d80 Opublikowano 9 Października 2015 #1 Opublikowano 9 Października 2015 Po dwóch sezonach (czystego) palenia od góry (oczywiście po przeróbce) postanowiłem przerobić piec SAS NWT na DS. Niestety "coś" nie poszło jak powinno - strasznie brudny wymiennik , problem z rozpaleniem , dym wychodzący z pieca etc. Pierwsza wersja to niemal wierna kopia palnika D.P - rozmiar dyszy 50 x 80mm - bardzo trudno rozpalić , max temperatura spalin =110 C , smoła i sada na wymienniku. Druga wersja wawaliłem płytkę z dyszą , rozmiar szczeliny 170x 50mm , brak płytki szamotowej gr 30mm za dyszą - daje się dość łatwo zapalić , max temperatura spalin 250 C , rozpalanie się całego zasypu. Dziś robie 3 podejście , dolna cześć palnika odsunięta od tylnej części wymiennika na 10mm (ma to dawać więcej powietrza do dopalenia gazów. Nie wiem co tu jeszcze zmienić - liczę na Waszą pomoc. Jak tak dalej pójdzie to wrócę do GS co mi się nie uśmiecha. Używam miarownika Boleckiego , piec 12 kW , dom 75m2 (wiem mocno przewymiarowany).
arti61 Opublikowano 10 Października 2015 #2 Opublikowano 10 Października 2015 A górny przelot zablokowałeś? Nad pierwszym wymiennikiem.
SebekKry Opublikowano 11 Października 2015 #3 Opublikowano 11 Października 2015 d80 tej dziury na środku podłogi palnika ma nie być. Podłoga palnika ma być prosta. Dysza za mało sfazowana ma być ścięta po skosie praktycznie do zera. PW musisz podawać przed dyszą. Za dyszą musisz mieć komory wirowe. Tu jest mój temat ze zdjęciami jak ja to zrobiłem też z palnikiem Peti. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19172-przer%C3%B3bka-kot%C5%82a-ogniwo-s6wc-20-kw-z-g%C3%B3rnego-spalania-na-dolne-spalanie/
genab Opublikowano 11 Października 2015 #4 Opublikowano 11 Października 2015 d80 Jak chcesz, żeby ten palnik "D.P." działał, to trzymaj się wymiarów, dysza 80x50 jest za mała, 110x55mm to minimum, chyba że masz wyciąg. Spróbuj 110x55 bez fazowania, jak będzie słabo wciągać, to sfazuj. Dolną cegłę wysuń na 1-2cm do przodu, ale z tyłu za niej coś wstaw(zasyp popiołem na próbę), żeby nie zasysało powietrza. To ograniczy ilość PW, które idzie przez wycięcia na ruszt ruchomy. Najlepiej na początku zrezygnować z rusztu ruchomego i wszystko zrobić bez wycięć na niego, wtedy nie trzeba wysuwać dolną cegłę do przodu, a zrobić wszystko jak na schemacie, licząc wysokości od rusztu wodnego. Dla ograniczenia rozpalenia całego zasypu obniż płytkę przed grodzią na 8 cm od rusztu i daj od strony rusztu pionowego drugą, żeby rozmiar paleniska był 18x15 lub mniej. Za dyszą zeszlifuj boki, jak kolega SebekKry, po 1,5 cm z każdej strony. Płytkę za palnikiem można dawać, jak jest wystarczająco miejsca za wiszącym wymiennikiem, jak miejsca niema, to trzeba robić dolną cegłę (podłogę palnika) z minimalnym pochyłem, lub prostą, jak napisał kolega wyżej. Gzyms dać zrobiony z kawałka blachy 2-3 cm szerokości, lub pasek wycięty z szamotu. Jak wszystko będzie działać można spróbować całość podnieść do góry.
