Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł - Mieszkanie 66M Jaki?


gogi123

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

W marcu kupiłem mieszkanie 66m i szukam teraz do niego nowego kotła.

 

Budynek z końca lat 80. Ściany z pustaka żużlowego + styropian 10cm i okna z drewna klejonego nowego typu. Mieszkanie parter, pod nim piwnica, u góry sąsiad. Przy obecnych temperaturach palę drewnem 2 razy na dobę.

 

Komin 14x14 ok 13m, z czego 1,5m nad dachem reszta w ogrzewanych pomieszczeniach. Obecny piec posiada 2 przegrody pionowe wymiennika i cug jest dobry, w piecu az dudni.

 

 

Obecny piec ok 15-17kw i grzejniki łącznie ok 10kw. Instalacja 14 letnia spawana dziala super na grawitacji. Palę od góry.

 

Chce wymienić piec na 8kw a grzejniki dobrać wedlug parametru 80w/m2 do łazienki 150w/m2

Mam 3 pomysły

 

 

Opcja 1

 

Piec górniak ogniwo s7wc 8kw. Palenie cykliczne . Regulacja temperatury w domu częstotliwością przepalania. Rozwiązanie najtańsze, racujace tylko grawitacyjnie ale mało wygodne

 

Opcja 2

 

Piec dolego spalania żywiec KDO-U 8kw lub Junkers Supraclass. Tylko trzeba temperaturę sterować zaworem 3D lub 4D, dochodzi pompa a grawitacja tylko awaryjnie. Warto wtedy dołożyć sterownik pogodowy. Rozwiązanie droższe ale wygodniejsze

 

Opcja 3

Piec górniak 10-12KW i bufor z 1000l

 

 

Proszę o poradę co najlepiej wybrać lub może zastosować inny pomysł? Prąd i gaz odpada

Opublikowano

A ja bym powiedział tak:

Mały górniak z wysokim zasypem na miarkowniku ,rozpalany od góry max dwa razy dziennie do średniego i grubego węgla . Bez pomp i innych elektrycznych pierdół .

Opublikowano

Zastanawiam się nad sensem instalacji bufora 1000l. Ekonomicznie ktoś powie, szkoda kasy.Jednak ktoś w domu jest dopiero po 15 więc zawsze ciepło by bylo i piec pracuje wtedy na pełnej mocy.

Opublikowano

jak kupi ogniwo s7wc 8 kw , zasypie go węglem rano i odpali od góry , to spokojnie będzie pracował 10 godzin ( kolega darecki ) rozpisywał się kiedyś na temet tego piecyka . Równie dobrze może kupić sobie dolniaka + bajery elektroniczne i też będzie brykało.Ja osobiście jestem zwolennikiem prostych układów ewentualnie pompa na obiegu.Ale czy warto montować bufor.

Opublikowano

gorniak 10-12kW i bufor 1000L + instalacja.....

 

 

Wiekszosc ma male komory zasypowe, więc tego nie nagrzejesz na jednym zasypie.

 

Pomysl ciekawy, ale zastanwo sie czy warto, nalezałoby policzyć przez ile godzin nie będziesz musiał rozpalać.

Opublikowano

Ok czyli lepiej pozostać przy najprostszym rozwiązaniu - piec + grawitacja. Najtaniej i brak prądu mnie nie interesuje.

 

Martwi mnie sprawa regulacji temperatury. Jak zamontuje głowice i wszystkie się zamkną pozostanie tylko odbiór ciepła przez bojler CWU i drabinkę 700W czy to się nie zagotuje??

 

Wiele osób preferuje pogodówke i ciągłe grzanie - tu już drożej i dochodzi pompa

 

Teraz palę w górniaku i nie mam pojęcia jak by było z dolnym spalaniem. Do dolniaka tylko dokładam a co z przepalaniem np w październiku - tu jestem teoretykiem ;)

 

Mogą was śmieszyć moje dylematy ale dotąd miałem ogrzewanie gazowe w starym mieszkaniu.....

Opublikowano

A po co Ci te głowice . Temperature to sie reguluje odpowiednio dobraną wielkością grzejnika w pomieszczeniu a głowice tylko tam gdzie chcesz mieć chłodniej niż gdzie indziej ale tyle żeby nie zamarzło w zimie .

Opublikowano

Chcę jeszcze tylko zapytać czy ewentualnie komin 14x14 13m wysoki nadaje się do dolniaka tupu junkers supraclass bądź kdo-u??

 

Wydaje mi się że przy ogrzewaniu ciągłym z pogodówką będzie w domu przyjemniej i sciany ciepłe. Bo w ilości spalonego węgla dolniak/górniak wyjdzie pewnie podobnie

 

ostatecznie: ogniwo s7wc 8kw / żywiec kdo-u 8kw, junkers supraclass

Opublikowano

Przecież masz teraz większy piec i hula na tym kominie . Ale czy będzie Ci się chciało biegac do dolniaka żeby przerusztować . A dom to nie szklanka , nie wychłodzi sie przez dwie godziny w przerwie pomiędzy rozpaleniami .

Opublikowano

Chcę jeszcze tylko zapytać czy ewentualnie komin 14x14 13m wysoki nadaje się do dolniaka tupu junkers supraclass bądź kdo-u??

