Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyżby Za Słaba Pompa?


odpowietrznik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów

 

Sytuacja wygląda następująco:ogrzewanie podłogowe cały dom razem 18 pętli.Zgodnie z poradą ekspertów tego forum do wygrzewania jastrychu powinienem ustawić przepływy na wszystkich pętlach ok.1,5l/min Niestety w rzeczywistości nie udało mi się osiągnąć planowanych przepływów.Na niektórych pętlach jest 1,5 a na innych ok 1.2 ,i wygląda na to że więcej nie wydusi.Całość napędza pompa Grundfos Alfa 2 25-60.Wg.projektu przepływy w poszczególnych pętlach kształtują się następująco w l/min:

1)pokój-1,38

2)salon-1,38

             1,13

             1,38

             0,87

3)wiatrołap-0,87

4)łazienka 2,0

5)pokój-1,38

             1,25

6)pokój-1,63

             1,25

7)łazienka-2,25

8)pokój-0,75

9)łazienka-1,88

10)pokój-1,25

               1,38

               1,38

               1,25

Co daje łączny przepływ we wszystkich 18tu pętlach 24,66l/min

Do tego pewnie należy doliczyć przepływy w rurach zasilających i powrotnych do rozdzielaczy

Pytanie jest czy istniejąca pompa da radę.Czy w świetle przedstawionych danych już na tym etapie można stwierdzić że jest za słaba.

Będę bardzo wdzięczny za opinie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że przepływy były oczywiście ustawiane na maksymalnym iii biegu pompy a chcąc w późniejszej eksploatacji wykorzyustywać funkcję Auto-adapt pompy (siłowniki na pętlach) chyba w tej sytuacji nie będzie to możliwe bo przy autoadapcie pompa nie ma tak dużej wydajności jak na III biegu.W kolejce ewentualnie czeka Grundfos Alfa 2 25-80;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina pompy! Maksymalna wydajność to 10m3/h czyli ok 166l/min czyli na te 18 pętli teoretycznie powinna starczyć pompa 25/40 o wydajności  ok 40l/min. Trzeba się przyjrzeć instalacji, średnicom rur i szukać miejsc gdzie są jakieś dodatkowe opory przepływu. Myślę że dobrze by było żebyś zamieścił schemat instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za niedouczony hydraulik stosuje zawór 3-D o rozmiarze DN-20  do takich rur i dziwi się że nie ma prawidłowego przepływu.

Jak są rury Cu28 i Cu 35 to zawór 3-D powinien być na poziomie Kvs = 10-15m3/h czyli DN 25.

Zamiast pompy wymień zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powinien być 1160 11 00 z tego katalogu, a jak katalogiem się podpierasz to sprawdź jakie są warunki uzyskania przepływu 6,3 m3/h.

To, że ma gwint 1" to wcale nie znaczy, że jest to zawór DN 25

Ty chciałeś przyoszczędzić na oryginale Wolfa, ale oryginał mieszacza ma Kvs=10 a nie Kvs = 6,3 i jak zwykle wyjdzie drożej :P

I dodatkowo zobacz niżej :

 

PS

A pętle pewnie też nie są do 80 m tylko dłuższe, więc ciśnienie dyspozycyjne przed pętlą musi być jak największe.

post-18578-0-05733600-1442000525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podejść naukowo do doboru zaworu 3D Oczywiście korzystałem z przedstawionych tu nomogramów (przy moich nomogramach ze strony ESBE nie ma podanych DN zaworu przy Kvs jak to ma miejsce u Ciebie ,może gdyby było podane to by mi dało do myślenia że Kvs=6,3 odpowiada DN=20) i wyszło mi że powinien być zawór o Kvs=6,3 (załącznik) Z projektu OP przepływ jest lekko ponad 1,5m3/h  oraz delta T=ok 8K Po czym zgodnie z instrukcją producenta wyszukałem odpowiedni zawór w katalogu.Nawet konsultowałem swój wybór z działem technicznym ESBE który który go zaakceptował .

