Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Betonowy Kolektor Słoneczny


qprmark

Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się na zagranicznych stronach na betonowe, brukowe, asfaltowe kolektory słoneczne typu:

 

8185949700_1393591294_thumb.jpg

 
Jako, że mój pierwszy zrobiony kolektor wygląda jak straszak na wróble, chciałbym w nowym budynku nie popełnić tego czynu. 
Mam taras 10m2 na którym muszę wykonać dolewkę betonu. Do tego 100m pexa chińczyka, którego wolałbym wyrzucić niż montować w poważniejszej instalacji ;)

Myślę ułożyć na tarasie styropian i rury pex (identycznie jak ogrzewanie podłogowe) zalać betonem, a na to czarną płytkę ceramiczną. Czy taki "kolektor" do podgrzewania wody ma sens ? Czy jego bezwładność nie będzie zbyt duża ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mozesz ale nie pex a miedz by musiała być i napewno by zadizłało ale tylko w ciepłe dni i w szczerym słoncu kulkugodzinnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taras umiejscowiony jest od południowej strony, także nie będzie problemu w czasie słonecznych dni.

 

Rozumiem, że miedź jest świetnym przewodnikiem cieplnym, ale czemu nie pex ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=3kMJF6_UTjE

 

http://www.icax.co.uk/images/Suffolk_One_Collector.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja będzie zalana glikolem, żeby nie bawić się przed zimą ze spuszczaniem wody.

Niestety nie znalazłem informacji jak wygląda sprawność takiego układu. 

Pozostaje mi wykonać mały odlew betonowy z rurą pex i zrobić testy w czasie sprzyjających do tego warunków.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie znalazłeś bo sprawność do tych zastosowań jest mizerna, można powiedzieć żadna.

Problemem jest temperatura, do której zagrzewa się kolektor - jest za mała, żeby zagrzać wodę użytkowo do pożądanej temperatury.

Tu mają miejsce takie zjawiska jak np. "poślizg temperaturowy wymiennika".

Czyli on energię zbiera ale nie jest w stanie oddać, bo za niska temperatura.

 

Teoretycznie można wykorzystać tę energię wykorzystać lepiej przy użyciu pompy ciepła.

Jednak okoliczności w jakich ona powstaje oraz okoliczności w jakich ona nie powstaje a wręcz byłaby odbierana od układu z PC powodują, że staje się to nieopłacalne (jak jest to akurat wtedy gdy pełno jej dookoła w tańszej formie a jak jej nie ma to trzeba implementować drogie, skomplikowane sterowanie).

 

Tego Ci nie napisze ten cały "wynalazca" co to "opatentował" na youtubie ;)

Może nawet nie zdaje sobie z tego do końca sprawy, bo bada przez własne patenty...

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Ale dla sportu możesz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się na zagranicznych stronach na betonowe, brukowe, asfaltowe kolektory słoneczne ...

Mam taras 10m2 na którym muszę wykonać dolewkę betonu. Do tego 100m pexa chińczyka, którego wolałbym wyrzucić niż montować w poważniejszej instalacji ;)

Myślę ułożyć na tarasie styropian i rury pex (identycznie jak ogrzewanie podłogowe) zalać betonem, a na to czarną płytkę ceramiczną. Czy taki "kolektor" do podgrzewania wody ma sens ? Czy jego bezwładność nie będzie zbyt duża ?

Kolektor wypadało by pomalować na jak najciemniejszy kolor żeby jak najlepiej wyłapywał energię słoneczną.  Gdy taki ciemny beton się nagrzeje ciężko będzie na nim wytrzymać. Więc Twój taras nie będzie spełniał żadnej funkcji użytkowej w słoneczne dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłeś bo sprawność do tych zastosowań jest mizerna, można powiedzieć żadna.

Problemem jest temperatura, do której zagrzewa się kolektor - jest za mała, żeby zagrzać wodę użytkowo do pożądanej temperatury.

Tu mają miejsce takie zjawiska jak np. "poślizg temperaturowy wymiennika".

Czyli on energię zbiera ale nie jest w stanie oddać, bo za niska temperatura.

 

Teoretycznie można wykorzystać tę energię wykorzystać lepiej przy użyciu pompy ciepła.

