Skocz do zawartości
IGNOROWANY

długość spalania


nikonel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam stary ponad 20 letni piec który bardzo słabo trzyma temperaturę. Trzeba go doładowywać co 2-3 godziny. Planuję w związku z tym kupno pieca nowoczesnego. Mój znajomy ma piec firmy Krzaczek dolnospalający typ SKD. Kolega mówił mi że gdy na dworze panuje temp. do 10 st. C to jemu po narzuceniu czterech łopat węgla typu orzech, piec trzyma do 36 godzin temp. 45st. C. Kolega ogrzewa średnio ocieplony dom wielkości 220 m2. W zimę przy mrozach przy takim samym narzucie węgla piec trzyma mu 55-60st.C przez 12 godzin. Niestety jakoś nie chce mi się wierzyć że piec może tak długo trzymać temperaturę.

Mam zatem pytanie, jak długo Wam trzymają piece. Czy warto kupować piec z dolnym spalaniem czy też lepiej z górnym. No i co myślicie o piecach firmy Krzaczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To o czym piszesz zobacz. Mam wrażenie że twojemu koledze pomyliły się pory roku. Dla mnie jest to fizycznie nie możliwe zakładając nawet mieszkanie niskoemisyjne. A to że kocioł słabo trzyma to efekt jego doboru do zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniu. Może to pomyłka a może tak miało być. Paląc metodą przepałek kocioł nie zawsze jest dopasowany do zapotrzebowania na ciepło. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To o czym piszesz zobacz. Mam wrażenie że twojemu koledze pomyliły się pory roku. Dla mnie jest to fizycznie nie możliwe zakładając nawet mieszkanie niskoemisyjne. A to że kocioł słabo trzyma to efekt jego doboru do zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniu. Może to pomyłka a może tak miało być. Paląc metodą przepałek kocioł nie zawsze jest dopasowany do zapotrzebowania na ciepło. Pozdrawiam.

 

 

OK. mnie też się to wydawało niemożliwe aby palić półtorej dnia na jednym zasypie. Mój piec jest dokładnie z 92r, zbudowany w spółdzielni Kotlarz w Pleszewie. Nie wiem jakie ma KW ale ma pow. grzewczą 1,8. Mam nowoczesną instalację z małą ilością wody i ogrzewam nim ok. 200 m2. Dzisiaj rozpaliłem go do 75st. C ale czuję że dosyć szybko temperatura spadnie. Szkoda mi wywalać ok. 4000 zł na nowy piec bo ten wygląda nieźle i gdyby tylko chciał lepiej trzymać temperaturę to bym napewno go nie ruszał. Chyba że popełniam jakieś błędy w sztuce bo palę dopiero od tego sezonu i specem w tym zakresie nie jestem.

Jak wygląda spalanie w waszych piecach ile wam schodzi na dobę opału i przy jakiej temp. wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę,

Cudów nie ma, zużycie paliwa zależy od wielu czynników, między innymi

1. kocioł musi być dobrany do kubatury, którą ma ogrzewać i zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 40 do 60 W/m3 w zależności od współczynnika izolacji, ubytków ciepła z wentylacji itp.,

2. bardzo ważna sprawą dla zużycia paliwa, jest to podawana przez producenta sprawność kotła (kotły z dolnym spalaniem są chwalone za wysoką sprawność), na to należy zwracać uwagę przy zakupie, a w czasie eksploatacji utrzymywanie w należytej sprawności - czyszczenie kotła, sadza i popiół to izolatory i w związku z tym przy zaniedbaniu więcej ciepła ucieka przez komin a w związku z tym spada sprawność kotła,

3. utrzymywanie właściwych parametrów pracy kotła a głównie temperatury kotła około 60 st.C i tutaj jest miejsce na użycie zespołu mieszającego, którego główną częścią jest zawór czterodrogowy,

4. dobranie właściwej automatyki i jej ustawień oraz zastosowanie zespołu mieszającego i najważniejsze doświadczenie palacza daje możliwość w przypadku kotła, który opisujesz uzyskanie bardzo dobrych wyników.

Sąsiadowi pozwól się chwalić, może mu nawet zwracać węgiel te cztery łopaty na 36 godzin - jesteś dużym chłopcem i już w bajki chyba nie wierzysz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, mówcie panowie co chcecie, a ja dokładam obecnie co 3 - 3,5 doby 50 kg węgla orzech2, kocioł 25kw grzeje obecnie ~`100m i bojler CWU, przy najostrzejszym mrozie nie zdarzyło mi się dokładać częściej jak raz/dobe grzejąc przy tym warsztat ( też 100m / 4 wysoki, ) i żadnego pie.....nia z tłokami,podajmikami i innymi cudami,które faktycznie tylko kosztują i pie.....rzą się ku zadowoleniu chyba tylko serwisów, czyszcze go raz na miesiąc i tyle,

