Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sypka Sadza W Piecu


Paw3ld

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nową osobą na forum przeczytałem sporo tematów i postanowiłem założyć nowy.

Posiadam piec ogniwo biecz http://www.ogniwobie...otly/s6wcclasic s6wc classic.

Mam problem ze zbierającą się sadzą na ścianach oraz "przelotach". Palę węglem rozpalając od góry kawałkami drzewa, temperatura ustawiona na piecu to 45 stopni histereza od 44 do 49. Zasypuję piec do pełna (ok 30 kg węgla) i pali się około 10-12 godzin co wydaje mi się krótkim czasem w porównaniu do tego co piszą inne osoby. Obecnie palę węglem orzech Wesoła. Jutro mam dostawę węgla kostka z Piasta 1 tonę na próbę. Kostką jeszcze nie paliłem chcę sprawdzić czy temperatura będzie się utrzymywać na piecu dłużej. Czy ktoś z Was posiada może ten sam piec i miał podobne problemy? Podnosiłem temperaturę na 55-60 stopni ale na niewiele się to zdało. Powierzchnia domu to 190m2. Piec posiada dmuchawę, próbowałem palić bez ale węgiel orzech jest zbyt drobny aby przepuszczać powietrze. Spróbuję z kostką może się uda. Po sezonie grzewczym planuję założyć zawór 4d, ponieważ wyczytałem że pomaga. Co o tym sądzicie ?

Jak już pisałem jestem nowym użytkownikiem więc z góry przepraszam za ewentualne "gafy" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś ogień to jest w tym kotle,napisałeś że bez dmuchawy się nie pali tak a włączasz ją na 20 sek co 5 min czy dobrze rozumiem te przedmuchy ?

Do spalania potrzeba temperatury i tlenu (powietrza)oraz zapłonu jeśli leci dym rozetą do nie palisz węgla tylko robisz destylację bo jeśli by coś miało lecieć przy paleniu od góry to płomień i CO2 ale on jest bezbarwny.Zobacz czego brak w tym palenisku.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatura spadnie o 2 stopnie poniżej zadanej to dmuchawa włącza się aż osiągnie temperaturę zadaną + 4 stopnie histerezy. Przedmuchy stosuje w celu pozbycia sie nagromadzonego dymu w komorze spalania. Podczas palenia wydziela się sporo dymu mimo tego że palę od góry. Jeszcze teraz wpadłem na pomysł żeby odłączyć na jakiś czas dmuchawę i otworzyć zasłonkę w drzwiczkach zasypowych, beż dmuchawy nie będzie się przez tą zasłonkę dymić. Jeżeli coś by z tego wyszło to pewnie zainwestuję w miarkownik ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie skonczylem czytac o weglu bo mam piasta orzech II i viadrusa U22. Rowniez wsypuje ok 30kg wegla irowniez pale ok 10-12godzin. Temp na piecu start pompy 37 i do 59. Potem spadek az do wypalenia. Powierzchnia grzewcza to ok. 230m2. Powiem tylko tyle, ze 12 godzin to wcale nie jest tak malo ale moze byc i 15 i wiecej. Do palenia od gory powinien byc lepszy wegiel. Ja bede teraz szukal z marcela, wieczorka albo z wujka. Piasta trzeba odpuscic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie skonczylem czytac o weglu bo mam piasta orzech II i viadrusa U22. Rowniez wsypuje ok 30kg wegla irowniez pale ok 10-12godzin. Temp na piecu start pompy 37 i do 59. Potem spadek az do wypalenia. Powierzchnia grzewcza to ok. 230m2. Powiem tylko tyle, ze 12 godzin to wcale nie jest tak malo ale moze byc i 15 i wiecej. Do palenia od gory powinien byc lepszy wegiel. Ja bede teraz szukal z marcela, wieczorka albo z wujka. Piasta trzeba odpuscic.

Węgiel z piasta jest spoko a przynajmniej dawniej był ..... wesoła nie bardzo nigdy zadowolony nie byłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten piec i użytkowałem przez 12 lat tylko bez dmuchawy i miarkownika .....

Jeżeli nie dmuchawa to przynajmniej miarkownik musi być. W ciągu dnia często przez kilka godzin nikogo nie ma w domu a piec do pełna zasypany węglem może stanowić niebezpieczeństwo zwłaszcza jak palacz posiada wiedzę na średnim poziomie.

 

Co do piasta to muszę się sam przekonać na własnej skórze bo znajomy zachwala ten węgiel strasznie. Wspominał że piast ma żółte wstawki, po czym łatwo go rozpoznać i rzeczywiście dzisiaj przy zamawianiu na kostce widoczne były te żółte czy tam złote ślady. Gdzieś w innym poście czytałem że jest to właśnie siarka ? To mnie trochę zniechęciło do tego węgla, ale jutro się przekonam co i jak. W tym tygodniu trochę potestuję i wyrażę opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego napisałeś powierzchnie domu (190 m2), dopisz jeszcze jakbyś mógł jaki masz standard ocieplenia i jakie masz okna oraz jakiej mocy jest twój piec. Być może, że twój kocioł jest przewymiarowany, jest za mały odbiór mocy, przez co piec niezbyt często przechodzi w tryb pracy, i pracuje pod małym obciążeniem z niską sprawnością, po prostu zdymiając opał.Efekt jest taki, jak napisałeś, kupa sadzy,kurzu, zabrudzony kocioł i komin, oraz wiele zmarnowanego opału.Dopisz jakbyś mógł te dane.

