Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Estyma UNICONTROL MIX07 - test nowego nabytku


marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od około miesiąca używam w swojej instalacji sterownik zaworu 4d Estyma UNICONTROL MIX07. Zgodnie z obietnicą w tym wątku chciałbym opisać moje dotychczasowe doświadczenia z tym sterownikiem. Poprzednio posiadałem sterownik TZC 25 (rozprowadzany przez Piotrka Automatyka), bez funkcji pogodowej i w niektórych miejscach będę się do niego odnosił. Tekst (i test) oczywiście nosi znamiona "komercyjnego", jednak zapewniam, że oceny dokonuję w sposób maksymalnie obiektywny. Jak stali czytelnicy forum zauważyli, jestem "fanem" elektroniki w tego typu zastosowaniach - stąd test tego urządzenia rozpocząłem z dużym entuzjazmem...

unicontrol_mix_0.jpg

Krótki opis

Sterownik posiada funkcję pogodową i może pracować w układach CO w trzech różnych konfiguracjach: jeden obieg CO; jeden obieg CO+sterowanie zasobnikiem CWU; dwa obiegi CO (sterowane osobnymi zaworami 4d i pompami). U mnie sterownik pracuje w pierwszej konfiguracji (planuję w przyszłości dołączenie sterowania CWU). Dodatkowo posiadam sterownik pokojowy Auraton 2005, który również współpracuje ze sterownikiem.

unicontrol_mix_1.jpg unicontrol_mix_2.jpg unicontrol_mix_3.jpg

W komplecie ze sterownikiem otrzymałem zestaw czujników do układu pierwszego typu (tylko CO). Oczywiście możliwy jest zakup sterownika z kompletem czujników do innego typu instalacji.

 

Sterownik jest przystosowany do sterowania układu z dwoma pompami (obiegu "piecowego" i CO - za zaworem 4d), mój układ nie posiada jednak pompy na "krótkim" obiegu przed zaworem 4d. Nie ma problemu z pracą sterownika w takim układzie.

 

Sterownik wygląda bardzo estetycznie - sterowanie nim jest intuicyjne, wyświetlacz czytelny (z opcją przygaszania).

unicontrol_mix_4.jpg

Montaż sterownika nie przysporzył mi wielu problemów. Po wyprowadzeniu czujnika pogodowego (w zestawie) na zewnątrz i zamontowaniu sterownika w standardowej (8 miejscowej) obudowie do bezpieczników oraz podłączeniu (wg czytelnej instrukcji) kompletu czterech czujników (temp. na zewnątrz, kotła, powrotu i zasilania CO) oraz pompy i siłownika zaworu 4d sterownik od razu podjął pracę. Czujnik temperatury zewnętrznej jest montowany w standardowej puszcze do instalacji elektrycznej (w zestawie), natomiast pozostałe czujniki zamontowałem przylgowo do rur.

 

W działaniu

Zadaniem sterownika (w mojej konfiguracji jest):

 

- obliczenie na podstawie temperatury zewnętrznej odpowiedniej temperatury CO i jej ustawianie za pomocą sterowania zaworem 4d - możliwa jest praca sterownika bez funkcji pogodowej - wtedy temperaturę zadaje się w opcjach urządzenia

- ochrona powrotu kotła poprzez kontrolowanie i utrzymywanie na nim temperatury wyższej niż zadana w ustawieniach

- obniżenie wyliczonej temperatury CO o zadaną liczbę stopni w momencie, gdy sterownik pokojowy zasygnalizuje osiągnięcie w pomieszczeniach zadanej temperatury

unicontrol_mix_5.jpg unicontrol_mix_6.jpg

Działanie sterownika jest w 100% zgodne z tymi założeniami. Po parodniowych testach ustaliłem odpowiednią krzywą grzewczą (czyli w skrócie zależność między temperaturą zewnętrzną a temperaturą CO ustalaną przez sterownik). Samo sterowanie pracą zaworu 4d przebiega w sposób bardziej "oszczędny" niż w przypadku sterownika TZC 25, który kręcił sterownikiem w zadanych (dość krótkich) odstępach czasu gdy tylko temperatura za zaworem zaczynała się lekko różnić od zadanej. UNICONTROL MIX07 "kręci" dużo oszczędniej i bardziej nieregularnie (tym intensywniej im bardziej temperatura rzeczywista CO zaczyna różnić się od zadanej). Tym niemniej temperatura CO jest utrzymywana praktycznie dokładnie na zadanym poziomie.

