Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzanie 8M2 Do 30 Stopni


botterek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję ogrzać pomieszczenie 8m2 do 30 stopni.

Pomieszczenie znajduję sie w bloku, który został w tym roku ocieplony. Średnio temp wynosi okolo 19stopni, czyli trzeba podniesc o okolo 10 stopni. Jako, że jest to blok to w grę wchodzi tylko ogrzewanie za pomocą prądu. Chodzi mi o jak najbardziej ekonomiczny system w eksploatacji. Zastanawiam się nad farelką albo grzejnikiem olejowym, które z nich zda egzamin?

PS Widziałem jeszcze w OBI grzejnik halogenowy, moze on zda egzamin?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy grzejnik elektryczny pobierze do ogrzania taką samą ilość prądu - wszystkie mają ok 98-99% sprawności, równomierny rozkład temp w pomieszczeniu zapewnią grzejniki z nadmuchem np "farelka"

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz nagrzać szybko to moc większa - typowa handlowa dla termowentylatora to ok 2-2,5kW, po nagrzaniu moc należy zmniejszyć czyli powinna być regulacja mocy grzania- 2-3 stopnie regulacji powinny wystarczyć.

Jeżeli to urządzenie ma grzać pomieszczenie wilgotne np łazienkę to należy zachować ostrożność gdyż to urządzenie elektryczne i może dojść do porażenia prądem.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli wolno zapytać to do czego Ci taka temp. w pomieszczeniu 24h/7dni co ty tam chcesz sadzić :blink: :ph34r: bo chyba nie...... pieczarki :lol:

Przede wszystkim jaka wilgotność powietrza wchodzi w grę. Fajną sprawą są panelowe promienniki IR (niestety są drogie) lub zakup żarówek grzewczych potocznie zwanych "kwokami" w zależności od potrzeb dają światło żółte ciepłe lub czerwone IR.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej jest dogrzanie ze średniej temp wewnątrz budynku do temp zadanej i jej utrzymanie na danym poziomie, więc musi być grzejnik z termostatem najlepiej termostatem na ścianie w połowie wysokości pomieszczenia.

Termostat sterowałby gniazdkiem 1-faz do którego byłby podłączany grzejnik.

Rodzaj grzejnika jest sprawą drugorzędną, energii "wyjdzie" tyle samo.

Do roślin lub zwierząt lepsze są promienniki IR np żarówkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość dużą kolekcję egotycznych owadów - wygodniejsze i bezpieczniejsze bedzię dogrzanie całego pomieszczenia niz montowanie kolejnych kabli grzewczych. Czyli bez różnicy czy kupię olejowy za 70zł czy termowentylator za 200zł energii(takie same moce urządzeń) zejdzie i tak tyle samo? Wilgotność typowo pokojowa czyli okolo 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy termowentylatorze jest lepiej wykorzystana pobrana moc - powietrze się nagrzewa i krąży w wymuszonym przez wentylator obiegu.

Przy grzejniku olejowym pomieszczenie nagrzewa się nierównomiernie - tylko ruch konwekcyjny powietrza, dużo wolniejszy i gorszy rozkład temperatur w pomieszczeniu.

Najlepszym rozwiązaniem jest termowentylator włączony poprzez umieszczony na ścianie regulator temp ( termostat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz szybko i równomiernie ogrzać to zdecydowanie lepszy jest grzejnik konwektorowy nie ma hałsasu to raz, termowentylator czyli połączenie spirali i wentylatora to słaby pomysł. Jeszcze tylko wyjaśnienie, olejowy to grzejnik w mniejszym stopniu ogrzewa przez konwekcje, więcej przez promowniowanie w odróżnieniu od konwektorowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź 2-3 termometry, zawieś w różnych miejscach i sprawdź jak sie zmienia temp podczas grzania konwektorem i termowentylatorem.

Jeżeli rozchodzi ci się o równomierność temp w pomieszczeniu - to termowentylator jest lepszy gdyż miesza powietrze szybciej niż konwektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie wdawać się w zbędną polemikę, idź to pierwszego lepszego marketu budowlanego poproś o włącznie termowentylatora oraz o włączenie grzejnika konwektorowego. Termowentylator to można sobie postawic w pakamerze, albo ściany suszyć, ewentualnie w łazience gdzie podczas kąpieli może buczeć, do mieszkania każdy normalny człowiek użyje konwektorowego w ostateczności olejowego ten ostatni w bardziej naturalny i odczuwalny dla nas sposób oddaje ciepło niekocznie tak skutecznie podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Grzejnik konwektorowy działa naturalnie, termowentylator hałasuje, dmucha i bóg wie co jeszcze. Grzejnik konwektorowe sa przede wszystkim estetyczniejsze i zajmują stosukowo niewiele miejsca. Jeśli rzeczywiście musi być idealny rozkład tempertatury to w ostateczności dwa mniejsze w przeciwległych ścianach pokoju, choć nie wydaje mi się, by była taka koniecznośc. Taki grzejnik siłą rzeczy wymusza obieg powietrza, więc koniec końców powinniśmy uzyskać w miare równomierny rozkład. Nie wiem nad czym się tu zastanwiać? Dla mie to ewentualne rozterką mogłoby być olejowy czy konwektorwy.

