Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Nwt 29Kw Jak Zmodernizowac Do Ekonomicznego Palenia ? ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

to zależy czy już jesteś poniżej zapotrzebowania (wielkość palnika) czy powyżej, metoda prób i błędów

 

pozdrawiam RedEd

Opublikowano

Będę metodą prób zmniejszał palnik. Mam jeszcze jeden problem,w komorze zaladowczej z drzewa wytraca się sporo wody,jak zapobiec temu zjawisku ? ( obłozyc komorę zaladowczą szamotem łącznie z góra ).Czy owa woda to kwas który będzie zjadała wymiennik ?.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Po kilku próbach zmiany wielkosci palnika jak i otworu doprowadzajacego powietrze za palnik doszedłem do wniosku iz pierwsze rozwiazanie było najlepsze tj palnik 3.5x12 cm.

Przy tej wielkosci palnika zasyp wegla około 20 kg palił sie około 14 godz przy powierzchni budynku 220m2

Palnik 14x3cm z wlotem 20x3cm generował ciągłą wysoka temperature spalin około 170 st ,20 kg wegla spaliłem w ciagu 6 godzin.

Pole palnka 14x3 cm to 42 cm drógiego rówież (12x3.5),z kad wiec tak dóze róznice w ilości spalanego opału ?.

W szerszym palniku powietrze dopalajace było tuz za wyjsciem z palnika,węższy miał centymetr dalej.

Opublikowano

A jak temperatury poczatkowe instalacji i budynku bo to może byc przyczyna pracy kotła z inną mocą i stad róznica ale bardzo duża . No i jeszcze wysokość warstwy paliwa od rusztu przy różnych rozwiązaniach , jesli były takie same to przyczyna musi być inna.

Opublikowano

Temperatura poczatkowa instalacji około 14 st ,temperatura budynku około 15 st w obu przypadkach.

Wysokość od rusztu do palnika taka sama,załadunek paliwa identyczny.

Róznice to przeniesiony blizej palnika otworu podajacego powietrze dopalajace,nieznaczne zwiekszenie otworu podajacego powietrze za palnik z 45mmx3mm do 60mmx3mm.

Wyczysciłem równiez kocioł,przed przeróbka na szerszy palnik.

Opublikowano (edytowane)

Trudna sprawa ale przychodzi mi do głowy tylko jedno że spalanie na wskutek nietrafionego umiejscowienia dysz PW nie następowało w palniku ale warunki ku temu stworzyły się dopiero w kanałach wymiennika i tam prawdopodobnie dobiero nastepował zapłon . To by tłumaczyło wysoką temperaturę spalin i mały odbiór ciepła przez piec . Innego wytłumaczenia tego zjawiska nie widze . Ten sam piec , instalacja , opał , nawet prześwit palnika , jedyna zmiana to PW . Być może lepiej je podać w miejsce gdzie gazy zaczynają się już rozprężać a nie bezpośrednio w strugę gazów . Czasami obserwuje takie zjawisko u siebie zwłaszcza po zmianie opału lub nawet wilgotności paliwa że niby sie pali w kotle ale faktycznie to gazy nie ulegają zapłonowi . Podanie wtedy wiekszej dawki powietrza dopalającego powoduje ich zapłon i bardzo szybki wzrost temperatury na kotle . Gdybyś miał możliwość podejżeć palnik bez dopuszczania dodatkowego powietrza szybko byś ustalił sam co się dzieje obserwując barwe i rodzaj płomienia w palniku .

 

Może taka wskazówka coś Ci pomoże . Jeżeli spalanie jest niepełne to na wymienniku po każdym paleniu gromadzi sie spora ilość sadzy , może to Ci pomoże w analizie tego co sie tam dzieje .

Jeszcze jedna informacja co do PW w moim kotle łączna powierzchnia prześwitu PW dla paleniska o powierzchni ok 800 cm 2 wynosi 251 mm2 dla wegla OII / 25 MJ -ustawienie standardowe . Dla drewna muszę te ustawienia zwiekszyć o przynajmniej 20 % Dla koksu zmniejszyć o 20 % od stałych . To tak na marginesie .

Edytowane przez mac65
Opublikowano

Niezależnie czy palnik ma wymiar 14x3 czy 12x3.5 problem z wysokimi spalinami istnieje.Piec bardzo długo osiaga zadana,po otwarciu wyczystki nastepuje szybki spadek temperatury palin.

Dla porównania powierzchnia paleniska wynosi 1150cm2,gdzie otwór na PW wynosi 210mm2,zmniejszanie go owocuje tylko kopceniem.

Mam wrazenie jakby powietrze z PW zchładzało sciane 1 wywmiennika gdyz jest pod nią,wczesniej PW było po srodku kanału miało powierzchnie 135mm2.

Nie mam juz zaprawy szamotowej aby wrucic do starej konstrukcji,mam troche silikonu zaroodpornego,moze nim zalepie dotychczasowy otwór PW odsklepiajac stary.

Palac taka sama iloscia drzewa dzis spaliłem ja dla porównania w ciagu 5 godzin(wczesniej7-8 ),piec juz był rozgrzany,dom wygrzany.

Stara konstrukcja była super biorac pod uwage iz spalałem mało.

Opublikowano (edytowane)

Nie jestem w stanie w tej chwili podac Ci tej informacji . Podobną konstrukcję mam w drugim domu a do niego jakies 300 km . Poczytaj to:

http://forum.info-og...-drewno-wegiel/

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10329-atmos-na-drewno-zdjecia-instalacji-i-pytanie-co-do-czego/

Tu jest mowa o podobnych mocach jakiej używasz i myślę że coś Ci to podpowie .

Edytowane przez mac65
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Po ostatniej przeróbce udaje mi sie utrzymywać płomień na palniku w podtrzymaniu,np dziś.Muszę pokombinować coś z pw,troszke przykopca.

Dodatkowo zmiejszyłem powietrzchnie paleniska na dole robiac po bokach 2 kliny trójkatne o podstawie 12cm wysokośc 25 cm.

Opublikowano (edytowane)

To jaką masz teraz powierzchnie rusztu ?

Edytowane przez mac65
Opublikowano

No to PW powinno oscylować w okolicach 200 mm2 a co do miejsca podania to już chyba sprawdziłeś sam gdzie najlepiej je podać .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.