Co do przyoszczędzenia to nawet o tym nie myślałem.Nie sądzę aby akurat w tym przypadku konieczne było zainstalowanie zaworu mieszającego firmy Wolf bo kocioł Wolf ponieważ nie jest on integralną częścią systemu jak np. moduł mieszaczowy MM który współpracuje z kotłem.Zawór jest dopasowywany nie do kotła tylko do instalacji a wyroby firmy ESBE są z najwyższej półki.

Nie mówię,być może rzeczywiście przyczyną zbyt małych przepływów w pętlach jest za małe Kvs obecnie zainstalowanego zaworu(chciałbym aby tak było w końcu zawór kosztuje ok.170zł a pompa 950zł :) )  Być może popełniłem jakiś błąd przy doborze zaworu którego prawdę mówiąc nie jestem świadom nawet na chwilę obecną.Dlatego szukam pomocy u bardziej doswiadczonych kolegów forumowiczów za którą jestem im niezmiernie wdzięczny.

post-32948-0-70620700-1442064806_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym elemencie rurociągu i pozostałych elementach podczas przepływu masz jakieś spadki ciśnienia, które powinieneś zminimalizować.

Dałeś rury o dużych średnicach to trzeba do tego dopasować resztę elementów.

W ESBE ci dobrze powiedzieli, ale nie znali całej prawdy o instalacji - ty jaki wykonawca ją znasz i np dłuższe pętle powinieneś skompensować większymi średnicami.

A pewnie podałeś tylko przepływ.

Na pewno nie byłoby tego błędu jakbyś policzył opory hydrauliczne układu.

 

Ja u siebie mam przepływy rzędu 1,5-2l/min, 14 pętli, pompę Alpha 2L 25/40  na drugim biegu stałego ciśnienia, a w mieszaczu taki zawór jak podawałem w poście # 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje naukowe podejście było niestety błędne. Nie stosuje się jednego mieszacza na dość duży dom. Powinny być dwa oddzielny na parter oddzielny na piętro do tego oczywiście sterownik kotła z obsługą min dwóch obiegów grzewczych z mieszaczem + obieg grzejnikowy i zdalne sterowania na poszczególne obiegi. Kolejna dziwna oszczędność to zastosowanie obcego układu mieszającego zamiast dedykowanego przez producenta kotła, Niestety często się zdarza że sterowniki kotłowe nie współpracują z obcymi mieszaczami. Kolejny problem z jakim będziesz się musiał zmierzyć to jak będziesz sterował temperatura na kondygnacjach. Jeden obieg na tak duży dom to niestety błąd. Zamiast "naukowego podejścia" trzeba było przeczytać, Wytyczne projektowe i instrukcje kotła i wiedział byś wszystko. Nawet Ci podają jakie urządzenia zastosować, Ale każdy robi jak uważa, i co niektórzy uważają że ważniejsze są oszczędności rzędu kilku tys. zł od prawidłowo skonfigurowanej i wykonanej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mak nie demonizuj, instalacja jest Ok za wyjątkiem wąskiego gardła na zaw 3-D, autor w tym projekcie chciał coś zaoszczędzić a Wolf dopuszcza dopuszcza obce elementy w instalacji hydraulicznej 

Ciekaw jestem jakie sprzęgło tam wsadził, ale to bez większego znacznia.

 

Jedynym ograniczeniem jest elektronika.

 

Z tego co wiem do regulacji temp w pokojach mają być termostaty pokojowe sterujące niezależnie od automatyki kotła siłownikami na poszczególnych pętlach.

 

W praktyce ten problem z wydajnością nie będzie widoczny gdyż przepływy będą mniejsze ( część pętli zamykana przez siłowniki ).

 

Z tych danych co autor podaje wynika , że moc grzejna jest rzędu 14-15kW  (deltaT- 7 C, przepływ 1,5 m3) czyli nie tak duża,

 

PS

Instalacja ma przede wszystkim działać a nie szczycić się, tym że wydano na nią tyle a tyle tysięcy!

