macius26 Opublikowano 19 Lipca 2015 #1 Opublikowano 19 Lipca 2015 Witam, Proszę o pomoc i koncepcje przczyczyn mojego bujania się z instalacją CO już kilka miesięcy. Mam w domu parterowym (jeden poziom podłogi) instalację 1-obiegową, podłączoną pod piec De Dietrich, gazowy, kondensacyjny. W jednym obiegu pracują niewielkie grzejniki łazienkowe, oraz rozbudowana podłogówka która jest praktycznie jedynym źródłem ogrzewania. W instalacji mam 2 rozdzielacze Capricorna, z zestawem mieszającym, jak na zdjęciach. Do pieca nie mam zastrzeżeń. Ale od początku są problemy z podłogówką. Rozdzielacze któe mam, są już drugimi tej firmy. Pierwsze, podobne, zostały wymienione przez producenta po mojej reklamacji z powodu podobno " wad produkcyjnych". Od początku w tych rozdzielaczach były problemy z rotamerami - albo się zacinały w jednej pozycji, albo nie działały. Powodowało to że nie było możliwości wyregulowania podłogówki. Obecnie firma wymieniła te rozdzielacze i obawiam się że znowu będzie z nimi ten sam problem. Od razu mówię - wiem że takie rozdzielacze nie są polecane do ogrzewania niskotemperaturowego, ale dzwoniłem do firmy i dostałem odpowiedź że tylko ze względu na możliwość braku odpowiedniej mocy i temperatury podłogi przy niskotemperaturowym ogrzewaniu. To mnie nie dotyczy - dom bardzo dobrze izolowany, w zimie podłogówka z wejściem 40 stopni dawała radę. Podobnie producent pieca powiedział że te 30-40 stopni powrotu nie będzie za mało. Instalato zarzeka się że podłogówka nie ma żadnej blokady, ze z rurek płynie normalny strumień wody jak sprawdzał. Obecnie rozdzialacze, miesiąc po uruchomieniu, nadal dalekie są od ideału - jak na zdjęciach - jedne z rotametrów pokazują maxa, drugie prawie nic - czy takie różnice mogą wynikać z różnej długości pętli w obiegach?Ale aż tak? Dlaczego w jednych rotametrach woda jest brunatna, a w drugich czysta - instalator mówi że brunatna woda to zjawisko normalane bo w grzejnikach są środki antykorozyjne które tą wodę tak zabarwiają. Ale dlaczego nie dotyczy to wszystkich rotametrów? Mam wrażenie że znowu gorzej chodzą, że znowu się zablokują. Dlaczego jeden z nich nie pokazuje przepływu mimo zaworu odkręconego na maxa? Skoro rotametry nie działąją, to jak to wyregulować? Czy zmiana firmy rotametrów coś pomoże? Mma wstępną propozycję podobnego rozdzielacza firmy Prandelli. Czy to o czym piszę to wina rozdzielaczy czy raczej instalacji? Jakieś inne pomysły co rozwiążą problem? A może problem jest z inwestorem?
