Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Tilgner Podajnik Głośno Chodzi


maniek530d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam piec Tilgner z podajnikiem, Tzn piec jest nowy dopiero co zacząłem w nim palić, podajnik gdy pobiera groszek to strasznie głośno go słychać jak pralkę podczas wirowania, Czy reklamować go? czy tak te piece mają? przecięz ciężko spać przy czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie ma naprężeń na układzie nawęglania. Podajnik z zasobnikiem ma się solidnie opierać na podłożu, a nie "wisieć" na kotle (nie dotyczy tłokowców). Reszta jest kwestią samej konstrukcji motoreduktora.

 

Przeszkadza ci praca silnika czy efekty przesuwania węgla? Ślimaki już tak mają, że chrupią węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza mi chrupanie lecz działanie ślimaka, Gdy zaczyna pobierać miał. bo taki dziś zasypałem i wszedłem na piętro do pokoju nad kotłownią to słyszałem jak warczy ( jak pralka podczas wirowania czy wibrator jakiś ) Ogólnie pobieranie  tego miału gdy ślimak się załącza jest to głośne i nie wiem czy tak musi być czy to ma być ciche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć "materiał porównawczy" np. jak to działa u sąsiada czy znajomego. Ewentualnie opinia majstra, który pewnie niejednego ślimaka słyszał. Pisanie "głośno", "cicho" nic nam nie "mówi".

Skoro ty nie miałeś styczności z tym wcześniej, to może jest OK i porównujesz to do pracy kotła gazowego np.

Osobiście raz zwróciłem uwagę klientowi na głośną pracę tego elementu i całość została reklamowana.

 

Bywały już na forum załączniki mp3 do "odsłuchania". Może spróbuj te efekty zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam piec Tilgner z podajnikiem, Tzn piec jest nowy dopiero co zacząłem w nim palić, podajnik gdy pobiera groszek to strasznie głośno go słychać jak pralkę podczas wirowania, Czy reklamować go? czy tak te piece mają? przecięz ciężko spać przy czymś takim. 

Witam

Też miałem taki problem z moim kotłem. Jeżeli kocioł jest nowy to należy go reklamować (wcześniej zorientuj się u rzecznika praw konsumenta czy lepszym rozwiązaniem będzie gwarancja czy rękojmia, rękojmia wydaje się dla mnie lepszym narzędziem ponieważ jeżeli dokonamy reklamacji w ciągu 6 miesięcy od daty zakupu to prawo traktuje, że wada istniała w momencie zakupu i sprzedawca nawet musi wymienić kocioł lub wogóle go zabrać jeżeli nie zna sposobu na usunięcie wady ale z drugiej strony sprawa może skończyć się przed sądem)

 

Najgorszym dzwiękiem jest buczenie słyszane w całym domu, wymiana silnika wraz z reduktorem (gwarancyjna) przynosiła tylko chwilowe rozwiązanie po kilku miesiącach znowu buczał. Rozwiązaniem okazało się podłączenie silnika do trzech faz. W międzyczasie wygłuszyłem sufit od kotłowni, wygłuszyłem drzwi, zrobiłem obudowę silnika z płyt z wełny mineralnej i podpórke pod podajnik z gumą (chociaż to tłok), zmieniałem pojemność kondensatora - z większym bardziej buczy ale się nie zatrzymuje, z mniejszym na odwrót.

Są jeszcze inne metody: guma pod kocioł, elastyczne połączenia kotła z instalacją, sprzęgło z wygłuszeniem między silnikiem a motoreduktorem, itp.

Stosunek sprzedawców do hałasu jest lekceważący, chociaż są do tego odpowiednie normy hałasu od urządzeń które montujemy w domu np http://dom.trojmiasto.pl/Akustyka-mieszkan-Co-mowi-polskie-prawo-n59026.html

Jednak z drugiej strony różne dzwięki w różnym stopniu nam przeszkadzają, chrupanie węgla mi nie przeszkadza, a w przypadku Retopalu i miału z Piasta 23MJ którymi palę prawie nie występuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie był juz hydraulik który wstawiał ten piec i powiedział, że tak być nie może, więc teraz muszę zgłosić na reklamacje. A kolego jak podłączenie do 3 faz? nie rozumiem? komputer na piecu jest podłączony razem ze slimakiem i by zaczeło pracować wystarczy ze podłącze kabel od komputera do gniazdka, jak podłączyć do 3 faz można to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł miał fabrycznie zamontowany silnik trojfazowy, można go było podłączyć do instalacji jednofazowej dodając kondensator. Jak doprowadziłem trzyfazy to kondensatory zostały wymontowane. Opisuje jak było, więcej trudno mi  wyjaśniać bo na tym się nie znam. Wszystkie podłączenia były prowadzone przez serwisantów.