 

http://www.grzegorzs...ktrycznekrakow\

 

Artykuł o konwektorach http://dom.money.pl/...5,0,286981.html

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthi ja swoje napisałem, ty nie decydujesz, ale może przejrzyj jakiś podręcznik do fizyki i odśwież wiadomości.

Na tym forum, jak zauważyłem , nie bardzo jest miejsce na naukę, moja pierwsza i ostatnie próba nauki kogoś na tym forum skończyła się nie dość że epitetami na priv ale też w ramach zwrotnej pomocy otrzymałem ponad 20 minusów, czytaj podręcznik i jak dowiesz się co i jak to napisz.

Termowentylator może "chodzić" na niskim biegu co daje mały pobór prądu i cichą pracę.

Pozdr.

 

Ps Na tej stronie jest głównie marketing - tak jak te grzejniki ze Słupska co miały za 30 zł ogrzewać mieszkanie 50m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię, że że komus nerwy puściły jeśli używasz takiej polemiki, a żadnych argumentów. Podałem pierwszy lepszy link, nie wiem ile z tego to marketing, zasada działania jest opisana w artykule, jeśli nawet to do ciebie nie przemawia to widocznie należysz do tych co zawsze wiedza lepiej. Wentylator na jakich obrotach by nie działał to zawsze będzie hałasował. Oczywiście kolega musi sam zdecydować, ale mimo wszystko mam nadzieję, że zdecyduje rozsądek, bo doprawdy nie wiem o jakiej fizyce tu mówisz. Zasada działania każdego z nich jest prosta jak budowa cepa. Różnica miedzy termowentylatorem, a konwektorowym jest taka, że ten pierwszy szybciej nagrzeje w pierwszych minutach, potem już tylko będzie hałasował. Chciałbym również zaznaczyć, że to zaledwie 8m2, wieć nie wiem czy mozemy w ogóle rozmawiać o jakiś różnicach. Do konwektorowego mozna podłączyć czujnik pokojwoy i ogólnie to dla mnie przepaść pod każdym względem i napisałem gdzie ten termowentylator można postawić, jakby kolega był zaintersowany to jeden właśnie miaem wyrzucić ;) Jeśli na domowych grzejnikach CO zaczną instalować wentylatory, to może wówczas mógłbym się z toba zgodzić, a tym czasem jest coś takiego jak nagrzewnice, ale one służą do nagrzewania hal! Na dobrą sprawę taki termowentylator można przyrównać do takiej nagrzewnicy, a grzejnik alumionwy do grzejnika konwektorowego. Porównanie przerysowane, ale może to trochę poruszy wyboraźnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

konwektorowym jest taka, że ten pierwszy szybciej nagrzeje w pierwszych minutach, potem już tylko będzie hałasował. Chciałbym również zaznaczyć, że to zaledwie 8m2, wieć nie wiem czy mozemy w ogóle rozmawiać o jakiś różnicach. Do konwektorowego mozna podłączyć czujnik pokojwoy i ogólnie to dla mnie przepaść pod każdym względem i napisałem gdzie ten termowentylator można postawić, jakby kolega był zaintersowany to jeden właśnie miaem wyrzucić ;)

Ja proponowałem termowentylator z termostatem zewnętrznym( czujnikiem pokojowym) - nagrzeje i się wyłączy, jeżeli hałasuje to na wyższym biegu , tam wystarczy 500 - 750W w zależności od lokalizacji pomieszczenia względem ścian zewnętrznych.

Co do fizyki to dział o promieniowaniu ciał stałych i ruchach gazów w konwekcji naturalnej i wymuszonej.