Mam Buderusa 32D i daje radę z kominem 15x15cm i 12m wysokości. Można podejrzewać że Twoje 13m będzie ze sporym zapasem jak na moc, której potrzebujesz. Jedno ale: najmniejszy supraclass ma 16kW. Za dużo jak na Twoje potrzeby, chyba że będziesz go przerabiał, albo dasz wspomniany wcześniej bufor.

Opublikowano

Zastanawiam się jeszcze ile wat/m2 przyjąć? Będę zakładał grzejniki aluminiowe.

Mam obawy czy moje 80w/m2 to zbyt optymistyczna wersja.

http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html

Oblicz sobie wymaganą moc do pomieszczeń a potem dopasuj ilość członów grzejnika zgodnie z mocą pojedynczego elementu w zależności co kupisz .

Opublikowano

jak kupi ogniwo s7wc 8 kw , zasypie go węglem rano i odpali od góry , to spokojnie będzie pracował 10 godzin ( kolega darecki ) rozpisywał się kiedyś na temet tego piecyka . Równie dobrze może kupić sobie dolniaka + bajery elektroniczne i też będzie brykało.Ja osobiście jestem zwolennikiem prostych układów ewentualnie pompa na obiegu.Ale czy warto montować bufor.

Witam tak jak kolega napisał 10 godz. to bez ale , pewnie jeszcze z parę godzinek pochodził do kompletnego wypalenia ale zazwyczaj po 10 -12 godz operacja wybieranie nie dopalonego żaru i zapełnieniu kotła nową ilością paliwa wspomnianego nie dopalonego żaru którego jest jeszcze dość sporo ( oczywiście wszystkie te operacje były prowadzone w zeszłym sezonie grzewczym przy temp. zewn - 15 - 20 st nie pamiętam a temper. w domu 22, 23 st i przed małą przebudową instalacji c.o. , c.w.u ) mam nadzieję że w tym sezonie spalanie się zmniejszy po przez parę tych modyfikacji , np. z ociepleniem rury doprowadzającej kociołek do komina .

Jeszcze nic nie wybrałem. Ciężko przestawić sie z gazu :( Pale w starym piecu i kombinuje kdo- czy

s7wc.

Dziękuję wszystkim za pomoc

nie chcę robić reklamy , ale godny uwagi s7wc. posiadam go już 3 sezon z pewnością nie będziesz zawiedziony , obecnie palę tylko od góry , choć na początku paliłem od dołu i również tragedii nie było , ale częste czyszczenie i czasem wydostający się dym z komory zasypowej spowodowane nie dosuszonym drewnem spowodował że palę od góry węglem w zimniejsze dni, drewnem sezonowanym w okresie letnim aby nagrzać zasobnik.

gaz to taka wygoda czysto , ciepło , ale trzeba płacić

w DTR jest od jakiej powierzchni użytkowej do jakiej się nadaje , jak kojażę od 70 do 90m2

Opublikowano

ogniwo z palenia w tym piecyku jestem zadowolony aczkolwiek musisz również wiedzieć o tym że nie mam porównania z paleniem w innym typie nowych pieców , musiał bym co rok mieć na inny piec :lol:

zaobserwowałem że kolega z forum

@przemyslaw2ar

może doradzić ci więcej w wyborze , również nie zapominaj że to ty w nim będziesz palił.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam Ponownie.

Poprawiłem stary piec i pale w nim, chcąc zaobserwować jak zachowa sie mieszkanie zależnie od warunków i wtedy wybrać kocioł.

Bynajmniej będzie to na 100% górniak, obstawiam na ogniwo, lecz jeszcze trochę czasu mam.

 

Myślałem też o pellecie tylko troche to troga zabawa.

 

Mając obecny kocioł ok 20-25kw i 70 żeberek alu przy -14 przepalam od góry 2 razy dziennie

 

Wesołych świąt

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

na te 70 żeberek wystarczyło by Ci 7KW, jak weźmiesz 8 tragedii nie powinno być, 5 kW może być mało, jaką temperaturę możesz utrzymywać na grzejnikach?jeżeli schodzisz poniżej 50 pasowało by ująć żeberek i rzeczywiście brać 5 KW

Opublikowano

Obecny piec to 25-30 kw tak na oko. Z nim kupilem mieszkanie. Jest sprawny ale chce wymienić bo to bomba jest i problem tylko.

 

Grzejniki muszę wymienić bo się żonie nie podobaja :(

 

Tak wię instalacja od nowa.

Opublikowano

Skoro instalacja jest robiona od nowa to należy ją odpowiednio zaprojektować a nie dobierać grzejniki podług wnęki ;)

Moim zdaniem Przewymiarowanie grzejników jest równie niekorzystne jak przewymiarowanie kotła.

Dlatego najpierw wybierz parametry pracy grzejników następnie dobierz ich moc odpowiednio do danych pomieszczeń a na koniec zlicz moc układu grzewczego i dobierz odpowiedni kocioł.

Niema co przesadzać i dobierać dużo więcej mocy dla cwu albowiem ona nagrzeje się mimochodem odbierając nadmiar energii z kotła podczas zamknięcia się głowic termostatycznych lub zaworu mieszającego

Opublikowano

Wczoraj polało się z kotła - nie ma co spawać. Jestem zmuszony coś wybrać.

Myślę jednak o kupnie Heiztechnik i ewentualnie o dorobieniu dodatkowej rozetki w drzwiczkach. Boję sie ryzykować z 5kw gdyż nie ma nas cały dzień w domu, ciężko będzie zachować ciągłość palenia i mogę mieć problem zanim instalacja i bojler się nagrzeją.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.