Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Temperatury - Sterowanie Zaworem 4D


wildthink

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Szukam sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniu/domu. Wydaje się że najlepszym sposobem byłoby sterowanie zaworem 4d. Poniżej zamieszczam uposzczony schemat mojej instalacji.

 

schemat-c_xwrwewr.png

Kocioł to taurus gaur 18,5kW. Sterownik ST-40. W instalacji jest zawór 4d, brak zaworów termostatycznych. Dom z cegły i pustaków (50lat) i 10cm styropianu. Sterownik utrzymuje zadaną temp. dosyć luźno, bo zadana jest 55, po jej uzyskaniu temp wzrasta jeszcze do 65, potem spada do 53, załacza sie podajnik i dmuchawa, temp spada jeszcze do ok 50 C i potem juz rośnie. Problemu z tym nie ma, bo za zaworem 4d te zmiany nie sa prawie wcale odczuwalne (temp. ustawiona. zmienia się w zakresie 32-35C przy temp. na zewnątrz ok 0C). Jednak przy zmianie temp. na zewnątrz temp. w domu waha się w zależności od sytuacji za oknem. Chciałem uzyskać w miarę stałą temp w domu. Jaki byłby najlepszy sposób? Chciałem zmienić sterownik na taki z możliwością sterowania zaworem 4d np ST-480 do tego trzeba by jeszcze termostat pokojowy, najlepiej na RS, albo ecomax800 (ten niestety cenę ma za wysoką, bo dokupić muszę jeszcze serwomotor). Znalazłem jeszcze serwo z regulatorem temp esbe crb 110 - zawór 4d też jest esbe, ale tu cena już w ogóle jest wysoka. Co zastosować,żeby było skuteczne i nie za wszystkie pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie mam doświadczenia z tłokowcem ale takie wachania wydają mi się duże może trzeba jeszcze popracować nad ustawieniami. Jeśli chodzi o sterowanie zaworem to trzeba siłownik zaworu ok.300 zł,sterownik pogodowy siłownika np. St 430 ok. 300 zł i ewentualnie jakiś bezprzewodowy lub przewodowy termostat pokojowy do 50 -300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wahania temperatury są spowodowane m.in. tym, że po załączeniu pozycjonowania tłoka sterownik po osiągnięciu zadanej temp. podaje jeszcze jedną porcję paliwa i dmucha jeszcze przez ok 2 min. Drugim powodem jest fakt, że po wyłączeniu dmuchawy paleniska jakiś czas jeszcze się pali, podnosząc temp. Do tego objętość przed zaworem 4d jest niewielka (pojemność samego kotła + trochę rurek do wymiennika. Za zaworem jest tego dużo więcej - kilkanaście grzejników i dużo więcej rurek.

Co do sterownika ST-430: w jaki sposób termostat pokojowy wpływa na pracę tego regulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zadziała taki układ:

Regulator temp. ST-298 i moduł ST-61 połączone za pomocą łącza RS. Wydaje mi się, że powinno to wystarczyć do regulowania temperaturą (sterowania zaworem 4d) z poziomu pomieszczenia. Chodzi o pominięcie sterownika ST-431n. Była by to chyba najtańsza opcja, dla mnie wystarczająca.

Edytowane przez wildthink
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam założony sterownik ST 430 i jak do tej pory spisuje się bardzo dobrze kupiłem go okazyjnie za 240 pln.Nie wiem dlaczego kolega pisze,że wymienione sterowniki to buble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten IB-Tron dobrze wpisuje się w moje potrzeby (głównie chodzi o możliwość sterowania z pomieszczenia i do tego jeszcze czujka temperatury wewnętrznej, bo dla mnie samo sterowanie krzywymi pogodowymi to jest trochę półśrodek - np. na zew -5C i sterownik wybiera odp. krzywą, ale tu jest impreza w domu i przyszło 10 osób i nagle robi się za ciepło). Widzę jednak 2 problemy: jak z jakością tych sterowników, bo czytając forum można się dowiedzieć, że wcześniej był z tym problem. Druga sprawa to dostępność tych sterowników. Na str. producenta jest on niedostępny, a google też nie znajduje ofert sprzedaży.