I ty uważasz że to złośliwe? - trochę lektury do poduszki. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się gdzie twoje argumetny, bo jak narazie nic konkretnego nie napisałeś? Wszystkie nowe grzejniki CO grzeją przez konwekcję w mniejszym lub większym stopniu i taka sama zasadza działania jest w przypadku grzejnika elektrycznego. Taki grzejnik wymusza obieg powietrza, więc dalej nie rozumiem do jakich różnic może dojsć na powierzchni 8m2? Oświeć mnie jasnie panie, bo coraz cieksze się to forum robi, co jeden to mądrzejszy. Najpierw się dowiedziałem, że pogodowe sterowanie zmeniszy rachunek za gaz z wykłym gazowcu otwarta czy zamnieta komra, czy o zgroza weglowcu, teraz pewnie się dowiem, że konwektorowy wcale nie wymusza obiegu powietrza. Chciałem, żeby kolega miał sprawnie, cicho, estetycznie i efektywnie, a tym mu chcesz nagrzewnice w mieszkaniu postawić, tylko dalej nie rozzumiem w jakim celu? Na jakich wentylator by nie dzialal obrotach to halasuje, 30 stopni to nielada wyzwanie, więc raczej częsciej bedzie pracował niż nie.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem jest w tych 30C w pomieszczeniu - te wszystkie grzejniki o swobodnym (naturalnym) ruchu powietrza działają dobrze przy większych różnicach temperatur w pomieszczeniu- przy tep zadanej 30C , zakładając że spirale grzejne mają np 300-400C to konwekcja będzie słabsza niż w przypadku pomieszczenia o temp zadanej 20- 22C.

Podobnie jest sprawa z promieniowaniem - jest lepsze dla większej różnicy pomiędzy temp ciała promieniującego a temp otoczenia.

Gdyby to była temp 20-22 C sam bym polecał to co ty ale przy 30C w pomieszczeniu i "zwykłym" grzejniku konwekcja swobodna i promieniowanie spadają - nieznacznie ale spadają czyli wydłuża się czas nagrzania całego pomieszczenia, dłuższy czas większe zużycie energii el.

Przy grzaniu wymuszonym konwekcję zapewnia silnik wentylatora co pozwala na szybsze i równomierniejsze nagrzanie pomieszczenia.

 

Forum jest właśnie po to aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy. ;)

Pozdr.

 

Ps sterowanie pogodowe potrafi zmniejszyć zużycie nie tyko gazu w gazowym kotle ale też zmniejszyć zużycie pelletu w kotle na pellet - wiem bo mam oba takie kotły, pamiętaj o krzywej grzania

 

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tu się zgadzam, że efektywność nagrzewania w jakiś stopniu bedzie spadać, podstawy są dla mnie jasne. Pytanie tylko czy utrzymanie termpetatury będzie stanowić, aż taki problem, w końcu zawsze przy podłodze jest niższa temperatura. Większość grzejników konwektorowych posiada nastawę do 30 stopni, więc wnioskuję, że potrafią ogrzac do takich temperatur, to by było pytanie do producenta, ale raczej nie powinin to byc problem, elementy grzejny ma kilkaset stopni! Tak na szybko przejrzałem oferty różnych grzejników z nadumuchem i większość podobnie jak konwektory ma termostyat do 30 stopni.

 

Kiedyś przerabiałem temat grzejników konwektorowych i z producentow mozna polecic od najtanszego atlantic, aeg, dimplex, stiebel.

Jak już grzejnik z wentylatorem to również szukałbym wśród tych firm, ale raczej zacząłby od dimplex, mam w łazience taki grzejnik z wentylatorem już 15 lat i dalej działa, poza hasaem złego słowa powiedzieć nie moge, być może teraz są trochę cichsze i stopniowane, ale to mimo wszystko wentylator :)

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie wtrącam się w wywody, może dla kolegi z kolekcją najlepszym rozwiązaniem byłby kabel grzejny w cieniutkiej wylewce podłogowej, takie rozwiązanie daje chyba najlepszy rozkład temperatur, może niech mądrzejsi ode mnie się wypowiedzą

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że opinie są rozbierzne. Jestem więc w kropce - nie mam zamiaru kupować dwóch urządzeń. Co radzicie?

WITAJ !!!!

Kup na przykład coś takiego ) http://allegro.pl/Sh...=15532333&tid=0 będziesz miał dwa w jednym.

Kup watomierz gniazdkowy będziesz wiedział ile energii potrzeba aby utrzymać te 30st. w pomieszczeniu.

Jeżeli będzie to powyżej 40%całkowitej energii warto pomyśleć nad 2gą.taryfą i piecu z dynamicznym rozładowaniem.

Jeżeli koszty mają jakieś znaczenie, to tylko kable grzejne .(tak jak to robisz obecnie)

piecyk(warto go mieć) +watomierz to około 100 zł - tak że sprawdzić warto.

pozdrawiam. henryk1953

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.