sin09 Opublikowano 31 Lipca 2014 #1 Opublikowano 31 Lipca 2014 Dzień dobry Mam pytanie odnośnie instalacji grzewczej. Boję się że hydraulik namówi mnie na rozwiązanie które później okaże się niezbyt trafne do moich oczekiwań, stąd prośba o doradztwo w tym temacie. Sytuacja wygląda jak poniżej: - planowany kocioł skam-p premium 12kW+bruli (sterowanie 3 pompami -podłogówka, CO, CWU) - parter - podłogówka (7 sekcji, rozdzielacz z rotametrami) + 3 grzejniki (bardziej do pracy w okresach przejściowych wiosna/jesień) - poddasze 7 grzejników + podłogówka w łazience (rozdzielacz wspólny z podłogówka na dole) - bojler stojący 150-180l dwupłaszczowy (być może w przyszłości grzany z 2 kolektorów panelowych) Instalacja wg mnie powinna pozwalać na: - pracę podłogówki bez grzania grzejników - ładowania CWU bez ogrzewania (lato) - zabezpieczeniu kotła przed zbyt zimną wodą na powrocie - sterowanie temp podłogówki z czujnika temp w salonie (wł wył pompy od podłogówki a może zawór sterowany czujnikiem w salonie na wejściu podłogówki?) Wszystko to będzie montowane i uruchamiane w przyszłym miesiącu więc jest duże pole manewru odnośnie instalacji pomp, termostatów, zaworów trój lub czterodrogowych itp. Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana instalacja w moim przypadku? Jakie zawory zastosować i w jakich miejscach, czy temperaturami sterować za pomocą zaworów termostatycznych czy pomp? Schematów w sieci jest od groma ale z tego co widzę to są straszne rozbieżności odnośnie umiejscowienia pomp i zaworów.
matkor Opublikowano 31 Lipca 2014 #2 Opublikowano 31 Lipca 2014 Skoro wybrałeś kocioł który wg mojej skromnej wiedzy może pracować tylko w ukł otwartym, a równocześnie z racji podajnika nie wymaga bufora, to wypada jeszcze się zastanowić czy chcesz resztę układu (grzejniki) też mieć otwartą czy zamknietą? Co do "sterowanie temp podłogówki z czujnika temp w salonie " to skoro tez masz już sterownik sterujący pompami CO wybrany, to zobacz czy on to potrafi, bo jakiś prosty (elektormechaniczny) sposób, nie da się tego raczej sprawnie zrobić z racji bezwładności podłogówki.
majschi Opublikowano 31 Lipca 2014 #3 Opublikowano 31 Lipca 2014 - pracę podłogówki bez grzania grzejników wystarczy że zakręcisz grzejniki
majschi Opublikowano 31 Lipca 2014 #4 Opublikowano 31 Lipca 2014 - ładowania CWU bez ogrzewania (lato) - włącz tryb lato na strowniku
majschi Opublikowano 31 Lipca 2014 #5 Opublikowano 31 Lipca 2014 - sterowanie temp podłogówki z czujnika temp w salonie (wł wył pompy od podłogówki a może zawór sterowany czujnikiem w salonie na wejściu Sterowanie podłogówką za pomocą pompy (of on) jest nieporozumieniem do tego należy użyć odpowiedniego sterownika np takiego http://allegro.pl/sterownik-pokojowy-do-ogrzew-podlogowego-afriso-i4437488405.html
sambor Opublikowano 31 Lipca 2014 #6 Opublikowano 31 Lipca 2014 Nie potrzeba zakręcać grzejników - jak są oddzielne pompy na podłogówkę i na grzejniki wystarczy wyłączyć pompę zasilającą grzejniki. Sterowanie podłogówką można zrealizować albo przez wyłączanie całego układu - czyli wyłączenie pompy - to opcja toporna i powodująca wychłodzenie całej podłogi , lub montaż siłowników na belce rozdzielacza i sterowanie termostatem pokojowym przez wyłączanie poszczególnych pętli w danych pomieszczeniach wg nastaw termostatów w tych pomieszczeniach. Regulacja temperatury w pomieszczeniach przez regulację temp wody jest stosowana przy regulatorze pogodowym, sterującym mieszaczem podłogówki i ustalającym temp wody w instalacji wg zadanej krzywej grzewczej. Zabezpieczenie kotła przed zimnym powrotem można zrealizować prze montaż pompy kotłowej na krótkim obiegu - podającej ciepłą wodę z zasilania kotła na jego powrót i sterowanej termostatem przylgowym na powrocie. Pozdr.