Gość mak Opublikowano 20 Lipca 2015 #2 Opublikowano 20 Lipca 2015 Znowu mamy "wysyp:" instalacji z kondensacyjnym kotłem gazowym i rozdzielaczami 2w1, i kolejny inwestor który jest nie zadowolony a instalacja nie działa prawidłowo. I pewnie nie pocieszę Cie "Działać prawidłowo nie będzie". Instalację należało zbudować według schematu z instrukcji kotła a nie tworzyć wynalazki. Nie będzie działać bo: - brak jest sprzęgła hydraulicznego - brak układów mieszajacych - nie piszesz nic o kotle ale powinien być kocioł sterowany pogodowo ze sterownikiem do obsługi min dwóch obiegów grzewczych z mieszaczami i oczywiście całym oprzyrządowaniem do podłączenia mieszaczy Bez sprzęgła hydraulicznego nie ma żadnej możliwości aby oba rozdzielacze działały, wystarczy porównać łączną wydajność dwóch pomp przy rozdzielaczach do pompy kotłowej i dla każdego było by normalne że działać nie będzie. Bez sterowania pogodowego nie ma możliwości regulacji temperatury zasilania. Co tu więcej napisać? Dziwię się ze serwisant który uruchamiał kocioł nie poinformował Cie o błędach w instalacji. Niestety tu nie ma co poprawiać tu trzeba wykonać wszystko od początku według schematów z wytycznych projektowych i instrukcji kotła i tyle. Instalatora proponuję zmienić obciążając go kosztami poprawek i poprosić o fachowy nadzór ewentualnie wykonanie projektu i doboru urządzeń. I nie pakuj się w żadne rozdzielacze 2w1 innych firm bo szkoda twoich pieniędzy, i też nie będą działać
sambor Opublikowano 20 Lipca 2015 #3 Opublikowano 20 Lipca 2015 Autor nie podaje jakiej długości ma pętle. Konieczność zastosowania sprzęgła powinna wynikać z przeliczenia przepływów. Nie wiem jakie są możliwości rozdzielenia zasilania instalacji grzejnikowej i podłogowej - tak aby wyprowadzić oddzielne obwody z kotłowni.
tomekb Opublikowano 20 Lipca 2015 #4 Opublikowano 20 Lipca 2015 Witam , to że instalacja powinna być inaczej wykonana to już Ci koledzy napisali . Ale pomijając kotłownię to rotametry powinny działać i powinno się nimi dać regulować, osad w nowej instalacji zdarza się często jak instalacja nie została dobrze przepłukana ( mało instalatorów to robi) często pozostałości pakuł mogą być przyczyną blokowania się rotametrów . Z tego co opisałeś swoją instalację to wystarczyło by może podłączyć te rozdzielacze bez tej pompy jak i tak grzejniki łazienkowe grzejesz na niskim parametrze, ( czy brałeś to pod uwagę ?)
sambor Opublikowano 20 Lipca 2015 #5 Opublikowano 20 Lipca 2015 Napisano 10 grudzień 2014 - 22:43Co tu o sterowaniu mówić, ta inst nie zadziałać, nie wiem jaka jest wydajność pompy w kotle, ale na mocną to nie wygląda, a jest wydatek dla ponad 200m2 podłogi do pogonienia. Jeszcze raz przeczytaj wraz z hydraulikiem post #2 i 7 a następnie pomyśl lub zmień hydraulika, inaczej na dłużej na forum zagościsz . Tak pisałem ci w jednym z postów A tak pisał kolega @automatyk Napisano 31 grudzień 2014 - 14:12to zanim te rozdzielacze urucomisz to je wywal kocioł małe sprzegło przy kotle do tego mieszacz centralny z pompa lektroniczną sterowany pogodowo i do tego na rozdzielaczach siłowniki termiczne elektryczne i sterownik w kazym pokoju montowany obok włącznika a nawet wygladający jak włącznik i tyle Myślałem , że rozumiesz - co z resztą pisałeś Napisano 01 styczeń 2015 - 17:36OK, rozumiem. Ale ten mieszacz sterowany pogodowo to nie jest integralnączęścią pieca tylko osobno instalator kupuje do kotłowni? A sterownik pieca tylko daje informacje o programie do meiszacza? Całość dyskusji odbyła się tutaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18620-jak-sterowa%C4%87-pod%C5%82og%C3%B3wk%C4%85-w-domu-dawa%C4%87-sterowanie-pogodowe/ Lecz nie posłuchałeś naszych rad i dlatego znowu jesteś tutaj. Dla pow grzewczej ok 200m2 to sprzęgło jest niestety obowiązkowe
