Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Estyma UNICONTROL MIX07 - test nowego nabytku


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Jak napisał Marcin, kocioł (i jego sterownik, podajnik czy cokolwiek) jest zupełnie niezwiązany pod względem sterowania z RESZTĄ OBWODU (którą steruje estyma).

Możesz zamiast tego kotła wpiąć przed 4d kolegę na rowerze i sterować nim w ten sposób, żeby temp. wody przed zaworem wynosiła ok. 60C :P

 

Jedynym zadaniem kotła jest utrzymanie na nim temp. zadanej np. 60C.

 

Dostosowując to do pytań, które zadałeś będzie:

1.Ten czujnik zewnętrzny to możesz od razu podpiąć (bo chyba w zestawie jest no i pogodówka jest przydatna)

2. Zależy tylko od tego jaki masz kocioł, sposób palenia itp. Generalnie tak - dokupić trzeba (do miału kupiłbym najtańszy, który potrafi ustawić obroty dmuchawy, przedmuch i temp. zadaną; bez żadnych bajerów bo niepotrzebne - patrz: zadanie kotła).

3. Działa niezależnie i samo się dostosuje. Na sterowniku kotła masz mieć ustawione to co zawsze, czyli: temp. zadana 60C. Zero zmian ręcznych podczas rozpalania.

4. j.w.

 

Pozdrawiam.

 

A co się dzieje jak temperatura na kotle wzrośnie za bardzo?? Normalnie sterownik kotła uruchamia pompę CO i ładuje całe ciepło w grzejniki. Jak mamy osobne sterowanie zaworem 4D i kotłem to ciepła woda krąży kocioł-zawór-kocioł i może nam się zrobić problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co się stanie gdy sterownik otworzy siłownik na układ CO załączy pompy do CO-CWU w trybie alarmowym

w celu wychłodzenia układu, rozumiem ze pompa kotłowa w tym czasie tech pracuje a temperatura nadal wzrasta po

przekroczeniu trybu alarmowego na przykład wzrasta do poziomu bliskiego gotowania sie wody ponad 98st.C,

co nastepuje odciecie pradu do pomp, wyłączenie sie sterownika a może cały czas idzie na układ wrzątek???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo hipotetyczna sytuacja raczej nie powinna sie wydażyć, lecz jak już sama nazwa wskazuje występuje tylko w sytuacji alarmowej, więc chyba normalnym i logicznym jest ze jeżeli sterownik otworzy zawory i włączy pompy to temperatura musi się obniżyć, ja ma na przykład układ bez pompy obiegu kotłowego jedynie dwa obwody co i dwie pompy na te obwody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello B)

 

każdą sytuację alarmową trzeba zakładać hipotetycznie (gdyby nie nasza wyobrażnia i przewidywalność o by dawno nas tu nie było):

 

powiedzmy taka oto historyjka

piękny poranek, za oknem piękna późna jesień B)

wstaje pewna blondynka po upojnej nocy, i idzie do kotłowni rozpalic w piecyku... np.piec z miarkownikiem,

no i kobitka rozpaliła no i pali i pali. na piecu70szt. wszystko ok przyszła za pare chwil załadowała na full drzewa i wegla :P no i taka roztargniona,

zamyślona poszła do salonu urody malować paznokcie na kolejny wieczorek zapoznawczy :),

a w piecu się pali ale zapomniała zamknąć dzwiczek od popielnika na piecu 80stC, mieszkanie juz ogrzane a zaworki termostatyczne już się przymknęły po zadanej temperaturze 21st.C w pomieszczeniach,

no zaczyna się sytuacja alarmowa na UNICONTROL-u osiagniete 85st.C zawor4D się otwiera pompa CO załącza (brak zasobnika na CWU) w celu rozładowania energii cieplnej, a na kotle dalej rośnie a pompa co pompuje wrzątek na układ centralnego (podkreślam że układ wykonany jest w rurach PP stabi) i tak 2-3godziny się gotuje...

 

i co w tym momencie, jak się sterownik zachowuje???

 

rury się topia jak czekolada, pompy CO i Kotłową szlak trafił(uszkodzone elementy wirnika,uszkodzone łopatki) !!!

 

zakładam taka sytuację bo wszystko jest możliwe... a skoro ten sterownik jest z zabezpieczeniem przegrzania instalacji to chyba inż. tej firmy tego sterownika, musieli zakładać taką tez sytację...