SebekKry Opublikowano 12 Października 2015 #5 Opublikowano 12 Października 2015 d80 no to masz odpowiedź samego mistrza. Też walczyłem z tym projektem i teraz jestem już w pełni zadowolony z efektu. Ale nerwów i przeróbek mnie to kosztowało.
genab Opublikowano 12 Października 2015 #6 Opublikowano 12 Października 2015 d80 no to masz odpowiedź samego mistrza. Mistrza? Nie żartuj sobie.
d80 Opublikowano 16 Października 2015 Autor #7 Opublikowano 16 Października 2015 Na wstępie dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi ! Po pierwsze problem z paleniem jak się okazało leżał w zatkanych otworach wentylacyjnych (2 x rury kanalizacyjne 110mm). Na lato pozakładałem dekle żeby mi myszy nie wchodziły... jeden dekiel miał trochę dziur fi 4mm dla zapewnienia minimalnej cyrkulacji powietrza. Po drugie powiększyłem dysze do 105 X 50 mm - wielkiej poprawy nie odnotowałem. Po trzecie pozatykałem te otwory na ruchome ruszta (tj odpopielacz) w dolnej części palnika a także otwór na środku. Ta zmiana przyniosła największą poprawę. Po czwarte zamontowałem po drugiej stronie palnika płytkę 30mm która ma za zadanie wytworzyć wiry - działa (jak na youtube) ale wydaje mi się , że za bardzo tłumi wylot - mój wiszący wymiennik ma tylko 65 mm więc płytka zabiera niemal połowę. Ile to dużo/mało miejsca na ten element ? Chciałbym zrobić nowy spód palnika - z cegły o grubości 30mm - jak sądzicie będzie ok ? Jak rozwiązać problem odpopielacza i niezbędnych wycięć w dolnej cegle ? Jedyne co mi przychodzi do głowy to zeszlifowanie odpopielacza w miejscu cegły. Pozdrawiam ! Darek
SebekKry Opublikowano 18 Października 2015 #8 Opublikowano 18 Października 2015 Ja w moim kotle obciąłem ruchomy ruszt (odpopielacz) i kończy się on na równo z podłogą palnika. Palnik wtedy położysz bezpośrednio na ruszta wodne. A ta płytka za palnikiem w 100% tłumi przepływ. Za dyszą powinny być komory wirowe. Mniej więcej tak to wygląda u mnie i D.P.
Dioob Opublikowano 20 Grudnia 2015 #9 Opublikowano 20 Grudnia 2015 Witam, jak tam wygladaja sprawy z przerobka,intrresuje mnie efekt koncowy czy moglbys kolego wrzucic zdjecie komory po przerobkach. Szacunek dla wszystkich za wiedze.
Giro Opublikowano 23 Stycznia 2017 #10 Opublikowano 23 Stycznia 2017 Witm mnie też interesuje czy w tym temacie dalej się coś dzieje,mam taki sam piec i też chciałbym go usprawnić Kolego D80 czy dałeś radę przerobić to wszystko i czy rzeczywiście to działa
Dioob Opublikowano 24 Stycznia 2017 #11 Opublikowano 24 Stycznia 2017 Pisałem z autorem na priv i przeszedł on z powrotem na górne spalanie, osobiście też kombinował zrobić z nwt ds-a, zrobiłem palnik Dikij Petja ten pierwszej generacji ale bez płytki z tyłu (brak miejsca) zmniejszyła ruszt i wszystko grało ale na drewnie, na węglu kopcil niemiłosiernie, może to wina węgla 33, narazie pale w nim od góry i jest lepiej niż w wersji z palnik iem, ogólnie z kim nie napiszesz kto jest posiadaczem nwt to nikt nie jest zadowolony z wersji ds, jakiś nieudany ten kocioł.
Giro Opublikowano 9 Lutego 2017 #12 Opublikowano 9 Lutego 2017 Witam,czyli palisz od góry,a jak to robisz? podkładasz coś później czy ładujesz cały piec i czekasz aż się wypali i znowu rozpalasz. A dorabiałeś jakieś dodatkowe klapki powietrza w drzwiczkach zasypowych ,albo gdzie indziej, czy podajesz PG przez ruszt, Ja swojego też trochę zacząłem przerabiać,ale bez jakiegoś dobrego efektu ,
Dioob Opublikowano 10 Lutego 2017 #13 Opublikowano 10 Lutego 2017 Pale od góry, zaslepilem przestrzeń pod i za wiszącym wymiennikiem (warunek musi być szczelnie) do tego musiałem zmniejszyć ruszt o około 1/3 przewymiarowany kocioł i to znacznie,powietrza wtórnego nie musisz dorabiać gdy masz po boku nawiewy działają identycznie, pg idzie z pod rusztu, na chwilę obecną wróciłem do dmuchawy z sterownikiem pid gdyż zakupiłem jakiś koksujacy węgiel i po skoksowaniu miarkownik nie dawał rady i zostawalo dużo koksu, teraz pale mieszankę węgiel miał od góry, zasypuje jednorazowo, ilość zależy od temp na zewnątrz, stalopalnosc w granicach 10 h, ogólnie nie dorzucam niemam takiej potrzeby, dom trzyma ciepło, ogólnie jestem teraz zadowolony, wcześniej była masakra. Przerabialem go na ds robiąc palnik Dikij Petja ten pierwszej generacji, na drzewie paliło się super, lecz tak jak pisałem wcześniej węgiel który posiadam nie nadawał się do tej wersji, bardzo kopcil, mam go około 1.5t więc muszę go spalić mieszając go zmialem bo tylko wtedy w miarę czysto go spałam.
