3Altair33 Opublikowano 22 Marca 2013 #26 Opublikowano 22 Marca 2013 Tu masz DTR Hef'a:14-67 kW Hef (3).pdf. Mi wczoraj przyszedł Hef 14 kw, będzie montowany dopiero za jakiś tydzień, ew. 2 tygodnie. Mam nadzieję, że nie będzie z nim żadnych problemów. Nad kotłem się dobrze zastanów. To nie jest inwestycja na rok, czy dwa. Tylko na długie lata.
przemyslaw2ar Opublikowano 22 Marca 2013 #27 Opublikowano 22 Marca 2013 Myślę, że tezy głoszone przez Last Rico przemawiają za dolnym spalaniem. Przecież palenie od góry w górniaku to dolne spalanie. Zawsze chiałem mieć dolniaka. Ale biorę pod uwagę też górniaka (co nie znaczy, że go kupię, a jeżeli tak to będę palił od góry) z następujących powodów: 1. Da się w nim spalać czysto i ekonomicznie paląc od góry, 2. Potrzebuję palić cyklicznie aby naładować bufor, więc wystarczy odpowiednio duża komora załadowcza, 3. Jest bardziej uniwersalny jeżeli chodzi o paliwo, np. można spalić w nim i miał i trociny i zboże i patyki i "wszystko" :), a w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat może być to bardzo istotny czynnik, 4. Na rynku jest dużo większy wybór kotłów z górnym spalaniem więc wybór może być łatwiejszy 5. Pan Przemek nie może zrobić mi dolniaka w odpowiadającym mi czasie a te które są na rynku także należało by zmodyfikować (palnik ceramiczny), więc bez przeróbek się nie obejdzie Na obecna chwilę do wyboru mam: 1. Zębiec KWKD - mam wrażenie że ma on ruszt pochylony w stronę dźwiczek 2. Hef- Hef - z tych rysunków na stronie producenta nic nie można wywnioskować 3. Zywiec KDO-U - czy nie ma on zbyt krótkiego obiegu spalin? Jeżeli ktoś posiadał by DTR do w/w kotłów o mocy 20-30kW czy mógłby mi przesłać? Ad.1.1 Jak w każdym kotle mając świadomość o spalaniu paliw stałych Ad. 2.1 Komora zasypowa a tym samym pow.rusztu powinna być dobrana do mozliwości wymiany kotła inaczej cała para pójdzie w gwizdek Ad3.1 Poza miałem to właśnie przewagę spalania wszystkiego typu paliw ma właśnie DS, a palenie górniaku trocinami to porażka. Co prawda węgiel typu 33 się średnio sprawdza w DS ze względu na jego spiekalność ale w DS też da się nim palić Ad.4.1 i tak i nie albowiem duży wybór wprowadza większe zamieszanie a poza tym nawet GS są dostosowane do określonego typu paliwa. Przykładem może być tu firma Defro i ich szeroka oferta kotłów GS (i nie tylko) lecz każdy do innego typu paliwa. Trzeba być świadomym "palaczem" ;) Ad.5.1 Tak. Wyjaśniłem to telefonicznie Ad.1.2 To nawet lepiej albowiem nie zapycha palnika "kamieniami" Ad.2.2 Jest obszerny temat na forum gdzie znajdziesz potrzebne informacje Ad.3.2 Bardziej obawiałbym się zbyt długiego obiegu spalin "Komin też musi swoje dostać" inaczej może się to marnie skończyć Szukając naprawdę dobrego kotła Ds patrz na oferty wschodnich sąsiadów (u nich więcej DS niż GS) ciekawe propozycje są też kotły producentów krajowych produkujących na eksport NIBE-BIWAR, Defro, Krommler,WOLF i wiele innych.
emus Opublikowano 22 Marca 2013 #28 Opublikowano 22 Marca 2013 2. Potrzebuję palić cyklicznie aby naładować bufor, więc wystarczy odpowiednio duża komora załadowcza, Jak moc kotła jest dobrze dobrana to nie trzeba ładować bufora.
jkr80 Opublikowano 23 Marca 2013 Autor #29 Opublikowano 23 Marca 2013 Hej Tylko dla mnie cykliczność to zaleta. W założeniu bufor przy temperaturach nienajniższych powinienem ładować niecodziennie (piszę tak bo to założenia a w praktyce może wyjść inaczej). Widziałem u jednego człowieka taki bufor i twierdził on, że tylko w przypadku największych mrozów (-20) musi palić codziennie a tak wystarcza na kilka dni. Oczywiście domek b. dobrze ocieplony z WM reku i GGWC). Chciałbym aby i u mnie tak było ale zobaczymy. Poza tym zgadzam się z tym, że nawet z podłogówką będzie pracował piec odpowiednio dobrany w trybie ciągłym. Z definicji jednak jest to piec któremu "najlepiej jest jak ma te 50-60 na powrocie i z80 na zasilaniu a podłogówce jak by pracowała na ok 27-30 na powrocie i 35-38 na zasilaniu (znajdą się tacy co powiedzą że można i wyżej, oczywiście można tylko niekiedy PO CO?). Tym kierowałem się planując bufor a poza tym nie miałem wtedy jeszcze jeszcze pojęcia o ekologicznym spalaniu czy to górnym czy dolnym. Poza tym na razie jeszcze nie żałuję.
