Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Z Podajnikiem


Nyny4

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam prośbę o pomoc w doborze mocy kotła na Eko groszek z podajnikiem,, Mam dylemat, ponieważ z obliczeń na stronie ciepłowłasciwe..pl wyszło mi ze piec powinien mieć moc w zakresie 10-12  kW--czy to będzie hulać? Dom jest zbudowany z pustaków 20 cm-Ytoung, ocieplony styropianem 15cm, okna 3 szybowe -alphaline 90. Poddasze wełna skalna Roockwol -28cm...W piwnicy będzie ogrzewane jedno pomieszczenie 12,25m2 ( widać na zdjęciu), parter (55,75m2cały w podłogówce, dodatkowo grzejnik w salonie i drabinka w łazience+ grzejnik w garażu (20,4m2), Poddasze(75m2)- w pokojach grzejniki ,korytarz +łazienka podłogówka.

Łącznie daje 163,4 m2 do ogrzania..

Kotły które biorę  pod uwagę to

SKAM-P Premium 12kW z IRYD PID FL ,   DEFRO KOMFORT EKO PZ 15 KW ,     SKAM-P Premium 17kW z IRYD PID FL 

post-56928-0-22777800-1416343148_thumb.png

post-56928-0-54938900-1416343168_thumb.jpg

post-56928-0-86220500-1416343188_thumb.jpg

Opublikowano

spokojnie to 12-ką obskoczysz

nie bierz nic mocniejszego

Opublikowano

Do kotłowni nie masz pożądnego wejścia z zewnątrz??? Węgiel będziesz wiaderkami nosił czy w woreczkach??? Do tego dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło bo nie wiem czy sobie z tego zdajesz sprawę że te 10kW to będzie Ci potrzebne przy -20 C! Do tego instalacja mieszana podłogowo-grzejnikowa i wierz albo nie palenie węglem to będzie jedna wielka masakra szczególnie w okresach przejsciowych. Kocioł na węgiel będzie bardziej wytwórnią sadzy niż kotłem. W takim domu aż się prosi o nowoczesne źródło ciepła kondensacyjny kocioł gazowy z instalacją solarną do wspomagania cwu albo pompa ciepła ( wtedy lepiej wszędzie dać podłogówkę). I proponuję zapomnieć o węglu.

Opublikowano

Skoro kolega pyta o piec węglowy, to pewnie taki chce, prawda? Choć racja, im mniejsze zapotrzebowanie, tym mniejsze różnice w kosztach samego paliwa.

 

Masz zaprojektowane grzejniki o mocy około 12,5 kW - jeżeli dasz większy piec, nie ma siły, aby to wykorzystać, chyba że podskoczysz z temperaturą wody w instalacji - acz przypuszczam, że grzejniki projektowane na temperatury 80/60 stopni zasilanie/powrót, więc za bardzo nie ma pola manewru "w górę". Z drugiej strony, temperatura wewnętrzna projektowana 20 stopni - lubisz tyle, czy wolisz więcej (wówczas zwiększy Ci się potrzebna moc grzejników, trzeba będzie kupić większe - o większej mocy - czyli będziesz mógł wykorzystać nieco większy kocioł).

 

Piec 12 kW zapewne w najmroźniejsze dni da radę osiągnąć większą moc, zwłaszcza na solidnym opale - wystarczy na CO i CWU.

 

A wejście oddzielne do kotłowni szczerze polecam, jeżeli nie masz - wykonaj (nawet kosztem wykonania zmian w projekcie i pozwoleniu na budowę, odkopania fundamentów, rozkucia - najlepiej powiększenie otworu okiennego do drzwiowego i wykonania schodów). Nie musi być koniecznie w pomieszeniu kotłowni, bylebyś mógł wejść do piwnicy z zewnątrz.

 

PS. W pomieszczeniu suszarni polecam nawiew, bo o wywiew jak widzę zadbałeś.

