Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Estyma UNICONTROL MIX07 - test nowego nabytku


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz zawór 3D to możesz sterować albo temp. CO albo temp powrotu, moim zdaniem nie ma sensu inwestować w sterownik zaworu jeśli podnosisz temp powrotu, najlepiej jak ustawisz 3D temp powrotu na taka jak zalecaja, moim zdaniem ok 50C jest ok i po sprawie , jak 3D steruje temp Co to mozesz zalozyc sterowanie , możesz wtedy wykorzystać czujnik temp zewnetrznej.

 

Mam zawór 3d do sterowania temperaturą c.o. Na palniku mogę ustawić najniższą temperaturę 60C, pewnie by wystarczyło 50C ale.. Jak ustawię na 3d np. 45 C na zasilaniu to na powocie będzie, 35C. Mam nadzieję że jak będzie wracać woda z tem 35/40 C, to piec pożyje trochę, a jak nie to i tak chcę kupić dolniaka. Teraz palę z wygaszaniem, dlatego tem. zasilania jest dość wysoka, aby nadrobić straty nocne i dopołudniowe. Mam pytanie. Czy sterowanie pogodowe naprawdę przynosi oszczędności rzędu 20% w paliwie? Tak wyczytałem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuję już drugi tydzień sterownik techa ST430, zawór czterodrogowy ESBE z siłownikiem, sterownik za dużo mniejsze pieniądze, a spisuje sie doskonale, posiada sterowanie pogodowe,mozna zadać temperaturę jaka sie chce , ewntualnie podłączyc regulator pokojowy, wszystkie opcje fajnie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuję już drugi tydzień sterownik techa ST430, zawór czterodrogowy ESBE z siłownikiem, sterownik za dużo mniejsze pieniądze, a spisuje sie doskonale, posiada sterowanie pogodowe,mozna zadać temperaturę jaka sie chce , ewntualnie podłączyc regulator pokojowy, wszystkie opcje fajnie działają.

Witam,

 

Bardzo chciałbym napisać cos pozytywnego o sterownikach tej firmy, ale póki co, się nijak nie da.

To, co przeczytałem w instrukcji do 430, można powiedzieć - przeniosło mnie w inny, nieziemski wymiar...

Wrażenie takie - ktoś bardzo się starał i wymyślił duzo różnych udogodnień.

Pełno niepotrzebnych kalibracji itp komplikacji.

Za to brakuje prostych, normalnych i naturalnych dla takiego zaworu funkcji.

Kolego, skoro testujesz ten sprzęt, to napisz czy da się jednocześnie używać funkcji pogodowej i pokojowej (w instrucji nic o tym nie ma a wynika pośrednio, że nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem o 430 i mimo że połowę tańszy do raczej wolę dopłacić.

 

Skromne możliwości dostosowania krzywej grzewczej.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem poprzez pomiar temperatury krótkiego obiegu - nie bezpośrednio kotła - może i zadziała ale w unicontrolu jest to pewniejsze.

Brak możliwości ograniczenia temperatury CO za zaworem 4d.

Dużo niepotrzebnych/nieczytelnych ustawień komplikujących obsługę/ustawienie sterownika (w Unicontrol prosto jak "budowa cepa")

 

Poza ceną nie widzę PLUSÓW w porównaniu ze sterownikiem Estymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Kolego, skoro testujesz ten sprzęt, to napisz czy da się jednocześnie używać funkcji pogodowej i pokojowej (w instrucji nic o tym nie ma a wynika pośrednio, że nie).

 

Witam,

mam ten sterownik od miesiąca bo pożałowałem grosza na estymę. Początkowo sprawował się dobrze jednak tydzień temu zonk pogodówka przy -8 na zewnątrz ustala temperaturę na grzejniki 20 stopni.

Telefon do serwisu i po dwóch dniach jest nowy sterownik w domu i to bez żadnych warunków, wizyty serwisu(pierwszy raz takie coś sie mi zdarzyło). Teraz jest wszystko w porządku.

W nowej wersji oprogramowania może współpracować pogodówka ze sterowaniem pokojowym tylko brakuje obniżenia temperatury o określoną ilość stopni trzeba na sztywno ustawić temperatura obniżenia. Pewnie i to zmienią bo z pytaniem o współpracę pokojówki z pogodowym to dzwoniłem do ich biura kiedyś i to wprowadzili. Widocznie teraz też trzeba zadzwonić :()

Z zabezpieczeń jest tylko to że zawór otwiera sie całkowicie po przekroczeniu przez powrót nastawionej temperatury i kalibracja(otwarcie zaworu na max) po wyłączeniu i włączeniu zasilania.

