Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Żubr Z Hajnówki Problem Z Gotująca Się Wodą Przy 65C!


stefansky5

Rekomendowane odpowiedzi

Chodziło mi raczej o porównanie efektywności spalania w takim samym kotle górnego spalania. Zakładamy, że opałem jest kostka, gruby orzech. Czy uzyskamy lepszą efektywność zasypując ten kocioł 30-40 kg grubego węgla, zapalając od góry i ustawiając 65 stopni na miarkowniku?

Czy może lepszy efekt uzyskamy rozpalając od dołu i dokładając mniejsze porcje co pewien czas. Oczywiście staramy się utrzymać o domu pewną określoną temperaturę. Przyjmujemy, że przy rozpaleniu od góry nie ingerujemy w spalanie w żaden sposób, pracuje tylko miarkownik, natomiast palacz od dołu może robić co chce, rusztować, zmieniać dopływ powietrza itp.

(tak na marginesie, jeżeli właściciel dolniaka trafi na zły węgiel, to też chodzi do kotła co trzy godziny, tylko że nie w celu dołożenia opału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego chcesz koniecznie tę mniejszą warstwę węgla rozpalać od dołu? Przecież ją też można rozpalić od góry, a potem dorzucać małe porcje. Na tyle małe i rozrzucane po powierzchni płonącego węgla, żeby nie zdusić płomieni. Ten sposób powinien być bardziej efektywny niż rozpalanie całego zasypu od góry, jednak także bardziej absorbujący dla palacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Po zmodyfikowaniu mojego kotła na górniaka jestem nareszcie zadowolony z palenia w nim.

Zastanawiam się nad kupnem i zamontowaniem miarkownika ciągu spalin w króćcu zamiast termometru. Czy działał by on dokładnie jeżeli zastosowałbym jakąś dzwignie u góry z przodu pieca? Czy może ktoś by mi doradził coś innego?

Obecnie staram się palić na natruralnym ciągu uchylając klapkę popielnika tylko ciężko jest zapanować nad stałą temperaturą i co chwile musze latać do kotłowni regulować śrubą położenie klapy. Dmuchawy nie chce używać gdyż jak to się ogólnie twierdzi wydmuchuje ona ciepło do komina. Oczywiście w sterowniku pozmieniałem ustawienia na najmniejszą moc dmuchawy 30% i histereze 4C,więc obroty dmuchawy zwalniają gdy temperatura zbliża się do zadanej 60C. Ale jednak dmuchawa się zatrzymuje na jakiś moment,natomiast kontrolując położenie klapki ręcznie nigdy jej nie zamykam całkowicie. Czy zainstalowanie miarkownika będzie wygodniejsze?

Zamieszczam rysunek jak ja to widzę:

 

post-44332-0-54770500-1354640981_thumb.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.