sin09 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Autor #7 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Jeśli chodzi o pracę podłogówki bez grzejników - OK widzę że na sterowniku mogę wyłączyć pompę od grzejników. Podobnie z ładowaniem CWU w lecie. Jeśli chodzi o sterowanie temp. podłogówki to faktycznie załączanie i wyłączanie pompy chyba nie jest zbyt ekonomiczne (piec będzie musiał mieć okresy w których zamiast podtrzymywać temperaturę będzie musiał wejśc na obroty aby zagrzać wychłodzony czynnik) Sterownik bruli posiada wejście na czujnik temperatury oraz czujnik pogodowy ale nie wiem jeszcze w jaki sposób go wykorzystuje ( czy wyłącza pompę czy może steruje zaworem mieszającym). Jaki zawór mieszający zastosować jeśli sterownik go obsługuje? Czy stosować zawór czterodrogowy aby nie wychładzać kotła, jeśli tak, to w którym miejscu w instalacji go umieścić, a w którym podłogówkę i grzejniki? Pompa kotłowa na krótkim obiegu - mam rozumieć że oprócz pomp CWU, grzejnikowej i podłogówki dojdzie jeszcze jedna?
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #8 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Czy stosować zawór czterodrogowy aby nie wychładzać kotła, jeśli tak, to w którym miejscu w instalacji go umieścić, a w którym podłogówkę i grzejniki? Pompa kotłowa na krótkim obiegu - mam rozumieć że oprócz pomp CWU, grzejnikowej i podłogówki dojdzie jeszcze jedna? Zawór 4-d jest w twoim przypadku gorszym rozwiązaniem, pompa kotłowa jest lepszym rozwiązaniem i tak samo lub lepiej utrzymuje temp kotła. Aby mieć stałą temp na powrocie przy zaw 4-D musisz nim przez cały czas kręcić - czyli zawór 4-D z regulacją bardzo przybliżoną lub dodatkowy siłownik ze sterownikiem do reg temp powrotu. Przy pompie kotłowej temp powrotu na kocioł jest praktycznie stała i nie mniejsza niż nastawiona .
