Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, potrzebuję pomocy w sprawie doboru kotła. Dom  160m2, na piętrze ogrzewane 86m2 plus 2 pomieszczenia na parterze po 20m2 plus CWU 120l.

Z wyliczeń na ciepłowłaściwe wynika że potrzebuję kotła o mocy 16kW. Głównym paliwem w zimie ma być węgiel kamienny a w okresach przejściowych drewno głównie iglaste ale nie wykluczam też węgla brunatnego. Dopiero niedawno kupiłem obecny dom i widzę że jest on dość energochłonny (nieocieplony, ściany 40cm z pustką w środku, materiał pustak żużlowy, dach płaski kryty papą i drewniane podwójne okna).

Wprowadzając się w kotłowni zastałem 17letniego Vigasa25 na starej instalacji grawitacyjnej bez bufora, jednak przeraża mnie myśl ciągłego sezonowania liściastego drewna, jego zakup, transport, cięcie itp. o niemożliwości obsługi tego kotła przez moją kobietę niewspominając. W chwili obecnej palę w nim 2razy dziennie suchym drewnem sosnowym bo takie posiadam.

Gdy przyjdzie wiosna chcę zmienić na  kocioł zasypowy i teraz jaki ? Dolnego czy górnego spalanie i ewentualnie jaki model wybrać ? Niestety mam ograniczone możliwości finansowe i cała instalacja zostaje stara (rury stalowe spawane plus grzejniki żeliwne żeberkowe).

Opublikowano

Proponuję KWKD 15 KW - zalety duża komora zasypowa , prosty w obsłudze- dobre ruchome ruszta - zresztą można poszukać opisu na forum.

Opublikowano

   Może autor tematu napisałby coś więcej na temat swego obecnego kotła (Vigas 25 KW), przyznam że bardzo mnie to zaciekawiło. Siedemnaście lat dla kotła zgazowującego w zwykłej instalacji (bez bufora) to godny podziwu wynik. Jest na forum kolega, który twierdzi że w tego typu kotle można spalić wszystko, także węgiel więc może nie byłaby konieczna wymiana kotła, tylko korepetycje z palenia w obecnym ?

Opublikowano

SONY23 tego vigasa jestem zmuszony odstawić ze względu na brak dobrego sezonowanego drewna ( w chwili obecnej palę w nim drobnym suchym drewnem sosnowym bo takie tylko mam a w tym sezonie z powodów osobistych nie będę miał zbytnio czasu na szykowanie jakiegokolwiek drewna). Nie muszę opisywać jak wygląda ten kocioł po paleniu samą sosną - kupa smoły w kotle ponieważ nie mogę go nawet porządnie przegonić ze względu na panujące dodatnie temperatury, palę 1 raz rano i 1 raz wieczorem na nastawie 60-70stopni. Po wieczornym paleniu gdy rano idę do kotłowni to nawet mi ciężko jest oderwać drzwiczki zasypowe i otworzyć klapę ciągu bezpośredniego ze względu na tą smołę a moja kobieta sama sobie z tym nie poradzi. Druga sprawa to zadymienie kotłowni przy załadunku tego drobnego drewna. Sprawa samego spalania też kiepsko wygląda - kocioł wpada w jakieś dziwne wibracje wtedy chuczy w kominie i zapalił się komin mimo że go 2tyg wcześniej czyściłem. Teraz i tak pali nieźle w porównaniu do tego jak miesiąc temu obejmowałem te lokum - w całym domu śmierdziało dymem, z pieca buchało a dysza była połamana w 4miejscach (wymieniłem ją na nową).

Opublikowano

Poważnie zastanawiam się nad tym dolniakiem KWKD 15kW i nurtuje mnie jedna sprawa - czy niezbędny jest wkład kominowy którego nieposiadam ?

Opublikowano

 Napisz z czego masz obecny komin i jakie ma wymiary ale jeżeli vigas na nim działał i nie załatwił (brunatne plamy i zacieki) to przy ostrej jeździe jest szansa, że i bez wkładu się obejdzie, tym bardziej że głównym paliwem będzie węgiel.

Opublikowano

Komin z cegły  h=6m, kanał dymny 17x18cm, całość idzie przez środek domu.

Opublikowano

 Cegła cegle nierówna. Jeżeli to pełna cegła z wypalonej gliny to powinien działać i być odporny na zacieki. Trochę niski ale przekrój słuszny i w razie gdyby pojawiały się jakieś kłopoty wsadzisz do niego jakiś wkład.

Opublikowano

Tak SONY23 jest to pełna cegła, też myślę że komim da radę, dzięki za pomoc , pozdrawiam.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Kociołek zakupiony - oczywiście KWKD 15kw  :rolleyes:, pozostaje teraz czekać z montażem na dobre lato gdyż rodzina się powiększyła  ;) . Mam jeszcze pytanie do Was - czy jest sens zamontować kocioł do dwóch kanałów spalinowych na raz w kominie ??? Istnieje taka możliwość ponieważ obok obecnie używanego kanału jest drugi nieużywany kanał dymny z wyczystką o takim samym przekroju czyli 17x17cm. Na chłopski rozum ciąg powinien się zwiększyć. Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

Opublikowano

Darek21 nie wiem co Ty widzisz w tym KWKD Dla mnie wielkie, połączenie drzwiczek popielnika i rusztu to jedna z możliwość do roz­pa­la­nia całego zasypu.

Opublikowano

Polecam bo sam palę w nim naście lat i nie narzekam chociaż po ociepleniu domu jest teraz za duży. Już wcześniej piałem że teraz palę w nim kostką ! i jest ok.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.