Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu Proszę O Opinie


Tolderr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mój majster zaproponował mi taki schemat kotłowni . Do wpięcia jest kocioł na paliwo stałe Mpm Ds 17-19 kw piec gazowy vitopend . Ma to wyglądać tak : piec na paliwo stałe w układzie otwartym z naczyniem wyrównawczym .następnie obieg z zasilania idzie do wymiennika 40 płytowego po przez pompę z auto adapter z którego wraca do powrotu . Nie stosuje tu żadnego zaworu trój lub cztero drogowego twierdząc ze powrót chroniony jest przez wymiennik i to mnie zastanawia czy pan instalator ma racje ?? Następnie za wymiennikiem jest układ zamknięty w którym podłączone są grzejniki bojler cwu i wpięty piec gazowy osobna pompa jest do grzejników z autoafaptem i osobna pompa do nabijania bojlera sterowane te dwie pompy sterownikiem gdzie pompa do cwu jest ustawiona jako priorytet i w tym układzie pan instalator tez nie zastosował zaworów mieszających proszę o opinie fachowców pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobną instalację.Z tego co wiem przy wymienniku płytowym nie jest potrzebny zawór 4D do ochrony powrotu(chociaż na schemacie SASa jest zarówno wymiennik płytowy jak i zawór 4D)Jedyna różnica w naszych instalacjach to to że ja wpiąłem zasobnik z wężownicą po stronie kotła węglowego (czyli w obiegu otwartym przed wymiennikiem płytowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam dwufunkcyjna czyli jak będzie trzeba to gazem da radę woda , tylko zastanawia mnie lepsza opcja w moim przypadku czy cwu w otwartym z piecem czy w zamkniętym za wymiennikiem ?? Jaka jest lepsza opcja bo to mogę jeszcze zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kocioł gazowy dwufunkcyjny nie nadaje się do grzania zasobnika z wężownicą?Ja mam jednofunkcyjny.Zasobnik (niestety z jedną wężownicą) wpięty w układzie otwartym,sterowanie "ręczne" <_<  czyli na zasadzie zamknij otwórz odpowiednie zawory ale mnie to nie przeszkadza) zimą grzeje cwu węglówką a latem gazówką taka mała prowizorka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz gazowym nie chce grzać zasobnika . Zasobnik w moim przypadku używany będzie zimą jak będę palił w piecu na paliwo stałe , piec gazowy będzie używany latem do cieplej wody i zimą jak wyjadę np. I nie będzie miał kto do pieca podłożyć . I jedno co mnie nurtuje. To czy zasobnik dać w układzie otwartym cz zamkniętym ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak  CWU  ma być grzana tylko podczas palenia w kotle na paliwo stałe to zdrowy rozsądek nakazuje podłączyć ten zasobnik bezpośrednio pod kocioł, oczywiście na osobnej pompie i sterowniku.

 

PS1

Życzę miłej hodowli w zasobniku CWU w sezonie letnim. ;)

 

PS2

Kocioł 2-F do grzania wody to ekonomicznie najgorsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@idpowietrznik przestań tu pokazywać jakieś bzdury gdyż jeszcze niektórzy w nie uwierzą.

W tym "schemacie" są dwa błędy - zasobnik pionowy z założeniem możliwością pracy na grawitacji i równolegle do niego zaw 4-D przed wymiennikiem płytowym - obie rzeczy to bzdury do kwadratu!

Zastanów się czy to będzie na grawitacji pracować i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.