Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przegrzewająca Się Podłogówka


budzaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Na wstępie chciałbym się przywitać z pozostałymi forumowiczami. Mój problem leży w przegrzewającej się podłogówce. Rozdzielacz posiadam firmy TECE z mieszaczem pompowym, jak na załączonym zdjęciu. Myślę że problem leży w nieprawidłowo wyregulowanym rozdzielaczu od strony hydraulicznej. Nie wiem za bardzo jak obliczyć prawidłowe przepływy przez pętle. Może znajdzie się ktoś, kto pomoże. Dodam że rozdzielacz zasilany jest z węzła na osiedlu i temperatura czynnika jest regulowana wg temperatury zewnętrznej. Pytanie czy prawidłowo dobrany jest rozdzielacz do tego typu zasilania.  

post-58236-0-52700300-1393875092_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wydaje mi się że jest to źle podłączone, tzn pompa jest za rozdzielaczem a nie przed... jaki jest sens takiego podłączenia? Czy jest jeszcze druga pompa, która zasila rozdzielacz, np z jakiegoś wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten układ, nie za bardzo sobie mogę wyobrazić jak to działa.

Pompa dostaje zasilanie z wymiennika i zasysa chłodną wodę z powrotów Tak? następnie pcha do górnej belki zasilającej Tak? A te zawory przy zasilaniu i powrocie ...

Nie będę się mądrzył bo nie znam budowy i wyposażenia tego rozdzielacza.

A czy nie możesz ustawić odcięcia zaworów na powrocie na niższą temperaturę? Widzę że są jakieś siłowniki na zaworach i chyba nawet działają bo część rotametrów wskazuje 0 a część max przepływ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

rozdzielacz jest zamontowany prawidłowo

 

Temperaturę zasilania ustawia się za pomocą głowicy termostatycznej

 

opis działania rozdzieacza

http://www.tece.de/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/rozdzielacze/rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+tecefloor+z+mieszaczem+pompowym/Rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+TECEfloor+z+mieszaczem+pompowym_291_599.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczytać instrukcję a następnie się wypowiadać ;) , samo podłączenie jest dobre, przepływy rzędu  2-2,5l ustawione na przepływomierzach.

Tu istotną rzeczą jest aby temp zasilania była o min 20C wyższa od temp powrotu.

Dodatkowo zestaw wymaga oddzielnej pompy przed mieszaczem.

pozdr.

 

Instrukcja montażu rozdzielacza TECEfloor z mieszaczem pompowym.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten układ, nie za bardzo sobie mogę wyobrazić jak to działa.

Pompa dostaje zasilanie z wymiennika i zasysa chłodną wodę z powrotów Tak? następnie pcha do górnej belki zasilającej Tak? A te zawory przy zasilaniu i powrocie ...

Nie będę się mądrzył bo nie znam budowy i wyposażenia tego rozdzielacza.

A czy nie możesz ustawić odcięcia zaworów na powrocie na niższą temperaturę? Widzę że są jakieś siłowniki na zaworach i chyba nawet działają bo część rotametrów wskazuje 0 a część max przepływ...

bo to imitacja mieszacza tai chwyt marketingowy ,kasa poszła w reklame a  na technologię juz brakło kasy a coś sprzedawać trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to imitacja mieszacza tai chwyt marketingowy

 

Wbrew pozorom taki "mieszacz" wcale nie jest tani

 

za jego cenę można skompletować niezły zestaw z zaworem 3d, siłownikiem, sterowaniem oraz dobrą pompą

 

http://allegro.pl/pompa-grundfos-alpha-2-l-25-60-klasa-a-gratisy-i3994393631.html

http://allegro.pl/rozdzielacz-5-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i4022486698.html