pompa jest na zasilaniu za 4D bo tak musi być, na kotle 75-85 st, do pełni szczęścia brakuje mi tylko zasilacza awaryjnego, chociaż dłuższy brak prądu w najgorszym razie kocioł wygasi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, SDS ceramik, wczoraj tankowałem dokładnie po 82 godz., zapisuje żeby sie nie pogubić :D

rozumiem,że większość w to nie wierzy, sam nie dowierzam, zeszłej zimy takich wyników nie miałem,widocznie sie stara chata wygrzała,węgiel też dobry i suchy(latem kupiony) no i praktyka swoje robi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od niedawna Ceramik 200 18KW i mogę powiedzieć, ze stałopalność jest naprawdę duża. Zasypując piec na takie pogody jak teraz i paląc "od góry" czy "spalanie górne" jak kto woli, zasypany cały piec pali się około 18godzin z tym, ze ja zasypuje 50% węgiel brunatny 20% węgiel drobny 15% gruby wegiel i reszta drzewa olcha i brzoza. Myślę, ze zasyp tylko weglem kamiennym sporo wydłóży stałopalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a-w, wcale nie trudno uwierzyć, spalasz ok. 15kg na dobę wegla o kaloryczności 26MJ/kg w domu 220m2, więc jak na mój gust w normie. Ja przy 160m2 i zasobniku CWU 250l, przy temperaturze wewnątrz 22-23 stopnie spalam teraz ok. 10-15 kg (zależy czy jest wiatr czy nie :D) mieszanki 1:1 miału z trocinami w kotle z podajnikiem tłokowym. Podstawa niskiego zużycia opału to izolacja budynku i dobra wentylacja w GTW albo rekuperatorem.

Od instalacji i kotła zależy już moim zdaniem niewiele, bo większość przyzwoicie zaprojektowanych i wykonanych instalacji z solidnym nowoczesnym kotłem będzie miała podobną sprawność, więc z tego tytułu większych różnic w spalaniu nie będzie. Warunek jest, że jest dobrze zaprojektowane i wykonane.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w poniedziałek to termin ostateczny kiedy muszę zakupić lub zamówić kocioł. Już mi oczy wychodzą z orbit po wielu godzinach lampienia się w monitor kompa. Jak na dzień dzisiejszy obstaję przy Piecu Kostrzewa i Krzaczka. Tak naprawdę to nikt mi nie odpowiedział do dnia dzisiejszego jakie ma zdanie na temat pieca Krzaczka. Opieram więc swoją opinię na opinii mojego kolesia który bardzo poleca tan piec. Oba piece tj. Kostrzewy i Krzaczka posiadają identyczną wewnętrzną budowę więc jeżeli mówicie że piece caramik potrafią trzymać bardzo długo to myślę że i mój koleś nie bajerował. Krzaczek woła za swój piec SKDR 24 KW na ruchomych rusztach wodnych 4000 zł plus darmowa przesyłka i jeszcze można powalczyć o cenę końcową ( zobaczymy na na jakiej stanie) a Warmet 200 ceramik 18,5 KW to koszt 4230 bez możliwości negocjacji i jeszcze trzeba na koniec opłacić tak zwanego fachowca który skasuje myślę jakieś 300 zł za pierwsze odpalenie pieca żeby podbić gwarancję ( śmiech na sali). Kostrzewa do tego daje 3 lata gwarancji na spawy a Krzaczek 5 lat. Blachy wewnątrz mają takiej samej grubości. W tym momencie zdecydowałbym się na Krzaczka ale w piątek pewien sprzedawca zaproponował mi Kostrzewę SDS ceramik za 3.500. Zobaczymy ile zejdzie z ceny Krzaczek a ile da się jeszcze zbić u sprzedawcy. W SDS Ceramik uważam że lipne mają rozwiązanie załadunku paliwa no ale to nie jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, z ciekawości dokopałem się do przekroju obu kotłów i porównałem,są dwie istotne różnice, pojemność zasypu w kostrzewie dwa razy większa,oraz brak ceramiki dopalającej w Krzaczku co myślę jest bardzo istotnym elementem wpływającym na jakość spalania i czystość spalin :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym że jutro muszę podjąć decyzję odnośnie kotła mam jeszcze kilka pytań. Czy w Ceramiku można palić samym miałem czy tylko mieszanką miału z węglem. Jak do ceramika ma się piec SAS UWT. Czy ktoś go posiada, jakie ma z nim doświadczenia i jak długo taki piec trzyma i przy jakiej ilości załadunku paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,brak prądu niestety spowoduje wygaszenie pieca,jednak potrzeba na to kilku godzin,(mam w planie kupić zasilanie awaryjne) ceramika to po prostu 3 cegły szamotowe po 3 zł/szt. do kupienia w każdym składzie budowlanym :D i moim zdaniem to podstawowy i niezbędny element tego kotła!!! co do stałopalności,nie spotkałem jak dotąd żadnej opini choć zbliżonej do osiągów kostrzewy ( poza oczywiście dyskusyjnymi podajnikowcami) pozdrawiam i życzę udanej inwestycji :D :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ani tak ani tak. Ilość wody ma znikomy wpływ na czas spalania i jego ekonomikę. Co najwyżej czas nagrzewania kaloryferów oraz ich stygnięcia zależy od ilości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlugosc spalania to wzgledna wartosc,przy 60 stopniach logica trzymala 22godz. ,nastawie na 45stopni to sie jeszcze zwiekszy.Kazdy piec budynek ocieplenie jest inne u kazdego,warunki atmosferyczne...