Odnośnie węgla, nie ma nawet co porównywać Piasta, do Węgli z KHW, w tym przypadku z Wesołej, bo to porównanie nie na miejscu, Piast w zestawieniu z Wesołą czy Wieczorkiem to zwyczajny badziew, aczkolwiek nie mówie że nie da się tym palić. Piasta można porównywać z Janiną, Ziemowitem, lub Sobieskim, ale napewno nie z Wesołą. Zaznaczam, że to tylko moje zdanie :)

Co do Marcela dobry węgiel, tylko o ile pamiętam jest on typu 33 czyli węgiel gazowy, a ten chyba wymaga troszke innego traktowania niż standardowy 31.2 lub 32.1

Pozdrawiam

Rafał.

 

 

P.S edytuję ponieważ podczas pisania mojego posta autor uprzedził moje pytanie i podał moc kotła. Żeby nie było że nie czytam dokładnie :):)

Edytowane przez Rafal71642
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duże prawdopodobieństwo tego że kocioł jest przewymiarowany ponieważ w 2 sporych nieużywanych pomieszczeniach nie ma grzejników, bo brakło funduszy. Grzejniki będą założone przed kolejnym sezonem, może coś się zmieni. Na chwilę obecną otworzyłem dopływ powietrza zasłonką w drzwiczkach zasypowych i temperatura podniosła się o kilka stopni i dmuchawa pracuje tylko w trybie przedmuchów, nie musi podnosić temperatury ponieważ jest w miarę jednakowa. Dom budowali rodzice - pustak, przerwa, pół pustaka. Okna są plastikowe. Z tego co widzę z tym piastem to nie był dobry pomysł ale już trudno. Zostało 0,5 tony węgla, 1 tonę kostki przywiozą jutro i do końca sezonu MAM NADZIEJĘ wystarczy. Najlepsze że na naszym terenie za ten węgiel musiałem zapłacić 860 zł za tonę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie skonczylem czytac o weglu bo mam piasta orzech II i viadrusa U22. Rowniez wsypuje ok 30kg wegla irowniez pale ok 10-12godzin. Temp na piecu start pompy 37 i do 59. Potem spadek az do wypalenia. Powierzchnia grzewcza to ok. 230m2. Powiem tylko tyle, ze 12 godzin to wcale nie jest tak malo ale moze byc i 15 i wiecej. Do palenia od gory powinien byc lepszy wegiel. Ja bede teraz szukal z marcela, wieczorka albo z wujka. Piasta trzeba odpuscic.

 

Jeżeli utrzymujesz przy 30 kg stałopalność 10-12 godzin na Piaście, to go zostaw, bo nie jest źle.

Mam dokładnie tą samą, nieocieploną powierzchnię i na typach 33 Sośnica i Marcel, utrzymuję z 3-4 godziny więcej, ale te węgle wymagają sporo uwagi, szczególnie przy rozpalaniu (odpowiedni dobór powietrza), mogą kopcić, smolić i zarzucać kocioł sadzą przy nieodpowiednim spalaniu. Jest też możliwość tworzenia się spieków.

Węglem typu 33 z Marcela i innymi tego typu trzeba umieć palić i nie w każdym kotle będzie to dobrze wychodzić. Wiem co mówię, bo na tą chwilę palę z powodzeniem kostką 33 z Sośnicy, orzechem II z Marcela i mieszanką groszku Marcel/Wesoła. Z Wujkiem, Wieczorkiem i Staszicem też ostrożnie, bo to typy 32.2, a nawet 33 z dość wysoką spiekalnością i też będą problemy. Jeżeli naprawdę chcesz coś bardziej kalorycznego to skup się lepiej na typie 32.1 z Wesołej, Bobrka lub Chwałowic.

Osobiście zdecydowałem się w przyszłym sezonie do węgla 33, który mam z deputatu dokupić właśnie Piasta lub Ziemowita, które mogę dostać w dobrej cenie.

 

Węgiel z piasta jest spoko a przynajmniej dawniej był ..... wesoła nie bardzo nigdy zadowolony nie byłem

Bo pewnie nie miałeś do czynienia z prawdziwą Wesołą. To jeden z najlepszych węgli opałowych, jaki można kupić w Polsce. Porównywanie go z Piastem, to lekkie nieporozumienie. ZUG kupił niedawno orzech II z Wesołej i nie może się nachwalić.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysy1I

nie wiem co jest ale ten moj piast to sie po prostu palic nie chce; siedze wlasnie w kotlowni; prawie godzine skrobalem jakby kamienie niedopalone: jakies 1/3 wiadra z jednego palenia; po 2 godzinach od rozpalki przy starcie od 30 st. Mam na instalacji dopiero 41 st. Jakas makabryczna pomylka z tym weglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nim dzisiaj trochę popaliłem i narzekać nie mogę ale jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć czy jest dobry na tyle żeby płacić za niego po 860zł/t . Dzisiaj kupiłem miarkownik ciągu jutro zamierzam go zamontować zobaczymy jak się sprawdzi. Zainwestowałem w Honeywell poniewaz stwierdziłem że regulus jest trochę tandetny.

 

SHKIPERFIL - Piast którego ja mam ma sporo złotych wstawek, co prawda nie błyszczy się ale szary to on nie jest. Może ktoś poprostu powiedział Ci tylko że to węgiel z Piasta a w rzeczywistości nim nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj kupilem 2 tony niby piasta po 690zl. Za pare dni jak podeschnie zobaczymy jak wyglada i jak sie pali. Na razie go nie ruszam bo jest mokry bardzo. Jakims cudem stanial od grudnia z 730 do 690zl. Zastanawiam sie co jest powodem? A moze to ze jest mokry a tym samym ciezszy? Ciekaw jestem na czym polega tym razem sztuczka? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.