Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dolne Żródło Dla Pompy Ciepła


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś z Państwa mógłby przybliżyć mi taki temat:

Z pompy ciepła wychodzi solanka o temperaturze 0 stopni; chcę "podgrzać" ją do temp. 6 stopni, bo taka jest temperatura gruntu;

jak długi musiałby być kolektor /poziomy/, aby uzyskac na wejściu do pompy te 6 stopni?

zakładam,że ta temp. gruntu jest stała , przez sezon się nie wychłodzi.

rozumiem, że zależy od przepływu, średnicy rury kolektora; jak między nimi jest zależność /teoretyczna/

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym zaznać trochę teorii: jak grunt zawsze będzie miał 6 stopni /w afryce albo w pobliżu/ i nie będzie się ochładzał, bo natychmiast się regeneruje? co wtedy z moimi metrami kolektora? ile musi ich być...na jakich zasadach następuje wymiana ciepła ?

Pozdro

vlad tam jest 130 stron...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pocieszenie mogę ci powiedzieć, że przeczytałem je już dwa razy

i nadal polecam

są tam współczynniki jak policzyć wielkość kolektora typu: grunt suchy taki i taki to da 30W/m rury, grunt wilgotny to np 70W/m, jak zakopiesz te rury niemal w błocie to możesz liczyć na ponad 100W/m itp...\

to nie dobieranie kotła, chcesz dobrze, musisz się trochę wysilić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny trochę jest ten opór, bo przecież długość rury to daleko nie wszystko.

Liczy się też sposób ułżenia, miejsce, spadki, dlugości pętli i średnice rur, rozdzielaze, pompa, glikol, wymiennik. Nawet samo przejście przez fundamenty budynku musi być właściwie zrobione.

Pozatym, gro wiedzy jest jak to zwykle na pierwszych 40-50 stronach, dalej przewaga dywagacji na rózne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

przy kolektorze poziomym może dojść do zamrożenia dolnego źródła. Ponieważ na wydajność kolektora pod pompę ciepłą ma wpływ rodzaj gruntu grunty gliniaste więciej ciepłą akumulują. W przypadku kolektora poziomego wydajność jego spada wraz z użytkowaniem czyli na początku sezonu grzewczego jest ok ale na końcu może być tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W zasadzie tabelka wystarcza i nie wystarczy ponieważ najlepiej jak geolog wykona badania gruntu + próbne odwierty

Rodzaj gruntu - Wydajność gruntu

suchy, piasek - 20 W/m

sucha glina - 30 W/m

wilgotna glina - 40 W/m

żwir, piasek (nasycony wodą) - 55 W/m

Woda gruntowa - 80 W/m

 

Najlepsza studnia lub jeziorko w pobliżu :-)

 

Ciekawe jaką różnią się wydajnością sondy pionowe 

Rehau 

sonda-raugeo-pe-xa-z-glowica.jpg

a na przykład muovitech

 

turbocollector.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.