Opublikowano

Nyny4

Ja mam co prawda mniejszy nieco domek, ale i izolację chyba mniejszą niż Twoja. Skam-P Plus 12kW daje radę. Ma palnik, na którym w siarczyste mrozy możesz zapodać 15kW.

Opublikowano

Dzieki wam za podpowiedzi. W sklepach jak pytalem to doradzali 17 , 19 kw .Mam jeszcze dylemat odnosnie palnika Ardeo z obrotowa glowica lub ekoenergia 2 , a moze jest cos trwalszego i lepszego do tego pieca. Tez nurtuje mnie temat odnosnie pomp, czy warto Alpha 2 z funkcja auto adapt( tez do cyrkulacji)brac przy sterowniku pieca IRYD.

Opublikowano

U mnie pracują 3 pompy Grundfosa. Dwie takie zwykłe - jedna goni wodę na dom, druga CWU (podpięte w obiegu kotła). Dodatkowo jeszcze mam pompę do cyrkulacji. Wszystkie 3 podłączone do IRYDA.

Opublikowano

Spoko ale chodzi mi oto czy funkcja ktora posiadają te pompy (auto adapt) alpha 2 beda dobrze wspolpracowac z IRYDEM i czy warto w te pompy inwestowac...

Opublikowano

iryd sobie poradzi,, bo on zawiaduje czy pompa ma dostawać prąd czy tez nie, a pompa robi to co tam potrafi (posiadam iryda i pompę adaptacyjna i ;ładnie współpracują)

musisz sobie tylko odpowiedzieć czy w Twojej instalacji wykorzystasz ten auto-adapt

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

U mnie pracują 3 pompy Grundfosa. Dwie takie zwykłe - jedna goni wodę na dom, druga CWU (podpięte w obiegu kotła). Dodatkowo jeszcze mam pompę do cyrkulacji. Wszystkie 3 podłączone do IRYDA.

 

Hej mam juz piecyk te 12 kw.Tylko duzo pali- czy moge prosic o nastawy iryda pid .

Opublikowano

Witaj

 

Napisz kolego, czy to jest jeszcze dom w budowie (bez mebli, drzwi,..)

czy już mieszkacie (to,że jest to pierwszy sezon jest logiczne)

 

Wklej zdjęcia wykonania instalacji, aby było widać co tam wychodzi na zasilanie (jakie są zawory itp.) i jak wracają rury do powrotów

Podaj także, co oznacza,że dużo pali.

 

W pierwszym sezonie czy też przy wygrzewaniu budynku często kocioł pracuje w okolicach mocy znamionowej i >60%, czyli dobowe spalanie może wówczas wynosić w widełkach 35-48kg dla prawidłowo dobranego kotła 12kW. Normalny poziom osiągnie się w drugim-trzecim sezonie w normalnie już zamieszkałym oraz finalnie ocieplonym budynku (uzupełnianie strat ciepła takiego budynku oznacza oscylacje w granicy 30%mocy kotła, czyli powinny to być widełki gdzieś w granicy 12-25kg przy węglu kamiennym ok.26MJ)

  • 1 rok później...
Opublikowano

Witam wszystkich.

Pozwólcie ze podepnę się pod temat. Coraz częściej skłaniam się do zmiany zasypowca na podajnik, z tego względu ze nie mam możliwości stałej obsługi kotła. Moje zapotrzebowanie dla domu to 17kw bez cwu, jednakże planuje wykorzystać grzanie z nadwyżki - bojler 140 l. Zamierzam korzystać z groszku typ 32 min 28Mj z kopalni wieczorek. Na chwile obecna dwa typy skam p premium 17kw(21kw max) z batorym i irydem oraz defro komfort eko pz 20 kw ecoenergia i tech. Instalacja grzejnikowa dom z 1970. Cos doradzicie?

