęczyłem panów w sklepach to dobrali mi odpowiedni

w sklepach i producenta sterownika do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeśli groszek się ładnie wypala, kopczyk o właściwej wielkości, i właściwy kolor płomienia to proponuję nie manipulować czasami podawania i przerwy w podawaniu. Fizyka jest nieubłagana - oszczędności przy zmianie czasów nie będzie.

 

Testowałem dzisiaj kilka nastaw czasów kotła - (czas podaw / przerwa w podaw) : 7s /28s, 6s/35s itd., oraz mierzyłem dla każdej nastawy czasy pracy kotła do uzyskania temp oraz czas postoju do kolejnego cyklu pracy.

 

Wyniki zestawiłem w Excelu gdzie uzyskałem sumaryczny czasy pracy podajnika na dobę przy różnych nastawach. Niestety sumaryczne czasy pracy podajnika (a z tym związane zużycie ekogroszku) są bardzo zbliżone.

Jeśli przy 7s/28s piec szybko dochodził do temp, to przy np 5s/35s dojście do temp zad trwało 2,5 x dłużej.

 

Moje zużycie od piątku też oscyluje na poz 40 kg/dobę, ale budynek pierwszy raz rozgrzewany (kila sezonów zimowych po wybudowaniu nie ogrzewany) , startowałem od 9st C w piątek, dzisiaj osiągnąłem 18st C.

Budynek ok 140 m kw, poddasze w trakcie ocieplania, garaże pod domem nieogrzewane - cały ziąb z garaży idzie do góry - kondygnacje nie oddzielone drzwiami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Mam na oku sterownik DIGITIME - ponoć kilka osób z forum używa... zamówię go i może koło środy zamontuje... a co do tego sterownika to orientuje się ktoś jak on działa z ST-37 TECH ??

Czy po osiągnięciu temp zadanej na regulatorze pokojowym piec wyłączy pompę ??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od kilku dni użytkuje piec CO o nazwie KMG- 1 30 KW z podajnikiem tłokowym. Sterownik mam ST 37 i nie wiem jak go ustawić. Dom ma powierzchni ok 250 m2, nie ocieplony, okna plastiki. Próbowałem już różnych ustawień głównie czas pracy i przerwę podajnika od 5 s praca 20 przerwa do 5 min praca 1.40 przerwa. Przy zbyt krótkiej pracy podajnika piec mi wygasał albi nie łapał temperatury, przy dłuższej spala mi cały zasobnik węgla (eko groszek) w 30 godz. i raz dziennie wyrzucam z popielnika przy czym w popielniku są spieki, a nie popiołek. Proszę o podpowiedź jak najlepiej ustawić piec bo spędziłem w kotłowni już 2 dni i nadal jest źle. Moje aktualne ustawienia to:

tem. zadana 57 st. C

czas pracy podajnika 2 min

czas przerwy podajnika 1.20 s

nadmuch 4 (od 1-9)

histereza 1

Nie wiem o co chodzi w tym podtrzymaniu i przepalaniu więc tego nie ruszałem.

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ustawił nadmuch na 2 i przesłonę na dmuchawie otworzył tak ok 1,5cm.

Czas podawania ustaw tak jak zaleca producent, a kombinuj na razie z czasem przerwy w podawaniu... - ustaw ją 3xwięcej niż czas podawania np. 9 podawanie - 27 przerwa... i obserwuj. Jak będzie nie dopalało to zwiększaj o 2 sek czas przerwy - jak przesypuje to zmniejszasz - po dwóch dniach na pewno dojdziesz co i jak.

Później dobierzesz sobie czas podtrzymania jak zaobserwujesz ile piec utrzymuje temp zadaną...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pobawić się podawanym powietrzem do spalania i wyglądem płomienia.Płomień ma być jasno żółty (nie czerwony - mało powietrza i nie biały - za dużo powietrza).

 

Najlepiej jak druga osoba przymyka-otwiera przesłonę na dmuchawie a Ty obserwujesz płomień.

Może trzeba zmienić bieg na dmuchawie lub przymknąć na czopuchu.

 

Trochę trzeba poeksperymentować, wstępne czasy jak podał kolega mpendzik.

 

Powodzenia i cierpliwości w ustawieniach związanej z pewną bezwładnością układu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z producentem pieca i kazał mi ustawić czas pracy podajnika na 1 minutę, a bawić się czasem przerwy. Tak też zrobiłem. Ustawiłem przerwę na 30 s. również zalecane przez producenta . Zmniejszyło to spalanie jednak w popiele jest jeszcze żużel (znacznie mniej niż wcześniej ale jest). Piec mam ustawiony na 53 stopnie. Nadmuch zmniejszyłem na 3. Zauważyłem, że piec gdy osiągnie temperaturę zadaną i jest w trybie podtrzymania to później temperatura spada z 53 stopni do 45. Histereza pieca jest na 1. Nie wiem czy to prawidłowe bo później piec długo musi łapać temperaturę zadaną. Popiół wysypuję co 1 dzień. Zwiększę jeszcze trochę czas przerwy i zobaczę czy będzie dopalało czy nadal będzie żużel. Nie wiem natomiast jak ostawić tą przesłonę na dmuchawie no i jak ustawić ten czas podtrzymania jeżeli to jest przyczyną takiego spadku temperatury. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co tu wyczytałem na forum , to przyczyną spieków jest nadmiar powietrza - więc możesz zmniejszyć np dmuchawę o 1 albo przysłonić trochę przesłonę na dmuchawie i obserwować co się dzieje.

