Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzająca Się Pompa Co


kapral1980

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Użytkuję drugi sezon instalację grzewczą i mam problem z zapowietrzającą się pompą CO.

-piec z podajnikiem

-zasobnik 140L z pompą cyrkulacyjną

-obwód grzejnikowy: rozdzielacz + 7 grzejników z głowicami termostatycznymi

-obwód podłogowy z własnym mieszaczem, termostatem i pompą: 70m2

Obwody podłączone równolegle do pieca. Instalacja otwarta z naczyniem wzbiorczym.

Zapowietrza się tylko pompa CO. Początkowo pompa pracowała w poziomie z lekkim spadkiem ale właśnie z uwagi na problemy z powietrzem ustawiłem ją w tym roku  pionowo i są jeszcze gorsze problemy z odpowietrzeniem.

Czy przyczyną może być zawór zwrotny, który nie pozwala na przepchnięcie powietrza? Pompy Wilo Yonos Pico 25/1-4 są energooszczędne ale przez to mocą nie grzeszą.

post-60069-0-53401800-1444205611_thumb.jpg

post-60069-0-90893200-1444205630_thumb.jpg

post-60069-0-60578000-1444206906_thumb.jpg

Opublikowano

Zobacz w instrukcji od pompy jest jej odpowietrzanie.

Opublikowano

Używam trybu odpowietrzania za każdym razem. Nie pomaga. Pompa mieli cały czas powietrze. Słychać szum pęcherzyków. Zaczynam żałować, że kupiłem te "eko" pompy. Może spróbuję zablokować zawór zwrotny w pozycji otwartej i sprawdze czy to on jest przyczyną.

Opublikowano

Niestety to prawda co pisze autor tematu - powietrze gromadzi się nad pompą a zwykłe odpowietrzanie pompy nic nie daje - sam miałem tak u siebie w instalacji do DS-a,

w takim układzie zawór zwrotny musi być przed pompą.

Filtr skośny jest czysty  , przy takim montażu nigdy się nie zabrudzi.

Natomiast ciekawą sprawą jest to, że układ się nieodpowietrza samoczynnie przez rurę wzbiorczą.

Opublikowano

Wiem, że korkiem do dołu powinien być ten filtr tylko jak to zrobić żeby zachować kierunek i chronić pompę? Odnośnie zaciągania powietrza z pieca sprawa jest o tyle dziwna, że z pompą od cwu nie ma problemu a jest podłączona identycznie. Krótszy obieg, mniejsze opory przepływu? Naczynie nie wyłapie wszystkiego i pompy zaciągają. Ubytków wody nie zauważyłem więc to zwykłe gazowanie wody w układzie. Są jakieś sprawdzone dodatki chemiczne do wody na to?

Opublikowano

Daj filtr, za filtrem zawór zwrotny, za zaworem zwrotnym pompa - wtedy chronisz pompę, i masz zachowany przepływ, w praktyce to wszystko jedno czy zawór zwrotny jest przed czy za pompą.

 

S nie masz przypadkiem miedzianej instalacji z grzejnikami aluminiowymi?

Opublikowano

Grzejniki stalowe, płytowe. Podłogówka wavin alupex. Miedź tylko przy piecu i do rozdzielaczy. Przelożę ten zwrotny. A jest w ogóle potrzebny? Cwu ma swój a z podłogówka chyba nie będzie kolizji? (Mieszacz Tecefloor z pompą)

Opublikowano

Dlaczego ma być kolizja - zmieniasz tylko kolejność elementów, kierunki przepływu zostają takie same.

Jak nie masz elementu oddzieljącego obiegi CO i CWU np zaw 4-D to ZZ są potrzebne aby jedna pompa nie wymuszała wstecznego przepływu wody  z instalacji przez drugą pompę

Opublikowano

Przelożyłem zawór zwrotny przed pompę i obciąłem w nim jeden zwój ze sprężyny. Klapka chodziła znacznie lżej. Po zamontowaniu całości pompa odpowietrzyła się momentalnie. Zobaczę wieczorem czy nie zbiera już powietrza.

Opublikowano

Niestety pompa znów załapała powietrze. Nie mam już pomysłów. Od CWU działa ok a ta nie bo nie. Pompę ustawiam na podnoszenie 1.5m przy zmiennym ciśnieniu różnicowym. Według instrukcji przy termostatach na grzejnikach powinna pracować w tym trybie. Pobiera wtedy 4-5 Wat. Ustawianie klasyczne na 1 bieg powoduje pobór około 7 Wat. Pompa od CWU przy takich samych ustawieniach pobiera 8-10 Wat. Za małe ciśnienie w układzie? Naczynie mam jakiś 1-1.5 nad pompą. Dom jest parterowy  z nieużytkowym poddaszem i ciężko wyżej umieścić zbiornik.

Opublikowano

Jak masz naczynie na zasilaniu , to naczynie powinno być minimum 30 cm nad najwyższą częścią instalacji CO ( grzejniki, rury).

Zrób przegląd co i jak wisi, może się da podnieść lub opuścić.

Opublikowano

Szukasz nie w tym miejscu . Przy takiej ilości odpowietrzników w okolicy kotła na tak małej różnicy wysokości bardzo łatwo pompie zassać powietrze do układu . Jeśli zapowietrza się pompa CO to szukaj problemu w gałązce zasilania CWU . Prawdopodobnie zawór zwrotny przy pompie zasobnika jest zawieszony i odwraca się przepływ w momencie pracy pompy CO i zasysa powietrze przez odpowietrznik nad bojlerem . Przy pionowym ustawieniu tych zaworów zwrotnych sprężynki są zbyteczne a jeśli tam sa to zawory nigdy nie puszczą powietrza a pompy będą mieliły powietrze .

Odpowietrz to statycznie bez ciśnienia w układzie i pozamykaj te automaty nad zasobnikiem bo tamtędy zasuwa powietrze Te automaty przy tak małych różnicach wysokości łatwo puszczają powietrze w układ .

Opublikowano

Aby mieć pewność, że powietrze jest zaciągane przez układ CWU wystarczy zakręcić jeden z zaworów - przed lub za pompą CWU.

Jak są odpowietrzniki na powrotnym rozdzielaczu CO to one mogą być przyczyną części problemów.

Opublikowano

@Wungiel

Mniej więcej właśnie tak. Po założeniu pompy odkręciłem dolny zawór, a później górny. Parę sekund pracy pompy i powietrza nie było. Po paru godzinach jednak znów się zapowietrzyła.

Opublikowano

Zapowietrza się w momencie kiedy pompa ładująca zasobnik CWU nie pracuje . Zakładam jednak że reszta instalacji jest OK .

Opublikowano

piec masz wypoziomowany ? nie nastepuje w nim miejscowe podgotowanie w czasie pracy ?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.