Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Opał powinien być powyżej kołnierza i tworzyć kopczyk na środku.

Przy kołnierzu po obwodzie już tylko popiół.

Uzyskasz to odpowiednio dobierając powietrze, ale najpierw ustaw właściwy kopczyk.

Zresztą już o tym pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej aby opał był na równo z kołnieżem dopalającym?

 

P.S. Ja Klaudiusz Twoje filmiki i posty czytałem wielokrotnie i czerpie z nich. Niestety mimo sporej wiedzy teoretycznej w praktyce jest zupełnie inaczej:)

na równo nie powinno być ustaw tak aby był lekki kopczyk ale aby nie zsypywał się poza krawędzie wewnętrzne kołnierza dopalającego ,jeśli jest wszytko fajnie dopasowane to potem na wykresie modulacji widać że kocioł bardzo szybko stabilizuje temperaturę zadaną i nie konieczna jest wysoka modulacja dzieje się tak dlatego że ma już opał przygotowany do rozżarzenia a jeśli jest źle dobrane (opał i proporcja powietrza ) to palnik jest tak jak by w fazie rozpalania i dlatego wchodzi na wysokie modulacje i jest to nie ekonomiczne i to własnie w tej fazie pracy palnika kocioł bardzo dużo traci na temperaturze i na wykresach są piły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie sezon zacząłem z pompa kotlowa .Powiedzcie co oznacza czerwona kropka po lewej stronie, a po prawej stronie literka A.

post-1379-0-03581000-1505653383_thumb.jpg

post-1379-0-53310100-1505653397_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd wiem że czerwona kropka to dostęp do internetu ale literka  A to nie wiem bo jeszcze nie palę i nie zwróciłem uwagi po aktualizacji sterownika jakie zmiany są widoczne ,co do pompy kotłowej to efekt widoczny w drugiej godzinie pracy kotła najważniejsza stabilna temperatura na kotle i będzie super .

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie sezon zacząłem z pompa kotlowa .Powiedzcie co oznacza czerwona kropka po lewej stronie, a po prawej stronie literka A.

Literka A oznacza wejście w tryb instalatora, dawniej było ADMIN na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie specjalnie ponacinałem brzegi wylotu powietrza aby go trochę 'uciekało' omijając węgiel. Dlaczego? Ano dlatego, że w zeszłą zimę zawsze po uchyleniu drzwiczek na wysokości palnika temperatura spalin potrafiła wzrastać o 30C! Na chwilę obecną jeszcze nie grzeje CO ale uchylenie drzwiczek powoduje spadek temp spalin.

Dodatkowo zmieniłem opał i sterownik na SKZP, więc ostateczne testy będą po rozpoczęciu właściwego grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym co się dzieje po otwarciu drzwiczek, czy temperatura spalin wzrasta czy opada, to nie ma się co za bardzo sugerować, bo przecież proces właściwego palenia odbywa się przy zamkniętym kotle, prawda?

I to przy zamkniętych drzwiczkach musi być właściwy stosunek powietrza do nawęglania palnika.

Powietrze, które omija złoże na retorcie przyczynia się tylko do wychładzania wymiennika i obniża temperaturę spalin.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zasadniczo walka z kopczykiem trwa już jakiś czas, zapada się cały czas, a że sezon przejściowy to nie wiadomo czy problem leży w ustawieniach modulacji czy podtrzymania, na tą chwilę kocioł w dzień pracuje tylko grzejąc CWU więc potrafi się odstawić, pod wieczór troszkę podgrzeje budynek, nocą znowu prawie nie pracuje a nad ranem grzeje jakieś dwie godziny żeby było przyjemniej wstawać. Muszę jeszcze podkręcić sterownik na mocy palnika, niby kocioł mam 15kW, ale coś mi się wydaje, że Malina ładuje do nich palniki 25kW.

