Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie!

 

Niestety mam spory problem. Od grudnia przeciekał mi piec w kilku miejscach (głównie w obrębie tam gdzie się wrzuca opał). Dolewałem wodę i paliłem. Niestety ostatnio już całkiem wyzionął ducha, po dolaniu wody, wypływa od razu całość z wielu miejsc. Był to piec Ogniwo 18Kw, wytrzymał 7 lat, mam wilgotną piwnicę.

 

Ale ja nie o tym, potrzebuję pilnie kupić nowy kocioł. Dom wolnostojący, 120m, nieocieplony (to w wakacje), nowy dach, wełna, ale na strychu jest zimno. Proszę o jakieś typy co do kotła. Z tym Ogniwo było dosyć gorąco przy temperaturze 50-60. Układ mam zamknięty a piec jeszcze podłączony pod bojler. Gdy sezon palenia jest zakończony, wodę grzeje podgrzewacz elektryczny. Za bardzo się nie znam, ale to co mniej więcej potrzebuję. Kocioł bardziej koksowy (mam łatwy dostęp do koksu), z dmuchawą i sterownikiem. Dolne spalanie , dobrze wykonany, odporny na wilgoć. Ruszt bardziej żeliwny, boję się, że wodny zacznie cieknąć. Nie wiem, liczę na ogólne rady i propozycje.

 

Sprawa jest pilna, w domu zimno. Nie chcę się już bawić w jakieś spawanie, naprawianie starego pieca.

 

Doradźcie ! Sprawa jest tak pilna, że zostaje praktycznie tylko rzut oka do internetu lub całkowite zaufanie sprzedawcy w jakimś sklepie, a co za tym idzie badziew mogą wcisnąć.

 

Pozdrawiam!

Opublikowano

Jeżeli masz dostęp do względnie taniego koksu to tylko Viadrus U22 ten najmniejszy 11KW.

W zupełności wystarczy tym bardziej,że myślisz o dociepleniu.

 

Wejdz na stronę Klimosza albo sklepów internetowych i kupuj.

Poszukam namiarów i niedługo Ci podam.

 

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-zeliwny-viadrus-u22-c---11-7-kw-2094.html?utm_source=okazje.info&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info&l=pl

 

Jak będziesz palił węglem to tylko od góry(chyba wiesz o co chodzi),koks tradycyjnie od dołu w cienkiej warstwie.

Nie wiem czy można stosować do układu zamkniętego.

Opublikowano

Do koksu musisz mieć ruszt wodny , żeliwo nie wytrzyma za długo . Z dostępnych na rynku do koksu to najlepiej żeliwne górniaki Viadrus ,camino , tecla .

http://kotly.com/index.php?cPath=75_76

http://kotly.com/Kotly_11,7-62kW,75_35/

http://kotly.com/Kociol_zeliwny_Viadrus_U24_-_16kW,1389.html- dolniak

To wszystko bardzo solidne kotły i masz nawet dolniaka na koks .Dmuchawa jest Ci zupełnie zbyteczna jeśli masz dobry ciąg w kominie .

Opublikowano

Jeżeli masz dostęp do względnie taniego koksu to tylko Viadrus U22 ten najmniejszy 11KW.

W zupełności wystarczy tym bardziej,że myślisz o dociepleniu.

 

Wejdz na stronę Klimosza albo sklepów internetowych i kupuj.

Poszukam namiarów i niedługo Ci podam.

 

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-zeliwny-viadrus-u22-c---11-7-kw-2094.html?utm_source=okazje.info&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info&l=pl

 

Jak będziesz palił węglem to tylko od góry(chyba wiesz o co chodzi),koks tradycyjnie od dołu w cienkiej warstwie.

Nie wiem czy można stosować do układu zamkniętego.

 

Tak za bardzo to nie wiem. W starym zawsze paliłem , że dowalałem koks do pełna i starczało na 9h, później dowalałem 2-3 razy i starczało na 2-3 dni. Później już trzeba było wygasić, wyczyścić bo za dużo szlaki i od nowa.  Ten Viadrus nie ma sterownika ani dmuchawy ? Chyba dużo roboty z pilnowanie palenia ? Nie za słaby jednak ? Nie wiem. Jak coś proszę mi tłumaczyć jak początkującemu, niestety mam za mało czasu by siedzieć i czytać, chociaż i tak to robię ale za mało czasu ( chciałem na spokojnie kupić nowy w wakacje a tu katastrofa). Dziękuję za każdy link i propozycje.

Opublikowano

Na pewno nie będzie za słaby na ten metraż.

W cenie tego kotła jest  miarkownik ciągu,jest opcja zamontowania dmuchawy jeśli tego sobie życzysz.