Jak można zaoszczędzić to jak najbardziej , ale z głową 

 

PS2

W układzie mieszacza Wolfa oryginalnie  jest zaw 3-D 1" i pompa 25/60 - więc takie elementy powinny być w układzie zastępczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie demonizuję. Obserwuję forum i wiem jakie problemy zgłaszają forumowicze, Całkiem niedawno problem z ułomnością sterowania układu zbudowanego jak autora już ktoś zgłaszał. Sterowanie pętlami siłownikiem i termostatem pomieszczenia jest mocno promowane przez niektórych producentów, jest tam praktycznie jeden haczyk czyli sterowanie stałotemperaturowe kotła.  Jednak prawie się takich układów nie spotyka w ofertach producentów kotłów, którzy do sterowania podłogówką polecają sterowniki pogodowe i zdalne sterowania na obiegach. I osobiście jestem zwolennikiem tak zbudowanej podłogówki. Jest to może droższe ( chociaż czy  dla układu z siłownikami i termostatem pomieszczenia w każdym pomieszczeniu nie jest to takie pewne)  w budowie ale na pewno działa, co nie zawsze ma miejsce z innymi układami. Wątpię w to żeby w jednorodzinnym domu była konieczność sterowania temperaturą oddzielnie dla każdego pomieszczenia, montowania siłowników i termostatów co też kosztuje. Dla mnie to zbędny gadżet, co jest moją prywatną opinią. Oczywiście wybór należy do inwestora i to on podejmuje decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mak nie demonizuj, instalacja jest Ok za wyjątkiem wąskiego gardła na zaw 3-D, autor w tym projekcie chciał coś zaoszczędzić a Wolf dopuszcza dopuszcza obce elementy w instalacji hydraulicznej 

Ciekaw jestem jakie sprzęgło tam wsadził, ale to bez większego znacznia.

 

Jedynym ograniczeniem jest elektronika.

 

Z tego co wiem do regulacji temp w pokojach mają być termostaty pokojowe sterujące niezależnie od automatyki kotła siłownikami na poszczególnych pętlach.

 

W praktyce ten problem z wydajnością nie będzie widoczny gdyż przepływy będą mniejsze ( część pętli zamykana przez siłowniki ).

 

Z tych danych co autor podaje wynika , że moc grzejna jest rzędu 14-15kW  (deltaT- 7 C, przepływ 1,5 m3) czyli nie tak duża,

 

PS

Instalacja ma przede wszystkim działać a nie szczycić się, tym że wydano na nią tyle a tyle tysięcy!

Jak można zaoszczędzić to jak najbardziej , ale z głową 

 

PS2

W układzie mieszacza Wolfa oryginalnie  jest zaw 3-D 1" i pompa 25/60 - więc takie elementy powinny być w układzie zastępczym

Już zaspakajam ciekawość(bo być może jest nieodpowiednie sprzęgło)

Flamco EcoPlus 1"  Max.moc 60kW

post-32948-0-49624200-1442131738_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie demonizuję. Obserwuję forum i wiem jakie problemy zgłaszają forumowicze, Całkiem niedawno problem z ułomnością sterowania układu zbudowanego jak autora już ktoś zgłaszał. Sterowanie pętlami siłownikiem i termostatem pomieszczenia jest mocno promowane przez niektórych producentów, jest tam praktycznie jeden haczyk czyli sterowanie stałotemperaturowe kotła.  Jednak prawie się takich układów nie spotyka w ofertach producentów kotłów, którzy do sterowania podłogówką polecają sterowniki pogodowe i zdalne sterowania na obiegach. I osobiście jestem zwolennikiem tak zbudowanej podłogówki. Jest to może droższe ( chociaż czy  dla układu z siłownikami i termostatem pomieszczenia w każdym pomieszczeniu nie jest to takie pewne)  w budowie ale na pewno działa, co nie zawsze ma miejsce z innymi układami. Wątpię w to żeby w jednorodzinnym domu była konieczność sterowania temperaturą oddzielnie dla każdego pomieszczenia, montowania siłowników i termostatów co też kosztuje. Dla mnie to zbędny gadżet, co jest moją prywatną opinią. Oczywiście wybór należy do inwestora i to on podejmuje decyzję.

