Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat - Sprawdzenie


pkowalik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem tu nowym użytkownikiem więc proszę o wyrozumiałość:( No ale do rzeczy. W moim domu obecnie jest zainstalowane stare ogrzewanie z piecem węglowym oraz piecem gazowym. Zainstalowany jest też piec elektryczny ale energia jest droga więc teraz jest nie używany. Ciepłą wodę przygotowywuje gazowy ogrzewacz wody. Jest to dobre rozwiązanie gdy mamy blisko pieca kran. W kuchni już nie mam takiego konfortu jak w łazience bo kuchnia jest oddalona o kilka metrów. Świat się rozwija więc ja też planuję modernizację mojego systemu. Chciałbym wymienić całą instalację zaczynając od pieca a kończąc na armaturze. Zainstaluje piec na węgiel z podajnikiem, piec kondensacyjny oraz kolektor słoneczny. Może pokuszę się o rekuperator a z racji że jestem elektrykiem zrobię sobię małą elektrownię słoneczną która będzie obsługiwać oświetlenie, lodówkę oraz pompy instalacji c.o. Mam dylematy odnośnie instalacji grzewczej:

 

1. Czy jest możliwość zagotowania się wody między piecem a wymiennikiem? Czy można tam zastosować np. płyn solarny?

 

2. Jak odprowadzić nadmiar ciepła z instalacji solarnej?

 

3. Co powinno znajdować się tam gdzie jest pytajnik na schemacie? Wiem że jakiś odpowietrznik

 

4. czy odpowietrznik automatyczny ma być dobezpieczony zaworem? i czy przy normalnej pracy układu ma być ten zawór zamknięty? (wydaje mi się że nie ale czytałem gdzieś że jadnak ma być zamknięty)

 

5. Czy ma być zastosowany przy kolektorze odpowietrznik?

 

Mój układ ma pracować tak;

 

LATO

Woda użytkowa jest ogrzewana przez kolektor. Woda w zasoniku podgrzewana jest do temp. 80*C. po przekroczeniu tego progu pompa w obwodzie solarnym wyłącza się (tu mam wątpliwość co się stanie ze solarem). Po otwarciu kranu woda z zasonika leci przez zawór mieszający po czym mamy wodę o temp 50*C

 

ZIMA

Woda w zasobniku podgrzewana jest do temperatury grzejników ponieważ nie przewiduje aby było zapotrzebowanie na wyższą temp grzejników niż 80*C. Układ c.o. działa standardowo. Podłogówka zasilana jest 45*C. Gdy ogień w piecu wygaśnie będź temp. spadnie za nisko uruchamia się piec kondensacyjny. Zasobnik ma grzełkę po to aby w takie dni jak np dziś ( brak słońca i 13*C, brak konieczności palenia w piecu) utrzymać temp 50*C.

 

Mam jeszcze wątpliwości co do cyrkulacji c.w.u. a szczególnie do sterowania pompą. Sterownik myśle że wykonam z przekażnika czasowego który będzie uruchamiał pompę w godzinach 6-22 10 minut pracy i 30 minut przerwy pompy (czasy dobiore doświatczalnie) W okresie zimowym pompa będzie załączać się częściej. I tu mam klopot. jest taka sytuacja pompa cyrkulacji pracuje i odkręcam kran z ciepłą wodą i odbieram pompie wodę więc chodzi na sucho i może się zepsuć. Chyba że przez inne krany woda będzie spływać do pompy. Jeżeli jednak tak nie jest to zastosuję jakiś wyłącznik ciśnieniowy który będzie wyłapował spadek ciśnienia czyli odkręcenie kranu i będzie wyłączał pompę. Ale to rozwiązanie ma wadę bo jeżeli ciśnienie w sieci spadnie pomimo zakręconyc kranów (np. w skutek awarii gdzieś tam w wodociągach) to cyrkulacja będzie unieruchomiona. Wiec czy mam się przejmować suchobiegiem pompy?

 

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi i życzę Wesołych Świąt

post-13179-1261765807_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że ktoś mi pomoże rozwiać moje wątpliwości no ale jak widać nikt nie odpisał....

 

 

Zrobiłem małą poprawkę w schemacie dotyczącą zasilania zasobnika. W poprzednim schemacie była jedna pompa obiegowa na instalacji c.o. Mniejszy opór wymiennika cwu niż instalacji grzejników i podłogówki powodowałby że tylko grzeje wężownica we wymienniku i nie grzeją grzejniki. Moją zmianę w schemacie motywuję tym że woda zachowuję się podobnie jak prąd - wybiera najkrótszą drogę. Można rzec, że jest leniwa podobnie jak ludzie:D

 

Ponawiam prośbę o odpowiedź na moje pytania

 

Załączam fragment schematu gdzie uległa zmiana

post-13179-1261839892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jest możliwość zagotowania się wody między piecem a wymiennikiem? Czy można tam zastosować np. płyn solarny?