 

Temperatura powrotu również podczas testów praktycznie nie spadała poniżej zadanej (w moim przypadku było to 40 stopni - nastawa fabryczna, którą być może będę korygował).

 

Dzięki sprzężeniu sterownika z termostatem pokojowym temperatura w domu była dość dokładnie utrzymywana na zadanym poziomie.

 

W momencie zastosowania sterownika z "opcją pogodową" poczułem wreszcie zalety tego rozwiązania. Zwłaszcza, że testy prowadziłem w okresie przejściowym i przy dość dużych wahaniach temperatury zewnętrznej. Sterownik potrafił nawet w momencie przekroczenia 15 stopni C na zewnątrz przymknąć zawór 4d odcinając ogrzewanie zupełnie bez mojej ingerencji (w praktyce minimalną temperaturę CO mogę sobie ustawić - ja ustawiłem ją na 30 stopni - co przy ciepłym dniu powodowało, że kaloryfery były przyjemnie ciepłe (a nie zimne) a zużycie paliwa pozostawało na niskim poziomie.

 

Zużycie paliwa.

Miałem okazję porównać Estymę ze sterownikiem TZC 25 w podobnych warunkach pogodowych. Przypomnę warunki mojego domu: 200 metrów kwadratowych, nieocieplony, nowe plastikowe okna, grzeję także bojler 200 litrów (3 osoby korzystają z wody). W domu utrzymuję temperaturę 21,75 st C. Dom jest dość wrażliwy na warunki wietrzne, gdyż jest pierwszym na ulicy. Zbiornik mojego pieca Metalteres ECO-LUX 25kW z palnikiem Brucera mieści ok. 270Kg ekogroszku i na tym paliwie prowadziłem test.

 

Gdy korzystałem z TZC 25 (bez funkcji pogodowej) w okresie testu musiałem dość często regulować zadaną temperaturę CO, gdyż były duże różnice temperatur na dworze. Zbiornik wystarczył na około 9 dni (przy 0-15 stopni na dworze). Średnie zużycie wyniosło więc 30 kg ekogroszku dziennie. Po zmianie sterownika na UNICONTROL MIX07 (jak wnioskuję głównie dzięki zastosowaniu funkcji pogodowej - temperatura CO momentalnie dostosowywała się do wahającej się temperatury na zewnątrz) pierwszy zasobnik wystarczył na około 11 dni. Średnio na dobę 24,5 kg) - spadło więc o około 19%. Do tego dochodzi oszczędność czasu polegająca na braku konieczności ręcznego ustawiania temperatury CO w zależności od temperatury na dworze.

 

Zawartość kolejnego zasobnika została spalona w nieco zimniejszym okresie (wytrzymał 8 dni). Największe średnie dzienne zużycie paliwa w okresie listopada 2008 roku wyniosło około 40 kg - miało to miejsce w czasie, kiedy temperatura zewnętrzna całą dobę oscylowała wokół 0 st. C.

 

Podsumowanie

Zakup sterownika Estyma UNICONTROL MIX07 uważam za dobry wybór - mimo, że cena jest wyższa niż wcześniej posiadanego TZC 25 myślę funkcja pogodowa rekompensuje tę różnicę. Zaletą sterownika jest przemyślany algorytm pracy (np. "rozsądne" sterowanie siłownikiem zaworu 4d oszczędzające nie tylko prąd, ale i zwiększające trwałość zarówno siłownika jak i zaworu). Sterowanie jest bardzo proste - na wyświetlaczu pojawiają się nazwy funkcji (co w przypadku TZC nie występuje). Całość prezentuje się efektywnie i efektownie.