A co do tych spadków to chyba normalne podczas pracy pompy CO.

U mnie na początku też są spadki ok 10st (grzeję tylko wieczorami) , ale po około 3 godzinach jest coraz lepiej - woda musi się "zagrzać" przecież w całej instalacji...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie

Ustawiłem piec jak zalecał producent czyli 1 min podawania i 1 min przerwy. Było wszystko ok dopóki nie przyszły mrozy. Zwiększyłem więc temp. zadana na 65 st. Problem jakiego nie zauważyłem gdy jeszcze nie było tak zimo jest następujący: gdy piec osiągnie temperaturę zadaną i jest w trybie podtrzymania kiedy spadnie o 1 stopień bo tak mam ustawioną histerezę pieca to temp. spada nawet do 43 st., grzejniki się wychładzają, w domu zimno, a temperatura w bojlerze osiąga od 17-20 st. czyli tez jest zimna. Moje ustawienia na sterowniku ST-37 i piecu z tłokiem to:

temperatura zadana- 65 st

praca podajnika- 1 min

przerwa podajnika 1 min

pompa CO i CWU- 65 st (tak zalecił producent)

dmuchawa na 3

Na ustawieniu tem. zadanej 55 st. woda w bojlerze miała ok 19 st.

 

Jak nastawiłem pompę CO i CWU na 40 st. to piec pomimo zwiększenia czasu podawania nawet do 2,5 min oraz czasu przerwy podajnika do 30 s. nie łapał temperatury, a nawet temperatura spadała. Ustawiłem więc jako priorytetową pompę CO i wtedy piec w nocy wygasł mi. Wydaje mi się że problem stanowi tak znaczny spadek temperatury.

Pomóżcie proszę bo bym musiał użyć słów wulgarnych na uczucie jakim darze ten piec.

pozdrawiam i życzę wesołych świąt bez problemów z piecami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jednoznacznie wyrokować na podstawie tego opisu, ale wydaje mi się że problem tkwi w zbyt małej mocy palnika. Moc regulujemy zwiększając jednocześnie czas podawania paliwa i siłę nadmuchu. To tak jak w samochodzie, żeby samochód zaczął przyśpieszać podajemy większą porcję paliwa, ale i zwiększamy dawkę powietrza poprzez otwarcie przepustnicy, czyli naciśnięcie na pedał gazu. Spróbuj więc zwiększyć siłę nadmuchu,albo przesłonę na wentylatorze odsłoń całkowicie i obserwuj palenisko. Jeśli do popielnika nie będzie zrzucało żaru to możesz zmniejszać przerwę w pracy podajnika. Musisz jeszcze wiedzieć że w tego typu kotłach nikt na odległość nie poda ci gotowych ustawień sterownika. Zależą one od bardzo wielu czynników. Żeby prawidłowo ustawić taki kocioł potrzeba wielu dni obserwacji paleniska, przy różnych obciążeniach kotła i nikt za Ciebie tego nie zrobi, nawet instalator, który może wpaść tylko na kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Od 4 dni używam CO no i ... spalanie na dobę wychodzi ok 40kg ...

Jak paliłem na potrzeby CWU to przez 10 dni był spokój...

Co mogę zmienić ??

Piec PER-EKO KSR 17kW

podawanie 9s.

przerwa w podawaniu 26s

podtrzymanie 17min.

cza podawania w podtrzymaniu 5s.

Opóźnienie wył. nadmuchu w podtrzymaniu 15s.

Zawór 4-drogowy ustawiony tak że powinno więcej wracać do pieca...

Dom 160m2 zgarażem ogrzewanym, 9 grzejników i 3 pętle podłogówki.

 

 

Sytuacja wygląda tak że kocioł dochodzi do temp zadanej 57st. - temp. rośnie do 62-64 stopni po czym spada do 50st. i tak w kółko...

Piec osiąga temp zadaną tak po około 5 minutach po czym stoi z 5-7min i z powrotem...

 

Pompa ustawiona na 2 bigu... nawet jak teraz pozakręcałem głowice na grzejnikach (oprócz dwóch i trzech pętli podłogówki) to sytuacja taka sama :-(

Proszę o pomoc bo zbankrutuje w zimę :-)

 

a może musisz wygrzać chatkę ?bo piszesz że 4 dni używasz CO. 40kg to faktycznie za dużo, spróbuj zmniejszyć moc obrotów i długość przedmuchu. Ale z tego co piszesz że piec dochodzi a potem spada daję oznak że dom jest jeszcze wyziębiony. A jak długo trzyma temperaturę zadaną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.