Huk Opublikowano 1 Czerwca 2014 #1 Opublikowano 1 Czerwca 2014 Witam. Jako że teraz jest (chyba) najlepszy okres na zakup paliwa do pieca chciałbym zapytać o odpowiednio ekonomiczne mieszanki które stosujecie do swoich pieców. Mój piec posiada retortę Ekoenerga, dokładnie coś takiego: http://brastal.pl/wp-content/uploads/2013/08/ekoenergia.gif Wg producenta można palić groszkiem, ekogroszkiem, miałem, owsem czy nawet peletem. Groszek do najtańszych paliw nie należy więc podejrzewam że bardziej doświadczeni użytkownicy forum stosują jakąś mieszankę groszku z miałem czy z czymś podobnym ;] prosiłbym o podzielenie się "recepturą" która daje wam odpowiednią ciepłotę i kosztuje bliżej miału niż groszku. Ja za jakiś czas przetestuję mieszankę miału i węgla która pozostała po miałowcu i dam znać jak to daje radę. Oczywiście tani groszek również wchodzi w grę, o ile da radę ogrzać dom zimą ;] Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.
kiminero Opublikowano 1 Czerwca 2014 #2 Opublikowano 1 Czerwca 2014 Płodzisz tematy jak ta lala! Doradzanie w sprawie opału to loteria. Sam musisz praktykować węgle z okolicy i najlepszy wybrać. Cena ma tu drugorzędne znaczenie. Jeśli "drogi " zasobnik dobrego eko wystarcza na 5 dni, a "taniej" mieszanki z miałem na 3 dni, to czym bardziej opłaca się palić? Dużo ważniejsze jest dopracowanie ustawień kotła pod konkretny opał tak, by wyciągnąć z niego maksimum energii i zminimalizować stratę kominową oraz niedopałki. Łudzenie się, że opał po okazyjnej cenie będzie źródłem oszczędności jest mało poważne. Podobnych tematów na forum jest na pęczki. Użyj wyszukiwarki, poczytaj i napisz gdzie ten najlepszy opał jest, według kogo, dla jakiego kotła i dla jakich ustawień. Najlepiej kup dziś "próbki" po 100 kg z okolicznych składów węglowych, poproś o ich parametry energetyczne i pochodzenie, a przed zimą je wypróbuj. Ten, który spalał się będzie wg ciebie najekonomiczniej, tego na zimę kup.
Huk Opublikowano 1 Czerwca 2014 Autor #3 Opublikowano 1 Czerwca 2014 @kiminero: Sorry jak za dużo na raz pytam, ale wiem że potem temat pieca przykryją tematy dnia codziennego :(Co do pytania - wiem że są inne tematy tego typu, ale nie do końca chodzi mi o kolejne:"Kupiłem groszek firmy X i był słaby, a firmy Y znacznie lepszy" bardziej liczyłem na info w stylu:"Zalecam mieszanie miału i groszku w proporcjach 20/80, oczywiście groszek min. 25MJ/kg, dzięki temu w stosunku do samego groszku oszczędzam 100 zł miesięcznie w okresie grzewczym"Jeżeli faktycznie spalanie jest aż tak zależne od konkretnego modelu pieca, komina i sterownika, to przepraszam że niepotrzebnie pytam o coś czego nie da się rozstrzygnąć. Pozdrawiam.
kiminero Opublikowano 1 Czerwca 2014 #4 Opublikowano 1 Czerwca 2014 W dniu 1.06.2014 o 11:47, Huk napisał(a): Jeżeli faktycznie spalanie jest aż tak zależne od konkretnego modelu pieca, komina i sterownika, to przepraszam że niepotrzebnie pytam o coś czego nie da się rozstrzygnąć. Tak to niestety wygląda i często niewielka różnica w szeroko rozumianym procesie spalania węgla, daje lepsze lub gorsze efekty. Jeden będzie się upierał, że przysłona ma być na max otwarta, drugi radzi zostawić szczelinę na dwa cm, obaj zaś nie dogadali się, że mają inne palniki i dyskusja o przysłonie nie ma sensu. Proporcja 80:20 też jest zależna od tego co faktycznie mieszamy, jakiej fizycznie granulacji jest ten eko i miał. Masz miał, to sam spraktykuj czy warto go mieszać, bo spalić na pewno się spali. Miarodajne wnioski to byś wyciągnął paląc sezon tak i sezon inaczej, w podobnych warunkach zewn. i wewn. Temat rzeka i generalnie tak jak pisałeś nie do ogarnięcia.
