Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik Nie Dziala Prwidlowo


stanislaw42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych oraz tych co chca pomoc.

Mam problem z dwoma grzejnikami na pietrze ciagle sie zapowietrzaja i nie wiem czemu.

Mam piec na ekogroszek 25 kw uklad otwarty, temperatura na piecu 55 stopni pompa na I biegu 25-40 pompa zamontowana na zasilaniu. Ta pompa zasila c.o i c. w bo nie mam odzielnej lini do c.w bo jest daleko zamontowany piec od domu / 20m/ . Na grzejnikach mam danfosy ustawione sa na 3-4 . Teraz odpowietrzalem ale odpowietrzenie nic nie dalo bo powietrze zeszlo z grzejnika ale woda nie wyleciala i grzejnik nadal nie grzeje. Nie wiem co mam zrobic innego prosze o jakas informacje lub porade. Jeszcze kilka tygodni bylo w miare wporzadku .

Dziekuje za porady z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Napisz jakie masz te grzejniki i kiedy zostały zamontowane? Pytam o to dlatego że miałem podobny problem , a mianowicie :zamontowałem grzejniki alu. i po jakimś czasie zaczeły mi się zapowietrzać to znaczy tak to wyglądało a prawda była inna.okazało się że to nie było powietrze tylko instalacja sie zagazowywała i z odpowietrznika gdy odpowietrzałem i podpaliłem zapalniczką to się paliło (gaz)można wlać specjalny preparat do układu ale ja już miałem dość i wymieniłem grzejniki . teraz od 2 lat mam spokój.Zobacz czy u Ciebie nie ma takich problemów ,jak bedziesz odpowietrzał to podpal przy odpowietrzniku i zobaczysz co będzie się działo , jeżeli będzie się paliło to znaczy że instalacja zagazowana i wtedy zostanie Ci szukać specjalnych środków do wlania w zład CO. albo wymiana grzejników . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych oraz tych co chca pomoc.

Mam problem z dwoma grzejnikami na pietrze ciagle sie zapowietrzaja i nie wiem czemu.

Mam piec na ekogroszek 25 kw uklad otwarty, temperatura na piecu 55 stopni pompa na I biegu 25-40 pompa zamontowana na zasilaniu. Ta pompa zasila c.o i c. w bo nie mam odzielnej lini do c.w bo jest daleko zamontowany piec od domu / 20m/ . Na grzejnikach mam danfosy ustawione sa na 3-4 . Teraz odpowietrzalem ale odpowietrzenie nic nie dalo bo powietrze zeszlo z grzejnika ale woda nie wyleciala i grzejnik nadal nie grzeje. Nie wiem co mam zrobic innego prosze o jakas informacje lub porade. Jeszcze kilka tygodni bylo w miare wporzadku .

Dziekuje za porady z gory.

jesli woda nie leci to znaczy ze jest jej brak ,dolej wody az sie przelje tylko bardzo powoli i idz odpowietrzaj ,zapowietrzanie to niesty normalna rzecz a problem zawsze tkwi w instalacji wiec odpowietrz i ewentualnie daj foto zbiornika i gdzie i o ile jest wyzej od ostatniego grzejnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Napisz jakie masz te grzejniki i kiedy zostały zamontowane? Pytam o to dlatego że miałem podobny problem , a mianowicie :zamontowałem grzejniki alu. i po jakimś czasie zaczeły mi się zapowietrzać to znaczy tak to wyglądało a prawda była inna.okazało się że to nie było powietrze tylko instalacja sie zagazowywała i z odpowietrznika gdy odpowietrzałem i podpaliłem zapalniczką to się paliło (gaz)można wlać specjalny preparat do układu ale ja już miałem dość i wymieniłem grzejniki . teraz od 2 lat mam spokój.Zobacz czy u Ciebie nie ma takich problemów ,jak bedziesz odpowietrzał to podpal przy odpowietrzniku i zobaczysz co będzie się działo , jeżeli będzie się paliło to znaczy że instalacja zagazowana i wtedy zostanie Ci szukać specjalnych środków do wlania w zład CO. albo wymiana grzejników . Pozdrawiam.