Nie ma sztywnej krzywej pogodowej tylko sie samemu ją ustawia ustawiając temperaturę za zaworem przy +20 , 0 i -20 stopni.

I tyle B) Mam nadzieję że teraz podziała dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kadafi tylko czytałeś. Nie wiem co masz na myśli Brak możliwości ograniczenia temperatury CO za zaworem 4d. Każdy chyba sterownik po to właśnie jest zrobiony żeby ograniczać i ustawiać temperaturę za zaworem. Instrukcja jest rzeczywiście stara i nie ma w niej nic o tym że sterownik działa w funkcji pokojówka i pogodówka. Ja jestem z niego zadowolony. TO wszystko zależy od tego do jakiego układu chce się go użyć. W ogóle nie martwi mnie brak kontroli pieca dodatkowym czujnikiem jak w estymie. Piec ma kikla zabezpieczeń dodatkowo można ustawić min otwarcie zaworu jakie ma utrzymywać sterownik. Jest też pompa cwu która też ma za zadanie w razie awarii rozładować temperaturę. Zabezpieczenie termiczne oraz zawór ciśnieniowy przy piecu. Trochę chyba przesadzacie. TO musiała by być jakaś katastrofa W moim przypadku gdy temperatura na piecu jest ustawiona na 60 stopni nawet jak będzie bezpośrednio po trybie praca i wszystko wyłączę ta temperatura skoczy o kilkanaście stopni. Do 100 brakuje jeszcze 40. Nie mam podłogówki więc mówię w porównaniu do estymy w wersji 1. A różnica w cenie połowa to jest jednak dużo. Także jest funkcja pogodowa i pokojowa.Jedynym małym mankamentem jest tak uważam że temperatura pokojówki (tzn temperatura jaką ma utrzymywać sterownik po zasygnalizowaniu przez pokojówkę że dom jest dogrzany) jest ustawiana na sztywno. A nie zmienia się o ilość stopni od temperatury zadanej tzn wyliczonej przez sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej i charakterystyki pogodowej. Jeżeli to zmienią, a informowałem serwis to nie potrzeba nic więcej.

Na podstawie tych dwóch czujników zewnętrznego i pokojowego można ustawić wszystko idealnie.

Ustawienie jest banalnie proste i intuicyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

 

UNICONTROL spełnia w 100% moje oczekiwania co do sterownika pogodowego, zarządzającego pompami :CO, CWU,KOTŁOWĄ. Z idealnym rozwiązaniem podpięcia termostatu pokojowego. Z czujnikiem temp. kotła i górnym ograniczeniem temp. za zaworem 4D (temp. MAX która nie może być pod żadnym względem przekroczona z dbałości o kondycję rur z PPstabiglass - w moim przypadku )

 

Póki co nie znalazłem bardziej mi odpowiadającego i dlatego jest on dla moich potrzeb idealny.

Może jest i o 100% droższy ale przy inwestycji którą wykonałem (wymiana instalacji CO) własnymi siłami i nakładami finansowymi 350zł różnicy nie stanowi bariery aby go nie kupić a kupić coś z czego nie do końca zadowolony - odpada.

 

Mimo to do dnia złożenia zamówienia na sterownik śledzę temat i nie wykluczone że okaże się że wybór padnie na coś zupełnie innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy:

 

Czy Sterownik o ktorym mowa w temacie:

 