 

2. Jak odprowadzić nadmiar ciepła z instalacji solarnej?

 

3. Co powinno znajdować się tam gdzie jest pytajnik na schemacie? Wiem że jakiś odpowietrznik

 

4. czy odpowietrznik automatyczny ma być dobezpieczony zaworem? i czy przy normalnej pracy układu ma być ten zawór zamknięty? (wydaje mi się że nie ale czytałem gdzieś że jadnak ma być zamknięty)

 

5. Czy ma być zastosowany przy kolektorze odpowietrznik?

....

 

Mam jeszcze wątpliwości co do cyrkulacji c.w.u.

Ad 1. Masz na myśli kocioł węglowy? Zagotuje się prędzej w kotle, niż po drodze do wymiennika.

Ad 2. To jest zawsze problem z kolektorami słonecznymi: dają dużo ciepła wtedy, kiedy nie potrzebujemy.

Znane są rolety, przesłaniające kolektory, albo chłodnice (na wzór samochodowych).

Ad 3, 4 i 5. Kolektor warto brać razem z fabrycznym wyposażeniem (zespół pompowy, grupa bezpieczeństwa itd...), a nawet zestawem do mocowania na dachu.

 

Uwagi:

1. Pompka cyrkulacji cwu chyba powinna być włączona odwrotnie (powinna przeciągać gorącą wodę z góry zasobnika przez instalację odbiorczą (i krany) i wracać w połowie wysokości zasobnika) ?

2. Jak wyobrażasz sobie sterowanie całością? - to ma istotny wpływ na budowanie takiej instalacji, między innymi na ilość pompek obiegowych.

3. Nie planujesz zbiornika buforowego dla c.o.? Mógłby być również odbiornikiem nadmiaru ciepła z kolektora...

4. W zasobniku wężownicę o większej powierzchni wymiany przeznacz na kolektor.

5. Nie zapomnij, że przepływ w obiegu pierwotnym i wtórnym wymiennika mają być "przeciwsobne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompki cyrkulacji to wiem zrobiłem błąd.

 

Myślałem nad usuwaniem nadmiaru ciepła z kolektorów przez zastosowanie wymiennika płytowego na przewodzie powrotnym do kolektora. z drugiej strony wymiennika była by podłączona rurka z zimną wodą ze studni po przez elektrozawór. Zagrzana w tym procesie woda była by dalej wtłaczana do studni bo szkoda narnować wodę wylewając ją do kanalizacji. Tylko mam tu wątpliwość czy przeżył by wymiennik? Gdyż byłaby za duża różnica temperatury (po stonie kolektora 100*C a po stronie wody ok 5*C)

Ten układ chłodzenia włączałby się gdy w zasobniku cwu temperatura wody osiągnie odpowiedni próg.

 

Nie znam szczegółowej zasady działania bufora. Wiem tylko tyle że on magazynuje ciepło i oddaje w tedy kiedy jest potrzebne. Myśle że nie potrzebny mi jest bufor ponieważ w lecie nie potrzeba w nim gromadzić enegrii z kolektorów bo ciągle świeci słońce. Choć byłoby to dobrym rozwiązaniem np w nocy gdy brak jest podgrzewania wody z kolektorów.

 

Co do podłączania wymiennika to wiem że ma być podłączony przeciwsobnie

 

Do mojej instalacji wprowadziłbym jeszcze modyfikację polegającą na zastosowaniu wymiennika z trzema wężownicami

 

1. sorary (największa powieszchnia wężownicy)

2. instalacja co

3. podłączony by był kocioł jedno funkcyjny

 

Choć w tym zasobniku jest grzałka ale energia elektryczna jest (chyba) droższa niż gaz. W takie dni kiedy nie ma słońca i nie trzeba palić w piecu ten właśnie piec podgrzewałby c.w.u.

 

Jeszcze jedno co do gotowania wody w kotle na paliwo stałe. Przecież gdy ustawię na programatorze 60*C to nie ma prawa zagotować wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbieranie nadmiaru ciepła - Wymiennik przeżyje taką różnicę temperatur.