macius26 Opublikowano 20 Lipca 2015 Autor #6 Opublikowano 20 Lipca 2015 Koledzy, zrozumiałem wcześniej wasze rady. Ale nie było możliwości dawać sterowania w każdym pokoju, zresztą w mojej ocenie przy takiej bezwłaności podłogówki to się mija z celem, instalacja przez was opisana podrożyła by koszty, poza tym żeby zrobić dwa obiegi (choć nie wiem po co, bo w założeniu grzejniki miały chodzić niskotemperaturowo i są przewymiarowane), wiązało się to z kuciem podłogi w kotłowni. Dostałem zapewnienie od instalatora że będzie działać, że spokojnie pompa w piecu da radę to pociągnąć. W zimie moje problemy nie wynikały z tego że ta instalacja nie grzała - bo spokojnie w 30 stopniowe mrozy było ciepło, podłoga nie przekraczała 25 stopni, a z reguły było niżej, a w domu było ciepło, tylko były problemy z wysterowaniem tej podłogówki z uwagi na blokadę rotamerów. Piec to De Dietrich MCR3 24 kW. Oczywiście sterowanie pogodowe, piec na obecną chwilę pracuje na jedym obiegu, temperatura wody grzewczej 50 stopni, co daje tyle w grzejnikach i ok. 40 stopni w rozdzielaczach Kolega mak podaje że nie ma to prawo działać bez sprzęgła - ale jak ma to się objawiać? Blokowaniem rotamerów? Co mają wspólnego pompy w rozdzielaczach do pompy w piecu - bo ja myślałem dotąd że to pompy to tylko wspomagają obieg a nie przeszkadzają. Czy naprawdę rozdzielenie obiegów podłogowego i grzejnikowego jest konieczne, nawet jeżeli w założeniu grzejniki miały pracować na niskiej temperaturze? Kolega sambor pisze o wyliczeniach - nie wiem jakie były długości max pętli, ale na około 200 metrów powierzchni ogrzewanej, może mniej, jest danych 18 sekcji rozdzielaczowych (12 na jednym rozdzielacz, więc te pętle nie powinny byćnie wiadomo jak długie. Pisze też o odłączeniu pomp w rozdzielaczach - ale wtedy przy ustawieniu temperatury w piecu 50 stopni dla podłogi byłoby za dużo a 40 w grzejnikach za mało? Generalnie czy są według was jakieś inne opcje niskosztowego załatwienia definitywnie problemu oprócz tego co piszecie - czyli rozdzielenie obiegów podłogowego i grzejnikowego, danie osobnego mieszacza pogodowego na każdy z tych obiegów (a może mieszacz pogodowy tylko na podłogówkę) i sprzęgło hydrauliczne?
macius26 Opublikowano 20 Lipca 2015 Autor #7 Opublikowano 20 Lipca 2015 Jeszcze jedno - czy zostawienie tego tak jak jest i dołożenie tylko sprzęgła hydraulicznego coś zmieni?
sambor Opublikowano 20 Lipca 2015 #8 Opublikowano 20 Lipca 2015 Jak jest 18 pętli to potrzeba do rozdzielaczy dostarczyć w sumie 1500- 1700l /h wody. Pompa w kotle ma wydajność ok 1000l/h powyżej stosuje się sprzęgło. Pompy w rozdzielaczach podłogówki pracują lokalnie na dostarczonej z kotła wodzie. Aby coś doradzić to musisz narysować schemat jak masz to połączone, może coś wymyślimy. Dlaczego w kotłowni trzeba kuć podłogę - rury mogą być na wierzchu.