 

Owszem ktos powie że wszystko da rady rozwiazać, załozyć dodatkowe zabezpieczenie aby przy naprawdę wysokiej i krytycznej temp. wyłączyc napiecie na pompy i ustawić 4D na zamkniety układ kotłowy w celu ochrony instalacji przed przegrzaniem,ale po co się pakować w dodatkowe koszty, skoro ten sterownik może to uczynić przez zastosowanie takiego algorytmu w zabezpieczeniach)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można podesłać estymę do producenta poprosić o przeprogramowanie, ja tak zrobiłem w kwestii zmiany temp na CO po sygnale z pokojówki. Co do otwarcia zaworu to chyba dobrze że energia pójdzie na układ a nie zamkniemy ją w kotle. Oczywiście to tylko rozważania bo nie wiem jak to wyglądałoby w praktyce. Oczywiście jest też możliwość wyłączenia ochrony przegrzania w sterowniku albo załączenia i ustawienia progu zadziałania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello :)

 

każdą sytuację alarmową trzeba zakładać hipotetycznie (gdyby nie nasza wyobrażnia i przewidywalność o by dawno nas tu nie było):

 

powiedzmy taka oto historyjka

piękny poranek, za oknem piękna późna jesień :)

wstaje pewna blondynka po upojnej nocy, i idzie do kotłowni rozpalic w piecyku... np.piec z miarkownikiem,

no i kobitka rozpaliła no i pali i pali. na piecu70szt. wszystko ok przyszła za pare chwil załadowała na full drzewa i wegla :) no i taka roztargniona,

zamyślona poszła do salonu urody malować paznokcie na kolejny wieczorek zapoznawczy :),

a w piecu się pali ale zapomniała zamknąć dzwiczek od popielnika na piecu 80stC, mieszkanie juz ogrzane a zaworki termostatyczne już się przymknęły po zadanej temperaturze 21st.C w pomieszczeniach,

no zaczyna się sytuacja alarmowa na UNICONTROL-u osiagniete 85st.C zawor4D się otwiera pompa CO załącza (brak zasobnika na CWU) w celu rozładowania energii cieplnej, a na kotle dalej rośnie a pompa co pompuje wrzątek na układ centralnego (podkreślam że układ wykonany jest w rurach PP stabi) i tak 2-3godziny się gotuje...

 

i co w tym momencie, jak się sterownik zachowuje???

 

rury się topia jak czekolada, pompy CO i Kotłową szlak trafił(uszkodzone elementy wirnika,uszkodzone łopatki) !!!

 

zakładam taka sytuację bo wszystko jest możliwe... a skoro ten sterownik jest z zabezpieczeniem przegrzania instalacji to chyba inż. tej firmy tego sterownika, musieli zakładać taką tez sytację...

 

Owszem ktos powie że wszystko da rady rozwiazać, załozyć dodatkowe zabezpieczenie aby przy naprawdę wysokiej i krytycznej temp. wyłączyc napiecie na pompy i ustawić 4D na zamkniety układ kotłowy w celu ochrony instalacji przed przegrzaniem,ale po co się pakować w dodatkowe koszty, skoro ten sterownik może to uczynić przez zastosowanie takiego algorytmu w zabezpieczeniach)

 

Pozdrawiam

Raczej do takiego tradycyjnego pieca bez żadnej automatyki nie warto montować takiego sterownika i przy takim piecu jak w opisanej sytuacji może to faktycznie skończyć się jakimiś przykrymi niespodziankami. Ten sterownik z kolei jest bardzo przydatny do pieca z podajnikiem a w nim raczej nie powinno się wydarzyć nic podobnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radze spokojnie przeczytać instrukcję. W przypadku przegzania mieszacz otworzy się tylko do zadanej temperatury. W ustawieniach serwisowych jest taki parametr jak maxymalna temperatura c.o. fabrycznie 70 st. I do taką temperaturę c.o. w przypadku stanu alarmowego mieszacz ma za zadanie utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne mam w oiegu CO pompę 25/6 na 100% po tym sezonie wylonduje w mojej instalacji zawór 4D+Unicontrol (układ ze strony 12 instr.w/w sterownika) - jaką pompę dać na obieg kotłowy też 25/6 czy wystarczy 25/4 tak aby pompy dobrze ze sobą współpracowały.

