Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vitodens 100-W - Sterowanie Grzaniem Na 2 Kondygnacjach Niezaleznie


pebe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

poniżej opis mojej sytuacji:

 

a) mieszkam w domu: parter 60 m, piętro 70 m oraz użytkowe poddasze 30 m. Na parterze mam ogrzewanie podłogowe. Na piętrze w łazience i jednej sypialni podłogówkę, a w pozostałych 3 pokojach oraz na poddaszu grzejniki.

b ) Całość jest zbudowana na dwóch obiegach: jeden do grzejników z osobną pompą, drugi do podłogówki również z osobną pompą oraz zaworem mieszającym i sprzeglem. Grzejniki są z termostatami. Na każdym z pięter jest skrzynka, w której mam zawory do rur idacych do kazdego z grzejnikow oraz osobno rozdzielacz do podłogówki z przepływomierzami.

c) Instalacje dopełnia kocioł Vitodens 100-W z 2014 r z zasobnikiem wody, sterowany przez Vitotrol 100, typ PT-10. Vitotrol zainstalowany jest na parterze.

 

Moge zrobic zdjecia instalacji z opisem - beda tego 4 zdjecia: kociol i sprzetu wokol niego, 3 skrzynek na kazdym z pieter.

 

Problem polega na niedogrzaniu góry, gdy w salonie rozpalę kominek. Przy rozpalonym kominku temperatura na parterze jest na tyle wysoka, ze termostat nie daje sygnału do kotła o koniecznosci grzaniu - niestety na pietrze  na pietrze jest wtedy zimno.

Jak można by rozwiązać ten problem? Zależy mi, aby w sytuacji, gdy będę korzystał z kominka, piec działał dalej z ogrzewaniem na pietrze (najlepiej przy pomocy jakiegoś programatora analogicznego do obecnego Vitotrol), ale jednocześnie, aby nie dogrzewał już wtedy parteru, chyba, ze temperatura na parterze spadni ponize poziomu zadanego na Vitotrol zainstalowanym na parterze.

 

Czy coś możecie mi doradzić? Jak to mozna rozwiazac?

 

Pozdrawiam serdecznie,

Pebe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety błędnie dobrano kocioł do instalacji. Vitodens 100, a właściwie jego sterownik, tak naprawdę nie nadaje się do takiego układu. Sterownik nie obsługuje dwóch obiegów grzewczych. A kolejny problem to grzanie kominkiem. Co można zrobić? Prostym sposobem jest przeniesienie miejsca montażu termostatu pomieszczenia, drugie rozwiązanie to zakup sterowników pomp i połączenie  ich z termostatami na poszczególnych kondygnacjach. Drugie rozwiązanie ma tą wadę że trzeba ręcznie włączać i wyłączać kocioł. Są to takie doraźne działania które, trochę poprawią komfort ale nie automatyzują sterowania. Do automatyzacji potrzebny jest inny kocioł i inny sterownik np Vitodens 200 z Vitotronic 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

dzieki za podpowiedzi. 

 

 

Obieg do podlogowki jest jeden i obejmuje wszystkie poziomy: caly dol, dwie sekcje na pietrze (lazienka oraz sypialnia) oraz poddasze (lazienka), wiec chyba sugestia ze sterownikiem przy pompach nie do konca rozwiazuje moj problem, pomijajac utrate automatyzacji sterowania piecem. 

 

 

A czy byloby mozliwe takie rozwiazanie:

 

 

1) jakis silownik na rozdzielaczu do podlogowki na parterze polaczony z termostatem tym co mam obecnie (o ile sie da - Vitotrol 100, typ PT-10) lub innym, ale identycznie skonfigurowanym pod wzgledem zakresu temparatury w czasie.

 

2) dodatkowy termostat polaczony do kotla (o ile jest mozliwosc dzialania na dwoch termostatach - nie wiem czy Mak to miales wlasnie na mysli mowiac o brako obslugi dwoch obiegow grzewczych, mocno zielony jestem w temacie) zainstalowany na pietrze

 

 

 

Wtedy:

 

a) sytuacja A - nie grzeje w kominku: caly dom nagrzewa sie rownomiernie: kociol pracuje wg ktoregos z termostatow (?)

 

b ) sytuacja B - grzeje w kominku: parter nagrzal sie szybciej, termostat Vitotrol na parterze wylaczyl piec, jednoczesnie termostat dal sygnał do siłownika na rozdzielaczu - pętla jest zamknieta, ale jako ze na pietrze jest zimno, tam zainstalowany termostat daje sygnal do pieca, ktory grzeje wode, ale ktora tylko plynie na pietro i poddasze (petla na parterze zamknieta przez silownik na rozdzielaczu).

 

 

Czy jest cos takiego mozliwe? Czyli w zasadzie to pytanie sprowadza sie to ustalenia:

 

a) czy piec moze wspolpracowac z dwoma termostatami (oba dzialajace analogicznie jak Vitotrol - jak rozumiem ze sterujacym zegarem cyfrowym)? 

 

b ) jak piec ustalilby hierarchie ich dzialana?

 

c) czy istnieje cos takiego jak silownik do rozdzielcza sterowany termostatem (moze byc oddzielny, nie podlaczony do Vitorol) - tu jak rozumiem wystarczy cos prostego na zasadzie dni tygodnia, z dobowymi dwiema temparutorami, ktore ujednolicilbym z obecnymi ustawieniami na Vitotrol?

 

 

Albo inny pomysl - dzieki sugestii Mak:

 

1) przenosze termostat Vitotrol do sypialni na pietrze - termostat tam zainstalowany bedzie sterowal calym piecem, ale na podstawie ciepla oddawanego z obiegu podlogowki, w pozostalych pokojach sa grzejniki z termostatami, wiec one sa mniejszym problemem, jezeli chodzi o ich przegrzanie. 

 

2) na parterze instaluje nowy termostat,  ktory steruje silownikiem do rozdzielacza podlogowki na parterze. 

 

 

 

Co Wy na to?

 

 

Pozdrawiam

 

pebe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszy będzie pomysł pośredni czyli:

 

1) przenosisz termostat Vitotrol do sypialni na pietrze

2) w pomieszczeniu z kominkiem zakładasz niezależny termostat sterujący wyłączaniem części pętli na parterze np tylko w pomieszczeniu z kominkiem.

Tu wystarczy prosty termostat sterujący siłownikami zamykającymi wybrane pętle podłogówki parteru.

 

Z własnego doświadczenia wiem, że wyłączenie całej podłogówki na danym poziomie , przekłada się na zwiększone zużycie paliwa na powrotne jej nagrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.