Dopłacisz do dmuchawy i sterownika i przyślą jednym transportem.

Ale czy dmuchawa to dobry pomysł?

Osobiście nie korzystałbym z tego rozwiązania ale każdy robi jak uważa.

To tyle z mojej strony.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Są dwa powody, dla których powinieneś się zastanowić nad żeliwnym kotłem; masz dostęp do koksu i chcesz mieć piec "odporny na wilgoć". Powielam typy Kolegi Mac65:

 

https://www.fuego.pl/dozamet-kwd-camino-3-12-56-kw.html

https://www.fuego.pl/viadrus-u22-11-7-kw.html

 

jedna uwaga: producenci deklarują możliwość wpięcia ww. kotłów tylko do układu otwartego. Moja Tekla Tytan ma moc od 15 kw, więc chyba trochę za dużo jak na Twoje 120 m2 które, jak piszesz masz zamiar jeszcze docieplić.

Uwaga druga: to są kotły górnego spalania, ale skoro masz zamiar i możliwość palenia koksem, to raczej nie powinno mieć dla Ciebie większego znaczenia.

Opublikowano

Mam kocioł 25 kw na 180 m2 nieocieplonej chaty ,obecnie opalam 100m2,zastosowałem prosty bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie mocy kotła , dołożyłem dodatkowy ruszt żeliwny, w przejściowym okresie pali się idealnie.

Opublikowano

Viadrus Herkules ok, ale max moc  do 12kw na teraz. Po ociepleniu  pewnie będziesz potrzebował 7-9kw na największe mrozy. Dowiedz się za ile gość z podanego linku post 8 chce sprzedać tego viadrusa, oraz ile kosztowałoby zdjęcie 1 członu (o ile to możliwe - kontakt z serwisem Viadrusa)  przez co zmniejszysz moc do 12kw  Też mam wilgoć w kotłowni przez 10 lat załatwiła mi 2 kotły. Teraz ogrzewam kociołek po sezonie zapaloną żarówką 40W w popielniku. Do wilgotnej piwnicy tylko żeliwniak !, ewentualnie kosztowne środki zaradcze "ogrzewanie podgrzewacza". Przy dobrym cugu używa się miarkownika pozwoli oszczędzać opał , przy słabym można iść w nadmuch skraca stało-palność.

Opublikowano

Raczej się skuszę na Viadrusa od Klimosza. Mam tutaj sklep który sprzedaje te kotły i z montażem. Mam więc dodatkowe pytania, proszę mi tłumaczyć jak laikowi :

 

- proszę mi prosto wytłumaczyć, dlaczego (z cennika Klimosza) 4,5 ÷15 kW lub 5,3÷17 kW to za dużo na mój dom ? Jakie są tego negatywne następstwa oprócz ceny ? Ogólnie chciałbym większy piec by więcej koksu wchodziło.

- Te Klimosza chyba nie mają dolnego spalania , ale jak palę bardziej koksem to jest mi to niepotrzebne ?

- Naprawdę musowy jest ruszt wodny przy koksie ? Ten ma tylko model U24 a on się zaczyna od 18kW nie chcę się bawić w jakieś demontaże jak pisze Mario. Przy tym starym ogniwo ruszt żeliwny przez 7 lat wytrzymał, tylko kratka pękła ale to bardziej od tej wody która ją ciągle zalewała ostatnio.

 

Dziękuję, jestem wdzięczny za rady.

Opublikowano

Większy kocioł=większa pow. rusztu i więcej spalonego opału i wyprodukowanego ciepła w jednostce czasu.

Przewymiarowany kocioł skutkuje tym,że większość wytworzonego przez siebie ciepła wypuści kominem.

Instalacja i budynek odbierze tyle ciepła co potrzebuje,reszta idzie w komin.(chyba,że lubisz saunę 30*C lub więcej)

Ty oczywiście tego nie zobaczysz gołym okiem,co najwyżej odczujesz w portfelu.

Będziesz się zastanawiał dlaczego kocioł pożera tak dużo opału.

W większości sezonu grzewczego potrzeba ok. połowy mocy kotła,przykręcisz grzejniki a rozpalony zasyp gdzie ma tą energię przekazać?

Tylko do atmosfery.

Tobie potrzebny jest najmniejszy 11,7kW Viadrus U22

Wszystkie Viadrusy mają ruszt wodny właśnie po to,żeby spalać koks.

To wszystko co mam do powiedzenia w tym temacie.

Co zrobisz to Twoja sprawa.