macius26 Opublikowano 20 Lipca 2015 Autor #9 Opublikowano 20 Lipca 2015 Sambor - wykonawca rozdział linii na rozdzielacze wykonał w wylewce, zaraz przy piecu, sam stwierdził kiedyś że mało rozsądnie. Schematu nie mam ale instalacja jest dość prosta, piec, zasobnik cwu, od pieca rura co, rozdzielająca się na trzy obiegi, każdy z osobnym rozdzielaczem - podłogówka z dwoma rozdzielaczami 12+6 i grzejniki w łazienkach, oraz jeden grzejnik w garażu i na stryszku, podłączone do małego rozdzielacza. Na rozdzielaczach mieszanie wody zasilającej z powrotem - tak że zarówno na termometrach dolnym i górnym jest przy 55 stopni zasilania na piecu jakieś 40 stopni zarówno na wejściu do podłogi jak i na wyjściu na piec. Z tego co mi tłumaczono to właśnie to, że pompa rozdzielacza miesza wodę zasilania z wodą z powrotu, to powoduje że pompa na piecu jest odciążana, i ilość wody tłoczonej przez pompę w piecu jest mniejsza
sambor Opublikowano 20 Lipca 2015 #10 Opublikowano 20 Lipca 2015 To masz trochę szczęścia - rozkuj to i wyprowadź na ścianę. Sprzęgło trzeba ok 30kW , pompy masz, tylko trzeba siłownik z mieszaczem i sterowanie do tego siłownika - musi być firmowe. Tu De Dietrich ma dobre rozwiązanie - sterownik C-mix na dwa obwody grzejne, cena nie jest powalająca. A te nieszczęsne instalacje w skrzynkach wywalasz, zostają tylko same belki rozdzielacza z rotametrami i zaworami odcinajęcymi.
macius26 Opublikowano 20 Lipca 2015 Autor #11 Opublikowano 20 Lipca 2015 Mam główny sterownik De dietricha oddalony od pieca dość daleko - czy C-mix musi być w pomieszczeniu reprezentatywnym. I czy powinno być oddzielenie dwóch obiegów czy dało by radę jednak zostawić jeden?
Gość mak Opublikowano 21 Lipca 2015 #12 Opublikowano 21 Lipca 2015 Dalej szukasz problemu gdzie go nie ma. Powinienem napisać ...."A nie mówiłem!" Już w poprzednim temacie który założyłeś przewidywaliśmy że to co wspólnie ze swoim instalatorem "fabrykujesz" nie będzie działać. I nie pomyliliśmy się. Wtedy nie wierzyłeś to może dziś uwierzysz że, ...."Tylko przy wykonaniu według zaleceń producenta i zastosowaniu komponentów instalacji które zaleca producent, instalacja będzie poprawnie działać". Poza tym jak się nie ma wiedzy o budowie instalacji to prosi się o fachowy nadzór, a najlepiej zlecić wykonanie projektu i doboru urzadzeń! Nie chciałeś słuchać w grudniu ubiegłego roku, i dziś jedyne co pozostaje to ....wydać kolejne pieniądze na kapitalny remont instalacji. Nie tak jak wydaje się instalatorowi ale tak jak powinno się to zrobić
sambor Opublikowano 21 Lipca 2015 #13 Opublikowano 21 Lipca 2015 Mam główny sterownik De dietricha oddalony od pieca dość daleko - czy C-mix musi być w pomieszczeniu reprezentatywnym. - To musisz sobie przeczytać w instrukcji sterownika, ale C-mix może być w kotłowni I czy powinno być oddzielenie dwóch obiegów czy dało by radę jednak zostawić jeden?- na takie pytanie ręce i majtki opadają, I ciśnie się słowo : Q...a, NIE !!! Widzę, że koledze @makowi już nerwy puszczają, ale jak wierzysz instalatorowi to powiedz : po co ci wizyta na tym forum, gdzie wszyscy jednym głosem mówią inaczej niż twój "hydraulik" , któremu wierzysz tak bezgranicznie , że nawet jego zła robota cię nie zraża do jego poglądów i "wiedzy fachowej". W poście #10 napisałem co trzeba zrobić. Tu masz cytat z "Instrukcji Technicznej instalowania i obsługi" tego kotła:- str 16 Podłączenie ogrzewania podłogowego Przy stosowaniu przewodów z tworzyw sztucznych, muszą one być odporne na dyfuzję tlenu i odpowiadać odpowiednim normom. Instalacja systemu ogrzewania podłogowego z oddzielną pompą musi być tak wykonana, aby pompa nie była włączana jeżeli nie ma zapotrzebowania na ciepło. W tym wypadku pomiędzy układem i kotłem należy zamontować sprzęgło hydrauliczne. PS A instalację przed podłączeniem kotła to płukałeś - pewnie nie! i dlatego rozdzielacze działają niewłaściwie Instrukcja każdego gazowego kotła tego wymaga ! Kolejny cytat z instrukcji - str.34 4 Instalacja nowa - Całkowicie oczyścić instalację z wszelkich pozostałości (tworzywa sztuczne, elementy instalacji, oleje itd.).
