Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Prosba O Pomoc


hollyblood

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Potrzebuje porady dotyczącej schematu a raczej jego poprawności lub nie. Na dniach muszę uruchomić układ. Robię wszystko samemu wiec prosze o wyrozumiałość. Tak wiec  piec Defro komfort duo uni r 15 kw . Dom 60m2 nieocieplony jeszcze. W sklad instalacji wchodzą dwa rozdzielacze, jeden do podłogówki z pompa mieszajaca ( ten > http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5653695323&reco_id=6e56b220-730e-11e5-ad30-028b7cd84653&ars_rule_id=201)drugi rozdzielacz jest do grzejników 6 obwódow z czego trzy są zamknięte, bojler 140 litrow.  Układ ma być otwarty, na zaworze 4 drożnym sterowanym przez siłownik ze sterownika .

mam kilka pytań i bardzo bym prosił o pomoc

1. czy między wyjściem z pieca a rozdzielaczem od podłogówki muszę dać kolejna pompe? Podobno nie można lączyć pomp szeregowo.

2.grzejniki i podłogówka są niżej niż wyjście z pieca wiec układ chyba nie bedzie dzialał grawitacyjnie , koniecze sa zawory roznicowe i obejscia pomp?

3. powroty podłogowki i grzejnikow maja być połaczone czy bedzie to poprawne? 

4. zasilanie rozdzielaczy prowadze rura miedzilaną 28mm. Skoro porowty beda połaczone to dać wiekszą średnice na powrót czy 28 mm wystarczy?

5. czy konieczne będzie stosowanie dodatkowej pompy obiegowej skoro każdy układ ma swoja pompe?

 

Z góry dziękuje za pomoc i nie boje się krytyki więc walić smiało :)

Pozdrawiam 

Artur

post-64817-0-12300400-1444894891_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Nie musisz, nawet nie powinieneś - pompa w układzie podłogówki załatwia sprawę.

Ad.2. Jak nie ma grawitacji to bypass-y z różnicowym wydają się zbędne.

Ad.3. Powrót podłogówki należy podłączyć bezpośrednio do powrotu kotła (jeżeli będzie tak jak na schemacie to przy zamkniętym zaworze 4D pętli grzejnikowej powrót podłogówki nie ma fizycznego połączenia z powrotem kotła - podłogówka przestanie grzać.

Ad.4. patrz Ad.3.

Ad.5. Nie. Każdy układ ma swoją pompę i to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi i sugestie co do powrotów. Zmienię to na pewno. Wrócę do pomp podłogowki. nie jest przypadkiem tak że pompa w rozdzielaczu ma zadanie mieszać wodę w obiegu i musi chodzić bez przerwy? W takim razie muszę ja podpiąć pod sterownik? Rozmawiałem dziś ze znajomym hydraulikiem, doradzil mi instalację w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym i grupa bezpieczeństwa. Wiem że przepisy zabraniają układu zamkniętego w kotłach na paliwo stałe, ale w przypadku zaniku prądu i tak nie dojdzie do zagotowania wody ponieważ na palenisku jest zbyt mało opału który i tak wygaśnie z braku powietrza, a w najgorszym wypadku ciepło przejmie bojler. Ma to sens bo podobno podlogowka lepiej działa na zamkniętym, mniejsza tendencja do zapowiedziana się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy nie zabraniają montażu kotła w układzie zamkniętym tylko muszą być spełnione pewne warunki.

1)kocioł musi być przystosowany do pracy w układzie zamkniętym 

2)naczynie przeponowe odpowiedniej wielkości

3)zawór bezpieczeństwa

4)zawór schładzający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podłogówki musi chodzić przez cały czas. Ma się wyłączyć jak temperatura spadnie poniżej zadanej - bo w kotle już się nie pali i nie ma sensu by mieliła zimną wodę. Można to zrobić na prostym termostacie zainstalowanym przy mieszaczu - no chyba, że jest możliwość to niech steruje wszystkim sterownik kotła. Co do instalacji otwartej to jak jest prawidłowo zrobiona to nie powinno się nic zapowietrzać - osobiście mam podłogówke w instalacji otwartej i raz dobrze odpowietrzona to spokój na lata. Co do instalacji zamkniętej z kotłem na paliwo stałe ze wszystkimi zabezpieczeniami (wężownica schładzająca, zawór bezpieczeństwa...) to osobiście uważam za bombę z opóźnionym zapłonem - każde z tych zabezpieczeń może się zepsuć. A jak może popsuć się rura bezpieczeństwa w prawidłowo zrobionej instalacji otwartej?. Co do awaryjnego przejmowania ciepła przez bojler to bym za bardzo nie liczył (chyba że to zimny zasobnik z kilkunastowatową wężownicą). Jak bojler będzie w pełni nagrzany nic dodatkowo awaryjnie nie odbierze od kotła. Instalacja otwarta + naczynie dobrane z zapasem wody na wygotowanie podłączone dwoma rurami (wzbiorczą i bezpieczeństwa) i w razie awarii zanim woda się wygotuje to w kotle się wypali a para będzie sobie bezpiecznie "buchać" przez rurę odpowietrzającą naczynie. To są moje osobiste przemyślenia i obserwacje, nie jestem zawodowym projektantem i instalatorem. Może ktoś z zawodowców się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest układ z pompą mieszającą to do rozdzielacza musi być podana woda z instalacji CO.

