Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Obieg I Dwie Pompy Obiegowe


kamilo531

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To moja druga instalacja C.O pierwszą robiłem od zera i pracuje bez zarzutu z druga mam mały problem. Instalacja ma ok 40 lat cała jest wykonana z rur stalowych głównie rury 6/4 i 1 cal do grzejników 3/4, piec 15kW, w instalacji są 4 grzejniki żeliwne po ok 2,5metra 1 grzejnik żeliwny 0,5m i stalowy w łazience do suszenia ręczników. Gospodarz dobudował do domu dwa pomieszczenia(korytarz i łazienka) łącznie mają 7m x 3m w obydwóch jest ogrzewanie podłogowe i grzejnik(korytarz aluminiowy armatura, łazienka na razie zaślepiona zaworami). Po rozłożeniu wszystkiego okazało się że jak się zamknie stary obieg na grzejniki to nowy obieg bez problemu działa. Natomiast po zamknięciu zaworu na 1/2 ogrzewanie podłogowe robi się ciepłe tylko do połowy powrót cały czas jest zimny. Pompa obiebiegowa założona jest na powrocie omnigena 25/60.

Moje pytanie jest takie czy jeżeli bym założył pompę 25/60 i z kryzował zawór na grzejniki oraz bojler czy wtedy podłogówki będą grzały???

Czy muszę koniecznie założyć drugą pompę, jeżeli tak to czy może być w tym miejscu które załączyłem za rysunku drugim?!

I czy gdybym założył drugą pompę przed tom która jest założona na powrocie czy wtedy nie pójdzie wszystko na podłogówki??

 

Proszę o jakieś propozycje bo trzech królach miałem zakładać większą pompę ta co jest obecnie nawet na trójce je jest wstanie pchnąć wodę przed podłogówki.

 

w załącznikach są dwa schematy i zdjęcie kotłowni.

 

P.S

Dodałem bardziej widoczne to zdjęcie.;)

post-66033-0-03834300-1451329501_thumb.jpg

post-66033-0-06889000-1451329513_thumb.jpg

post-66033-0-41883900-1451330454_thumb.jpg

post-66033-0-30579300-1451333876_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat- miałem dobudowywane pietro- 4 grzejniki i 2 pętle podłogówki z RTLami na powrotach. Na parterze (stara instalacja) grzejniki bez zaworów termostatycznych i był problem z obiegiem w podłogówce. Problem się rozwiązał po zamontowaniu na wszystkich grzejnikach zaworów termostatycznych z nastawą wstępną. Mam tak samo pompę na powrocie 25/60, w tej chwili pracuje na 1 biegu( w sumie jest 11 grzejników i 25mkw podłogówki na ok 170mkw)

Twoja instalacja wymaga regulacji hydraulicznej najprawdopodobniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz racje bo przy grzejnikach nie ma w ogóle żadnych zaworów jak by były jakie kolwiek to zawsze można by było je z kryzować chociaż dwa pierwsze grzejniki. Ale muszę coś wykombinować żeby chodziła ta podłogówka właściciel tego jest zielony całkowicie w tych sprawach nawet nie wiedział ze nie ma przelewu w naczyniu wyrównawczym i sam sobie łazienkę zalał nie mówiąc o tym że naczynie ma 10l(układ otwarty oczywiście) to już wgl porażka podłączone rura 1/2 od grzejnika w starej łazience. Załże mu na próbę moją pompę 25/60 invena z elektronicznym sterowaniem i wtedy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby instalacja pracowała właściwie  cała instalacja musi być wyregulowana. najlepiej poprzez wyliczenie przepływów. regulacja na oko nie do końca da dobre rezultaty i jest długotrwała. brak regulacji może doprowadzić do montażu bardzo dużej pompy (nawet 25/60 może nie wystarczyć.) aby wymusić przepływy przez wszystkie gałęzie instalacji. jest też aspekt zużycia energii elektrycznej przez pompę. Dlatego instalacje robione na oko określam - jakoś to pracuje. takich porad jest na tym forum bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie da wymiana pompy. U mnie 60ka chodziła na 3 biegu i podłoga była zimna  a teraz na 1 biegu wszystko grzeje. Wiadomo - w starej części instalacji grube rury, brak zaworów i woda płynie tam gdzie ma mniejszy opór. Musisz dławić grzejniki w starej części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.