 

Jakie są wasze spostrzeżenia w kwestii programów czasowych ? Mam ustawiony program komfort 21,5 stopnia, ekonomiczna 19 przy czym komfort daje od 5.00 do 7.00 i od 14.00 do 22.00. Zastanawiam się czy to ma sens bo np rano kocioł bardzo mocno pracuje żeby osiągnąć zadaną temperaturę, dzisiaj ponad godzina na 55% bo na tyle jest w tej chwili ustawiony. Może bardziej uzasadnione ekonomicznie było by ustawienie stałej temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dostarczenie dodatkowego powietrza na płomień podnosi temp. spalin więc ich nie wychładza. Zwiększanie nadmuchu palnika prowadzi do żużlowania lub spiekania. Taki u mnie klimat z palnikiem, że musze jakoś kombinować z powietrzem wtórnym inaczej sadza.

Na razie jest OK. Więcej szarego pyłu i mniej żużla. Ale jak pisałem prawdziwe wyniki będą jak zacznie się ciągłe grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jabolkg palnik nepewno jest 25 KW wiec w sterowniku daj moc kotła 25 KW  ja mam takie ustawienia i nie miałem nigdy problemu z poziomem opału na palniku podam ci moje ustawienia zawsze możesz zrobić próbę 

 

palnik 25 Kw 

powietrze min 7 max 23 

modulacja od 5 do 100 %

potencjał podajnika 19 kg 

kaloryczność 28 

korekty kopczyka na 0 % 

czas podawania w auto 3 s 

przedmuch w podawaniu +5

 

Wiem że kaloryczność wysoka jak na parametry opału ale u mnie to zło konieczne ,spróbuj może coś Ci podpowiedzą te ustawienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Klaudiusz na pewno sprawdzę, przy czym w piątek ważyłem dokładnie opał i potencjał akurat w moim przypadku wyszedł jakieś 14,5kg

Skrócę sobie czas podawania mam w tej chwili 5s czyli jak dam 3s będzie po prostu częściej dokładał mniejsze dawki ?

Dodmuch przy podawaniu miałem na 5, ale zmniejszyłem do 3 bo odnosiłem wrażenie, że podczas podawania opał chce odlecieć, może przy dużej mocy te 5% to nie dużo, ale przy mocy 5% do 7 dodać 5 i mamy przez kilka sekund dwukrotnie większy wiatr aczkolwiek może to być też wina zapadniętego kopczyka.

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw tak jak masz na do dmuch 5 bo w 3 sekundy ona nie nabierze tylu obrotów co w 5 jak miałeś , a co potencjału to nie wiem z jakiego źródła masz info ale mi podał producent palnika czyli Witkowski i własnie te 19 kg zostawia mi około 5 kg zapasu (rezwerwy ) w podajniku tak jak w aucie rezerwa paliwa czyli wsypuje 125 kg wyświetlacz pokazuje 125 kg a ja mam rezerwę w koszu w razie  W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że moc w sterowniku można sobie dowolnie ustawiać i zmieniać, to nie znaczy, że zmieniamy rzeczywistą moc palnika. Jeżeli mamy palnik 25 kW i zmienimy np. na 12 kW, to zrobilismy to tylko wirtualnie, a palnik jak był 25 kW tak jest i wymaga nawęglenia dla 25 kW.

Więc jeżeli obniży się tylko moc palnika, bez korekcji na plus innych parametrów mających wpływ na nawęglenie palnika, to ciągle będzie problem zapadniętego kopczyka, bo sterownik będzie podawał węgla dla 12 kW a nie dla rzeczywistych 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał sprawdziłem w jedyny sensowny sposób, czyli zapuściłem podajnik na 6 minut i zważyłem to co przerzucił, dla pewności test zrobiłem dwa razy i wyszło porównywalnie. Etap porównywania spalonego paliwa z tym co wyświetla się na sterowniku jeszcze przede mną, na razie za dużo grzebię i non stop się uczę, praktycznie raz na dobę robię jakieś korekty.

 

Faktem jest, że chyba należy w sterownik wpisywać faktyczną moc palnika a nie moc kotła, miałem wpisane zgodnie z prawdą 15kW i było słabo więc wpisałem kilka dni temu 17kW i jest lepiej, dziś wpiszę 25kW i zobaczymy za kilka dni co się dzieje. Przy okazji doreguluję powietrze sposobem #Jockey'a akurat jak wrócę z pracy powinno być zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że palnik ma sztywną moc maksymalną a parametr 12-35kW wskazuje tylko, że może sprawnie pracować w takim zakresie mocy. Można by to porównać z silnikiem spalinowym, podajemy moc 100KM, ale wjeżdżasz na hamownie i wykres wskazuje, że silnik pracuje z różną mocą przy rożnych obrotach i obciążeniu.