 

wymiennika z trzema wężownicami
Masz na myśli zasobnik cwu? Nie spotkałem jeszcze takiego z trzema wężownicami. Góra to dwie wężownice w popularnych zasobnikach, chyba że nie znam najnowszych propozycji producentów w zakresie zbiorników wielofunkcyjnych z tzw uwarstwieniem.

Pomyśl ewentualnie o kolejnym wymienniku ( i pompkach).

 

Grzałka zasadniczo powinna być wykorzystywana do wygotowywania bakterii (raz w tygodniu do +65 stopni C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

No jest tu nad czym podyskutować. Myślę, że jak parę osób napisze choć po jednej uwadze, to się to zoptymalizuje.

Ja napiszę odnośnie układu z kotłem na paliwo stałe. W tym obwodzie woda się zagotuje tylko w niesprzyjających okolicznościach - błąd układu sterowania kotłem. Ale na tę okoliczność właśnie widzę tu układ otwarty - on jest po to, żeby "rozładować sytuację" :(

 

Albo odpowietrzniki. Ich zadanie to usunięcie powietrza z układu. Proste. A tu chyba ze 3 pytania na ich temat. No to trzeba je umieścić w najwyższych punktach - tam gdzie jak powietrze wleci, to nie ma jak wylecieć...

 

Myślę, że dobrze też Kolega Ci radzi odnośnie bufora ciepła. Zamiast tego wymiennika możnaby go wstawić.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odpowietrzników to wiem po co one są ale ktoś mi mówił że przy normalnej pracy układu zawory przy nich mają być zamknięte. Otwarte mają być jedynie przy napełnianiu instalacji. Kolejne pytanie dotyczyło typu odpowietrznika stosowanego przy grupie pompowej w instalacji solarnej.

 

Co do tego bufora to się zastanowię ale czy jest sens wstawianie dwuch dużych zbiorników. gdybym chciał wstawić bufor to musiałbym zrezygnować z pralni w kotłowni ( dwie pralki automatyczne i dwa grzejniki drabinkowe do suszenia ubrań).

 

Czy klikol wchodzi w reakcję z metalem? Czy instalację piec węglowy - wymiennik mogę zalać glikolem? Wtedy miałbym pewność że nic się nie zagotuje.

 

Mam jeszcze jeden pomysł co do chłodzenia solarów. Zrobić tak żeby instalacja co zabierała niepotrzebne ciepło z kolektorów. Tylko że latem było by to dziwne ponieważ grzejniki by grzały i nici z klimatyzacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki można umieścić jeden nad drugim - w zależności od warunków górny mocowany do ściany, stojący na stelażu itd.

Glikol raczej nie reaguje z metalami silniej niż woda. Glikol, a raczej płyny do instalacji grzewczych na bazie glikolu są robione specjalnie ( i różnią się ) :

a ) jako płyny o obniżonej temperaturze zamarzania (np do -15 stopni C)

b ) jako płyny do instalacji solarnych, gdzie również odporność na temperatury powyżej 100 st. C jest ważna.

 

Płyn na bazie glikolu też można zagotować... A zalać możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija kolejny dzień w którym myślę nad instalacją grzewczą...

 

Rozbudowałem mój schemat o układ chłodzenia kolektora i układ wspomagania instalacji c.o. kolektorem. Układ działa następująco:

 

Lato:

gdy woda w zasobniku osiągnie temp 80*C włącza się elektrozawór który powoduje przepływ zimnej wody przez wymiennik co za tym idzie rozładowanie nadmiary ciepła. Jeżeli temperatura z zasobniku cwu spadnie to zawór zakręca wodę.

 

Zima

Tak jak wyżej ale nadmiar ciepła jest odprowadzany do instalacji c.o.

 

Mam pytanie co do pomp cyrkulacyjnych. Czy pompa w stanie spoczynku przepuszcza wodę czy staje się zaworem?

 

Zakupie piec: http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02d&l=pl

 

oraz http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualn...EC_VC_plus.html

post-13179-1261921838_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to się nie zastanawiałem nad sterownikiem. Ale powinno to tak działać (trzymam się ostatniego schematu):

 

Pompka na obwodzie piec na węgiel - wymiennik sterowana jest przez sterownik pieca. Czyli włącza się kiedy temp wody osiągnie pewną wartość (mam nadzieje że sterownik w piecu ma możliwość sterowania pompą)

 

Pompka w obwodzie zasobnika c.w.u. wyłącza się kiedy woda w zasobniku osiągnie wartość 60*C

 

W lecie gdy źródłem ciepła jest kolektor woda w zasobniku c.w.u. nagrzewana jest do 80*C a gdy źródłem ciepła jest grzałka temperatura jast na poziomie 50*C

 

Pompki od podłogówki i od grzejników połączone są równolegle i pracują wtedy gdy pracuje pompka w obwodzie kotła na paliwo stałe lub pompka w piecu kondensacyjnym lub pompka w obwodzie wymiennika przy solarze (wspomaganie c.o. za pomocą kolektorów) Otrzywiście na każdej pompce można ustawić prędkość obrotową.

