Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Zaworu 3D


Wilchelm

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Ogólnie chce mieć 22-23 stopnie w pokojach. Więc myślę, termostat w ustawieniach na pozycji 3 do 3,5. Ale mimo wszystko szkoda, że nie mam takiego opisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Comfort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychyliłem się do próśb o usunięcie wątku pobocznego: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18392-wydzielone-z-ustawienie-zaworu-3d

 

Moje zdanie w temacie:

 

"Jaka powinna być temperatura puszczana  przez zawór 3D?"

 

To pytanie ma sens tylko i wyłącznie wtedy kiedy masz sterownik zaworu inaczej możesz zapytać tylko "w jakiej pozycji najlepiej ustawić zawór". Należałoby więc założyć, że masz sterownik.

 

Jeżeli masz sterownik polecam funkcje pogodową (jeżeli jest). Wtedy ustawiasz taką temperaturę jaka daje ci dobrą temperaturę w domu. Jeżeli masz (a masz) zawory termostatyczne możesz musisz ustawić pogodówkę tak, żeby dawała ci ciepło w najzimniejszym pokoju (pozostałe pokoje "załatwią" zawory przy grzejnikach).

 

Jeżeli masz sterownik bez funkcji pogodowej i nie chce ci się chodzić i zmieniać temperatury przy każdej zmianie temperatury zewnętrznej ustawiasz taką, która przy -30 da ci ciepło w domu - resztę załatwią termostaty przy grzejnikach.

 

Jeżeli masz sterownik bez funkcji pogodowej i lubisz chodzić i zmieniać temperaturę na tym sterowniku przy każdej zmianie temperatury zewnętrznej to... chyba nie warto jak masz termostaty przy grzejnikach  :)

 

Jeżeli nie masz sterownika to... nie wiem - ja tak miałem tylko przez rok i miałem zawór ustawiony w połowie (ale nie miałem zaworów na grzejnikach) - jakoś to działało spełniając chyba tylko (kwestionowaną przez niektórych) funkcję ochrony powrotu.

 

Ale ja nie mam termostatów przy wszystkich grzejnikach tylko sterownik mieszacza z pogodówką, także mogę się mylić.

 

PS. Mam zawór 4d.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie są takie lub podobne , na dole rysunku skala nastaw i temperatury

Dokładnie mam niemal identyczne. Dziękuje za obrazek z objaśnieniami.

Właśnie o coś takiego mi chodziło.

 

 

O taką ... się pokłucić ;)

Zadaj sobie najpierw pytanie po co ci 3d, skoro masz głowice? Następnie otwórz go na 100% i zapomnij, że w ogóle go masz.

No więc po to, żeby podać mniejszą temp. na zasilanie grzejników. Poza tym, żeby piec był wygrzany.

To, że mam termostaty to nie zmienia faktu, że w instalacji powinien być 3D.  Nawet w instrukcji kotła jest zapis, że taki zawór jest wymagany i w razie awarii kotła, przy braku 3D może dojść do sytuacji, gdzie odmówią mi naprawy w ramach gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po to, żeby podać mniejszą temp. na zasilanie grzejników. Poza tym, żeby piec był wygrzany.

To, że mam termostaty to nie zmienia faktu, że w instalacji powinien być 3D.  Nawet w instrukcji kotła jest zapis, że taki zawór jest wymagany i w razie awarii kotła, przy braku 3D może dojść do sytuacji, gdzie odmówią mi naprawy w ramach gwarancji.

 

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem!

Montaż zaw 3-D tak aby obniżał temp na  odbiorach np podłogówce lub grzejnikach nie zabezpiecza odpowiedniej temperatury powrotu na kocioł,

a wręcz przeciwnie obniża ją o spadek temp na odbiorach. czyli jak na grzejniki idzie 40C to wraca np 30C i taka temp jest podawana na kocioł  co np w  przypadku kotła żeliwnego może prowadzić do naprężeń cieplnych i pęknięcia kotła podobnie dla dla kotłów stalowych szok temp może doprowadzić do uszkodzeń spawów.

 

Zalecana temp powrotu dla większości producentów to ok 50-55C a tą gwarantuje zawór 3-D ( najlepiej termostatyczny) zamontowany na powrocie kotła.

I o tym rozwiązaniu jest zapis w gwarancji!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po to, żeby podać mniejszą temp. na zasilanie grzejników. Poza tym, żeby piec był wygrzany.

To, że mam termostaty to nie zmienia faktu, że w instalacji powinien być 3D. Nawet w instrukcji kotła jest zapis, że taki zawór jest wymagany i w razie awarii kotła, przy braku 3D może dojść do sytuacji, gdzie odmówią mi naprawy w ramach gwarancji.

Po co w takim razie ci nizsza temperatura na grzejnikach? Robi ci roznice, czy grzeje 15% grzejnika, czy 25%? W pomieszczeniu i tak bedziesz mial temperature jaka nastawisz na glowicy.

Ochrone powrotu opisal juz kol Sambor, od siebie dodam, ze to samo osiagniesz majac stale 60 na zasilaniu i odkrecone na max drabinki w lazienkach.

 

Ps: sorry za brak polskich litet-jak zwykle problemy techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że skoro ustawiłem 3D np. na 44* robię źle i powinienem go otworzyć na 60* i regulować tylko grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ten 3-D powinien być na powrocie i wtedy na nim ustawiasz tyle ile producent żąda w gwarancji np 50C, a ile idzie na grzejniki to ustawiasz w sterowniku kotła jako temp kotła.

Temp kotła musi być wyższa niż temp powrotu. np kocioł 65C powrót 55C i wtedy twój kocioł będzie prawidłowo chroniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie dlaczego montuje się 3D tak jak u mnie? Przecież nie ja jedyny mam tak zamontowany? Czy to nie wpływa w ogóle na żadne oszczędności w spalaniu (pomijam w tej chwili kwestie zabezpieczenie) kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki montaż ma na celu obniżenie temp na zasilaniu  np dla podłogówki.

Na oszczędności nie wpływa, chyba że nasz brak izolacji na rurach - wtedy przesłanie wody o niższej temp na odbiory powoduje minimalnie mniejsze straty w przesyle ciepła.

Oszczędności są pozorne gdyż czy pobierzesz z kotła 10kW o temp 65C czy 10 kW o temp 45C to dla kotła jest to samo.

Można dyskutować, że zimniejsza woda lepiej odbierze ciepło od ścianek kotła niż cieplejsza ale to margines zysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.