 

Przyznam, że chciałem w tym tekście zawrzeć również wady tego sterownika. Ale moja wiedza (i doświadczenie) na temat CO oraz miesięczny kontakt ze sterownikiem nie pozwoliła znaleźć nic takiego. Nie można się przyczepić ani do wykonania ani działania sterownika - jest zgodne z założeniami. Oczywiście gdy tylko coś zauważę nie omieszkam o tym poinformować.

 

Jak udało mi się w dość porównywalnych warunkach zmierzyć, funkcja pogodowa pozwoliła mi (w okresie przejściowym) zaoszczędzić około 19% opału, co powinno dość szybko zamortyzować cenę jego zakupu (także w porównaniu z TZC 25).

 

Link do opisu produktu na stronie producenta: http://www.estyma.pl/regulator-mix07-przeznaczenie.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem fanem sterownika pogodowego. Mam trochę inny i też potwierdzam, że zalety sterowania pogodowego są widoczne "gołym okiem".

 

Taka mała uwaga - bo są na forum wątki, gdzie użytkownicy piszą o ustawieniach sterownika estyma mając na myśli ten, który jest zainstalowany w kotłach Ling. Spojrzałem na stronę, którą podałeś i z instrukcji wynika (czy to potwierdzasz?) że w opisanym przez ciebie modelu wybiera się numer krzywej grzania (podobnie jak u mnie).

 

W Estymie, która jest w Lingach, jest interesujący sposób definiowania krzywej grzania poprzez funkcję liniową określoną w dwóch punktach. Nie wiem, czy skuteczny, ale interesujący teoretycznie i elegancki. Tylko zauważyłem, że dla użytkowników bywa trochę niejasny. Ale w tym modelu, który opisałeś, tak nie jest, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UNICONTROL MIX07 określa się 2 parametry - nachylenie krzywej i przesunięcie krzywej. Generalnie nie wiem czy są to parametry jakiejś konkretnej funkcji (pewnie tak, ale jaka to funkcja trudno powiedzieć - na pewno nie liniowa). O tych krzywych można poczytać w instrukcji (pdf jest na podanej stronie producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze raz się dobrze przyjrzeć :) Fakt są prawie liniowe, ale linijki do nich nie przyłożysz. No chyba, że masz inną wersję instrukcji lub sterownika. Obecnie (także w pdf'ie na stronie Estymy) nie są to funkcje liniowe.

 