 

Reasumując, załączenie pompki w kondensacyjnym bądź w węglowym uruchamia wszystkie pompki.

 

Mam pytanie (wiem że to nie od tego forum ale maże ktoś potrafi odp.): Dotyczy rekuperatora. Czy rekuperator ma ograniczoną temperaturę powietrza które jest zasysane z zewnątrz (świaże powietrze)? Bo chce zrobić wymiennik ciepła na rurze spalinowe z kotła węglowego i podłączyć rekuperator tak aby zasysał powietrze z zewnątrz przez ten wymiennik (coś na wzór ogrzewania nadmuchowego z kominka). Badałem dziś temperaturę na rurze i wynosi ok 85*C przy temp. wody 60*C i boję się że wentylatory w rekuperatorze mogą się stopić. Wiem że stosują nagrzewnice do rekuperatorów ale na wylocie świeżego powietrza. Zrobił bym tak ale musiałby być rekuperator w kotowni a mam ograniczoną ilość miejsca.

 

Jeszcze jedno czy kocioł kondensacyjny wymaga przewody powietrzno-spalinowego? Chodzi mi czy muszą być w kominie dwie współosiowe rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz strasznie dużo pieniążków do wydania (kocioł kondensacyjny gazowy, kocioł na paliwo stałe, instalacja solarna rekuperator(!!!) )! Brakuje tylko pompy ciepła i kominka z płaszczem wodnym i wszystkie opcje ogrzewania już byś miał w domu! Pierwsze pytanie jakie się to po co w tym układzie kocioł kondensacyjny jeżeli stosujesz również kocioł na paliwo stałe? Zwykły gazowy to 50% ceny kondensacyjnego a w zaproponowanym układzie kondensacji nie będzie żadnej. Ale ty jesteś inwestorem i to twoje pieniążki. Po przejrzeniu schematu (chyba nr2 jest aktualny) mam poważne wątpliwości czy zaproponowany układ zadziała( bez wdawania się w szczegóły)? Jeżeli chcesz mieć w domu instalację CO zasilaną przez kilka źródeł ciepła to zastanów się nad układem ze zbiornikiem buforowym ( podłączone do bufora kotły i nadmiar ciepła z solarów) i solarnym podgrzewaczem cwu ( w internecie znajdziesz schematy takich rozwiązań, ale proponuję zatrudnić projektanta!!!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal jeżeli pompa przepuszcza wodę w czasie spoczynku to po co stosujemy zawór różnicowy?

 

mak Z całym szacunkiem ale chyba się pomyliłeś twierdząc że nie będzie kondensacji. Co ma piernik do wiatraka. Kondensacja ( z tego co mi wiadomo) zachodzi w piecu a dokładniej mówiąc w spalinach więc nie rozumiem dlaczego twierdzisz że jak podłącze węglowy to nie będzie kondensacji w gazowym. Przecież gazówka jest po to aby grzała kiedy mi się nie chce zapalić w piecu albo kiedy nie ma mnie w domu i brakło paliwa.

 