Misoi Opublikowano 11 Października 2018 #14 Opublikowano 11 Października 2018 Jak w temacie chciał bym usprawnić palenie w Sas Nwt 17kw bo na chwilę obecną jestem Januszem Palenia. Koledzy już walczą z tematem od 2015 i dlatego chciałem zapytać co udało sie wywalczyć jakie rozwiązanie jest optymalne. Kolega SebekKry opracował palnik i DP z kolei kolega Dioob opisuje to co spotykałem na innych forach czyli zatkać dół i zasypać przestrzeń za wymiennikiem. Osobiście bardziej przychylał bym sie rozwiązaniu SebekKry tylko na zdjeciu nie wszystko dla mnie jest oczywiste ;/
Gość berthold61 Opublikowano 11 Października 2018 #15 Opublikowano 11 Października 2018 Ja tak długo walczyłem z moim defro optima że w końcu go sprzedałem i kupiłem kocioł z podajnikiem , nie wiem jak twój ma konstrukcję czy podatną czy nie ale w moim efekty były mizerne i ten wstrętny dym podczas dokładania , jednym słowem jako górniak to on był typu zasyp rozpal zapomnij a jako dolniak rozpal zasyp zakopć całą piwnicę docinaj co drugi dzień szamotki rób odlewy z betonu żaroodpornego i siedź w piwnicy pół roku tylko po to aby w końcu z ulgą to rozwalić i szczęśliwie palić jako górniak , górniak nie jest zły i spalisz każdy rodzaj opału zwłaszcza ten tańszy czyli koksujący który notabene pali się o ok 100% dłużej od płomiennego typu Piast czy Zimowit , przemyśl sprawę ze dwa razy pokombinuj ile się da a i tak dijdziesz do wniosku a po co mi to było . tak to u mnie wyglądało .ale może konstrukcja twego kotła jest bardziej podatne .
SONY23 Opublikowano 11 Października 2018 #16 Opublikowano 11 Października 2018 Nie szerz defetyzmu...
Kacper23 Opublikowano 11 Października 2018 #17 Opublikowano 11 Października 2018 W tym NWT jak byś miał za mało mocy to podziel kanały wymiennika na 2 części np. jakąś blachą na środku bo tam są za duże fabrycznie. Berthold61 miałeś totalnie za duży kocioł a DS potrzebuje stałego odbioru ciepła i ci nie wyszło.
Gość berthold61 Opublikowano 12 Października 2018 #18 Opublikowano 12 Października 2018 To też prawda niestety .
Dioob Opublikowano 14 Października 2018 #19 Opublikowano 14 Października 2018 Nwt ma za mala odleglosc pomiędzy wiszacym wymiennikiem a pierwsza ściana ,jest ok 7 cm i tu jest problem,wkladajac płytkę 3,2 cm zmniejsza nam się prześwit do połowy i pojawiaja się problemy z ciągiem kominowym. Po kilku wersjach palnika przerobka na gs była najlepsza wersja. Obecnie też mam zamontowany podajnik i po przejściach ze smieciuchem jestem bardzo zadowolony.
Kacper23 Opublikowano 18 Listopada 2018 #20 Opublikowano 18 Listopada 2018 Witam. Mój znajomy ma taki kocioł i nie chce grzać. Po zamontowaniu palnika nawet wielkości 15x8 cm lub 20x10cm nie chce grzać wyżej niż 55 stopni? Opala go węglem.
Kacper23 Opublikowano 19 Listopada 2018 #21 Opublikowano 19 Listopada 2018 Nikt nie wie dlaczego SAS NWT 29kw nie chce grzać na węglu u mojego znajomego po dostawieniu palnika? Przy podaniu powietrza drzwiczkami nad ruszt grzeje do 65 stopni.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.