Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Daj naczynko przeponowe w kotłowni U/zam. to kocioł z podajnikiem a nie śmieciuch ,naczynko na U/otwartym strychu oczywiście jest bezpieczniejsze ale wychładza wodę w obiegu.

Uproszczony

b5Jrk3J.png

 

widze tu uzupelniajacy zawor bezpieczenstwa czy tylko ten zawor wystarczy czy dac jeszcze na listwie przy naczyniu zawor 1.5 bar i jeszcze jedno czy zawor niedoleje za dozo wody wrazie przekroczenia 100stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden bezp. wystarczy .

ZAWÓR CALEFFI nie dopuści zbyt dużo wody do instalacji   pod warunkiem zastosowania odpowiedniego zaworu czyli  serii 544. ;)

Mam 2 zawory bezp..na zasilaniu i na powrocie przy naczynku drugi ,dlatego że powrót jest zawsze zimniejszy zawór będzie pracować dłużej prawidłowo w niższych temperaturach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy skrót NP , A pompę obiegową mogę dać na zasilaniu czy lepiej zostawić tak jak jest na powrocie w tym schemacie przy układzie zamkniętym.

I jeszcze jedno jak dobiera się moc wymiennika ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP to skrót naczynie przeponowe - na schemacie bodaj nr 11, 

Pompa powinna pchać wodę na wymiennik .

Moc wymiennika jest określana przez producenta dla danych parametrów, często nie do osiągnięcia w takiej instalacji .

Ja proponuję "przewymiarowanie" o min 50%, czyli dla kotła 20kW wymiennik sprzedawany jako min 30kW i będzie dobrze.

Wymiennik trzeba dobrze zaizolować, inaczej na nim będą duże straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus powiedz lepiej co się dzieje jak do kotła o temp 95-100C dopuścisz wodę o temp 10C z wodociągu

Taki zawór ma większy sens jak jest zamontowany na wężownicy schładzającej

Spada temperatura .  :P 

Na wężownicy schładzającej montuje się serii 543.

Do kotła żeliwnego bym raczej  szukał  wężownicy schładzającej.

Można też dopuszczać przez zasobnik CWU ładowany grawitacyjnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor mi chodziło po stronie wymiennika ciepła gdzie będą grzejniki i tylko grzejniki bo pisałeś że tam min musi być 2.5bar. Zastanawiam się czy zawór 3d lub 4d  nie przydał by się gdzieś??

post-18578-0-74430300-1439106311_thumb.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o zrobieniu naczynia otwartego w kotłowni a instalacja oc do grzejników połączył bym przez wymiennik ciepła w układzie zamkniętym.???  

http://www.kotly-witkowski.pl/_img/schematy/wymiennik-plytowy.

Ja nie przepadam za takimi rozwiązaniami ,dodatkowa pompa a z wymiennikiem po pewnym czasie będą problemy wiadomo jakie.

Jeżeli nie potrafisz sobie poradzić z instalacją i umieszczeniem zaworu schładzającego w odpowiednim miejscu to możesz zamontować zewnętrzną wężownicę schładzającą przy kotle na zasilaniu np.

http://allegro.pl/wezownica-schladzajaca-straznik-do-32kw-zawor-sts-i5589080656.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3-4 latach będzie trzeba go wyczyścić.

Zamontować obowiązkowo filtry.

Oczywiście trzeba wyregulować przepływy przez wymiennik/

 

Jak jest tylko 1 obwód grzewczy za wymiennikiem to nie ma problemów, gorzej jak są grzejniki 2 pompy i zaw 3-D na podłogówkę.

 

Takie rozw jest pewniejsze niż wężownica schładzająca lub zaw upustowo-schładzający - oba te rozwiązania wymagają zapewnienia dopływu wody, a ta nie zawsze jest, szczególnie na terenach wiejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozw jest pewniejsze niż wężownica schładzająca lub zaw upustowo-schładzający - oba te rozwiązania wymagają zapewnienia dopływu wody, a ta nie zawsze jest, szczególnie na terenach wiejskich.

Pewniejsze nie jest ,  tu są jeszcze zawory bezpieczeństwa i może się okazać że ten cały system schładzający nigdy się nie przydał ,wisiał tylko przez wiele lat.

Wymiennik za to będzie przysparzał ciągłe kłopoty ,jak się zapcha w sezonie grzewczym to w domu "kosta" zanim przyjdzie hydraulik, a kocioł przez całą noc będzie podskakiwał i gotował wodę  aż rury będą trzeszczeć z braku odbioru ciepła . ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda , że nie widziałeś jak potrafi się zablokować zaw DBV-1 - w położeniu otwartym  - mniej bolesne lub w położeniu zamkniętym- oj bardzo bolesne.

Wystarczy trochę brudu lub osadu z wody, i już nie działa jak trzeba.

 

Dla inst przemysłowych zabezpieczenia i czujniki sprawdza się regularnie, a w inst domowej - kto i jak sprawdzi prawidłowe działanie

fajnej zabawki za ok 600-700zł , która nazywa się : zawór schładzający dwufunkcyjny Caleffi 544?

 

Można napisać co mi tam, zawsze jest zawór bezpieczeństwa.

 

Tu autor tematu musi sam podjąć decyzję jaki układ i jak zabezpieczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę pytań jakie dać zawory bezpieczeństwa do c.o bo nie mogę znaleść 1.5bar  w zestawie w grupie  bezpieczeństwa.

http://allegro.pl/flamco-grupa-bezpieczenstwa-flexconsole-plus-i4885814169.html

Ktoś pisał że by dać 1.5 bar ale układ pracuje w takim właśnie ????

I jakiej wielkości naczynie kupić ??? ,wiem tylko tyle że 10%  od wody w instalacji np 100l+10%=10 litrowe naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a naczynie wyrownawcze przeponowe dobrac dokladnie czy moze byc wieksze bo obliczylem ze instalacja bedzie miala 160litrow czyli 0.0160m3.

A ja obliczylem ze naczynie bedzie potrzebne 7litowe ale przy 200litriwej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.