Jednak okoliczności w jakich ona powstaje oraz okoliczności w jakich ona nie powstaje a wręcz byłaby odbierana od układu z PC powodują, że staje się to nieopłacalne (jak jest to akurat wtedy gdy pełno jej dookoła w tańszej formie a jak jej nie ma to trzeba implementować drogie, skomplikowane sterowanie).

 

Tego Ci nie napisze ten cały "wynalazca" co to "opatentował" na youtubie ;)

Może nawet nie zdaje sobie z tego do końca sprawy, bo bada przez własne patenty...

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Ale dla sportu możesz zrobić.

Przykład z yt jest tylko poglądowy, chociaż przy tak grubym absorberze ( kostka+beton) sprawność tak jak piszesz, będzie mizerna.

W moim kolektorze maksymalna grubość całości wyniesie 5 cm. 

Polskie strony internetowe są puste w temacie, za to UK i USA wręcz przeciwnie. Także jakąś sprawność udaje się osiągnąć z takich układów, pytanie jaką? w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego 4-pak piwka wyborowego i testy zostaną przeprowadzone ;)

 

Kolektor wypadało by pomalować na jak najciemniejszy kolor żeby jak najlepiej wyłapywał energię słoneczną.  Gdy taki ciemny beton się nagrzeje ciężko będzie na nim wytrzymać. Więc Twój taras nie będzie spełniał żadnej funkcji użytkowej w słoneczne dni. 

Nic tu nie zamierzam malować, na tarasie będą płytki :) W upalne dni korzystam z zacienionych miejsc, także nie jest to problem. Jedyny problem to sprawność układu. Jeżeli taki układ zapewni mi minimum 3 miesiące ciepłej wody, to wchodzę w ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle ludzie stawiają na tarasie leżak do opalania, albo krzesła i stolik pod wielkim parasolem.  Twój taras, twoja wola.

P.S. Dowolny kolektor o lekkiej budowie będzie działał przy zmiennej pogodzie, gdy słońce pojawia się i znika za chmurami.  Betoniak nie zdąży się w takich warunkach nagrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest na etapie wylewki to koszt żaden, jedynie rurka, może się okazać dobrym rozwiązaniem ale tylko w upalne dni. Bo ile nagrzeje się taras w obecną pogodę, temp zew 10 i słońce świeci, takie rzeczy można już teraz sprawdzić czy się opłaca czy nie.

 

Proponuje zainteresować się powietrznym kolektorem słonecznym tzw puszkowiec, projekt niskobudżetowy a korzyści z pewnością będą lepsze, bo grzeje nawet przy minusowych temp zewnętrznych, a latem wymiennik powietrze - woda i cwu gotowe. Jak będzie trochę czasu to stworzę sobie takiego o powierzchni 8 m2 tym bardzie że materiały już są i się kurzą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bo ile nagrzeje się taras w obecną pogodę, temp zew 10 i słońce świeci, takie rzeczy można już teraz sprawdzić czy się opłaca czy nie.

 

 

Jak przeprowadziłbyś test opłacalności przy tych warunkach pogodowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeprowadziłbyś test opłacalności przy tych warunkach pogodowych ?

Kolego, jeśli choć trochę szanujesz swój czas, to moja podpowiedź jest - nie opłaca się poświęcić na to ani grosza ani też sekundy.

W tym przypadku oczywiście [1 mały taras i brak możliwości łatwego odbierania energii].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kolektor betonowy jest idealnym rozwiązaniem na zimę ;)

Wtedy instalacja grzania wody może służyć do rozmrażania tarasu z lodu i śniegu. :D

Nic tylko dodać rury pod podjazd do garażu i z czystym sumieniem kupić potrójnie przewymiarowany kocioł by grzać okolicę  ;)

 

 

 - nie opłaca się poświęcić na to ani grosza ani też sekundy.

A tak poważniej, możesz jak najbardziej mieć całkowitą rację.

Tylko czym podpierasz swoje zdanie. Obliczyłeś ilość ciepła jaką można uzyskać z takiego układu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę ciepłomierzy w układzie, trochę mierzę, szczególnie solary różnego typu.

Miernictwo obce mi nie jest, fizyka też, no i trochę się tym interesuję od paru lat.

Co tu obliczać jak wystarczy ze sto razy spojrzeć na ciepłomierz od solarów i ilość otrzymanej energii w różnych warunkach...

Dokładnych obliczeń nie czyniłem, bo umysł wspomagany tym co powyżej kazał na to czasu nie tracić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.