Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Sprawdzenie Schematu (Nietypowy Chyba :) )


NaitsabeS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam najpierw opisze pokrótce o co mi chodzi.

Zaczynam budować dom i zastanawiam się na pewnym rozwiązaniem połączenia kotła CO z kominkiem oraz kolektorów słonecznych z rekupyracją.

Jeśli chodzi o połączenie Kotła CO z kominkiem to chyba schemacik jest ok, rozdzielacz na schemacie to rozdzielnia do ogrzewania podłogowego.

Natomiast jeśli chodzi o część z kolektorem słonecznym i rekupyracją to tu pomysł jest następujący.

na czerpni świeżego powietrza chcę zainstalować chłodnicę ma ona za zadanie latem schłodzić a zimą wstępnie podgrzać wpadające powietrze do układu wentylacyjnego. Jak chcę to osiągnąć latem zimny czynnik będzie pobierany z układu zakopanego pod ziemią a zimą ciepły czynnik, natomiast jeśli zimą będzie słoneczny dzień to naddatek ciepłego czynnika z kolektorów chciałbym przekazać na chłodnice. Mój opis schematu.

LATO

Zawór 1 i 3 otwarty a zawór 2 i 4 zamknięty w ten sposób mam dwa oddzielne układy. (chyba dobrze myślę)

ZIMA

Zawór 1 i 3 zamknięte  a zawory 2 i 4 otwarte w ten sposób czynnik z wymiennika CWU popłynie do chłodnicy(nagrzewnicy) i ją podgrzeje.

 

mam w związku z tym następujące pytanie czy taki układ ma prawo bytu i czy ma sens to robić.

Z mojego doświadczenia z kolektorami słonecznymi wnioskuje że można z nich dość dużo wyciągnąć. W chwili obecnej mam 40 rur skierowanych na południe pod kontem 45% oddalonych od budynku o jakieś 4 m w takim przypadku słońce pada na nie od spodu już o wczesnych godzinach porannych a na wieczór jak słońce już jest czerwone nadal podgrzewa rury od spodu. Dzięki czemu temperaturę w zbiorniku 300l mam na poziomie 90 stopni C. Więc mam duży zapas. Zimą przy słońcu przez jakieś 3-4 godziny woda w zbiorniku osiąga 60% więc można by było też trochę tej temperatury odzyskać. w szczególności że myślę o podwojeniu ilości rur. 

 

Proszę o poradę czy mój pomysł ma sens.

Pozdrawiam

naitsabeS 

 

  

post-63647-0-55153000-1436295947_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło z wentylacji w normalnym sytemie rekuperacji służy do podgrzewu powietrza świeżego (zimą bo latem nie ma potrzeby). Ty chcesz to ciepłe powietrze wykorzystać do grzania cwu? Tylko po co jeżeli twierdzisz że jesteś w stanie nagrzać kolektorami wodę do 90C? Zamiast jak to nazywasz chłodnicy zakopanej w ziemi trzeba zastosować pompę ciepła i tu pojawiają się moje wątpliwości. Może i jest to możliwe do realizacji, tylko trzeba jeszcze obliczyć ekonomię inwestycji, a znając ceny mam wrażenie że ekonomicznie może to wyglądać marnie, funkcjonalność układu też jest wątpliwa. Po co grzać cwu PC latem jeżeli twierdzisz że kolektory są w stanie nagrzać wodę do 90C? Zimą też nie pogrzejesz cwu bo ciepło odzyskane z rekuperacji powinno być wykorzystane do podgrzewu powietrza świeżego. Myślę że powinieneś ze swoim pomysłem zwrócić się do projektanta który będzie w stanie określić raz wykonalność a dwa koszty inwestycji, chociaż dla mnie jest to sztuka dla sztuki i pakowanie się w koszty, przy wątpliwym zysku. Ale to moje zdanie.

Bardziej zainteresowała mnie część CO i tu poza tym że mają być dwa źródla i ogrzewanie podłogowe więcej informacji nie podajesz. Na twoje zamierzenia odnośnie CO odpowiedź będzie podobna "zadziałać może ale wcale nie jest to takie oczywiste że zadziała" i przydał by się lepszy schemat. Problematyczny jest szczególnie grzanie CO i cwu przez jedną pompę i  to zarówno przy grzaniu z kominka jak i kotła CO, co niestety przy podłogówce jest mało realne, Nic nie piszesz o sposobie sterowania podłogówką. Popracuj nad schematem i trochę więcej informacji o swoich zamierzeniach napisz bo to co jest to bardziej koncepcja niż schemat nad którym można dyskutować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę z rekupyracji podgrzewać CWU tylko odwrotnie czyli z kolektorów zimą podgrzać powietrze które będzie wlatywać do pomieszczeń a latem z podziemnego wymiennika schłodzić powietrze wpadające do domu. 

Jeśli chodzi i część z kotłem CO i Kominkiem to widziałem takie rozwiązanie na własne oczy. Co prawda nie było tam podłogówki na całej powierzchni tylko w kuchni i 2 łazienkach i przedpokoju, pozostałe pomieszczenia miały kaloryfery.  

 

<cytat>"Problematyczny jest szczególnie grzanie CO i CWU przez jedną pompę"

Na schemacie są dwie oddzielne pompy jedna na CWU a druga na CO.

Jeśli chodzi o sterowanie podłogówką to w wavinie widziałem rozdzielnie i zespół pompowo-mieszający.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.To kompletnie głupi pomysł, ale to moje zdanie.

2. No właśnie i ta podłogówka to największy problem. Otwarte pozostaje pytanie jaki będzie kocioł CO? Zintegrowany rozdzielacz 2 w1 sprwadza się ale nie z każdym rodzajem kotła

3. Ze schematu który zamieściłeś nie wynika że jest oddzielna pompa na cwu . Są dwie pompy ale jedna działa na kominek, a druga na kocioł CO brak jest oddzielnej pompy ładowania podgrzewacza cwu.

Napisz jaki będzie ten "kocioł CO" (paliwo stałe, gazowy........) i jak zamierzasz sterować kotłem, kominiem i instalacją CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się patrzy i widzi to co chce widzieć. Rzeczywiście jest pompa ładowania  podgrzewacza cwu. Ale nie oznacza to że schemat jest ok.Jedna pompa na dwa źródła to nieporozumieni., Co steruje tą pompą?  Prawie każdy kominek musi mieć ochronę przed niską temperaturą powrotu (powinno być 3D albo 4 D albo pompa mieszająca). Jak napiszesz coś więcej o kotle CO będzie można dodać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.