 

Biorąc pod uwagę to co napisał SanitSystem myślę że można śmiało z Unicotrolem + zawór4 D + sterownik kociołka (piec z podajnikiem) stosować instalację z PPstabi + kotłownia w Cu i nie powinno być zagrożenia dla rurek w instalacji (przegrzanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie mam wcale pompy na obiegu kotłowym jedynie dwie pompy 25-40 na obiegu co i obiegu do podłogówki (mam układ z dwoma pompami co i dwoma zaworami czterodrogowymi) moje obie pompy działają na pierwszym biegu i wszystko działa bez najmnejszych problemów, z tym że obieg zapewne jest trochę wspierany przez grawitację ponieważ piec mam w piwnicy a grzeję parter i piętro, do rozdzielaczy mam rury miedziane o dosyć dużej średnicy nie pamiętam teraz ale są to chyba 24, natomiast obieg kotłowy jest z rur stalowych o średnicy jak wyjście z pieca więc jest to 1 i 1/2 lub 1 i 1/4 cala nie pamiętam teraz i bez pompy obiegu kotłowego działa bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia wrzucę ale najpierw muszę jechać na budowę i popstrykać. Jeszcze nie mam siłownika zaworu ani sterownika. Pompa kotłowa znajduje się za zaworem 4d (na powrocie), a pompa CO na zasilaniu układu czyli gdy zawór otworzę całkowicie jedna jest na zasilaniu a druga na powrocie dlatego w przypadku zagotowania jest szansa że przynajmniej jedna się nie zapowietrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie odnośnie Unicontrol (przeczytałem instrukcję :-) )

Jak układ pracuje w porze letniej - dobija w zależności od potrzeb zasobnik cwu i w razie przekroczenia temp steruje zaworem 4D i pompami, co dzieje się z pompami co i kotłową gdy nie ma stanu alarmowego.Obiegowa domyślam się że zostaje wyłączona a kotłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Pierwszy raz piszę na forum.

Mam takie pytanko. Trochę się oczytałem na temat Unicontrol'a i jestem nastawiony na kupno tego sterownika do mojej kotłowni. Mam piec HEF 20kW ze sterownikiem GECO P403-02 + pompa c.w.u + pompa co + pompa na kotle + wymiennik + zawór 4D. Sterownik GECO ma czujnik do c.w.u i steruje mi pompą c.w.u. Czy Unicontrol ma przejąć tą funkcję ze sterownika GECO (unicontrol typ 3) czy zakupić unicontrol'a bez czujnika c.w.u a sterownie pompą c.w.u pozostawić sterownikowi pieca GECO?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mam piec sas nwt z zamontowanym palnikiem platinum bio kostrzewy. Zastanawiam się nad sterowaniem do tego układu poprzez unikontrolmix, ale mam zawór 3 d a nie 4 d. Czy jest to możliwe? Czy będzie relizowana funkcja ochrony powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec sas nwt z zamontowanym palnikiem platinum bio kostrzewy. Zastanawiam się nad sterowaniem do tego układu poprzez unikontrolmix, ale mam zawór 3 d a nie 4 d. Czy jest to możliwe? Czy będzie relizowana funkcja ochrony powrotu?

Unicontrol nie zastapi sterownika pieca, natomiast ten sterownik w zależności od temperatury zewnętrznej i ewentualnie dodatkowo od sterownika pokojowego, steruje odpowiednią temperaturą obiegu CO i przy zaworze 3d, sterownik jedynie korygował by temperaturę na wyjściu do obiegu i nie będzie funkcji ochrony temperatury powrotu, do tego konieczny jest juz zawór 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec sas nwt z zamontowanym palnikiem platinum bio kostrzewy. Zastanawiam się nad sterowaniem do tego układu poprzez unikontrolmix, ale mam zawór 3 d a nie 4 d. Czy jest to możliwe? Czy będzie relizowana funkcja ochrony powrotu?

 

 

Jeśli masz zawór 3D to możesz sterować albo temp. CO albo temp powrotu, moim zdaniem nie ma sensu inwestować w sterownik zaworu jeśli podnosisz temp powrotu, najlepiej jak ustawisz 3D temp powrotu na taka jak zalecaja, moim zdaniem ok 50C jest ok i po sprawie , jak 3D steruje temp Co to mozesz zalozyc sterowanie , możesz wtedy wykorzystać czujnik temp zewnetrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.