Edytowane przez wildthink
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wynotować sobie pytania i zadzwonić do producenta i dopytać osoby kompetentnej o szczegóły.

Nie wiem jak to teraz z tym jest, może nie produkują albo strona nieaktualna a może coś ulepszyli...

Potem można to np. tutaj skonfrontować.

To tylko przykład sterownika zrobionego z głową.

 

A tamte to może nie buble w sensie konsumenckim lecz w sensie siermiężności pomysłu na sterowanie, brak zastosowania istniejącej wiedzy na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wypowiem się czy st-430 to bubel bo go nie używałem podałem go dla przykładu mam regulator firmy KEY UMS-4PS teraz bym kupił UMS-4PRh (jak robiłem instalację to go jeszcze nie było w ofercie).Nie wiem jak Tron ale np.St czy UMS gdy mimo ustawionych krzywych w domu wzrośnie temperatura to bezprzewodowy pokojowy daje sygnał do UMS-a a ten obniża temperaturę wody za zaworem o jakąś wartość (w moim jeszcze wartość jest stała w UMS-4PRh ustawialna) np 10 st.Czyli przed przekroczeniem zadanej w domu woda na kaloryfery miała np.50 st po przekroczeniu zadanej temperatury w domu regulator skręca zawór np. o 10 st czyli do 40 st.Jak temperatura w domu spadnie o zadaną regulator dodaje te 10 st. Przy nieprzewidzianym wzroście temperatury kotła wartość ustawialna np.90 st regulator otkręca zawór w celu schłodzenia kotła a po schłodzeniu wraca do wynikającej z krzywych.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta można przeczytać że jest to 0,2 i 0,4C. To jak jest ostatecznie?

 

edit:

 

W pdf-ie z instrukcją obsługi faktycznie jest, że histereza wynosi 0,4 i 0,8. Mogli by sobie zrobić porządek, bo wprowadzają ludzi w błąd. Dzięki za informację, kupiłbym z przeświadczeniem, że ma 0,2 C

 

Dopiero auraton 2030RTH ma histerezę 0,2 C (chyba), ale kosztuje już dobrze ponad 300zł. Jaki inny termostat pokojowy z małą histerezą i niższą ceną jest godny uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Są jeszcze np.Eurostery ale nie pamiętam jaką mają histerezę

W moim najmniejsza histereza to 1 st czyli jak temperatura na termostacie jest ustawiona np. 21st. to zakręca zawór przy 21,5 st a odkręca przy 20.5 st.

Nie jest to tragedia ale jednak wolał bym mniejszą histerezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Odgrzewam kotleta :). 

Minęło trochę lat, więc pytam bardziej doświadczonych tu osób. Na te chwile kocioł działa na czujniku pokojowym - wł/wył. W okresach przejściowych mi to nie przeszkadza, ale chciałbym to zmienić jak już przyjdą temp poniżej 5st na zewnątrz.  Ustawianie palnika jakoś bym ogarnął do takiej pracy... 

Czy istnieje jakieś bezprzewodowe sterowanie do zaworu 4D (Goshe) jak pokazałem na zdjęciu. Chodzi o to, aby w mieszkaniu postawić sobie regulator, który będzie odczytywał temp, a w razie potrzeby będzie wysyłał sygnał w celu otwarcia lub przymknięcia  zaworu 4D. Sterownie z histerezą od 0.2 st. 

Kiedyś miałem pompę na zasilaniu 4D ( odołączona, ale nadal jest w instalacji) teraz pompa CO jest na powrocie 4D. 