sambor Opublikowano 21 Lipca 2015 #14 Opublikowano 21 Lipca 2015 Właśnie pojawił się na forum w identycznym temacie post kolegi @lookasso , który był na tyle mądry, że posłuchał rad z forum i ma efekty https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18917-rozdzielacz-pod%C5%82og%C3%B3wki-ma%C5%82e-przep%C5%82ywy/ Tam był identyczny kocioł i identyczny problem, który kolega @lookasso rozwiązał prawidłowo.
Gość mak Opublikowano 21 Lipca 2015 #15 Opublikowano 21 Lipca 2015 Co mi mają nerwy puszczać? Powinny inwestorowi bo wydał sporo kasy ...... i czekają go następne wydatki. Mogę współczuć ale wszystko to stało się na własne życzenie bo miało być dobrze i tanio a jak wyszło ? Każdy niech wyciągnie wnioski sam. Bo gdybyśmy nie ostrzegali to rozumiem. Za to dziwię się instalatorom że wpuszczają klienta w maliny biorą kasę a potem...... nie odbierają telefonów zostawiając klienta z problemami. I to już jest zwykły szwindel który powinien być karany. Wśród inwestorów irytująca jest ta wszechobecna chęć .... oszczędzania! No naprawdę nie można gdy chcemy budować instalację z wiszącym kotłem kondensacyjnym, kupić kotła firmy XXXXX sterownika firmy YYYYYY, nie założyć sprzęgla, na sterowaniu też zaoszczędzi, a podłogówkę wykona się na zintegrowanym rozdzielaczu bo jest tani. A potem jest ........ ZONG i nic nie działa. No nie działa bo działać nie może. A jak nie działa to trzeba zrobić to tak jak powinno się zrobić a nie kombinować, bo to droga do nikąd. I tyle. Zeby jeszcze z naszego pisania ktoś wyciągnął wnioski to nie szkoda by było klikania w klawiaturę. W co wątpię bo na forum jest kolejny który zamierza popełnić te same błedy.Czy wyciągnie wnioski? Wątpię ale chciał bym się mylić.
lookasso Opublikowano 21 Lipca 2015 #16 Opublikowano 21 Lipca 2015 "Zeby jeszcze z naszego pisania ktoś wyciągnął wnioski to nie szkoda by było klikania w klawiaturę. " Ja wyciągnąłem i nie żałuję :) @sambor - jeszcze raz dzięki. @macius26 - szczerze radzę posłuchać rad doświadczonych kolegów. Pieniądze wydasz raz, przebolejesz, zapomnisz a za jakiś czas będziesz się cieszył sprawnie działającą instalacją CO.
macius26 Opublikowano 21 Lipca 2015 Autor #17 Opublikowano 21 Lipca 2015 OK, wezmę to pod uwagę. Ale powiedzcie mi - piszecie "Instalacja systemu ogrzewania podłogowego z oddzielną pompąmusi być tak wykonana, aby pompa nie była włączana jeżeli niema zapotrzebowania na ciepło. W tym wypadku pomiędzyukładem i kotłem należy zamontować sprzęgło hydrauliczne." Z tego nie wynika że muszą być dwa oddzielne obiegi, wytłumaczcie mi czemu nie może być jeden obieg oddzielony od pieca sprzęgłem hydraulicznym. Pewnie pytanie jest głupie, ale wynika to z tego że nie rozumiem zasady działania tego sprzęgła a informacje w necie są niezrozumiałe dla mnie. Instalacja była przepłukana. Mam sterownik iSense w salonie - jak to połączyć z tym C-mixem?