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge sobie poradzic z tym powietrzem dla 5%mocy. Ustalam kopczyk daje powiedzmy 7%nadmuchu i tylko dym w kotle. Daje wiecej i wiecej az piec dochodzi do 70st. wchodzi w podtrzymanie i wypala kopczyk. Nie wiem czego to moze byc wina. Czy dla dmuchawy dm80 zdjac przeslone i regulować tylko w sterowniku? Ja zdjalem przeslone to nie dymilo ale kopczyk wypalal sie w moment nawet przy malym nadmuchu.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał sprawdziłem w jedyny sensowny sposób, czyli zapuściłem podajnik na 6 minut i zważyłem to co przerzucił, dla pewności test zrobiłem dwa razy i wyszło porównywalnie. Etap porównywania spalonego paliwa z tym co wyświetla się na sterowniku jeszcze przede mną, na razie za dużo grzebię i non stop się uczę, praktycznie raz na dobę robię jakieś korekty.

 

Faktem jest, że chyba należy w sterownik wpisywać faktyczną moc palnika a nie moc kotła, miałem wpisane zgodnie z prawdą 15kW i było słabo więc wpisałem kilka dni temu 17kW i jest lepiej, dziś wpiszę 25kW i zobaczymy za kilka dni co się dzieje. Przy okazji doreguluję powietrze sposobem #Jockey'a akurat jak wrócę z pracy powinno być zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.

Gdzies ktos na forum napisal ze jest wzor na potencjal podajnika. Ustawiasz jakikolwiek potencjal i wsypujesz np. 25kg i palisz. Jak sie wypali patrzysz na sterowniku ile pokazuje spalania całkowitego. Przykladowo. wsypales 25kg sterownik pokazal 30kg. Dzielisz te 30kg przez wczesniej ustawiony potencjal. Potem dzielisz 25kg przez wynik poprzedniego dzialania i masz podobno potencjal.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem konstruktorem palników i nie posiadam wiedzy jak oblicza się moc palnika ale według mnie moc np.od 15 do 25 KW bierze się z ilości opału które palnik jest w stanie spalić i pomieścić na palniku w określonym czasie i pracy palnik do którego wsypiesz od góry 2 łopaty węgla jest mocniejszy od palnika do którego się mieści jedna łopata węgla .

I idąc tym tokiem myślenia konstruktorzy sterowników patrząc na uniwersalność sterownika dodali opcję moc kotła aby sterownik wiedział ile tych " łopat " jest w stanie pomieścić i ewentualnie spalić w określonym czasie .

Na moim palniku bez ingerencji w inne ustawienia tylko moc kotła jak dałem 15 poziom żaru czyli kopczyk był nisko musiałem korygować go na + a jak dałem 25 KW to automatycznie cały algorytm wyliczał inaczej i żar był na właściwym poziomie .

Ile palaczy tyle podpowiedzi i teori wiec najlepiej samemu spróbować i zapisać w zeszycie aby było łatwiej wrócić do ustawień np. po aktualizacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy sterownik obsługuje pompę kotłowa dla ochrony powrotu?

Tzn włącza pompę tylko gdy powrót jest za zimny?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez giecik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jabolkg palnik nepewno jest 25 KW wiec w sterowniku daj moc kotła 25 KW ja mam takie ustawienia i nie miałem nigdy problemu z poziomem opału na palniku podam ci moje ustawienia zawsze możesz zrobić próbę

 

palnik 25 Kw

powietrze min 7 max 23

modulacja od 5 do 100 %

potencjał podajnika 19 kg

kaloryczność 28

korekty kopczyka na 0 %

czas podawania w auto 3 s

przedmuch w podawaniu +5

 

Wiem że kaloryczność wysoka jak na parametry opału ale u mnie to zło konieczne ,spróbuj może coś Ci podpowiedzą te ustawienia

Klaudiusz a jaki masz czas przekroczenia temp zadanej ?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.