W efekcie nie ma buczenia a silnik lepiej pracuje, sprawia wrażenie jakby miał większą moc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po przerwie. Nie pisałem nic w wątku ponieważ cały czas toczy się naprawa tego buczenia ale bez skutku i bez rezultatu. Piec jest Tilgnera lecz Silniki Eko Energia Wymienili już 3 silnik razem z całą przekładnią tym razem padło na Norda (chyba dobra) I Problem nadal jest taki sam straszne buczenie a nawet drgania pieca, gdy silnik razem ze ślimakiem są wyjęte podłączam do zasilania włączam piec i podajnik to Ten Norda jest cichy lecz przy włożeniu w palnik zaczyna sie taki hałas że nie do zniesienia w czym może tkwić problem jeszcze? Według mnie wina jest ze strony ślimaka i gdzieś obcierającego palnika bo już innej opcji chyba nie ma>??

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takimi sprawami zajmuje się wibroakustyka może warto kogoś takiego poszukać.

Jeżeli można to spróbuj zastąpić silnik jednofazowy trójfazowym lub zastosować takie połączenie z instalacją (skopiowałem to kiedyś z postu kol. AdamaGuitara)

C05.01.15304050602030405070802530405060708090983230405040405050.pdf

Czasem trudno określić czy dzwięk przechodzi przez ściany czy przez instalację, szczególnie niskie dźwięki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak zastąpić silnik jedno fazowy na trójfazowy? Trzeba podobno przerabiać coś w sterowniku? 

Jak byś mógł wytłumaczyć to zastosowanie tej instalacji to był bym wdzięczny bo z tego schematu to nie mam pojęcia o co chodzi. Przez ściane to nie przechodzi a już w kotłowni słychać straszne buczenie i nawet wibracje jak położę rękę na piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jak sie da to przepiac w gwiazde poszukaj na internecie jak to zrobic.

Po najmniejszej lini to cza tak zrobic z wyj. gdzie sterownik podpinamy stycznik czyli cewke stycznika np.MS-1 - 3 fazy jak sterownik powie ze dzialaj podajnik a teraz stycznik to klapnie i bedzie zadzialany tak glugo jak chce sterownik.  Do silnika podlaczamy 3 wyjscia ze stycznika zaciski z jednej strony a z drugiej zasilanie 400v  cza uwazac z tym napieciem bo niezle kopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz piszę, że to jest sprawa producenta i sprzedawcy  kotła a nie użytkownika. To oni mają go doprowadzić do stanu z którego ty będziesz zadowolony albo będzie spełniał normy.

 

Co do pytań, zaznaczam, że moja znajomość tematu  może być niepełna a czasem wręcz żadna :( .

 

Wymiana silnika jednofazowego na trójfazowy polega przede wszystkim na znalezieniu zamiennika - takie same obroty , moc, mocowanie itp najlepiej znaleźć dobrą hurtownię z silnikami elektrycznymi i oni ci to wyjaśnią, w ostateczności można wymontować silnik i im pokazać.

Podłączenie elektryczne  -  potrzebny jest stycznik trójfazowy  w którym napięcie sterujące to prąd zmienny 230V. Na styki sterujące stycznika podłączymy przewody ze sterownika które biegną do silnika. Zadnych przeróbek w sterowniku nie trzeba robić - tak mi się wydaje. Doprowadzić zasilanie trójfazowe do stycznika ( na wejście) a następnie podłączyć ( na wyjście) silnik. Najlepiej poprosić elektryka aby to zrobił.

 

Te przewody elastyczne (antywibracyjne)  -   trzeba wyciąc fragment rury zasilania i powrotu z kotła i w to miejsce wstawić te przewody. Dzięki nim drgania kotła nie będa przenosiły się na całą instalację domową.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

No i jeszcze by sie jakis termik przydal jak juz .W sterowniku sa dwa rozwiazania ster.silnikiem przekaznik lub triak lepiej jak jest triak to seperowac malym przekaznikiem a potem ster.stycznikiem triaki nie lubia ind.obciazen jak nie maja dobrych zab.wokol siebie jak przekaznik to spoko moze ster.stycznikiem bezposrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem silnik napędu slimaka nie opiera się o zasobnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Witam, odświeżę temat bo mam podobny problem, z bardzo głośnym silnikiem w podajniku Stalkot, silnik Przymierze, motoreduktor Ekoenergia.

Pytanie mam, czy założenie silnika 3 fazowego, znacznie ograniczy buczenie i warkot, czg poprawa jest na marginesie błedu odsłuchu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 15.11.2016 o 21:36, Lokowka233 napisał:

U mnie wymiana silnika na hipoidalny rozwiązała problem i polecam właśnie taki zamontować.

Chyba raczej calego modoreduktora, podasz model który zastosowaleś, i o ile praca ucichła, a może osiagnełeś efekt pracy bezszelestnej, nie liczac chrupania węgla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.