http://allegro.pl/silownik-herz-zawor-3-d-1-sterownik-tech-st-431n-i3962460020.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już poczytałem, teraz wiem że temperaturę ustawia zawór termostatyczny na powrocie. Jak są krótkie gałęzie to możesz jeszcze obniżyć przepływ. Przy pętlach rzędu 40-50m powinno wystarczyć około 1,0÷1,5dm3/min, ale wszystko zależy od tego jak to jest wykonane (izolacja). Zawsze możesz zmniejszyć przepływ w pętli i po kilku godzinach sprawdzić efekt, choć wydaje mi się, że skoro jest automatyka to powinno się ją wykorzystać do sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, aby obniżyć temperaturę na zasilaniu podłogówki należy , skręcić głowicę na mniejszą wartość, jak się nic nie zmienia , znaczy że głowica prawdopodobnie jest uszkodzona, w tym celu skontaktuj się z serwisem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało. W projekcie nie ma mowy jakie powinny być nastawy przepływu przez rozdzielacz, przepływu przez daną pętle. Dlatego moje pytanie czy ktoś jest w stanie przeliczyć jakie powinny być nastawy na rotometrach. Mam projekt i z niego mogę wyliczyć jakie są długie pętle. Najkrótsza pętla ma 22 - 23 m. i to jest łazienka. Macie może wiedzę jakie najkrótsze pętle może obsłurzyć ten rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczenie jest tu zbedne jesli nie bedzie strowania pogodowego mieszaczem bo jaki by nie był przepływ jesli masz starowanie pętlami to przy dzisiejszej temp zewnetrznej idzie poprostu zbyt wysoki parametr i zawsze po wyłaczniu petki masa betonu przegrzeje pomieszczenie ,bede monotonny ale tak to widzę zamiast głowicy zamontować siłownik np termiczny i do tego moduł mieszacza pogodowego i wtdy przygotowywanie wody w rozdzielaczu bedzie wg tem zewnetrzej ,mozesz też wywalić ten mieszacz który jest ...... nie bede sie wyrazał załozy.ć zawór 3D i do tego pompe elektroniczną i tez powyższe sterowanie pogodowe i to już jest full opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego po fachu. Też już myślałem żeby to wywalić ale dlaczego mam wydawać kasę za coś co powinienem dostać działające wraz mieszkaniem. Dziś temperaturę z węzła mam około niecałych 50 stopni, a głowicę nastawioną na 2,5 czyli temperatura powinna być 25 stopni jednak nigdy tak nie było. A im wyższy parametr z węzła tym więcej się przegrzewają pętle. Ten zestaw TECE to bubel jak dla mnie. Instalator i deweloper już mi beszczelnie mówią że jestem problemowym klientem i dokładając termostat łazienkowy sterujący osobno łazienką popsułem działanie rozdzielacza a jedno nie ma wspólnego z drugim po prostu piekarze robili tą instalacje i nie jest wyregulowana hydraulicznie i przez to się przegrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te rozdzielacze były wycofane z rynku w latach 90 no ale reklama i marketing zrobił swoje i 90% tematów nie dizła mi podłoga dotyczy tych g...... rozdzilaczy no i co mam poradzić nie ma połsroków albo to zrobisz jak pisałem albo bedziesz sie wk.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% tematów nie dizła mi podłoga dotyczy tych g...... rozdzilaczy no i co mam poradzić nie ma połsroków albo to zrobisz jak pisałem albo bedziesz sie wk.....

 

W skrócie i na temat. Przepływy nie mają tu nic do rzeczy.

 

Mnie krew zalewa zawsze jak ma z tym czymś do czynienia. Tłumaczenie delikwentom zasady podwyższenia temperatury źródła, regulacji wstępnej przepływu, regulacji bypassu i faktu, że jedna zmiana pociąga za sobą deregulację reszty..., to już żadnych pieniędzy warte nie jest.

 

Na zdjęciu widzę listwę sterującą Salusa, a termostaty jakie masz w pomieszczeniach? Jakie by nie były, to sprawdź na jakim poziomie masz ustawioną histerezę. Dla podłogi to im niższa tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereze mam ustawioną na 0,5 stopnia czyli w praktyce jest to 1 stopień bo przegrzewa o 0,5 i załącza się o 0,5 niż zadana. Sterowniki wg opisu salusa tygodniowe, przewodowe 230V i przekaźnikowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przegrzewają mi pomieszczenia temperatura zadana jest ok. Problem leży w przegrzewającej się podłodze. Np na głowicy mam ustawione załóżmy 3(30 stopni) za chiny ludowe nie ma opcji ażeby taką temperaturę utrzymywała głowica na rozdzielaczu. Przeważnie albo nie dogrzewa albo przegrzewa się woda w rurach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej wskazania głowicy. Skręć ją tak, by temperatura wody zmieszanej była niska, co sprawi dłuższe okresy pracy każdej pętli. Taką wstępną regulacją zajmuje się normalnie pogodówka z krzywą dostosowaną do termiki budynku. Ty musisz znaleźć takie ustawienie głowicy dla dzisiejszych temperatur zewn, by podłoga pracowała z minimalnym "zapasem", a doregulowaniem zajmą się termostaty.

 

P.S.

Poza tym co cię interesuje temperatura wody w pętli? Jeśli zamyka się jedna z pętli, to zmieniają się warunki mieszania dla reszty i "falowanie" będzie. Ważne jest docelowe, komfortowe odczucie w pomieszczeniu i nie przekraczanie max temp podłogi. To co napisałem wyżej pozwala na zmniejszenie amplitudy temp podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej wskazania głowicy. Skręć ją tak, by temperatura wody zmieszanej była niska, co sprawi dłuższe okresy pracy każdej pętli. Taką wstępną regulacją zajmuje się normalnie pogodówka z krzywą dostosowaną do termiki budynku. Ty musisz znaleźć takie ustawienie głowicy dla dzisiejszych temperatur zewn, by podłoga pracował z minimalnym "zapasem", a doregulowaniem zajmą się termostaty.

Z tym że głównym moim problemem jest przegrzewanie się podłogówki, mimo iż ustawie mam na 2,5 czyli 25 stopni to temperatura wychodząca na podłogę jest wyższa dziś o 5 stopni. Jeśli węzeł podwyższy parametr(temp na zewnątrz spadnie) to będzie mi ją przegrzewać bardziej. Docelowo zdarza się że na podłogę wysyła mi temperaturę o 25 stopni wyższą niż mam ustawioną na głowicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reakcji korekcyjnej głowicy? Jak długo utrzymuje się to przeregulowanie?

 

Sprawdzałeś rurkę kapilarną, czy nie jest "złamana"? Mocowanie głowicy też do kontroli.

Głowica i wkładka wymieniona na inną. Reakcja jest następująca termostat załącza obieg, temp spada po czym rośnie. Przy wyższych temperaturach na zasileniu z węzła temperatura przekracza temperaturę ustawioną na głowicy. Najkrótsza pętla ma 22 czy 23 metry i podczas pracy tej pętli efekt jest zauważalny najszybciej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.