Opublikowano

      pepe55

Akurat kotły ogniwo to znam dobrze i nie przypominam sobie modelu tylko z rusztem żeliwnym . Owszem jest w nich żeliwny odpopielacz ale wszystkie modele miały i mają ruszt wodny . Jeśli kierujesz się wielkością zasypu to proponuję model u26 http://kotly.com/Kociol_Viadrus_U26_S_Hercules_II_-__15kW,3127.html Jeśli kiedyś dostępność koksu się skończy i będziesz musiał przejść na węgiel i palenie od góry to ta wersja wystarczy . Co do ruszta wodnego to wszystkie modele viadrusów mają ruszt wodny .Jak masz firmę która montuje te kotły to kupisz go taniej a i montaż z głowy nie ma co więcej szukać po necie , nic solidniejszego w tych cenach nie znajdziesz .

Pozdrawiam

Opublikowano

Mac65 wytłumacz dlaczego do 120m ocieplonego domu proponujesz 15kw kocioł. W temperaturach 0stC jego dom będzie miał zapotrzebowanie 4-5 KW co zrobi z nadwyżką mocy? W komin? czy otwarte okna? Zastanawia mnie również liczenie producenta mocy kotła dla drewna 10KW dla węgla zaledwie 11.

Opublikowano

No cóż już dość dawno to tłumaczyłem ale skoro chcesz bardzo . Jak zauważyłeś drewno 10, węgiel 11 i jeśli chodzi o drewno mogę się z tym zgodzić bo pewnie będzie palone tradycyjnie na ruszcie a przy długim płomieniu i krótkim wymienniku  spora część  ciepła ulokuje się w kominie czyli sprawność dla tego paliwa raczej marna i stąd pewnie tylko te 10 kw ( szkoda że nie podaje sprawności dla tego paliwa) . Węgiel palony na ruszcie w cienkiej warstwie podobnie jak drewno daje długi płomień i ze sprawnością będzie podobnie jak na drewnie . Sytuacja ze sprawnością zmienia się diametralnie przy odpaleniu tego kotła węglem od góry ale jednocześnie przy odpaleniu od góry tylko górna część wymiennika bierze udział w wymianie ciepła natomiast cała komora zasypowa jest zimna i nie bierze udziału w wymianie ciepła . Ta sytuacja zmienia się dopiero w sytuacji kiedy węgiel po odgazowaniu przejdzie w fazę koksu ale wtedy nie mamy już do czynienia z długim płomieniem nad zasypem ale wymiana ciepła zachodzi już w komorze zasypowej przez promieniowanie i tak jest w zasadzie aż do wypalenia całego zasypu . Tak że moc górniaka odpalanego od góry należało by podawać tak jak w kotłach miałowych ( średnia eksploatacyjna )

Pozostaje jeszcze opalanie koksem na ruszcie a w tym przypadku moc paleniska zależy bezpośrednio od ilości zasypanego paliwa i przepływu powietrza przez zasyp . Im cieńsza warstwa paliwa tym lepsze napowietrzenie i lepsze spalanie i na odwrót im warstwa grubsza tym ilość paliwa w procesie spalania większa i teoretycznie powinna być większa moc ale tak się nie dzieje bo spada przepływ powietrza przez zasyp a jednocześnie pojawia się strata na podgrzanie paliwa powyżej . Tak że w przypadku opalania koksem mamy do czynienia ze starą metodą regulacji mocy przez ilość zasypanego paliwa .

Gdybyśmy rozmawiali o dolniaku palonym stale to można by mówić o mocy minimalnej dolniaka w granicach 3-4 kw czyli max 10-11 kw deklarowanej mocy kotła ale w przypadku górniaków to działa zupełnie inaczej .

No i tyle w temacie .

Opublikowano

Mam jeszcze takie dziwne pytanie. Czym się tak dokładniej różnią Herculesy U22 Basic, U22 a U26 ? Na gołe oko tylko prezencją. Im wyższy model tym droższe (np U26 15kW droższy od U22 17,7 kW) ale ich opisy bardzo do siebie podobne . Praktycznie identyczne. Dziękuję za wszystkie rady, jestem bardzo wdzięczny! 

Opublikowano

Wersje U22 w zasadzie kiedyś były dwie i różniły się pierwszym członem tym z drzwiczkami zasypowymi . Wersja koksowa miała poprzeczkę z płaszczem wodnym natomiast wersja do drewna tej poprzeczki nie miała za to był większy otwór załadowczy . Obie wersje wraz z fotkami są opisane na forum  . Obecna wersja basic to ten sam wymiennik co wcześniej wersja do drewna jednak z uboższym ociepleniem samego kotła . U26 to już zupełnie inny odlew z wymiennikiem pod paliwa długopłomienne i wyższym zasypem ok 40 cm od rusztu . U26 jest gabarytowo większy od U22  ma wyższą komora zasypowa i większe użebrowanie  dwu ciągowego wymiennika ciepła . W U 22 obu wersji wymiennik był jednociągowy .