1. Wyłączy pompe CO i zamknie zawor 4d w przypadku zagotowania (np 90 stopni), tak aby woda wygotowala sie spokojnie?

2. Czy do sterownika koniecznie trzeba podłaczyć pogodówke? Czy moze mozna zadac mu żądaną temperature wody na instalacje recznie? - Jako, ze kocioł rozpalam tylko raz dziennie i dokladam na noc, to nie wiem czy pogodowka sie sprawdzi u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kadafi tylko czytałeś. Nie wiem co masz na myśli Brak możliwości ograniczenia temperatury CO za zaworem 4d. Każdy chyba sterownik po to właśnie jest zrobiony żeby ograniczać i ustawiać temperaturę za zaworem. Instrukcja jest rzeczywiście stara i nie ma w niej nic o tym że sterownik działa w funkcji pokojówka i pogodówka. Ja jestem z niego zadowolony. TO wszystko zależy od tego do jakiego układu chce się go użyć. W ogóle nie martwi mnie brak kontroli pieca dodatkowym czujnikiem jak w estymie. Piec ma kikla zabezpieczeń dodatkowo można ustawić min otwarcie zaworu jakie ma utrzymywać sterownik. Jest też pompa cwu która też ma za zadanie w razie awarii rozładować temperaturę. Zabezpieczenie termiczne oraz zawór ciśnieniowy przy piecu. Trochę chyba przesadzacie. TO musiała by być jakaś katastrofa W moim przypadku gdy temperatura na piecu jest ustawiona na 60 stopni nawet jak będzie bezpośrednio po trybie praca i wszystko wyłączę ta temperatura skoczy o kilkanaście stopni. Do 100 brakuje jeszcze 40. Nie mam podłogówki więc mówię w porównaniu do estymy w wersji 1. A różnica w cenie połowa to jest jednak dużo. Także jest funkcja pogodowa i pokojowa.Jedynym małym mankamentem jest tak uważam że temperatura pokojówki (tzn temperatura jaką ma utrzymywać sterownik po zasygnalizowaniu przez pokojówkę że dom jest dogrzany) jest ustawiana na sztywno. A nie zmienia się o ilość stopni od temperatury zadanej tzn wyliczonej przez sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej i charakterystyki pogodowej. Jeżeli to zmienią, a informowałem serwis to nie potrzeba nic więcej.

Na podstawie tych dwóch czujników zewnętrznego i pokojowego można ustawić wszystko idealnie.

Ustawienie jest banalnie proste i intuicyjne.

Witam,

 

Dobrze, że to napisałeś, bo oczywiście trzeba mieć kontrargumenty, żeby do czegoś dojść.

Bowiem jedyne, co ratuje tego typu firmy, to śledzenie tego, co użytkownicy o tym sądzą (czyli np. fora oraz telefony od nich).

Teoria sterowania takimi układami nie powstała dzisiaj i się generalnie nie zmienia (nikt tu stavek VAT nie zmienia :D ).

Nie wiem jak można zrobić w 21 wieku sterownik mieszacza z pogodówką i pokojówka, które ze sobą nie współpracują (tak wynika z instrukcji znajdującej się w necie - niech to lepiej usuną, oraz podobno tak było w pierwotnej komercyjnej wersji). Albo to obniżenie na stałą temperaturę - to jest przecież totalna kompromitacja.

Dopiero Ty i paru innych ludzi pomaga im (za darmo).

Ja im przeciwny nie jestem, to co wiem piszę - niech korzystają do woli (nie jestem żadnym geniuszem, tylko wiem jak to ma działać! to nie jest wiedza tajemna)

W końcu dopracują go tak, że będzie normalny ale muszą pamiętać o tym, że mimo to, musi być tani (pojęcie względne). I to jest zysk z tych całych dyskusji. Będzie coś, co działa jak należy a cena dużo przystępniejsza niż to, co wyprawiają z Estymą.

 

Znam też takie firmy w Polsce, które potrafią od razu zrobić jak należy, albo po prostu czegoś nie robią...

Ale to temat na inną dyskusję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może. A ja trochę inaczej na to patrzę. Najważniejsze to żeby określić do czego tak naprawdę ten sterownik ma służyć.Ten wątek poszedł akurat w stronę sterowania bardzo precyzyjnego dla bardzo wymagających użytkowników. Ok estyma to na dzisiaj mercedes wśród sterowników tego typu w cenie mercedesa. Ale nie można podchodzić do sprawy że wszystko inne to złe.To tak jak by powiedzieć że da się jeździć tylko mercedesami a pozostałymi autami nie. Tak jak napisałem w moim przypadku to działa jak należy. A zdecydowałem się bo uważam że tech robi naprawdę dobre sterowniki . I nie sądzę żeby na czasie nie pojawiła się aktualizacja która naprawi niedociągnięcia bo takowe są. Kiedyś Rosjanie polecieli w kosmos a wszystkim sterował komputer o możliwościach dzisiejszego kalkulatora. Dzisiaj do sterowania piecem potrzeba nie wiadomo czego? Dla mnie ważna była cena. I za tą cenę dostałem dobry towar. Rozmawiałem z kilkoma znajomymi hydraulikami czemu nie stosują takich rozwiązań i główną zaporą była cena. Każdy uważa że koszt takiej inwestycji (sterownik, siłownik) pomimo że zakładają zawory trój i czterodrogowe to jest grubo ponad 1000zł a tu okazuję się że nie koniecznie. Najważniejsze że producent stara się udoskonalać ten produkt i sądzę że w krótkim czasie różnica zatrze się całkowicie. A mam nadzieję że cena się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.