darecki2308 Opublikowano 23 Marca 2013 #30 Opublikowano 23 Marca 2013 WITAM jak np.BIAWAR serii OPTIMAX Zastosowany w kotłach serii OPTIMAX system dolnego spalania sprzyja środowisku naturalnemu - spalanie powoduje emisję mniejszej ilości zanieczyszczeń niż w przypadku kotłów z górną komorą spalania, a paliwo lepiej się dopala. Podstawowym paliwem kotłów OPTIMAX jest węgiel kamienny, istnieje również możliwość stosowania paliwa zastępczego w postaci szczap drewna. fajny piecyk ale ile w tym prawdy ?? http://www.biawar.com.pl/index.php/kotly/kotly-c.o.-weglowe/menu-id-494.html
jkr80 Opublikowano 23 Marca 2013 Autor #31 Opublikowano 23 Marca 2013 Dzięki za podpowiedź ale jak dla mnie to odpada - elektronika - brak rusztu ruchomego - maks temp. wody 85 Tak czy inaczej dzieki
Rafal71642 Opublikowano 23 Marca 2013 #32 Opublikowano 23 Marca 2013 Witam Jkr80 patrzyłeś na tego SAS-a UWT, którego sugerowałem wcześniej?, mnie ten kocioł osobiście bardzo przypada do gustu, z górniaków to chyba dobra propozycja. Pozdrawiam Rafał
jkr80 Opublikowano 24 Marca 2013 Autor #33 Opublikowano 24 Marca 2013 Hej Po opiniach bardziej doświadczonych kolegów zarówno w tym jak i innych tematach skłaniam się jednak ku dolniakowi. Co do sas UWT to jak dla mnie ma za niską temperaturę wody na zasilaniu - 85 i ma ruszt wodny. Oglądałem kilka na żywo - z wierzchu sas wygląda ładnie. Biorąc pod uwage masę kotła 29-kW - 420 kg wygląda tez zachęcająco. A propos. wydaje mi się, że im cięższy kocioł tym lepiej o nim świadczy jeżeli chodzi o "zawartość stali w piecu". Może być to trochę mylące w piecach z ceramiką. Co o tym stwierdzeniu sądzicie?
Gość lysy1l Opublikowano 24 Marca 2013 #34 Opublikowano 24 Marca 2013 A propos. wydaje mi się, że im cięższy kocioł tym lepiej o nim świadczy jeżeli chodzi o "zawartość stali w piecu" Było na forum już o tym nie raz. Wystarczy poszukać i poczytać zamiast powielać po raz kolejny bzdury nie mające żadnego odniesienia do rzeczywistości. To, że duży może więcej wiadomo od dawna, z ciężkim to nie do końca prawda ;).
dorecho Opublikowano 24 Marca 2013 #35 Opublikowano 24 Marca 2013 Witam. KOcioł pracujący z buforem powinien pracowac z mocą znamionową. mało który ma niską temperaturę spalin. Proponowałbym dołożyć dodatkowy wymienni spalin na wyjściu aby trochę zmniejszyć i tak wysoką temperature wpadającą do komina. niezależnie czy dolniak czy górniak taki odzysk ciepła będzie bardzo ekonomiczny/ u mnie jak był zamontowany, to podwyższał temperaturę powrotu wody o około 9* . Pozdro
jkr80 Opublikowano 24 Marca 2013 Autor #36 Opublikowano 24 Marca 2013 mało który ma niską temperaturę spalin. Proponowałbym dołożyć dodatkowy wymienni spalin na wyjściu aby trochę zmniejszyć i tak wysoką temperature wpadającą do komina. Co to jest wymiennik spalin? Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym wymienniku spalin? Pisze trochę później /edit/ czy chodzi o podgrzanie powietrza tak jak to zrobił def w swoim kwkd?
jkr80 Opublikowano 7 Kwietnia 2013 Autor #37 Opublikowano 7 Kwietnia 2013 Hej W końcu wybrałem ten kocioł. Wybór padł na HEF-Hef 27kW - już zamówiony - mam nadzieję, że będzie ok. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i podpowiedzi.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.