 

 

witam

dziekuje za informacje. Moje naczynie ma 35litrow i jest podgrzewane . Dzis odpowierzalem inie wiem na jak dlugo wystarczy. Przy odpowietrzaniu grzejnika od dolu byl goracy a na gorze zimny nie wiem czy tak powino to sie odbywac pozniej stawal sie cieply na calosci. po kilku mniutach jak chcialem odpowietrzyc to woda wcale nie leciala z odpowietrznika nie wiem czy to dobrze . Prosilbym o porade jak trzeba odpowietrzac dobrze caly uklad .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli woda nie leci to znaczy ze jest jej brak ,dolej wody az sie przelje tylko bardzo powoli i idz odpowietrzaj ,zapowietrzanie to niesty normalna rzecz a problem zawsze tkwi w instalacji wiec odpowietrz i ewentualnie daj foto zbiornika i gdzie i o ile jest wyzej od ostatniego grzejnika?

 

 

Witam

Dziekuje za odpowiedz. Ja mam naczynie zbiorcze 35 litrowe i znajduje sie powyzej iz ostatni grzejnik okolo 0,5 m. Mam grzejniki Sterlard . Dzis odpowietrzalem dlugo kazdy grzejnik i po jakims czasie odpowietrzania woda nie leciala z odpowietrznika ale grzejnik byl goracy . Zobacze jutro czy beda grzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesli masz zbiornik powyzej tylko opoł metra i ak znam zycie wpiety jest on w nitke zasilania grzejników to po pirwsze albo podniesten zbiornik a po drugie załoz min 50l powód to brak wody !!a narazie dolewaj delikatnie jdnoczesnie odpowietrzaj az zacznie sie lac najpierw z odpowietrznika pozniej z przelewu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli woda nie leci to znaczy ze jest jej brak ,dolej wody az sie przelje tylko bardzo powoli i idz odpowietrzaj ,zapowietrzanie to niesty normalna rzecz a problem zawsze tkwi w instalacji wiec odpowietrz i ewentualnie daj foto zbiornika i gdzie i o ile jest wyzej od ostatniego grzejnika?

 

Witam automatyk.

Wczoraj odpowietrzylem grzejniki trwalo to kilka godzin, ale nic nie pomoglo.

Odpowietrzalem a za kilka minut znow jak odkrecilem odpowietrznik to szlo powietrze nie wiem co sie dzieje .

Dzis znow odpowietrzalem i to samo . Dopelnilem wode az sie przelewalo przez zbiornik wyrownawczy otwary. Zbiornik mam podgrzewany.

Instalacje mam juz dwa lata i nie bylo takich problemow. Zbiornik wyrownawczy mam w gospodarczym ale jest wyzej niz ostatni grzejnik. Tam panuje temperatura minusowa ale zbiornik jest ocieplony.

Prosze o jakies wskazowki za ktore dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narysuj dokładnie te instalacje najlepiej w aksonometri i cos poradzimy zrob tak zakrec ten grzejnik zasilanie i powrot ,zdemontoj grzejnik i podladajac jakas wanienke odkre zasilanie i zobacz czy pojdzie powietrze moz byc bramka zrobiona gdzies i woda powoli przechodzi ale jeslt za mały stumien zeby te bramke pokonac czyli wywal grzejnik dolewaj wody powoli i odkrecaj na przemian zaqwor to od zasilania to od powrotu tak długo zaz pojdzie woda tylko te zawory to bardzo energicznie otwieraj na chwile jesli jest powietrze to napewno wylezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Jak wrocilem z pracy grzejniki roznie grzaly u gory. Jeden byl letni, drugi goracy a trzeci do polowy grzal ale w pionie .

Jezeli mi sie uda wyslac rysunki to wysle . Bo jeszcze nigdy nie wysylalem . Jak nie dojda to prosze o wskazowke jak to mam zrobic.

pomieszczenie_gdzie__znajduje__sie__piec.bmp

instalacja__w__domu__c.o.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narysuj dokładnie te instalacje najlepiej w aksonometri i cos poradzimy zrob tak zakrec ten grzejnik zasilanie i powrot ,zdemontoj grzejnik i podladajac jakas wanienke odkre zasilanie i zobacz czy pojdzie powietrze moz byc bramka zrobiona gdzies i woda powoli przechodzi ale jeslt za mały stumien zeby te bramke pokonac czyli wywal grzejnik dolewaj wody powoli i odkrecaj na przemian zaqwor to od zasilania to od powrotu tak długo zaz pojdzie woda tylko te zawory to bardzo energicznie otwieraj na chwile jesli jest powietrze to napewno wylezie

 

Witam automatyk

Moze zle narysowale swoja instalacje jezeli nie dostalem od pana zadnej informacji .Moze teraz bedzie lepiej widac.

Nadal mam ten problem z tymi grzejnikami . Chcialbym sie dowiedziec co mi moze brakuje w mojej instalacji lub jest zle wykonana prosze o wypowiedzenie sie w tej sprawie.