Ale generalnie dokładny kształt tej krzywej nie stanowi jakiejś strasznie kluczowej kwestii :) Jest zależność co daje dodatkowy komfort i pewne oszczędności i to się liczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zainstalowałem zestaw sterujący czyli zawór 4D ESBE 1,5 cala, siłownik ESBE, sterownik ESTYMA, termostat pokojowy (bezprzewodowy, całkiem fajny i tani), pogodówki jeszcze nie podłączyłem bo badam temperatury , opiszę po krótce mój układ bo mam jeszcze parę wątpliwości: piec mam dolnego spalania SAS 23 kW, palę od tego roku więc nie mam doświadczenia ale czytając forum dokonałem następujących przeróbek: pozawieszałem poskręcane pręty w kształcie laski :) pomiędzy płaszcze wodne (zawirowania powodują lepsze ogrzanie płaszczy), przy końcu paleniska umieściłem po bokach 2 cegły szamotowe - mniejsze palenisko wyższa temperatura, palę mieszanką węgiel , mułek koksowy i trociny, od kilku dni palę praktycznie bez wygaszania , instalacja stara , dom nieocieplony,stare okna, 3 kondygnacjex70m i poddasze nieużywane, w kaloryferach 400L w piecu 60-70L, na piecu na razie 60 bo jest ciepło, powrót min 45 , na dom ok 35-45 w zależności od pory dnia(praca , noc itp). Z moich doświadczeń wynika , że najmniejsze zużycie jest przy paleniu ciągłym , gdy mam odpowiednią warstwę żaru palącego się na żółto, czopuch otwarty na 30%(mniej nie daję bo się zaczyna dymić z górnej pokrywy jak się włączy wentylator - obroty minimalne , przedmuchy co 15 min po10 s) . Przy pełnym otwarciu czopucha jest może trochę lepsze spalanie mieszanki ale ciepło ucieka 4 x szybciej do komina zamiast ogrzewać płaszcz powoli - widoczna różnica w szybkości spalania na korzyść przymkniętego czopucha- dym dzięki chyba cegłom szamotowym praktycznie biały , jedynie gdy wrzucę mieszankę trochę siwieje. Komin 10m , średnica 16cm -wkład z kwasówki, ciąg super mimo że zalecana średnica fi 20. Układ otwarty , przy otwartym zaworze 4D może pracować grawitacyjnie. Wentylator przy paleniu ciągłym załącza się co ok 30 min na ok 3 min potrafi przeciągnąć temperaturę do 75 stopni w piecu ale się nie przejmuję bo potem powoli to oddaje (piec jak termos z gorącą wodą) a w razie czego to tylko 70 L w porównaniu do 400L które mają ok 40 stopni. Teraz pytanie do fachowców czy ktoś robił układ zabezpieczający w ten sposób , że przy braku prądu przekaźnik przełącza styki otwierające siłownik na UPS tak aby zasilanie awaryjne przekręciło zawór 4D na max otwarty? Oczywiście Estyma ma w razie przegrzania powyżej np 90 w kotle otworzyć całkowicie zawór-sprawdzone i działa . Pytanie jeszcze czy Estyma ma priorytet temp. powrotu nad temp. zadaną CO? Jaką ustawiać różnicę temperatur -obniżenie CO - 15 stopni wydaje mi się za dużo przy takiej masie wody. Co do spalania to przy średniej 0st wychodzi ok 3-4 szufle po 6 kg mieszanki, teraz ok 2-3 na dobę, temp w domu 20-21,5.I jeszcze uwaga dla użytkownikówn żeby nie za często zaglądać przez zasyp do dolniaka , wychładzamy piec a przy tym możemy spowodować niezłe fuknięcie:). . Proszę o uwagi jeśli coś można poprawić ew. o pomoc w sprawie zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze raz się dobrze przyjrzeć :) Fakt są prawie liniowe, ale linijki do nich nie przyłożysz. No chyba, że masz inną wersję instrukcji lub sterownika. Obecnie (także w pdf'ie na stronie Estymy) nie są to funkcje liniowe.

 

Ale generalnie dokładny kształt tej krzywej nie stanowi jakiejś strasznie kluczowej kwestii :) Jest zależność co daje dodatkowy komfort i pewne oszczędności i to się liczy :)

Oczywiście że te funkcje to nie ideał liniowych ale spokojnie tak możemy przyjąć bo to mało istotne :)

Mam pytanko odnośnie montażu czujnika temp. kotła.Ja zamontowałem oczywiście zaraz na wylocie z kotła a i tak różnicę mam ze wskazaniem na sterowniku kotła od 6-10 st. niższą. Czy u Ciebie jest podobnie? Zastanawiam się nad wlutowaniem odpowiedniego korekcyjnego opornika w obwód czujnika kotła.Choć nie wiem czy to ma jakiś sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się zgadzasz, że to nie są funkcje liniowe :)

 

U mnie jest podobnie. Podobnie też było gdy miałem inny czujnik do TZC 25.

 

Moim zdaniem opornik nie ma sensu, gdyż różnica nie jest stała w czasie (znaczy gdy kocioł się nagrzewa bądź stygnie różnica rośnie, a przy długo utrzymującej się temperaturze potrafi prawie zniknąć). Także jeżeli już musiałby to być jakiś układ z kondensatorem :) a to i tak nic nie da bo jak się będzie szybciej lub wolniej nagrzewać to i tak różnica nie zniknie. Ostatnie zdanie (o kondenatorze) może być głupotą - zawsze byłem słaby z elektrotechniki :)

 

Jedynym rozwiązaniem wydaje mi się rozbiórka obudowy pieca i umieszczenie czujnika tak, gdzie czujnik kotłowy. Rozważam takie rozwiązanie w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Marcin, jeśli stosujesz takie parametry temperatury w powrocie - zawór 4D jest zbyteczny.