Jeżeli jest takie sterowanie o które mi chodzi, to pewnie musiałbym te pompę na powrocie wł na stałe, aby zapewnić gorący powrót, a te pompę ktora jest na zasilaniu podłączyć aby pracowała jako pompa CO. Czy przy takiej konfiguracji praca obu pomp nie będzie w niczym kolidowała.... 

 

Screenshot_2019-10-19-12-16-36-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Trener40 napisał:

Chodzi o to, aby w mieszkaniu postawić sobie regulator, który będzie odczytywał temp, a w razie potrzeby będzie wysyłał sygnał w celu otwarcia lub przymknięcia  zaworu 4D. Sterownie z histerezą od 0.2 st. 

Tzn. teraz masz tak ze po uzyskaniu pokojowki wygasza sie kociol? A sterownik kotla nie obsluguje mieszacza?

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.... Do tego każde wygaszanie kotla jest wykorzystywane do wybiegu pompy CWU, aby podgrzać zasobnik. Zmienić na normalne ogrzewanie zasobnika CWU ze sterownika kotla, to nie ma problemu jeżeli kocioł pracowałby non stop. 

Estyma obsługuje mieszacz... Tylko nie trybie jakby to działało... Czujnika CO nie mam. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Prze obsludze mieszacza pompa powinna raczej pracowac za zaworem na zasilaniu. Kociol mozesz ustawic na prace stala. Czyli osiaga temp i ew. moduluje lub sie wygasza. Musisz oczywiscie zaopatrzyc sie w silownik zaworu, Powinienes zaopatrzyc sie w autonomiczny sterownik zaworu i panel sterowania pokojowy. Polecam sterownik Tech 431N. Teraz nazywa sie I-1. Swietna rzecz. Mialem w swoim starym ekogroszkowcu ktory mial za zadanie dojsc do zadanej i sie odstawic.  Mozesz podlacdzyc do niego panel pokojowy. Najlepiej z komunikacja RS. Mozna nawet bezprzewodowo.

Sterownik ma pogodowke. Ustawiasz sobie krzywa grzewcza. Sterownik pokojowy melduje dogrzanie. I wtedy masz mozliwosc obnizenia obiegu o kilka stopni. Grzejesz dalej ale mniej intensywnie. jezeli temp spadnie zawor sie otwiera i wraca do temp zadanej przez pogodowke. Mozesz tez sterowac obiegiem proporcjonalnie. Im wiekszy spadek temp w domu tym wieksza tamp na obieg. I odwrotnie. Warunek to stala praca pompy obiegowej. mozez ustawic minimalne otwarcie zaworu. Np. 15 % i zawor nigdy sie nie zamknie na max. Ustawiasz proporcjonalnosc skoku i oczekiwania do uzyskania temp na obieg. Po to zeby zawor nie latal od prawej do lewej. Masz trzy czujniki jak pamietam. Jeden wtykasz do kotla, drugi na rure na obieg grzejnikowy a trzeci na powrot. Sa tam tez takie niepotrzebne rzeczy jak obnizenia noocne i tygodniowe. 

Jezeli temp kotla przekroczy ustawiona wartosc krytyczna sterownik otwiera zawor na max i zalacza pompe ( jezeli wylaczona) zeby schlodzic kociol. Jezeli kociol z jakichs tam powodow by sie wygasil( awaria) to sterownik zamyka zawor zeby go niepotrzebnie nie wychlodzic. Masz linka i sciagnij sobie instrukcje.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Trener40 napisał:

Nie ma innego prostszego i tańszego rozwiązania.?

Moze sa. Ale taki zestwa jest najlepszy. Osobiscie jestem zdania ze nas generalnie nie stac na rzeczy tanie.

U mnie na weglu po przerobce instalacji na 4 D i jednoczesnym zastosowania metody stalego grzania, pogodowego ten wydatek zwrocil mi sie w troche ponad rok. Ile ci tego pelletu idzie na sezon i przypomnij co ogrzewasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.