Opublikowano

Kolego Seven podstawowa informacja  to: co ty masz zamiar ogrzewać .Małą szklarnię czy 600m2 porządnie ocieplonego domu. Wstępnie zapotrzebowanie ustaliłeś na stronie ciepłowłaściwe.pl to daj wynik.

Opublikowano

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1vfa. Dokładne zapotrzebowanie jest dla mnie ciężkie do ustalenia z tego względu ze np ściana północna posiada 5 cm styropianu, wnęki okienne przy balkonach także, a jest ich łącznie 4 sztuki. Dlatego w wyniku nie jest uwzględniona izolacja.

W zeszłym sezonie przy -18 paląc 24 na dobę złuzycie nie przekraczało 50 kg/ 24h przy węglu 28MJ z wieczorka temp w pomieszczeniu była 21 stopni. Aktualnie brak grzania cwu.

Opublikowano

Seven01 prześledź bo może się mylę. Spalałeś max 50kg węgla załóżmy bardzo dobrego 28MJ (7,7kW) z bardzo dobrą sprawnością  70% (5,4kW)  tj. 50kg x 5,4kW= 270kW / 24h co daje zapotrzebowanie  11,25 kW/h przy -18.  Te 70% sprawności to byłby wynik celujący.  Kocioł 18 kW bez zająknięcia łyknie 75kg na dobę , a być może będzie miał na więcej ochotę,  Nadmienię. że w tym wątku kocioł 23kW ogrzewa 400m2 nieocieplonego budynku obecnie miałem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20059-kocio%C5%82-ogniwo-eko-plus-m-26-opinie-u%C5%BCytkowanie-za-i-przeciw/.

Opublikowano

Mario1969 Twoje obliczenia wydaja się być absolutnie słuszne.Lecz 50 kg od rozpalenia do resztki żaru na ruszcie nie mowie tutaj o stalopalnosci. Ta ilość ledwie starczała na 21 stopni, a moja żona jak nie ma 22 to niezadowolona chodzi. Wiec myślę ze faktycznie potrzeba więcej niż 11,3 kW/h. Obliczenia na ciepło właściwe są wykonane dla 22 stopni. Nie linczujcie świeżaka za ewentualne nieścisłości :) Obecnie grzeje dolniakiem 20kw z pomniejszonym rusztem palnikiem szamotowym temp spalin 180-200 stopni.

Opublikowano

No widzisz! Sam sobie odpowiedziałeś. 17kw to maks jaki będziesz potrzebował. Dobra dwunastka dała by radę ogrzać ten dom.

Opublikowano

Ja policzyłem ogólnikowo, od odpowiedniego kotła są  na forum lepiej zorientowani. Zawsze można uśrednić pomiędzy 12 a 17. Kocioł też wybierz bezproblemowy. Nieraz lepiej tysiaka dołożyć niż bić się potem z koniem.

Opublikowano

Czyli rozumiem ze np defro eko komfort pz o znamionowej mocy 15 kw spokojnie da rade ogrzać dom, a może i starczy na cwu ?? Wcześniej myślałem ze defro podaje moc maks stąd to 20 kw, dopiero w dtr doczytałem ze jest to moc znamionowa. Szkoda tylko ze nie podają maksymalnej.

Opublikowano

W przypadku Skama można jeszcze zadziałać nieszablonowo

np. wybierając Skam-P Premium 12kW ze średnim batorym (jest odrobinę większy od małej ekoenergii)

albo Skam-P Premium 17kW, ale z małym batorym (deko mniejszy od małej ekoenergii)

 

pytanie czy przy tym pz nauczyli się palnika i sposobu obchodzenia z nim, czy montują seryjny. Jak seryjny, to wybierz kocioł od nich z innym palnikiem, bo przy większym zapotrzebowaniu polegniesz

Opublikowano

Kolego Pieklorz masz na mysli skama 12 kW z batorym 25 lub 17 kW z batorym 10 ??. Znalazłem dtr gdzie był jeszcze batory 20, ale na stronie są tylko trzy wersje 10,25,40

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.