Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Grzejnikami W Bloku


shoovie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dopytuję o najlepsze rozwiązanie sterowania tradycyjnymi kaloryferami w bloku.

 

Chcę wysterować poziom ogrzewania z centrali alarmowej. Chodzi o to, że przy wyjściu z mieszkania i uzbrojeniu systemu centrala przełączy "kalafiory" na tryb nocny a jak przyjdę i rozbroję system to przełączy na tryb dzienny.

 

Moja koncepcja:

 

Mam na kaloryferach zamontowane głowice termostatyczne Oventrop. Zawory chcę zostawić i zamontować głowicę termoelektryczną sterowaną przez 2 sterowniki temperatury (jeden na dzień i drugi na noc). Alarm przełączałby głowicę pomiędzy dwoma termostatami.

 

I tutaj jest moje pytanie: czy dobrze kombinuję, że głowica termoelektryczna daje się wysterować przez taki termostat ścienny regulowany? Z tego co wyczytałem to podanie np 230V otwiera zawór (przez np. 3 minuty) a zdjęcie zasilania zamyka. Czy takie rozwiązanie stosuje się tylko do sterowania podłogówką czy mogę zaadoptować to do sterowania kalafiorami w mieszkaniu w bloku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale, że tak zapytam co ma wspólnego wiatr halny z dorożkarstwem w Indiach? Pytam o możliwości sterowania grzejnikiem za pomocą sterowanego elektrycznie siłownika... a tak na marginesie to na przyłączu w szafie na korytarzu jest zamontowany licznik elektroniczny, marki nie pamiętam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewaniem powinno się sterować od temperatury, a nie od bytności domowników. Włączanie ogrzewania w momencie wejścia do mieszkania jest spóźnione o przynajmniej kilkadziesiąt minut.

 

Najprościej byłoby zaraz za licznikiem wstawić elektrozawór z zaworem na gorącą wodę, a temperaturę regulować zaworami na grzejnikach. W takim przypadku dobrze byłoby sterować tym zaworem zdalnie, np przez centralkę GSM tak aby załączyć zawór przed przyjazdem, a głowice termostatyczne na grzejnikach załączą się lub nie, w zależności od nastawy i temperatury w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najprościej jest wymienić glowicę przy dwóch kalafiorach na taką z kabelkiem i rozprowadzic kable po mieszkaniu tym bardziej, że ostateczne malowanie planuję na wiosnę. Chcę tylko wiedzieć jaka jest zasada działania zestawu siłownik plus termostat ścienny. Najbardziej pasowałoby mi gdyby temostat otwierał siłownik/zawór na kalafiorze do tego czasu aż osiągnie się odpowiednią temperaturę. Kiedy wyjdę z mieszkania centrala przełączy siłownik na drugi termostat gdzie będę mieć ustawioną niższą temperaturę czyli kalafiory przestaną grzać i będzie podtzrymana niższa temperatura. Jak przyjdę z ulicy gdzie jest np -10 to mogę poczekać czas jakiś zanim będzie te 3 stopnie więcej. Podobnie z przełączeniem temperatury na noc - nie musi zmieniać się w mgnieniu oka. Z centrali łatwo zaprogramuję kiedy ma się przełączać tryb dzień/noc. Gorzej z moją wiedzą o działaniu silownika i termostatu. Jeśli nikt nie pomoże to trudno... zainwestuje 200zl i przekonam sie sam jak to działa.

Edytowane przez shoovie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik plus sterownik działa normalnie...

Nie wyobrażam sobie jak możesz sobie tego nie wyobrażać ;)

Siłownik jest NC.

Jak mu zapodasz napięcie to się otworzy na tak długo jak ma napięcie.

Napięcie podajesz przez termostat, w którym jest po prostu przekaźnik.