Z gory bardzo dziekuje .

instalacjacentralnegoogtd3.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no byk za bykie tego sie spodziewałem rozumiem ze zbiornik masz goracy ten wyrownawczy?

jest rada na to ale niestety przeróbka instalacji rura wznosna od zbiornika nie moze byc za pompa musi byc przed ,ale sa dwa wysjscia przerobka rury ,albo zamontowanie zaworu tuz przed zbiornikiem tak zeby przepływ był min tylko tyle zeby powietrze uszło i troche temp dostał zeby nie zamarzł rozumiem ze rura powrotna jest podpieta do pieca i jeszcze rura przelewowa do kanalizacji odpisz jak to wyglada ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry automatyk.

Moj zbiornik wyrownawczy ma zamontowana kryze 2mm aby cieplo nie szlo duze do niego . Nie wiem czy to wystarczy. Prosze o uwagi.

 

witam

Rura powrotu jest z zbiornika podlaczona do powrotu, a przelewowa do zbiornika ktory przyjmuje wode z zbiornika przelewowego i pozniej wylewam ja z niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry automatyk.

Moj zbiornik wyrownawczy ma zamontowana kryze 2mm aby cieplo nie szlo duze do niego . Nie wiem czy to wystarczy. Prosze o uwagi.

 

 

rozumiem ze to kryza na zasilaniu?

po drugie jaki masz zawór -jaka rura do zasobnika tego 140l cwu ?

po trzeie ile masz grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zbiornik wyrownawczy jest na zasilaniu i tez ma kryze . Jeszcze jedno ja mam tylko instalacje pompowana nie mam grawitacyjnej poniewaz mam piec na tym samym poziomie co dom.

Rury do cwu dodatkowej nie posiadam . Zasilam cwu i c.o na tej samej instalacji . Z pieca wychodzi jak potrzeba przykrecic pompe obiegowa nie wiem jaki to rozmiar. pozniej 28mm az do domu nastepnie 22 miedz do bojlera . W calym domu mam tyle co na rysunku tz. parter zasilam dwoma nitkami .Posiadam grzejniki Stelrad Novello - Grzejniki dolnozasilane z wbudowanym zaworem termostatycznym . Jedna nitka to kortyarz dol /typ 22 600x1200/, salon /typ 22 600x1600/,

pokoj typ 11 600x1600 / , sypialnia typ 11 /600x 1200/, pokoj na pietrze typ 22 /600x 1600/. Druga nitka na parterze to bojler 140 litrow , lazienka typ22 /600x900/ i kuchnia typ22 /600x1200/. Trzecia nitka to pietro pokoj typ 11 / 600x1200/ i kortyarz typ 11 / 600x800 . Do trojnikow kazdej nitki sa rozmiary rur miedzianych 22 a pozniej sa zmniejszane na 18 lub 15. Na rysunku zaznacze kazda linie innym kolorem. Zasilanie temperatura na piecu 56 stopni.

 

centralneogrzewanienitkfo5.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na 3 bieg i to moze byc za mało powinna bc 25/60 ze wzgledu na opory ,zawór przy zasobniku od strony zasilania CO przymknac na połowe i dolac wody i odpowietrzac czekam na reaakcje bedzie dobrze a i jeszcze jedno pozniej spreawdzisz filtr przy pompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolego Stanisław, zamontuj sobie odpowietrzniki automatyczne w tych grzejnikach, które się Tobie zapowietrzają. Generalnie są dwa powody zapowietrzania się grzejników: fizyczne, czyli powietrze rozpuszczone w wodzie wskutek podgrzewania wytrąca się z wody i gromadzi się w najwyższym ( najwyższych miejscach ). Drugi powód to chemiczny: połączenie wielu metali w instalacji a szczególnie aluminium i miedzi spotęgowane wysoką temperaturą powoduje powstanie reakcji chemicznych i "zagazowanie" instalacji. Efekt podobny jak wyżej - gaz zbiera się w najwyższym miejscu "zapowietrzając" grzejniki.

 

Radą na Twój problem jest montaż automatycznych odpowietrzników grzejnikowych montowanych oddzielnie do każdego zapowietrzającego się grzejnika ( nie na pion! ). Jeśli powodem tych problemów jest wytrącanie się powietrza z wody jest ten określony przeze mnie jako fizyczny, to będzie się samo odpowietrzało samo a problem po jakimś czasie zniknie. Jeśli chemiczny to będzie się ciągle odpowietrzać a jednocześnie syczenie będzie w miarę regularne.