kiminero Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #9 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Twoje założenia wymagają: 1. Pompy kotłowej do ochrony powrotu kotła. Jeśli sterownik jej nie obsługuje, to można ją wydzielić za pomocą osobnego termostatu. 2. Pompy grzejnikowej, którą sterownik wyłączy latem (automatycznie lub po ręcznej zmianie trybu na LATO). Obowiązkowe termostaty grzejnikowe. 3. Pompy podłogowej, którą sterować najlepiej pogodowo z włączona opcją termostatu pokojowego. W tej konfiguracji podłoga grzeje non stop, ale za pośrednictwem zaworu 3D z siłownikiem oraz czujnika zewnętrznego, zmienia się temperatura wody zasilającej. Im zimniej na zewn, tym cieplejsza podłoga i na odwrót. Istotnym elementem jest tu termostat pokojowy, który czuwa nad temp wewnętrzną. Gdy tylko wyczuje dogrzanie pomieszczeń do temp zadanej, to wysyła sygnał do sterownika kotła, a ten nie wyłącza pompy, tylko wprowadza dodatkową korektę wody grzewczej o ustaloną wartość. Przykład: krzywa grzewcza pogodowa każe dla aktualnej temp zewn 0 sC przygotować wodę dla podłogi na poziomie 33 sC i taka jest ustawiona. Jednocześnie termostat pokojowy wykrywa, że docelowa temp wewn 22 sC została osiągnięta. Sygnał ten otrzymuje sterownik i wprowadza automatycznie korektę do wyliczeń pogodówki o 2 stopnie mniej. Teraz do podłogi będzie napływała woda o temp 31 sC co nie pozwoli podłodze wystygnąć, ale jednocześnie nie doprowadzi przegrzania pomieszczeń. Gdy tylko temp w pomieszczeniu spadnie o ustawioną wartość histerezy, to wrócą ustawienia pogodowe. Ważne jest odpowiednie dobranie krzywej grzewczej, tak aby korekty nie były częste. 4. Pompy CWU. 5. Pompy cyrkulacyjnej (opcja jeśli konieczna). Jeśli chciałbyś sterowania pogodowego dla grzejników, to potrzebny jeszcze 3D z siłownikiem dla pompy grzejnikowej. Poczytaj DTR sterownika, gdzie z pewnością znajdziesz wszystkie obsługiwane konfiguracje.
sin09 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Autor #10 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Czy zamiast dedykowanej pompy kotłowej mogę użyć do podwyższenia temp powrotu na piecu obiegu z bojlera? Bojler będzie oddalony ok 2m od pieca i będzie sterowany ze sterownika bruli? Jeśli jest to możliwe to jakie są zalety,wady,zagrożenia takiego rozwiązania?
matkor Opublikowano 4 Sierpnia 2014 #11 Opublikowano 4 Sierpnia 2014 1. Pompy kotłowej do ochrony powrotu kotła. Jeśli sterownik jej nie obsługuje, to można ją wydzielić za pomocą osobnego termostatu. 2. Pompy grzejnikowej, którą sterownik wyłączy latem (automatycznie lub po ręcznej zmianie trybu na LATO). Obowiązkowe termostaty grzejnikowe. A w najprostszym przypadku (bez mieszania na obwodzie grzejnikowym) kotłowa mogłaby chyba robić też za grzejnikowa?
matkor Opublikowano 4 Sierpnia 2014 #12 Opublikowano 4 Sierpnia 2014 Czy zamiast dedykowanej pompy kotłowej mogę użyć do podwyższenia temp powrotu na piecu obiegu z bojlera? Bojler będzie oddalony ok 2m od pieca i będzie sterowany ze sterownika bruli?A sterownik przewiduje taką opcję? ;)
sin09 Opublikowano 5 Sierpnia 2014 Autor #13 Opublikowano 5 Sierpnia 2014 Sterownik obsługuje 3 pompy (CO. CWU, podłogówka/cyrkulacyjna).
sin09 Opublikowano 6 Sierpnia 2014 Autor #14 Opublikowano 6 Sierpnia 2014 Czy może ktoś wrzucić schemat instalacji z obiegiem kotłowym i zaworem 3d? Instalacja z grzejnikami, podłogówką i bojlerem. Ze sterownikiem bruli mogę sterować pompą mieszającą jak na rysunku poniżej. Do tego musiałbym w takiej sytuacji użyć sterownika do sterowania pompą oraz zaworem regulującym temperaturę podłogówki.Jakiej firmy macie sprawdzone regulatory pogodowe do podłogówki?
sin09 Opublikowano 6 Sierpnia 2014 Autor #15 Opublikowano 6 Sierpnia 2014 Z innego forum polecono mi regulatory firmy KEY. Przy zaworze 3D - http://sklep.pwkey.eu/pl/p/UMS-4PS/24 Przy zaworze 4D - http://sklep.pwkey.eu/pl/p/UMS-4P/23 Miał ktoś do czynienia z tymi regulatorami?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.