Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy któryś z użytkowników ma kocioł Sas NWG? Można prosić o jakieś opinie o nim? Kupuję piec, mogę na niego wyłożyć około 2500-2600 zł. Z opisu na stronie producenta wychodzi na to że to jest dolniak. I mam pytania: Czy w kotle dolnego spalanie może być przerwa między "górą" pieca i tą scianką za którą przechodzi dym? Czy w piecu dolnego spalania zajmie się ogniem cały wsad czy poprostu paliwo będzie powoli opadało? Rozważam też zakup pieca Dakon Dor F 13,5 kw. Który z nich będzie lepszy? Dokon czy Sas? A może za taką cenę jest jakiś inny dolniak? Zależało by mi na tym bym mógł kontrolować spalanie tak by paliło się tak długo, póki będę dokładał węgiel do pieca. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad ma takiego sasa. Sas nwg byłby dobrym kotłem, z blachy 6 mm, gdyby nie miał tej szczeliny nad pierwszym wymiennikiem i posiadał dodatkowo powietrze wtórne , a nie ma nawet prowizorycznej rozetki w drzwiczkach załadowczych jaką ma kwkd. Ten kocioł to "śmieciuch" . Musiałbyś kombinować z doprowadzeniem powietrza wtórnego i zatkaniem tej dziury, celuj w coś takiego jak hef, albo ten dakon dor, który również jest dolniakiem z prawdziwego zdarzenia, ma powietrze wtórne + wkłady szamotowe, tyle że on jest podobno z blachy 3 mm.... nie wiem czy to istotne bo grubość blachy nie jest najważniejszym wyznacznikiem trwałości kotła, a prawidłowa obsługa i odpowiednie paliwo(wilgotność).

Edytowane przez lolita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NWG to już bardzo stara konstrukcja . Gdybyś go już miał to można by go dopasować do obecnych standardów ale skoro masz zamiar kupić kocioł to osobiście wybrał bym coś co już jest wyposażone w to co potrzeba do max wykorzystania paliwa . Po co się potem bawić w przeróbki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie kocioł trochę toporny, ale przecież nie do salonu.Zwróć uwagę na wagę kotła.Oznacza to, że wykonany jest z grubych blach.Przewaga nad innymi kotłami to niezależne środkowe drzwiczki nad rusztem.Większość producentów montuje zespolone i później trzeba doszczelniać.Drzwiczki zasypowe niestety niewysokie, załadunek grubej kostki utrudniony. Ze względu na brak PW ta przegroda nad wymiennikiem szybko zachodzi sadzą. Ma to też dobre strony, ponieważ po otwarciu drzwiczek załadunkowych, dym nie bucha ci na twarz tylko uchodzi za wymiennik. Ruszt ruchomy żeliwny(większość producentów montuje stalowy).Komora załadowcza nie jest zbyt obszerna. Nie wiedzieć dlaczego wymaga dużego przekroju komina znacznie większego niż inni producenci w kotłach o podobnej budowie.

 

Czyli na plus to:

grubość blach- chociaż większość userów twierdzi, że to jest bez znaczenia.

oddzielne drzwiczki środkowe

niska cena

miarkownik w cenie

pierwszy wymiennik po skosie (opał nie będzie się zawieszał)

żeliwny ruszt ruchomy

wygodne czyszczenie kotła, dobry dostęp do przegród i czopucha.

 

Minusy:

brak dostarczania powietrza wtórnego (będzie dymił i smolił, chyba, że zostanie to przerobione).

duży przekrój komina

nieocieplony popielnik

ruszta wodne

Edytowane przez robert45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam inne pytanie czy kotły dolnego spalania, np ten Sas albo Dakon mają tendencje do rozpalenia się całego wsadu? Bardzo bym chciał tego unikać, gdyż przez dzień mnie nie ma, więc robota przy piecu powinna się ograniczać do dokładania do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy. Sas nie jest kotłem dolnego spalania.Będzie jak zatkasz górną przegrodę. Wsad z pewnością rozpali się w całości, ale trochę mniej gwałtownie niż w kotle górnego spalania. Jest regulacja miarkownikiem, więc będzie z pewnością ograniczać gwałtowne spalanie. Ten kocioł ma skłonności do zasysania spalin dołem ponieważ jest tam więcej miejsca dla spalin niż na górze.

Jeśli chodzi o Dakona to nie wiem jak tam jest, chociaż jak przeglądałem DTR-kę, to ma ruchome klapy zamykające przegrody, dostęp powietrz wtórnego, kształtki ceramiczne dopalające.Wydaje mi się, że jest to ciekawa konstrukcja, do fajnego spalania.Natomiast co do trwałości to nie wiem.Dla mnie wadą jest zasyp od góry( będzie dymił przy załadunku). Waga też niewielka, kształtki szamotowe o różnych kształtach ruchome, do wyjmowania przy czyszczeniu kotła, czyli ryzyko uszkodzenia. No i krótki okres gwarancji.

Ale ogólnie jeśli chodzi o poprowadzenie spalin to ciekawe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.