Dom jest duży a zamieszkują go tylko dwie osoby.W większości pomieszczeń przez dłuższy czas nikt nie będzie  przebywał.Z tego powodu inwestor zdecydował się na opcje siłowniki+termostaty pokojowe (oprócz łazienek gdzie ciągłe grzanie)  mając nadzieje że zyski z obniżenia temp.w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa będą większe niż koszt zakupu sterowania który wyniósł ok 2300zł. Przyszłość pokaże czy założenia się sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mak nie demonizuj, instalacja jest Ok za wyjątkiem wąskiego gardła na zaw 3-D, autor w tym projekcie chciał coś zaoszczędzić a Wolf dopuszcza dopuszcza obce elementy w instalacji hydraulicznej 

Ciekaw jestem jakie sprzęgło tam wsadził, ale to bez większego znacznia.

 

Jedynym ograniczeniem jest elektronika.

 

Z tego co wiem do regulacji temp w pokojach mają być termostaty pokojowe sterujące niezależnie od automatyki kotła siłownikami na poszczególnych pętlach.

 

W praktyce ten problem z wydajnością nie będzie widoczny gdyż przepływy będą mniejsze ( część pętli zamykana przez siłowniki ).

 

Z tych danych co autor podaje wynika , że moc grzejna jest rzędu 14-15kW  (deltaT- 7 C, przepływ 1,5 m3) czyli nie tak duża,

 

PS

Instalacja ma przede wszystkim działać a nie szczycić się, tym że wydano na nią tyle a tyle tysięcy!

Jak można zaoszczędzić to jak najbardziej , ale z głową 

 

PS2

W układzie mieszacza Wolfa oryginalnie  jest zaw 3-D 1" i pompa 25/60 - więc takie elementy powinny być w układzie zastępczym

Problem goni problem:( Uruchomiłem program automatycznego wygrzewania jastrychu tydzień temu i wg.instrukcji sterownika kotła BM-2 temperatura zasilania obiegu mieszaczowego w 7mym i 8mym dniu powinna być na poziomie 50st a w rzeczywistości była zaledwie 40st.i tak też się działo w każdym dniu że była o parę stopni niższa niż zakłada program.Nie wiem co może być powodem i czy w tej sytuacji proces wygrzewania jastrychu będzie skuteczny.Bardzo liczę na pomoc kol.Sambora który jest ekspertem od Wolfa za co mu z góry dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nie jestem "ekspertem" od Wolfa  :)

To tylko pewna praktyka ogólna i kilka prac wykonanych na tym sprzęcie. ;)

Z tą temp to może czujnik jest źle zamontowany lub mierzysz temp w niewłaściwym miejscu lub źle nastawione parametry SO 07 lub SO 08

Pewnie jet za niski parametr SO 08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Czujnik jest solidnie przymocowany do rury zasilającej OP za pompą i zaworem zwrotnym przy pomocy opaski i zaizolowany pojedynczą otuliną.

2)Czytałem dziesiątki razy instrukcję zarówno kotła jak i sterownika BM-2 ale nie spotkałem się z takim parametrem jak SO są dostępne tylko parametry o oznaczeniach:HG:MI:A

3) Program automatycznego wygrzewania jastrychu ignoruje zarówno czujnik zewnętrzny,termostat max. jak i ustawione już parametry krzywej grzewczej dla obiegu mieszaczowego? (wg mnie)

4)A może przyczyną jest sposób zamontowania zaworu mieszającego (załącznik wg schematu ESBE dla OP)?

Takie moje domniemania)

post-32948-0-70556400-1442142415_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz nowszy sterownik BM - w starszym był taki parametr jak max temp wody na wylewkę i może to masz ustawione za nisko w parametrach M I

Tam powinno być jeszcze sprzęgło !, Gdzie ono jest?