post-25240-0-90113400-1425843503_thumb.jpg

post-25240-0-58697500-1425843517_thumb.jpg

post-25240-0-53803900-1425843535_thumb.png

post-25240-0-86747700-1425843654_thumb.jpg

Opublikowano

Witam jak już wybierzesz to napisz co wybrałeś i po jakimś czasie napisz jak się sprawuje :) tylko nie przesadź z jego wielkością żeby nie żarł za dużo moi rodzice maja 15 kw wszystko palny w starym nie ocieplonym domu 120m2 piec ustawiony na 50stopni a w domu gorąco :)

Opublikowano

Bajabongo rozumiem, że maja viadrusa 15KW na 120m nie ocieplonego domu?

Opublikowano

Jutro idę do sklepu i raczej bym wziął U26 15kW. Wiem polecaliście 11kW, ale jednak się obawiam i nie chcę aż takiego małego zasypu. Te Ogniwo co miałem to jednak było 20kW więc i tak postęp, spadek do 15kW. A dom to jednak coś około 130m2, może trochę więcej. Zresztą, zobaczę jutro co będzie na sklepie lub co można zamówić i za ile.

Opublikowano

Bajabongo rozumiem, że maja viadrusa 15KW na 120m nie ocieplonego domu?

nie to piec no name nie ma żadnej nazwy od pewnego czasu  tabliczka znamionowa naklejana  się gdzieś zmyła :)

Opublikowano

Jutro idę do sklepu i raczej bym wziął U26 15kW. Wiem polecaliście 11kW, ale jednak się obawiam i nie chcę aż takiego małego zasypu. Te Ogniwo co miałem to jednak było 20kW więc i tak postęp, spadek do 15kW. A dom to jednak coś około 130m2, może trochę więcej. Zresztą, zobaczę jutro co będzie na sklepie lub co można zamówić i za ile.

tylko nie daj się przekabacić przez sprzedawcę na większy!!!

Opublikowano

Mógłbyś bardziej ufać kolegom :-) Ja też miałem do wyboru 15 kW i 11 kW na 160 m^2 średnio ocieplonego budynku ze starymi oknami. Teraz zmniejszyłem cegłami palnik i komorę zasypową tak drastycznie, że tam 10 kW nie ma... Więc masz do wyboru albo kupić 15 kW i potem bawić się z szamotami albo od razu posłuchać bardziej doświadczonych w temacie i kupić 11 kW, która i tak będzie z zapasem.

Opublikowano

Byłem w sklepie i zamówiłem U26 15 kW i już przy nim gość gadał, że to według producenta minimalna wartość na 120-130m2. Może być mało i ciepło uciekać przez komin bo miarownik czy tam dmuchawa będzie nie wyrabiał i chodził non stop. Mam się czego obawiać ? Wiem, pytam po raz setny.
 
Sprzedawca zaproponował również zawór czterodrożny i wymienił jego zalety. Opłaca się to kupić i zamontować?

Opublikowano

Zawór 4d jest do dwóch rzeczy . Regulacji temperatury powrotu do kotła i regulacji temperatury zasilania instalacji . Ochrony powrotu kocioł żeliwny w zasadzie nie potrzebuje więc jeżeli już chcesz rozdzielić obwody Kotłowy i grzewczy to raczej zawór 3d na regulację temperatury zasilania instalacji - grzejników . Sam zawór 4d bez siłownika i odpowiedniego sterowania nim mija się z celem a to pociągnie za sobą kolejne koszty i to nie małe . Nie wiem jak masz w tej chwili rozwiązaną instalację ale dodawanie zaworu 4d moim zdaniem mija się z celem zwłaszcza przy kotle żeliwnym  i co najważniejsze opalaniu koksem . 3 d jak najbardziej ale do regulacji temperatury na grzejniki a co za tym idzie wydajności grzejników stosownie do upodobań temperaturowych domowników pod warunkiem że nie masz na grzejnikach zaworów termostatycznych . Jeżeli na grzejnikach sa termostaty pilnujące temperatury w pomieszczeniach to zarówno 3d jak i 4d są zbyteczne .

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale wspominałeś chyba o układzie zamkniętym a do niego raczej zastanowił bym się nad wężownicą schładzającą  jako zabespieczenie instalacji .

http://kotly.com/Wezownica_schladzajaca_Viadrus_z_kolanem,367.html

Co do braku mocy z tego kotła to powiem Ci że ja od stycznia zmniejszyłem komorę spalania do ok 15 litrów i to jeszcze jest chwilami za dużo a ogrzewam znacznie więcej od Ciebie .

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.