Aby spełnił on swe funkcje musisz przejść na inne parametry grzania.Temp.powrotu musi być wyższa niż 60s.Roszenie występuje do temp.57s.Z uwagi na wahania w nie których układach powodowane zakłóceniami,powinno się przestrzegać tej temperatury.Niskie temp.to zakładanie kotła sadzą,smołą ,strata kaloryczności paliwa,strata sprawności pieca.W konsekwencji szybsze zużycie pieca i jego wymiana.Nie mówiąc już o jakości paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się zgadzasz, że to nie są funkcje liniowe :)

 

U mnie jest podobnie. Podobnie też było gdy miałem inny czujnik do TZC 25.

 

Moim zdaniem opornik nie ma sensu, gdyż różnica nie jest stała w czasie (znaczy gdy kocioł się nagrzewa bądź stygnie różnica rośnie, a przy długo utrzymującej się temperaturze potrafi prawie zniknąć). Także jeżeli już musiałby to być jakiś układ z kondensatorem :) a to i tak nic nie da bo jak się będzie szybciej lub wolniej nagrzewać to i tak różnica nie zniknie. Ostatnie zdanie (o kondenatorze) może być głupotą - zawsze byłem słaby z elektrotechniki :)

 

Jedynym rozwiązaniem wydaje mi się rozbiórka obudowy pieca i umieszczenie czujnika tak, gdzie czujnik kotłowy. Rozważam takie rozwiązanie w przyszłości.

Ta rozbiórka pieca to chyba nie za bardzo się zda bo z tego co wiem u mnie np. czujnik zanurzony jest w oleju .Oznacza to że trzeba się pogodzić z tą różnicą temp. w kotle i na wyjściu z kotła.Drażni mnie tylko ta funkcja przegrzania kotła bo w pierw zadziała alarm sterownika kotła niż sterownik zaworu.Zastanawiam się nad zmniejszeniem temp. alarmowej estymy o te parę stopni różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem tak zrobić. Niestety nie jest możliwe obniżenie jej poniżej 80 stopni. A w bardzo niesprzyjających okolicznościach może to już oznaczać 90 na piecu i zadziałanie "termika". Ale z drugiej strony mi taka sytuacja się jeszcze nie zdarzyła - piec nie przekracza zadanej temperatury o więcej niż 3-4 stopnie. A dość "leniwe" działanie estymy przy zmianach zadanej temperatury co (np. gdy zadziała sterownik pokojowy) dodatkowo powoduje, że piec zdąży swobodnie wytracić temperaturę. TZC 25 w takiej sytuacji błyskawicznie tak ustawiał zawór 4d, żeby uzyskać tą niższą temperaturę, co powodowało większą szansę na wyłączenie pieca w związku z niemiarodajnym montażem czujnika temp. pieca (co mimo to mi się nie zdarzyło mimo utrzymywania na piecu 70 st).

 

Acha - piszę o kotle retortowym bo to też ma trochę znaczenia w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe i nie musi być 90s.Wszystko zależne jest od temp.kotłowni,podpowiem Ci w pomieszczeniu gdzie temp.zasilania układu CO jest np.75s,temp.otoczenia 20s,powrót będzie miał temp.65s.Różnica jest 10s pomiędzy zasileniem a powrotem.Możesz pokusić się o dostosowanie parametrów takich jakie są możliwe w Twoim przypadku.Aby przybliżyć się do unikania roszenia się kotła.Korozja będzie następować w okresach lata i to że kocioł jest ze zwykłej stali węglowej.

