Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Elektromet] Kwr-15Kw Moje Doświadczenia


Sinxu26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 
Postanowiłem na tym forum opisywać moje przygody z moim piecem. 

Tak wiec od początku,  najpierw był sobie stary piec  spawany przez miejscowego zduna, był to typowy smok palił ile się dało, potem przyszedł czas na piec Atmosa na holsgaz, z powodu zbyt wysokiej temperatury palenia , przez lato piec po 5 latach się wypalił ( przy nim był zamontowany wkład kominowy 100)

No i przyszedł czas Elkomet Kwr-15 (podobno miał byćna wszystko),  no i został podłączony do tego wkładu kominowego. Paliło się strasznie no i przy tym piwnica pełna dymu.
Po 2 latach i już tragedii z paleniem, kocioł został domontowany ( przy tym okazało się że łącznik miedzy kotłem i kominem był totalnie zawalony sadzą) .  

Został zamontowany ten kocioł co był na początku (oczywiście do wkładu kominowego 100), wytrzymałem tak 2 lata. Przed tym sezonem grzewczym, gdy Moja rozpacz się dopełniła fatalnym stanem palenia: 
                       PRZYSZEDŁ CZAS NA PRZEBUDOWĘ I REMONT

 

! Została wyciągnięta rura kominowa, a z nią szok : 

12458617_1635073300091822_2114936019_o.j

 

12471216_1635074090091743_3480256_o.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin po wyjęciu wkładu z 100 zyskał wymiary 200x250,   cug jak marzenie. 
 Został zamontowany z powrotem kocioł Elektromet, do niego druga pompka CWU oraz zawór 4D.  
 

 

12470806_1635068063425679_616524477_o.jp

 

 

 

 

 

Kocioł przerobiłem, po odkryciu możliwej modyfikacji  w piecu Kwrw-15    

111.JPG

 

Chodzi o pkt. 8  tak to wygląda KWRW 

 

A tak wygląda pkt 8 w Kwr-15 

KWR.JPG

 

 

Odpowiednio przycięta cegła szamotowa wystarczyła, do przeróbki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Moje ustawienia: 
- zawór mieszający na 7 
- pompka CO ustawiona na 2 biegu 
-  Temperatura zadana CO 60 C 
-     - |  | -   zadana CWU 55C

- obroty minimalne 5%
- obroty rozpalające 30% 


Pale jeszcze drewnem, powoli dopiero przestawiając się na węgiel, paląc od góry tak jak się powinno,  kocioł  przy pierwszym rozpaleniu trzyma 3h minimum, następne nabicie to 4h min.  
Jest to w porównaniu do poprzedniego systemu, mega oszczędność, przez cały dzień 3 razy nabijam piec,  temperatura w domu jest w zakresie 22-25C.

Rano było zwykle 13C, teraz 18-20C, kolejny plus ^^ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kg drewna spalasz w jednym zasypie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zostaje sam żar, zgarniam go na szpadel i podstawiam pod  otwór od starego komina, to likwiduje problem z dymem w kotłowni : 
 

12458873_1635275673404918_1440480848_o.j

 

 

Po nabiciu kotła od nowa, zasypuje żarem i przechodzę na tryb rozpalanie. 
 

 

12477030_1635275670071585_1799456729_o.j

 

 

 

Po chwili temperatura stabilna 60C, a ważna sprawa by ładowanie było płynne wymagane jest ustawienie  ZAŁĄCZENIA POMPKI C.O NA 50-55c, ponieważ sterownik REG-06 załącza to ustawienie dopiero po przejściu na TRYB AUTOMATYCZNY,  spotkałem się z tematami na forum , pisali że mieli ustawione 35C , ale zastanów się  jeżeli piec  nie da rady nabić temperatury wymaganej ( u mnie 60C) w ciągu  ustawionego czasu ( u mnie 30min) , przechodzi w tryb wygaszania, no ale jak ma to uczynić skoro pompka będzie pracować do 35C ?    Przy okazji wypompuje cała ciepła wodę z grzejników, przecież wiadomo że 50C woda w grzejniku będzie wolniej stygnąć, niż jak będzie przeganiana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat:  No i przyszły mrozy. 