Chyba , że ten prostokąt po lewej stronie robi za sprzęgło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety potwierdziło się to co napisałem!  Nasuwa się pytanie z czym współpracuje  moduł BM-2? Poza tym jak stosujesz BM-2 to po co chcesz stosować termostaty pomieszczeń i co będą sterować te termostaty jak BM-2 wyłączy działanie pompy? BM-2 ma funkcję termostatu! Oraz gdzie zamontujesz ten moduł! Ponadto warto przeczytać zdanie z instrukcji pkt 2.1 który brzmi ".....Moduł obsługowy Wolf BM stosować należy wyłącznie w połączeniu z urządzeniami grzewczymi oraz akcesoriami firmy Wolf.....". Myślę że należy w tym zdaniu podkreślić słowo "WYŁĄCZNIE" i do tego dostawić kilka dużych wykrzykników co robię !!!!!!!!! A siłownik zaworu na pewno jest obcy to i masz odpowiedź na swoje pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BM-2 jest zamontowany w kotle i współpracuje z Wolfowskim modułem mieszaczowym MM i jestem tego samego zdania co Sambor ze  firma zaworu mieszającego nie ma większego znaczenia byleby były parametry zaworu takie same jak u zaworu Wolfa czyli jak np czas otwarcia.Kupiłem termostat przylgowy oryginał Wolf i żałuje bo okazało się że absolutnie niczym nie różni się od Afriso, identyczny a cena ponad x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz nowszy sterownik BM - w starszym był taki parametr jak max temp wody na wylewkę i może to masz ustawione za nisko w parametrach M I

Tam powinno być jeszcze sprzęgło !, Gdzie ono jest?

Chyba , że ten prostokąt po lewej stronie robi za sprzęgło

1)Rzeczywiście w starym BM jest parametr oznaczony jako SO.Myślę że program wygrzewania jastrychu interesuje tylko parametr MI 02 czyli max.temp.obiegu mieszacza (fabrycznie ustawiana na 50st.i tu nic nie zmieniałem) a reszta odbywa się automatycznie.(załącznik nr.1) wiec przyczyn niższej temp na poszczególnych "schodkach"wygrzewania jastrychu należy szukac gdzieś indziej)

2)Troszku nie rozumiem o co chodzi z tym sprzęgłem.Tu tylko przedstawiłem schemat jak zamontowałem zawór mieszający.Nie jest ujęte na nim sprzęgło.Jest ono oczywiście pomiędzy kotłem a zaworem mieszającym (dorysowałem-załącznik nr 2)

Gdyby zamiast OP były grzejniki zawór byłby zamontowany identycznie ale jego zawieradło byłoby w innej pozycji wyjściowej do montażu siłownika (załącznik nr.3)

post-32948-0-77303000-1442150902_thumb.jpg

post-32948-0-53585200-1442150997_thumb.jpg

post-32948-0-74427700-1442151008_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowana przez ESBE konfiguracja zaworu dla OP, jest niczym innym jak mechanicznym zabezpieczeniem podłogi przed za wysoką temperaturą czynnika. Niestety jest to rozwiązanie kompletnie ślepe na faktyczne temperatury mieszania i polega wyłącznie na ilościowym ograniczeniu zakresu mieszania. Jak widzisz przyłącze powrotu nigdy nie zostanie zamknięte, a regulacji podlega tylko przyłącze zasilania. Dla niskotemperaturowego źródła ciepła to rozwiązanie powoduje kłopot z osiągnięciem wyższych temperatur podłogi. Możesz przekonfigurować 3D na okres wygrzewania wg modelu grzejnikowego i powrócić do niego później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest przyczyna moich kłopotów. Kiminero dziękuję.Czyli dobrze rozumiem że powinienem ustawić zawieradło zaworu mieszającego na czas wygrzewania jastrychu jak dla grzejników czyli między trójkącikiem a kółeczkiem (innymi słowy na godz.8,30)do montażu siłownika? A jeszcze spytam czy po wygrzaniu wrócić do ustawienia z OP(tak jak jest na chwilę obecną)czy zostawić na "ustawieniu grzejnikowym"? i zawór będzie poprawnie działać na codzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad zaworem panuje automatyka i czujniki temperatur. Wybór opcji OP jest "bezpieczniejszy" dla źródeł wysokotemperaturowych (kotły węglowe), bo podmieszanie wodą powrotną zawsze występuje i max dla podłogi 50 trudno osiągnąć.

 

Wybór opcji na co dzień nie powinien mieć znaczenia. Nie wiem jednak jakie są założenia sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.