Andrzej_M_ Opublikowano 1 Czerwca 2014 #5 Opublikowano 1 Czerwca 2014 Moim zdaniem mieszać można różne gatunki węgla, o różnych parametrach w celu osiąknięcia jakiegoś konkretnego rezultatu np. węgiel spiekający z węglem płomiennym. Jeden warunek, mieszanka poszczególnych węgli powinna mieć w miarę jednakowe gabaryty. Związane jest to z stopniem rozwinięcia powierzchni ziarna. "I jeszcze jedno. Nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły technologiczne – węgle w sortymencie „miał” mają większe tendencje do tworzenia spieków, niż „groszki”, zarówno w przypadku spieków koksowych, jak i żużlowych. To wynika z silniejszego rozwinięcia powierzchni „miałów” niż „groszków”. Stopień rozwinięcia powierzchni ziarna o średnicy 1mm wynosi aż 6.000mm2/g, a w „miale” są również ziarna mniejsze od 1mm." Więcej tutaj http://zawijan.wordpress.com/
Gość lysy1l Opublikowano 1 Czerwca 2014 #6 Opublikowano 1 Czerwca 2014 No tak Andrzeju, ale na przykład miał I z Marcela i Knurowa to granulacja nawet do 30mm, a miał II do 20 mm. Kiedyś paliłem miałem II 29D z KWK Rydułtowy-Anna i tego groszku było naprawdę dużo. Większość niedrogich "ekogroszków" sprzedawanych luzem na składach, to odsiewka z różnych miałów.
Huk Opublikowano 1 Czerwca 2014 Autor #7 Opublikowano 1 Czerwca 2014 Hmm to może troszkę inaczej - jakie są Wasze doświadczenia ze zużyciem paliwa do samego CWU, zakładając że piec miałby chodzić 24h na dobę ? Czy tutaj idzie oszczędzić? Z tego co do tej pory czytałem jedni piszą o 100 Kg groszku miesięcznie (czyli średnio worek tygodniowo), inni mnożą to x2 inni dzielą przez dwa - czy tutaj też wszystko tak mocno zależy od ustawień, czy też tani groszek do tego bardziej się nadaje?
Gość lysy1l Opublikowano 1 Czerwca 2014 #8 Opublikowano 1 Czerwca 2014 Fajnie działa wyszukiwarka, sam z niej non stop korzystam (wpisz sobie na przykład frazę CWU latem), ale Ty zamiast najpierw zajrzeć do niej, a dopiero potem pytać mnożysz tematy w trybie zastraszającym, zadając tak infantylne pytania, jak to powyżej. Pomyśl trochę zanim coś napiszesz. To o co pytasz jest zależne od kotła, paliwa, ustawień, wielkości zasobnika, preferencji użytkowników, ilości osób i zużycia wody. Wystarczy? Tak trudno na to wpaść samemu?
sybiga Opublikowano 1 Czerwca 2014 #9 Opublikowano 1 Czerwca 2014 W sumie to po co to Forum .. jak żeś taki mondry -_-
kiminero Opublikowano 1 Czerwca 2014 #10 Opublikowano 1 Czerwca 2014 @lysy1l znowu zamiata... Infantylny czy nie, za to na pewno dociekliwy i jak każdy prawdziwy mężczyzna, który dostał nową zabawkę, myślenie trochę kolega @Huk wyłączył. Wybacz mu i nie bądź w opozycji do infantylności, cyniczny i wyrachowany. Nie każdy ma w głowie same zera i jedynki. @Huk ma w głowie motyle. Ja do postawionego pytania dodam kolejne. Masz w tym zasobniku grzałkę, a na rachunku rozliczenie dwutaryfowe?