Do tego celu służy pompa do obsługi grzejników, czyli na schemacie z postu #1 oba rozdzielacze muszą być połączone równolegle.

Obwód kotłowy musi być na grubych , krótkich rurach - rury i zaw 4-D , powinny być takiej średnicy jak wyjścia z kotła.

 

Poniżej dwa schematy - z pompą mieszająca( prawy) lub z zaw  mieszającym 3-D, za którym jest pompa

post-18578-0-10094600-1444980092_thumb.jpg

post-18578-0-51856500-1444980218_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, czy dużym błędem byłoby wpięcie układu podłogówki bezpośrednio w zasilanie i powrót kotła (tak jak wpięty jest układ CWU) a nie za zaworem 4-D (czy chodzi o zaburzenie ochrony powrotu kotła)? Zastanawiam się w ogóle nad sensem stosowania zaworu 4-D, czy nie wystarczyłoby zrobić wszystko na zaworach 3-D i pompach za tymi zaworami (grzejniki, podłogówka) a powrót dogrzewać przez obieg CWU ewentualnie dodatkowym obiegiem kotłowym z pompą mieszającą/zaworem? Czy to zupełna herezja? Pisałeś w którymś temacie, że zamiast 4-D stosujesz zawory 3-D i sprzęgło hydrauliczne - jak to w praktyce wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięcie powrotu podłogówki bezpośrednio na kocioł mocno obniża temperaturę powrotu - z podłogówki wraca woda poniżej 30C.

Zastosowanie pompy krótkiego obiegu wymaga w miarę szybkiego termostatu załączającego tą pompę - termostaty bimetaliczne mają czas reakcji ok 1min.

 

Najprostszy układ ze sprzęgłem wygląda tak , jak na rys poniżej, na schemacie brak zaworów odcinających i filtrów.

Zawory zwrotne są potrzebne dla pomp CO i podłogówki .

Można wykonać wersję bez pompy pomiędzy kotłem i sprzęgłem - praca na grawitacji, ale wtedy sprzęgło musi być z rury min 2", a rozstaw króćców i ich średnice w sprzęgle podobne jak w kotle, w górnym zaślepieniu sprzęgła odpowietrznik , w dolnym kranik do spuszczania zanieczyszczeń 

Oczywiście sprzęgło w każdym przypadku musi być bardzo dobrze ocieplone.

 

Popularne w handlu sprzęgła hydrauliczne nie nadają się do pracy grawitacyjnej - przynajmniej ja nie znalazłem takowego.

post-18578-0-25955700-1444985195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje rozumowanie pompa mieszajaca w podłogowce ma mieszac wode wiec tak jak napisaliście musi cos ja podać z ukladu, wiec chyba taki układ będzie poprawny, lecz moge sie mylić. Jeśli jednak powrot będzie sie zbytnio wychładzał mozna wstawić zawór termostatyczny w powrót za 4D jako ochronę powrotu. Z drugiej strony , po to stosuje sie 4D aby ten powrót chronic. Czy jesli zrobie uklad wg zalaczonego schematu bedzie on działał? Sterownik chyba ogarnie układ:

 

 

 

            FUNKCJE REALIZOWANE PRZEZ STEROWNIK

  • sterowanie wentylatorem i podajnikiem ślimakowym
  • sterowanie 1 siłownikiem zaworu mieszającego w standardzie
  • sterowanie pompą CO i CWU
  • sterowanie dwoma pompami dodatkowym

   sterwonik chyba ogarnie ten uklad

post-64817-0-78417900-1444991881_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa pompa przy podłogówce jest zbędna - jeżeli termostatyczny zawór 3-D podłogówki zamknie dopływ ciepłej wody (od strony dodatkowej pompy) to gdzie ta pompa będzie wtedy tłoczyć wodę?. Pompa za zaworem 3-D w podłogówce (nie narysowana na Twoim schemacie) będzie częściowo wypychać wodę przez powrót do zaworu 4-D i taka sama porcja wody musi to niej wrócić przez zasilanie (z zaworu 4-D). Jak dorysujesz sobie kompletny obieg podłogówki (z pompą i zaworem 3-D) to stanie się to bardziej jasne.

 

do sambor:

Zastaniawia mnie czy w układzie wg. poniższego schematu:

post-15157-0-91190200-1444993034_thumb.png

obieg kotłowy wykonany rurą 2'' nie zachowa się jak proponowane przez Ciebie sprzęgło hydrauliczne, chyba że rura 2'' z trójnikami zachowa się inaczej niż sprzęgło 2'' z mufami wspawanymi na odpowiednich wysokościach.

Rozwiązanie ze sprzęgłem bardzo mi się podoba - przepływy (kotłowy i grzewczy) powinny się same regulować i wzajemnie nie zakłócać. Zastanawia mnie tylko czy woda w obiegu CWU nie zacznie krążyć również częściowo przez sprzęgło chociaż przez kocioł będzie miała lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejścia i wyjścia w sprzęgle powinny być przesunięte względem siebie , można taki układ wykonać z trójników i rury, ale 2" i więcej to musi być już gwintownica elektryczna lub np tokarka aby gwinty na rurze zrobić.

poniżej sprzęgło z trójników w którym jedynym problemem jest wstawienie w korki  - kranu spustowego i odpowietrznika

 

Polecam temat o sprzęgłach https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

 

post-18578-0-26890700-1444994303_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.