sambor Opublikowano 21 Lipca 2015 #18 Opublikowano 21 Lipca 2015 Do isense masz z kotła doprowadzony kabel - bodaj 2 żyły - magistrala Open Term, ten kabel wypinasz z kotła i wpinasz do modułu C-mix a moduł C-mix łączysz takim samym kablem z kotłem i to cała filozofia. O sprzęgle można poczytać tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/ Tam jest załącznik w którym jest wytłumaczone kiedy i dlaczego stosujemy sprzęgło hydrauliczne.
macius26 Opublikowano 21 Lipca 2015 Autor #19 Opublikowano 21 Lipca 2015 A jeżeli całość instalacji to góra 3-4 małe grzejniki, i instalacja nie jest mieszana, tylko jeden obieg z jednym wyjściem z pieca to coś to zmienia?
sambor Opublikowano 21 Lipca 2015 #20 Opublikowano 21 Lipca 2015 Ale co ma zmienić? PS Czy przeczytałeś inf o sprzęgle?
macius26 Opublikowano 21 Lipca 2015 Autor #21 Opublikowano 21 Lipca 2015 Tak, sprzęgło ma zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu - u mnie nie ma wysokiej. Wydajność pompy w piecu to 1000 l/h. OK. Za mało. Ale przecież pompy na rozdzielaczach wspomagają pracę pompy w kotle, przecież nie działają w odwrotnym kierunku, tylko w zgodnym z obiegiem - na rozdzielaczach są chyba zawory zwrotne. Absolutnie nie neguję waszego doświadczenia i wiedzy, próbuję tylko to po amatorsku to zrozumieć.
sambor Opublikowano 21 Lipca 2015 #22 Opublikowano 21 Lipca 2015 Zaczynasz się wciągać, ale źle zrozumiałeś - sprzęgło jest potrzebne aby do twoich rozdzielaczy dostarczyć tyle wody ile im potrzeba, a te pompy co są w rozdzielaczach tą wodą obracają lokalnie, one jej nie zasysają z instalacji - zobacz jak jest taka pompa wstawiona - pomiędzy zasilanie i powrót rozdzielacza. Jakbyś wstawił pompę bez sprzęgła to wariowałby kocioł np nigdy by się nie wyłączał - z powodu ciągłego przepływu wody przez kocioł. Co do temp powrotu to w kondensacie powinna być jak najniższa. Identyczna dyskusja była w temacie podanym w poście #14 i kolega dał się przekonać, a miał dużo większą przeróbkę. Jakbyś zlecił projekt kotłowni to wynik byłby taki sam, tylko to koszt ok 2000 -3000+VAT, Ale wtedy miałbyś satysfakcję z wydanej kasy, a efekt byłby taki sam jak tu doradzamy. PS Jestem ciekaw jak serwis odpalił ten kocioł bez sprawdzenia instalacji - oni pierwsi powinni zwrócić ci uwagę na brak sprzęgła.
DoradcaKAN Opublikowano 21 Lipca 2015 #23 Opublikowano 21 Lipca 2015 To że instalacja jest wykonana niepoprawnie to już chyba się dowiedziałeś: układ mieszający nie pasuje do kotłów kondensacyjnych (lepszy jest na zaworze trójdrogowym) oraz brak sprzęgła - ale pisałeś że jakoś to chodziło, tylko wciąż męczy Cię kwestia notorycznie zacinających się rotametrów. Co masz zalane w instalacji, pisałeś coś o jakiś inhibitorach korozji, czy są to mieszaniny glikolowe? Swego czasu sprawdzaliśmy przepływomierze Capricorna, to dobre konstrukcje, niestety nie mogą pracować w układach glikolowych, jedynym dopuszczalnym medium jest czysta woda - piszą o tym w instrukcjach i warunkach gwarancyjnych. W podobny sposób degradacji a następnie zniszczeniu ulegają przepływomierze (nieprzystosowane do glikolu) pracujące na mieszaninach glikolowych.