 

W ten sposób usuwając skutek znajdziesz i przyczynę problemu a przy okazji nie naganiasz się po domu odpowietrzając grzejniki, bo odpowietrzać będzie się samo a grzejniki będą cały czas grzać. Jeśli jednak przyczyną jest zgazowywanie spowodowane reakcjami chemicznymi to pozostanie Tobie zakup specjalnego preparatu do instalacji c.o miedź - aluminium - do zakupu w dobrze zaopatrzonych hurtowniach.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na 3 bieg i to moze byc za mało powinna bc 25/60 ze wzgledu na opory ,zawór przy zasobniku od strony zasilania CO przymknac na połowe i dolac wody i odpowietrzac czekam na reaakcje bedzie dobrze a i jeszcze jedno pozniej spreawdzisz filtr przy pompie

 

Filtr przed pompa juz sprawdzilem i jest czysty. To odpowietrze zobaczym co to da.

do uslyszenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolego Stanisław, zamontuj sobie odpowietrzniki automatyczne w tych grzejnikach, które się Tobie zapowietrzają. Generalnie są dwa powody zapowietrzania się grzejników: fizyczne, czyli powietrze rozpuszczone w wodzie wskutek podgrzewania wytrąca się z wody i gromadzi się w najwyższym ( najwyższych miejscach ). Drugi powód to chemiczny: połączenie wielu metali w instalacji a szczególnie aluminium i miedzi spotęgowane wysoką temperaturą powoduje powstanie reakcji chemicznych i "zagazowanie" instalacji. Efekt podobny jak wyżej - gaz zbiera się w najwyższym miejscu "zapowietrzając" grzejniki.

 

Radą na Twój problem jest montaż automatycznych odpowietrzników grzejnikowych montowanych oddzielnie do każdego zapowietrzającego się grzejnika ( nie na pion! ). Jeśli powodem tych problemów jest wytrącanie się powietrza z wody jest ten określony przeze mnie jako fizyczny, to będzie się samo odpowietrzało samo a problem po jakimś czasie zniknie. Jeśli chemiczny to będzie się ciągle odpowietrzać a jednocześnie syczenie będzie w miarę regularne.

 

W ten sposób usuwając skutek znajdziesz i przyczynę problemu a przy okazji nie naganiasz się po domu odpowietrzając grzejniki, bo odpowietrzać będzie się samo a grzejniki będą cały czas grzać. Jeśli jednak przyczyną jest zgazowywanie spowodowane reakcjami chemicznymi to pozostanie Tobie zakup specjalnego preparatu do instalacji c.o miedź - aluminium - do zakupu w dobrze zaopatrzonych hurtowniach.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Witam Piotrem Automatyk

Dziekuje za interesowanie sie moim problem. Ja mam grzejniki panelowe Sterlard to sa stalowe i tu reakcja nie powinna zachodzic miedz aluminium.

Gdzies czytalem ze do grzejnikow aluminiowych nie moze byc instalacji z miedzi bo zachodzi reakcjia chemiczna.

To zamiast odpowietrznikow w grzejniku zamontowac automatyczne ? Mam tez porade ze powinien wymienic pompe z 25-40 na 25-60? Jeszcze jedno przeciez jest zbiornik wyrownawczy przez ktory powietrze powinno ujsc to dlaczego tego nie robi. Czy instalacja zle zrobiona ?

Temperatura na piecu max 60 stopni to chyba nie jest duza aby sie wytwarzaly bomble powietrzna Jezeli mozliwe prosze o porade .

Dziekuje z gory za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zamontuj sobie odpowietrzniki automatyczne w grzejnikach, które najbardziej lub najczęściej się zapowietrzają. Koszt takiego odpowietrznika do grzejników typu stelard to 10 - 12 zł za szt. Reakcja chemiczna w instalacji miedź - stal zachodzi minimalnie i jest to w praktyce niezauważalne. Być może Twój problem leży w normalnym wytrącaniu się rozpuszczonego powietrza z wody pod wpływem podgrzewania. Trwa to niekiedy i miesiąc i zależy od układu instalacji, ilości wody w instalacji i właśnie ilości odpowietrzników - automatycznych.

 

Nie patrz na temperaturę w kotle, gdyż niekoniecznie 60 st C to jest w porządku a powiedzmy 80 nie w porządku. temperatura mierzona przez czujnik sterownika kotła mierzy wartość wypadkową ( uśrednioną ) wody zmieszanej z wielu miejsc w płaszczu kotła gdzie woda jest tak naprawdę nierównomiernie podgrzewana. Szczególnym problemem jest podgotowywanie wody na rusztach wodnych, które występuje czasami i przy 55 st C. Jest to niekorzystne zjawisko będące generalnie fizyczną wadą wykonania kotła i ono bardzo zapowietrza instalację c.o.