 

Najwazniejsze ile spala opalu w calym okresie grzewczym przy danym metrazu ,to jest porownanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie byłem kupić kostrzewę 18,5 KW i w ostatniej chwili coś mnie tknęło i zadałem sprzedawcy pytanie czy ta wielkość pieca wystarczy na mój dom a tan oświadczył że nie wiadomo. Producent co prawda podaje zakres do 240 m2 ale podobno obliczał to przy wysokości pomieszczeń 2,5m. Tak więc w/g wyliczeń sprzedawcy powinienem mieć piec 24KW.

Mam 220 m2 do ogrzania. Połowa parteru ( 110m2 ) ma wysokość 2,8m a połowa 2,6m. Góra jest cała ze skosami sięgającymi 2,8 m. Do tego dojdzie jeszcze ogrzewanie baniaka z ciepłą wodą. Stara połowa domu jest zbudowana z cegły styropian 5 cm, druga cegła i styropian 5 cm, a nowa część to suporeks 24 cm i 10 cm styropianu.

Pytanie brzmi czy piec Kostrzewy SDS Ceramik 18,5 KW wystarczy.

Czekam szybko na Waszą odpowiedź bo do jutra sprzedawca czeka na moją decyzję a potem nie będzie już blokował dla mnie pieca który mam do kupienia po zniżkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie byłem kupić kostrzewę 18,5 KW i w ostatniej chwili coś mnie tknęło i zadałem sprzedawcy pytanie czy ta wielkość pieca wystarczy na mój dom a tan oświadczył że nie wiadomo. Producent co prawda podaje zakres do 240 m2 ale podobno obliczał to przy wysokości pomieszczeń 2,5m. Tak więc w/g wyliczeń sprzedawcy powinienem mieć piec 24KW.

Mam 220 m2 do ogrzania. Połowa parteru ( 110m2 ) ma wysokość 2,8m a połowa 2,6m. Góra jest cała ze skosami sięgającymi 2,8 m. Do tego dojdzie jeszcze ogrzewanie baniaka z ciepłą wodą. Stara połowa domu jest zbudowana z cegły styropian 5 cm, druga cegła i styropian 5 cm, a nowa część to suporeks 24 cm i 10 cm styropianu.

Pytanie brzmi czy piec Kostrzewy SDS Ceramik 18,5 KW wystarczy.

Czekam szybko na Waszą odpowiedź bo do jutra sprzedawca czeka na moją decyzję a potem nie będzie już blokował dla mnie pieca który mam do kupienia po zniżkach.

 

18,5 kW to w/g mnie za mało do 220 m2 średnio docieplonego budynku starego budownictwa.

Biorąc pod uwagę nowo budowany dom w/g zasad sztuki budowlanej to te 18,5 kW wystarczy.

Dodatkowo mając 25kW , wydłużasz sobie stałopalność poprzez większy zasyp.

Lepiej mieć w zapasie moc o 10-15 % większą niz na "styk" , nie wspominając już o niedoborze mocy.

 

Ja miałem ten sam dylemat.

200 m2 użytkowej starego budownictwa nieocieplonego z nowymi oknami ( ściana prawie 50 cm grubości)

Wybrałem 25kW tłokowy na miał , choć instalator zapewniał że 18 kW wystarczy.

Dziś kocioł pracuje na 57 stopniach temp zadanej, temp na zewnątrz ~ 0'C , wewnątrz 21 'C i kocioł w stanie podtrzymania stoi zaledwie 10-15 minut po czym przechodzi w stan pracy - 5-10 minut.

Tak więc nie widzę przewymiarowania , a podejrzewam że przy kotle 18kW miałbym jeszcze krótsze postoje w podtrzymaniu.

Nie mam zaworu 4D i nie widze potrzeby jego zakładania.Mam na grzejnikach termostaty , za wyjątkiem drabinki w łazience.

Temp kotła jak pisałem 57 'C , powrotu 53'C , pomieszczeń 21 'C.

 

Mam nadzieję że Ci choć trochę pomogłem , a fachowcy z branży utwierdzą Cie we właściwej decyzji.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.