Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vitodens 100 W


eddie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

potrzebuję pomocy jeżeli chodzi o automatyke, sterowanie 2 obiegami grzewczymi.

będę wykonywał instalację grzewczą samodzielnie w domku jednorodzinnym, wybrałem kocioł gazowy firmy Viessmann Vitodens 100-W, układ ogrzewania jest mieszany 50/50 (tj. grzejniki - sypialnie, ogrzewanie podłogowe - łazienki, wiatrołap), powiedzmy, że cała powierzchnia domu bez garażu to około 120m2.

 

Mój pomysł na wykonanie kotłowni jest następujący;

 

Opcja 1:

 

kocioł gazowy -> sprzęgło -> rozdzielacz na 2 grupy pompowe -> 2 grupy pompowe  z czego dwie z mieszaczem

 

Sterowanie Euroster UNI2 http://www.euroster.pl/produkty/sterowniki/euroster-uni2/342

 

w zestawie do sterownika jest czujnik obiegu 1 i obiegu 2 to należy podpiąć pod każdą grupe, żeby sterownik wiedział jaką temp puścić na podłogówkę czy grzejniki a sterować tym będzie krzywa grzewcza dla każdego obiegu?

jest też czujnik zasilania który rozumiem włożyć w sprzęgło i sterownik odczytuję temp sprzęgła i uruchamia mieszacze i pompy w obiegu grzejnikowym i podłogowym? dobrze to rozumiem?

sterownik uni2 jest podpięty pod kocioł w wejście sterownika pokojowego, a sterownik pokojowy jest podpięty do sterownika uni2 i teraz jak sterownik pokojowy da sygnał do sterownika uni2 to sterownik uni2 załącza kocioł? czy z taką automatyką kocioł będzie prawidłowo pracował?

 

(musiałbym jeszcze spr czy jest możliwość sterownia jednym obiegiem bez mieszacza przez krzywa grzewcza żeby nie dawać już na grzejniki zaworu trójdrogowego i siłownika)

 

Opcja 2:

 

kocioł gazowy -> sprzęgło -> rozdzielacz na 2 grupy pompowe -> 2 grupy pompowe (1 z mieszaczem, 2 bez mieszacza, podłogówka i grzejniki)

 

z tym, że na OP grupa pompowa stałowartościowa z zaworem trójdrogowym i głowicą z czujnikiem wygląda to tak:

 

2vvt6wi.jpg

 

drugi obieg bez mieszacza

 

do tego sterownik pokojowy i jeszcze nie wiem w jaki sposób żeby kocioł włączał te dwie pompy w momencie załączenia pompy w kotle, jeszcze nie wiem jak ale podobno jest możliwość zrobienia tego na przekaźnikach.

 

Czy takie rozwiązania w ogóle zdają egzamin?

 

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za odp.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie będzie współpracował z obcym sterownikiem.Należ stosować automatykę danego producenta kotła

Żadnych Eurosterów itp.Po drugie nie sądzę aby ten kocioł był dobrym wyborem ma wysoką minimalną moc 6,5 kW

a domek jest nieduży i pewnie nie ma zbyt wysokiego zapotrzebowania na ciepło.

Prędzej będzie ci potrzebny do tego kotła Open Thermhttp://www.viessmann.com/http-svc/web/poland/pdf-90.nsf/51B3A1E433835938C1258079002FBCB0/$FILE/IM%20Zestaw%20uzupe%C5%82niaj%C4%85cy%20Open%20Therm%20(10.2016).pdf?OpenElement

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie będzie współpracował z obcym sterownikiem.Należ stosować automatykę danego producenta kotła

Żadnych Eurosterów itp

Pan z serwisu eurostera i pan z serwisu viessmanna powiedzieli mi, że są takie instalacje i pracują prawidłowo, dlatego też pytam o takie rozwiązanie.a może wyjaśnisz dlaczego nie będzie, z ciekawości pytam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia odpowiedz nie wnosi kompletnie nic. A dlaczego kocioł nie bedzie współpracował z ta automatyka? Jakieś konkrety?

 

Edit: rozumiem ze powinna być oryginalna automatyka ale ciekawi mnie to dlaczego nie moze być skoro salus euroster i wiele innych firm rekomenduje takie rozwiązania. Wszystkie oryginalne sterowania kosztują majtek czy tez chociażby kocioł z wbudowana automatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 1. Jak chcesz oszczędzić zostaw te grupy pompowe i rozdzielacz, sam je skręć.

Po 2. Ta automatyka eurostera obsługuje DO 2 obiegów z mieszaczem - to znaczy, że jeden obieg może chodzić bez mieszacza (punkt 3.5.2. instrukcji tego sterownika)

Po 3. Nie będzie współpracował - kocioł nie będzie "widział" tego regulatora i w takim układzie grzejniki nie będą chodziły na pogodówce (euroster nie będzie sterował modulacją palnika, tylko on/off)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.