Ale niskie temp.niszczą piec szybciej ,zakładają kocioł i komin smołą i sadzą ,strata kaloryczności opału,poprzez osad mniejsza sprawność pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Ja nie twierdziłem że estyma błędnie odczytuje temp., wręcz przeciwnie mierzy temp. z dokładnością do 0,5 stopnia ale to naturalne że temp. wewnątrz kotła różni się o te kilka stopni od temp. na wyjściu rury.Nie w każdym kotle da się umieścić ten czujnik razem bo zanurzony jest np. oleju. Zasadniczo też w pracy układu to i tak nie ma znaczenia ta różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ma spore znaczenie przy funkcji alarmowego otwarcia zaworu 4d. W niektórych sytuacjach konieczna jest natychmiastowa reakcja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, czy Estyma może obniżać temperaturą o mniej niż 5 stopni jeśli nie potrzeba grzać ? Może są jakieś dodatkowe ustawienia? Teraz mam 35 a rano chciałbym np 38.I tak w domu jest 21. Jeśli ktoś się zastanawia czy zakupić zawór 4D, siłownik i sterowanie to polecam , nie ma jak rano budzić się przy 21-22 C , przy paleniu jednorazowym na wieczór rano zawsze było chłodno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam !

A ja mam takie pytanie :

Czy UNICONTROL można podłączyć do pieca taurus bawół, który to ma chyba GECO. Jak to połączyć czy odłączyć GECO i tylko zamontować Estyme czy dwa sterowniki razem - Estyma ma tylko "pilnować" zaworu 4D bo GECO tego nie obsługuje. Czy też mogę podłączyć Estyme na siłownik , a reszta to GECO - a może jest coś tańszego tylko do sterowania siłownikiem bo o to tylko mi chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest twój piec i sterownik, ale estyma nie steruje piecem to znaczy np. podajnikiem i wentylatorem, dlatego ja musiałem pozostawić sterownik na piecu a dodatkowo zamontowałem estymę, która steruje w moim przypadku dwoma zaworami czterodrogowymi oraz pompami. Na pewno jest jakieś tańsze rozwiązanie ponieważ ja płaciłem za ten sterownik około 800,- PLN (z dodatkowymi czujnikami do drugiego obwodu CO), lecz ma ona sterowanie pogodowe, co według mnie powinno przynieść jakieś niewielkie oszczędności opału. Z tego co szukałem to było chyba najlepsze rozwiazanie jak dla mnie, lecz można chyba jeszcze wymienić sterownik pieca na taki który obsługuje dodatkowo zawór 4D, lecz ja nie chciałem tego zmieniać, dltego szukałem dodatkowego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wymienić tego sterownika w piecu na unicontrol, ponieważ nie będzie on sterował wentylatorem nadmuchowym pieca, ewentualnie mozna go wymienić na inny sterownik, który oprócz sterowania pieca steruje zaworem czterodrogowym, wiem że są takie lecz nie znam żadnego modelu ponieważ nie interesowałem się tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Cieszę się, że się zgadzasz, że to nie są funkcje liniowe <_<

 

U mnie jest podobnie. Podobnie też było gdy miałem inny czujnik do TZC 25.

 

Moim zdaniem opornik nie ma sensu, gdyż różnica nie jest stała w czasie (znaczy gdy kocioł się nagrzewa bądź stygnie różnica rośnie, a przy długo utrzymującej się temperaturze potrafi prawie zniknąć). Także jeżeli już musiałby to być jakiś układ z kondensatorem :angry: a to i tak nic nie da bo jak się będzie szybciej lub wolniej nagrzewać to i tak różnica nie zniknie. Ostatnie zdanie (o kondenatorze) może być głupotą - zawsze byłem słaby z elektrotechniki :blink:

 

Jedynym rozwiązaniem wydaje mi się rozbiórka obudowy pieca i umieszczenie czujnika tak, gdzie czujnik kotłowy. Rozważam takie rozwiązanie w przyszłości.

 

A nie mozna by podpiąc oba sterowniki do jednego czujnika - tego w kotle? Tzn odciąć końcówke od czujnika TZC 25 i wpiac sie do kabla czujnika pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam mi kolega z forum polecił RK-2002W.U mnie ma on regulować nadmuchem pieca dwiema pompami i siłownikiem zaworu 4d .Nie wiem jak on będzie się sprawował bo dopiero w następnym sezonie będę go testował ,Może ktoś już ma jakieś doświadczenie z tym sterownikiem i coś napisze o nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.