Gość lysy1l Opublikowano 2 Czerwca 2014 #11 Opublikowano 2 Czerwca 2014 W dniu 1.06.2014 o 20:07, sybiga napisał(a): W sumie to po co to Forum .. jak żeś taki mondry -_- Rozumiem, że według Ciebie forum jest od pomagania? No to masz szansę błysnąć i odpowiedzieć na pytanie o zużycie groszku na CWU, przy 24 godzinnej pracy kotła i jak coś przyoszczędzić? Aha, byłbym zapomniał, napisz też coś o "tanim groszku", bo rozumiem że wiesz o jaki groszek chodzi?
Huk Opublikowano 2 Czerwca 2014 Autor #12 Opublikowano 2 Czerwca 2014 @lysy1l: Być może z drugim postem w tym tematem się pospieszyłem - za co przepraszam, ale to nie znaczy że nie korzystam z wyszukiwarki... faktem jest że jak teraz patrzę to wygląda że dobieranie parametrów do najniższego spalania to bardziej gra w lotto a nie coś co można jednoznacznie stwierdzić... Prosiłbym tylko brać pod uwagę ilość postów - moja raczej wskazuje że znawca ze mnie żaden (mimo że przeczytałem kilkadziesiąt różnorakich tematów), dlatego pytania dla stałego bywalca mogą się wydawać głupie... no i czy aż tak mnożę pytania? Ogólna ilość od momentu rejestracji (koniec kwietnia) to 7, naprawdę tak dużo? Fakt że w przeciągu ostatnich kilku dni trochę siałem postami, przez co moje 4 tematy wylądowały na górze forum, może przez to taki wizualny efekt... ale jak popatrzysz o co pytałem (nie licząc obecnego wątku- który być może był niepotrzebny), to raczej są to pytania dość specyficzne... Dobra nie ma co robić off-topa, temat jest raczej do zamknięcia, dodam tylko na koniec dla potomnych, wg. postów wyczytanych na forum opinie są rożne, ale raczej mniej niż 80-100 Kg groszku miesięcznie się nie da zużyć (zakładając że piec chodzi 24 na dobę 7 dni w tygodniu), przy większych rodzinach (i zużyciu wody) dojść może i do 300 Kg, niech każdy sobie oceni czy to dużo czy mało. @kiminero: Nie wiem czy to było pytanie do mnie, jeżeli tak to bojler nie posiada żadnej opcji grzania elektrycznego - tylko poprzez piec (bojler ma 20 lat). Pozdrawiam.
karoka65 Opublikowano 2 Czerwca 2014 #13 Opublikowano 2 Czerwca 2014 W dniu 1.06.2014 o 19:55, lysy1l napisał(a): To o co pytasz jest zależne od kotła, paliwa, ustawień, wielkości zasobnika, preferencji użytkowników, ilości osób i zużycia wody. Wystarczy? Tutaj kolega dużo wyjaśnił. Nikt później chyba nie chce być posądzony że tak mi napisałeś a jest inaczej bo zamiast spalać obiecane 2kg/dobę spalam 5. Jest dużo niewiadomych i to takie wróżenie z fusów. Powiem Ci że grzeję CWU latem przy użyciu kotła z podajnikiem 6-ty sezon. Przy starym kotle i marnym paliwie spalałem od 2,7 do 3kg/dobę, zasobnik 140L Kospel z podwójnym płaszczem, woda dla 7-miu osób. Obecnie inny kocioł, lepsze paliwo i kręci się około 2kg/dobę. Wykorzystuję strefy czasowe i nie korzystam z cyrkulacji.