 

Czas otwierania/zamykania siłownika 2-3 min. (nieistotne w tym przypadku prawie zawsze)

 

Są jednak uwagi do takiego zastosowania:

1. Siłownik to nie to samo co głowica, on działa 0-1 natomiast głowica ma pewną histerezę.

Głowica (gdy dobrze dobrana) działa więc lepiej, bo zawczasu zaczyna się przymykać gdy już jest blisko temp zadanej i to samo w drugą stronę.

Komfort jest lepszy przy takim zachowaniu, mniejsze wahania temperatury.

Zamiana tego na siłowniki mnie się nie podoba.

Lepszy jest pomysł kolegi chrisowaty z globalnym zaworem odcinającym +przełączanie na drugi sterownik.

2. Siłowniki można czasem ustawić na NO i wtedy napięcie będzie je zamykać.

3. Można też użyć tylko jednego sterownika i w nim zaprogramować temperatury dzienne i nocne oraz harmonogram poszczególnych dni. A jak trzeba czasami mieć inaczej niż w harmonogramie, to można ręcznie przełączyć na jakiś czas lub do następnej zmiany w harmonogramie.

4. Z tym halnym to chyba chodziło o to, że generalnie nie opłaca się obniżać temperatury na krótkie kilkugodzinne okresy (niewielki zysk w stosunku do straty w komforcie).

 

Tych uwag to można by jeszcze mnożyć, bo technologie ogrzewania oraz rodzaje termostatów pokojowych, ich algorytmy są przeróżne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale, że tak zapytam co ma wspólnego wiatr halny z dorożkarstwem w Indiach? Pytam o możliwości sterowania grzejnikiem za pomocą sterowanego elektrycznie siłownika... a tak na marginesie to na przyłączu w szafie na korytarzu jest zamontowany licznik elektroniczny, marki nie pamiętam...

WITAJ!!!

Moje pytanie było jak najbardziej zasadne-jeżeli byś znał odpowiedż na nie, to byś wiedział że to co zamierzasz zrobić jest:

a) sztuką dla sztuki

b)ma obniżyć twoje koszty ogrzewania

c)ma na celu sponsorowanie ogrzewania sąsiadów

Rozliczanie kosztów ogrzewania mieszkania w budynkach wielorodzinnych(blokach) a w budynkach jednorodzinnych ma się tak jak Giewont

do Mount Everestu.

Paradoks może polegać na tym że:nawet jak zakręcisz główny zawór i nie będziesz pobierał ciepła ( na ciepłomierzu 0) to i tak za ciepło zapłacisz - ciekawe co. Pomyśl nad tym -Dlatego warto zapytać w administracji budynku w jaki sposób i w jakiej wysokości partycypujesz w kosztach ogrzewania części wspólnej, i jak jest rozliczane to co pokazuje twój ciepłomierz.

Tu coś o rozliczaniu ogrzewania w bloku i nie tylko:https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13989-dodatkowy-grzejnik-w-bloku-na-poddaszu/

Pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chrisowaty! Piszesz, że ogrzewaniem powinno się sterować od temperatury anie od bytności mieszkańców. OK ale... jeśli wychodzę do pracy to wystarczy mi np 19 C a jak wracam do domu to np 22C. W takim razie co mam wstawić zamiast zwykłej głowicy termostatycznej, żeby wychodząc z domu nie zmniejszać z np 2,5 na skali do np 2,1? Czy w tym wypadku najlepiej będzie zastosować silnik krokowy, który pozwoli sterować precyzyjnie pokrętłem głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj jest moje pytanie: czy dobrze kombinuję, że głowica termoelektryczna daje się wysterować przez taki termostat ścienny regulowany? Z tego co wyczytałem to podanie np 230V otwiera zawór (przez np. 3 minuty) a zdjęcie zasilania zamyka. Czy takie rozwiązanie stosuje się tylko do sterowania podłogówką czy mogę zaadoptować to do sterowania kalafiorami w mieszkaniu w bloku?

mozesz jesli masz pomiary temperatur w kazdym pomieszczeniu a centralka ma wyjdzie na PWM to to ma sens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.