 

Proponuję przemyśleć sprawę z wymianą pompy na mocniejszą. Ja u siebie mam faktycznie pompę 25/60 i ogrzewam trzy kondygnacje ale pompa pracuje na 1 biegu ( 43 W; odpowiednik 2 biegu w pompie 25/40 ) a instalację mam wykonaną w miedzi z odejściem od kotła rura 28 mm a do grzejników ( nie tylko jednego ale 2 i 4 ) - 15 mm.

 

A naczynie wzbiorcze powinno być zamontowane w układzie samoodpowietrzania kotła bez żadnych kryz i przewężeń. A dlaczego się nie odpowietrza - czy usunąłeś tą 2 mm kryzę w zasilaniu naczynia?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli usuniekryze to co najszybciej towypompuje wode z układu za pomoca pompy narazie ta kryze niech ma a jak zbiornik przepnie [przed pompe to wtedy bez zadnych kryz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

A w jaki sposób ma niby wypompować wodę z naczynia wzbiorczego? W chwili załączenia się pompy ciśnienie w układzie z naczyniem nieznacznie wzrośnie, może wyleci przy pierwszym załączeniu pompy po napełnieniu instalacji 2-3 litry wody, ale nie więcej. Kolega Stanisław ma problem wynikający ewidentnie z zapowietrzaniem się grzejników, gdyż pompa podaje do instalacji grzejnikowej wodę z wytrąconym powietrzem a można tego by uniknąć jeśli naczynie wzbiorcze przejmowało to powietrze chociaż częściowo. Zastosowana kryza jest zbędna gdyż uniemożliwia odpowietrzanie się wody płynącej w instalacji co prowadzi do zapowietrzania się grzejników a w chwili załączenia pompy ciśnienie i tak wzrasta i i tak wylewa się po napełnieniu te 2-3 litry, tylko trwa to chwilę dłużej.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lubie eksperymentowac na ludziach temat przerobiony przezemnie kilkanascie razy moze sprobowac ale w 99% wyjdzie na moje

a w najleprzym przypadku zrobi mały obieg na zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Kolego automatyk, ja nie prowadzę eksperymentów na ludziach ( na instalacjach oprócz mojej ). Jednak jeśli piszesz, że wypompuje wodę - to w jaki sposób i względem czego? Podniesie minimalnie poziom w zbiorniku przelewowym co spowoduje jednorazowe wylanie się kilkulitrowego nadmiaru wody i tyle.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego popierwsze nie musze niczego udowadniac i niejest miejsce na to a praw fizyki pan nie zmienisz masz naczynia połaczone ,jedno wyzsze od dwugiego z poziomem ok metra pompa 25/40 czyli na czyli na 3biegu ile ma pdnoszena?

4m słupa wody normalnie jest poto zeby pokonac opory instalacji w tym przpadku co zrobi ?

obnizy poziom wody w drugim budynku przynajmniejb o 1,5 do 3m od stanu liczonego z naczyn połaczoneych czyli moga zupełnie przestac grzac grzejniki nawet na nizszej kondygnacji i po to tak kryza stara szkoła i nawet skuteczna w takich przypadkach ,jesliprzepnie zbiornik przed pompe wedy cała moc czyli słup podnoszenia wody a konkretnie cisnienie dymnamiczne w układnie przepchnie wszystko do drugiego budynku nawet jesli zbiornik bedzie 1cm wyzej niz grzejnik ostatni na ostatnim pietrze pozdrawiam mam nadzieje ze nie bedziemy dyskutowac o rzeczach oczywistych ratowałem juz nie raz tego typu instalacje bo grzejniki nie grzały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj jeszcze jeden myk :D

Pompę ustaw na I bieg lub najlepiej wyłącz, jednocześnie otwórz minimalnie zawór do dolewania wody do c.o. i wtedy spróbuj poodpowietrzać grzejniki. - zawór przez całe odpowietrzanie minimalnie otwarty, woda musi cały czas powracać z naczynia przelewowego a jednocześnie uzupełniać grzejnik w miejscu gdzie było powietrze.

Jeżeli masz głowice na grzejnikach to do odpowietrzania muszą być pozamykane.

Po odpowietrzeniu włącz pompę na 2 lub 3 i gdy woda zacznie wracać z naczynia przelewowego zamknij zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.