zbigmaz1 Opublikowano 2 Czerwca 2014 #14 Opublikowano 2 Czerwca 2014 W zeszłym roku w lecie schodziło mi na CWU 120kg na 24-26 dni. Domowników 6 dorosłych i 3 małych dzieci (3 rodziny). Cyrkulacja, bez stref czasowych. PS Bez zmywarki :P
RedEd Opublikowano 2 Czerwca 2014 #15 Opublikowano 2 Czerwca 2014 Witam HUK w moim temacie "kocioł własnego pomysłu" znajdziesz screnn z spalania tylko na utrzymanie temperatury kotła i zasobnika, dodam iż spalam czeski węgiel kupiony po 590zł/t, teraz workuję i suszę czecha po 379zł/t a spalanie w dni normalnego użytkowania cwu na poziomie 2,3-2,6kg/24h, ale to moja instalacja i mój kocioł u kogoś innego wygląda to inaczej pozdrawiam RedEd ps teraz jest większe zużycie węgla ale i chłdniej na zewnątrz więc jak gdzieś komuś w domku zimno to grzejnik na max i grawitacyjnie dogrzeje, a poza ty testy modulowanego nadmuchu
bobasxx Opublikowano 12 Czerwca 2014 #16 Opublikowano 12 Czerwca 2014 W dniu 1.06.2014 o 19:16, Huk napisał(a): Hmm to może troszkę inaczej - jakie są Wasze doświadczenia ze zużyciem paliwa do samego CWU, zakładając że piec miałby chodzić 24h na dobę ? Czy tutaj idzie oszczędzić? Z tego co do tej pory czytałem jedni piszą o 100 Kg groszku miesięcznie (czyli średnio worek tygodniowo), inni mnożą to x2 inni dzielą przez dwa - czy tutaj też wszystko tak mocno zależy od ustawień, czy też tani groszek do tego bardziej się nadaje? W zeszłym sezonie w lecie spalałem eko z Wesołej 28MJ i wychodziło mi 2,4-2,6 kg/dobę. W tym roku palę miałem z Piasta 23MJ i spalam 2,9-3,3kg/dobę. Instalacja ta sama, zużycie cwu podobne spalanie ciut większe, ale miał o 200 zł tańszy.
Animus Opublikowano 14 Czerwca 2014 #17 Opublikowano 14 Czerwca 2014 W dniu 1.06.2014 o 09:52, Huk napisał(a): Witam. Jako że teraz jest (chyba) najlepszy okres na zakup paliwa do pieca chciałbym zapytać o odpowiednio ekonomiczne mieszanki które stosujecie do swoich pieców. Mój piec posiada retortę Ekoenerga, dokładnie coś takiego: http://brastal.pl/wp-content/uploads/2013/08/ekoenergia.gif Wg producenta można palić groszkiem, ekogroszkiem, miałem, owsem czy nawet peletem. Groszek do najtańszych paliw nie należy więc podejrzewam że bardziej doświadczeni użytkownicy forum stosują jakąś mieszankę groszku z miałem czy z czymś podobnym ;] prosiłbym o podzielenie się "recepturą" która daje wam odpowiednią ciepłotę i kosztuje bliżej miału niż groszku. Ja za jakiś czas przetestuję mieszankę miału i węgla która pozostała po miałowcu i dam znać jak to daje radę. Oczywiście tani groszek również wchodzi w grę, o ile da radę ogrzać dom zimą ;] Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje. Taki palnik to generalnie do paliw niskokalorycznych .
zbigmaz1 Opublikowano 14 Czerwca 2014 #18 Opublikowano 14 Czerwca 2014 Jeżeli Wesoła i Pieklorz są niskokaloryczne to się zgodzę bo zeszłą zimę to sypałem do zasobnika.
Animus Opublikowano 14 Czerwca 2014 #19 Opublikowano 14 Czerwca 2014 A kto bogatemu zabroni . :D pytanie było "Najbardziej Ekonomiczne Paliwo do"
zbigmaz1 Opublikowano 14 Czerwca 2014 #20 Opublikowano 14 Czerwca 2014 Nie wiem co jedno ma z drugim. Napisałem czym paliłem i jeżeli tak uważasz jak piszesz to widocznie masz rację. Tylko to jest twoja racja, mnie i tak się dobrze spalało :)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.