 

Moje ustawienia kotła Elektromet pod temperaturę 0C-5C były całkiem udane , lecz okazały się nie trafione gdy na zewnątrz przyszły mrozy ( -16C do -12C)  trzeba było , przejść na tryb hard  :ph34r:

 

Minimalne obroty wentylatora - 10% (węgiel + drewno )  15% (samo drewno) 
Rozdmuchanie 50% 
Zawór mieszający  7-8 ( bez zmian ) 

Że chce mieć rano  ciepło przed północą , żar na szufle i pod wywietrznik ^^ 
Następnie układam w miarę drobno porąbane drwa, w poprzek paleniska, na to wsypuje eko-groszek na wysokość , taka jak zaczyna się ten skos zasypowy (2cm poniżej zawiasów mocujących klapkę zasypową) . 
Resztę miejsca zapycham wzdłuż drobnym drzewem tak by zakryć węgiel, sięgam po szufle z żarem , do pieca, :D  kawałek drewna na nią, zamykamy kocioł . Przechodzimy na tryb ROZPALANIE  (włączamy dmuchawę) i idziemy spokojnie spać  :D  :D  :D  :D

 

Godzina 8:00

 

8h  snu to jest to co tygryski lubią najbardziej  :rolleyes:

 

Termometr pokojowy 22.1 C  

Temperatura kaloryfera  w pokoju  41.7 C (kaloryfer dosyć daleko umieszczony od kotła ) 

 

Zchodze do piwnicy ,  na piecu 55C (zadane 60)  pompa CO pracuje , w piecu 2cm żaru , no tyle żaru nie wybiorę  :unsure:​ , no to z kilka palen na wierz by się dopaliło .

 

 

No to czas na wady.  

 

Rozregulował się termometr analogowy na piecu  :blink:  pokazuje min 20C więcej niż jest . 

 

 

 

Z każdym dniem przekonuje się nad wyższością węgla nad drewnem , korzystając z tego pieca. ( normalnie  przy starym piecu przez sezon grzewczy poszło 15m2 ) tej zimy nie mogę oszacować dokładnie ale idzie opału mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pożar sadzy już był czy jeszcze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

CZAS NA  ULEPSZENIA !   
Idzie wiosna więc  możliwość ulepszenia pieca,  czyli czas na wymianę starownika. 
Wybór trafił na KRYPTON 340 . 02  czyli obsługa 2 pomp bez czujnika temp. spalin. 

krypton-340.jpg

http://www.prond.pl/index.php/sterownik-krypton-340

 

Bez problemu  podłaczyłem go do dmuchawy oraz pomp,  po pierwszym rozpaleniu od góry węglem czas pracy kotła na tym samy zasypie wydłużył się o 2h . 

Sterownik ten ma wszystko to co powinien mieć ten REG -06 , prace pompy zaczyna od temperatury ustawionej, czyli 35C  \ , a nie jak było np. 55C zadane i dopiero startowała pompa.  

Krypton 340 załacza pompke przy np. 35C  nawet gdy piec jest wygaszony.  

Dodatkowo posiada algorytm PID który sam steruje obrotami wentylatora zależności od  tego jak daleko znajduje sie od temp. zadanej.  


To dopiero wstęp, z czasem podziele się nowymi doświadczeniami . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać Moja instalacja funkcjonuje już sporo czasu,  nowy sterownik wybawił mnie od zasmolenia pieca, bo lepiej dozuje powietrze, zamiast metalowych "zawirowaczy powietrza " które się wgl  nie sprawdzały wstawiłem na środku  o grubości 2cm cegły szamotowe idealnie na środku każdej przegrody.  

 

Puki co czas na obserwacje   :ph34r: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiajeszy temat to : WADA MOJEGO KOTŁA 

Myślę że puki co jedyną wadą i to dosyć poważną to izolacja dzwiczek,  naprawdę zdziwiłem się  gdy rozkręciłem je a tam wata szklana już nadpalona, wiec trzeba czymś to zastąpić... hm do wyboru cegła szamotowa albo płyta termo izolacyjna do kominków.  Stawiam na to drugie  łatwiej dociąć i dopasować ^^ 

Lekką wadą jest była ta klapa zasypowa, gdyż w wyniku wysokiej temperatury się lekko wygieła, a ciekawostka mając tą klapkę możesz sobie pozwolić na rozetę i powietrze wtórne gdyż nie dochodzi przy dmuchawie do wydostawania się dymu na kotłownie  ( sprawdzonę przez kolegę ). 

No i sterownik przestarzały, wyminiony na taki z algorytmem z PID.  


P.s . od chwili zmiany pieca oraz zabawy z moim systemem grzewczym  nie doszło ani do zapalania siękomina ani do wybuchów instalacji XD 

 

Tak więc  pozdro dla niego >
 

 

 

OFFLINE   odpowietrznik

Doświadczony Forumowicz

  •  
  • Stały forumowicz
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 251 postów

Napisano 21 marzec 2016 - 07:57

Podzielisz się jak przeżyjesz)bo ta instalacja wygląda mi na małą bombkę)

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.