macius26 Opublikowano 25 Listopada 2015 Autor #24 Opublikowano 25 Listopada 2015 Odświeżam wątek po raz kolejny. A więc koledzy - instalacja nie działa :PPPPPP Dopiero teraz o tym wiem jak nadeszła zima a ja mieszkam i mogę to sprawdzić. Oczywiście mieliście rację. Nie działają grzejniki i jedna pętla podłogówki. Instalatorzy też o tym wiedzą że dali ciała, choć to temat na osobny wątek. Podjąłem decyzję o przeróbce instalacji. Problem, oprócz tego że w instalacja jest na rozdzielaczach 3 w 1 bez sprzęgła hydraulicznego przy kotle, jest taki że równolegle do zasilania i powrotu który idzie do jednego z rozdzielczy (trójnikiem) zostało podłączone kilka grzejników, tak więc przy piecu mam wyprowadzone zasilenie i powroty 1) do jednego z rozdzielaczy podłogówki i 2) do kolejnego rozdzielcza podłogówki połączonego z 5 grzejnikami. Na pewno wywalam sprzęgło i pompy zintegrowane z rozdzielaczem, zostawiam same belki z rotametrami, daję przy piecu sprzęgło hydrauliczne, c-mixa, i zawory mieszające z siłownikami pogodowymi. Pytanie jest takie co z obiegami: mam do wyboru: 1) zostawic feralne połączenie równoległe jednego z rozdzialaczy i grzejników tak jak jest, sterować je jako jeden obieg za sprzęgłem i pompą, wadą takiego rozwiązania jest to że nie wiem czy będzie działało, oraz to że grzejniki (służące tylko jako swoista antyzamarzaniówka w częściach gospodarczych, więc nie trzeba by grzały nie wiadomo jak ) będą chodziły na parametrach zasilania 30 stopni - tyle mam teraz podawane na podłogówkę i jest OK, choć pewnie dla grzejników to za mało. Ta opcja jest dla mnie najtańsza i najmniej inwazyjna. 2) zostawić tak jak wyżej ale zawory 3D czy 4D z siłownikiem podłączone do c-mixa zamontować przy tuż przy rozdzielaczach podłogowych - mam możliwość w nieinwazyjny sposób pociągnięcia kabla sterującego do rozdzielacza, czyli obieg połączony z grzejnikami chodziłby na 40-50 stopni, a zawór mieszający obniżałby już tylko podłogówkę. Tylko takie coś to chyba nie c-mix? 3) zrobić rewolucję tak jak trzeba i do pieca pociągnąć zasilanie i powrót tych 5 gospodarczych grzejników jako trzeci obieg - mam możliwość tego zrobienia poprzez strych, bo poddasze jest nieużytkowe, poprowadzone w otulinie z wełny. Koszty większe, no i chyba dochodzi koszt trzeciej pompy (chyba że takie grzejniki pociągnie pompa z pieca, ale z tego co wiem to zastosowanie sprzegła przy piecu to wyklucza - tzn pompa przy piecu tylko prowadzi wodę do sprzęgła), no i nie da się tego zrobić za pomocą taniego c-mixa Pytanie jest takie, czy opcja trzecia nie jest za bardzo droga - w tym momencie do pieca są podłączone 2 rozdzielacze podłogówki, grzejniki, oraz cwu). Czy c-mix to obsłuży skoro służy tyko do sterowania dwóch obiegów? A może wtedy połączyć zasilanie i powrót tych 2 rozdzielczy podłogowych z sobą i ustawić je jako jeden obieg, a grzejnikowy rozdzielic jako drugi? Z tymże że tych grzejników jest bardzo mało, a podłogówki łącznie razem jakieś 200 metrów.
macius26 Opublikowano 25 Listopada 2015 Autor #25 Opublikowano 25 Listopada 2015 Sambor nie pomożesz?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.