Rezygnuje z wymiennika przy węglówce bo przecież teraz nie trzeba instalacji otwartej do tego typu pieca tylko trzeba chłodnicę. Mogę sobie ten układ darować... Zastosuję większe naczynie przeponowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy następuje efekt kondensacji w kotle gazowym? Gdy temperatura spalin wynosi 57 st. C. A kocioł kondensuje w zakresie od 42 do 57 st C. Budując instalację CO zakłada się parametry pracy instalacji (temperatura czynnika grzewczego) i dla kotła kondensacyjnego przyjmuje się temperaturę w pobliżu temperatury kondensacji (65) i na taką temperaturę max liczy się grzejniki. W kotłach na paliwo stałe staramy się unikać niskiej temperatury powrotu (te 57 st C) aby nie dopuścić do powstania korozji niskotemperaturowej (producenci wymagają stosowania zaworów 4D lub 3D celem ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu). Instalację CO z kotłem na paliwo stałe liczy się przeważnie na parametry 90/70. Grzejniki są dla takich parametrów znacznie mniejsze niż dla instalacji z kotłem kondensacyjnym. Stosując układ mieszany powinieneś policzyć CO jak dla kotła kondensacyjnego (czyli znacznie większe grzejniki niż dla parametrów kotła na paliwo stałe), chronić kocioł na paliwo stałe przed niską temperaturą powrotu przez zastosowanie zaworu 4D lub 3D. Na schemacie który załączyłeś nie zastosowałeś zaworu mieszającego w układzie kotła na paliwo stałe więc zakładasz pracę instalacji na parametry 90/70 (niestety aby nie stracić gwarancji musisz zastosować zawór 4D lub 3D), czyli kotła gazowego również to gdzie będzie efekt kondensacji???. Gazowy kocioł kondensacyjny to droga "zabawka" i wydatek min 8-10 tys zł, i nie wiem czy jest sens kupować urządzenie za takie pieniądze aby pracowało tylko okresowo. Planujesz w domu ogrzewanie mieszane (podłogówka + grzejniki) i dla takiego układu kondensacyjny kocioł gazowy jest idealnym rozwiązaniem (szczególnie jeżeli sterownik kotła obsługuje dwa obiegi grzewcze w tym obieg z mieszaczem). Dlatego twierdzę że kocioł na paliwo stałe i kondensacyjny w jednym układzie CO nie jest dobrym rozwiązaniem. Chcesz układ kilku kotłów (jeżeli gazowy to stojący żeliwny lub niekondensujący) i solary zastosuj zbiornik buforowy i podgrzewacz cwu (niestety miej świadomość że koszty budowy będą znacznie wyższe). To co namalowałeś na schemacie z wymiennikami (!!!) nie będzie działało prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć "90/70" Czy to chodzi że temp wyjścia to 90 a temp powrotu to 70. Wydawało mi się że instalacja c.o. to jedna z prostych działek ale się przeliczyłem. Jeżeli się nie mylę co do tych parametrów pracy to podczas mroźnej zimy telta temperatur będzie większa i co wtedy? Muszę kręcić zaworem żeby była zachowana odpowiednia różnica. W obecnej instalacji nie posiadam żadnych zaworów 3d lub 4d i nic kotłowi się nie stało. Aha jeszcze jedno jeżeli nie będzie mocnych mrozów i temperatura na kotle dla zapewnienia dobrej temperatury w pomieszczeniach będzie np. 60*C to też ma być zachowana 20* różnica między powrotem a wylotem?

 

Może mi ktoś powiedzieć na czym polega działanie zaworu różnicowego skoro pompa w spoczynku przewodzi wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namalowałem kolejny schemat tym razem z buforem. Ale zastanawiam się czy grzejniki będą grzać w lecie gdy kolektor będzie pracował? Oczywiście schemat nie jest pełny, nie uzwględniałem mniej ważnych alementów. Jezeli schemat będzie poprawny dorzucę pełną wersję. uparłem się na kocioł kondensacyjny (nie musi być taki drogi, ok 4000zł) bo gdy będą same kobiety w domu to lepiej załączyć gaziaka :D

post-13179-1262038036_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy kotłem węglowym a buforem wystarczy sama pompa np na powrocie. Ona ma jedynie przekazać energię z kotła do bufora. Dopiero za buforem na wyjściu w kierunku grzejników zainstaluj zawór 3D analogicznie jak dla obiegu podłogowego. Latem jeżeli moc kolektorów zapewni odpowiednią (wysoką) temperaturę na buforze przez dłuży czas to jest duża szansa, że grzejniki zaczną grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo dostrzegam ścisły związek pomiędzy pompą c.o. a zaworem różnicowym. Napisz jaka konkretnie sytuacja Cię nurtuje.

 

Bardziej interesuje mnie to sterowanie ogrzewaniem, bo mam wrażenie, że nie jest do końca przemyślane. A to nie jest taki banał...

Jak rozumiem termostaty na wszystkich grzejnikach mają załatwić sprawę?

Czy może przewidujesz jakiś termostat pokojowy, pogodówkę itp?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machłem kolejny schemat mam nadzieję że ostatni. Po to są dwa zasobniki ponieważ jeden grzeje wodę ze studni (tylko do celów pralni) a drugi wodę z wodociągu. Gdy energia pobierana jest z kolektorów zbiornik 2 jest nadrzędny. Po naładowaniu 2 rozpoczyna się ładowanie 1. Natomiast gdy piec daje energie zbiorniki są równo ładowane

Co sądzicie o schemacie?

 

czy zrobić instalkę otwartą czy zamknietą?

post-13179-1262102544_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.