Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pilna Sprawa!


Gazownik

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

mam pilną sprawę, na zewnątrz budynku wykonano instalację gazową skręcaną, ( krótka instalacja z rury 3/4, nie warto było zabierać się za spawanie).

Użyto  trzech kolan mosiężnych i teraz pracownicy gazowni mają problem bo twierdzą że instalacja powinna być wykonana jednorodnie! sic!

Ja się pytam kto to w ogóle wymyślił? Czytam ustawę Dz. U 75 poz 690

Ust 4

"Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych
jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
a także w pozostałych budynkach za gazomierzami
lub odgałęzieniami prowadzàdzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali użytkowych powinny być
wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, Łączonych
również z zastosowaniem połàczeń gwintowanych
bądź też z rur miedzianych Πàczonych przez lutowanie
lutem twardym."

Ust 2

Przewody instalacji gazowej, poczàwszy od
0,5 m przed zewn´trznà Êcianà budynku do kurków
odcinajàcych przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych
wielorodzinnych lub do odgaΠ´zieƒ lokali u˝ytkowychytkowych
w budynkach u˝ytecznoÊci publicznej, powinny
byç wykonane z rur stalowych bez szwu bàdê z rur
stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami
przedmiotowych Polskich Norm, Πàczonych
przez spawanie."

 

Nie wynika z niej jakie mają być użyte ksztaltki oraz że ma być to instalacja jednorodna.

 

Opublikowano

no jednorodna albo spawane bezszwowe albo miedz natomiast zewnętrza wraz z wejściem do budynku stal tylko i wyłącznie, wewnętrzna może być już gwint i przejście na miedź i tak to wyglada mw rejonie wielkopolski może być jeszcze wenatrz miedz zaciskana ale zewnętrza zawsze stal

Opublikowano

Dostawca medium ma zawsze rację, nawet jeśli odbiega od racjonalnego toku myślenia. Tutaj osobiście się z nim zgadzam, ponieważ kształtki mosiężne są stosunkowo kruche (możliwe pęknięcie pod wpływem ruchów termicznych wzdłużnych) i należało użyć kształtek stalowych czarnych. Jeśli to tak krótki odcinek, to to po prostu popraw i wrogów sobie nie szukaj. Sam materiał nie jest raczej problemem, bo zawory odcinające np., to też mosiądz.

Zasada jednorodności też jest mądra, ponieważ pozwala na jednorodne zachowanie się całości instalacji w każdych warunkach.

Opublikowano

a w życiu! Dostawca medium nie jest jakimś bogiem, chodzi mi o to czy jest przepis który mówi wyraźnie o tym że nie można stosować kształtek mosiężnych.

Powiedziałem dostawcy gazu aby przedstawił dokument w którym się powoła na odpowiedni przepis albo na własne widzimisie a ja to zmienie po czym wystawię rachunek za wykonaną pracę.

Ponadto nie ma czegoś takieogo jak zasada jednorodności, to również jest wymysł pracowników gazowni.

Opublikowano

zrob tak jak chcą i tak jak ma być bo przez ten czas co tu siedzisz to już byś to pospawał pomalował i jutro czekał na odbiór

Opublikowano

a w życiu! Dostawca medium nie jest jakimś bogiem

 

I tu się mylisz. Jak im pokażesz przepis (przepisów nie ma, są tylko normy i wytyczne), który wyraźnie nakazuje stosowanie stalowych rur łączonych mosiądzem, to wtedy twoje będzie na wierzchu. Idź w zaparte, to gazu nie powąchasz...

 

Przepisy (normy, wytyczne) nie są po to aby się ich kurczowo trzymać. Są po to, by prokuratura miała jakieś podstawy do ścigania wykonawcy po fakcie niespodziewanej eksplozji instalacji, która lata całe "chodziła" i nagle przestała.

Opublikowano

Powiedziałem dostawcy gazu aby przedstawił dokument w którym się powoła na odpowiedni przepis albo na własne widzimisie a ja to zmienie po czym wystawię rachunek za wykonaną pracę.

 

P.S.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek przyłącza należy wystąpić o warunki zabudowy. Wystąpiłeś?

 

Takie PKP zamówiło "Pendolindo" ale infrastrukturę ma coś nie taką i d..a.

Taki Kraków chciał mieć, ale zapomniał zapytać czy inni chcą i d..a.

 

Widać już u Nas takie ciągoty na "Churaaaaa, byle do przodu!" są zakodowane.

 

Opublikowano

 

 

Nie wynika z niej jakie mają być użyte ksztaltki oraz że ma być to instalacja jednorodna.

 

Ale wynika jakie powinny być!

Nie piszesz gdzie jest gazomierz , jeżeli za tą sporną instalacją to na pewno musi być ona stalowa spawana, za gazomierzem może być spawana, lutowana lub skręcana 

 

Np w Gazowni Mazowieckiej do budynku podejście jest zawsze rurą co najmniej 1", inne projekty ( mniejsze przekroje) nie są zatwierdzane ani realizowane.

 

Pozdr.

 

PS

Czy znasz takie przysłowie? - " Z koniem nie należy się kopać"

Opublikowano

Wszystko w instalacji jest w porządku, kształtki znajdują się między gazomierzem a wejściem do budynku, jest ich raptem kilka i jest przezornie śrubunek za gazomierzem. Pracę zakończyłem i nie zamierzam za darmo do tego wracać chyba że pokażą mi przepis mówiący że jest wykonane to źle. Więc albo niech wskażą przepis albo niech napiszą że nie puszczą gazu i h**. Ja zmienię co trzeba, i udam się do starostwa czy gdzieś tam kto mi odpowie czy było dobrze. Potrwa to chwilę po czym wystawię fakturę pracownikowi gazowni który podjął taką decyzję i już.

Opublikowano

pisałem wyraźnie od gazomierza do wejścia z przejściem przez ścianę ma być stal wiec zanim się ośmieszysz to weź to pospawaj tak jak powinno być ,a ten śrubunek to se w ... będziesz wyższy ...  wystarcza śrubunki na monozłaczu licznika

Opublikowano

Autora tematu proszę o przesłanie na prywatną wiadomość zgodnego z regulaminem (czyli opisującego temat) tytułu wątku. Do tego czasu wątek zamykam.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.