Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Ważne Pytanie] Kolektory Słoneczne A Palenie W Piecu


bagwell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

Mam Pytanie odnośnie palenia w piecu i kolektorów słonecznych.

Instalatorzy poinfoirmowali mnie, że gdy rozpalam w piecu zakręcać dopływ glikolu do zasobnika wody (200 litrów), ale tu pojawia się moje pytanie,

Czy gdy zakręce obieg ciepła w kolektorach, to co stanie się gdy w zimę będzie świeciło słońce a kolektory będą zakręcone?

Czy może porostu zostawić obieg tak jak jest, ale to znowu może zbędnie dogrzewać solary.

Proszę o odpowiedź kogoś kto ma wiedzę w tym temacie, bo tak jak widać jestem laikiem.

Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą, ani latem kiedy okresowo przepalam w kotle CO nie ruszam, ani nie wyłączam instalacji solarnej. Bogu dzięki przez dwa lata nic się nie działło ciepełko zostawało tam gdzie trzeba. Największe szkody zawsze robią kombinatorzy, o niewielkim pojęciu, ale słuchający plotek. Raz ustawionego prawidłowo układu nie rusza się. Można co najwyżej sprawdzić wielkość przepływu cieczy przez panele. O restę dba sterownik i zawry zwrotne w układzie. To tyle.Nic nie zakręcaj, ani nie wyłączaj. Gdy układ nie pracuje zasilasz tylko sterownik, a on niewiele pobiera prądu. A co będzie gdy zapomnisz, a przygrzeje słonko. Wtedy zrobi się większy i kosztowniejszy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. Jakiś osioł ,,skopie" instalację, a potem ratuje się zakręcając zawory i twierdzi,że tak się robi biednemu inwestorowi. Reszta pseudo fochowców pwtarza jak mantrę jego twierdzenie. i tak sie rodzą legendy.A całą tę autmatykę to panie Żydzi w Hameryce wymyślili bo siłów w hendach nie mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam elektrozawor i pompe i tak musze mieć nie wiem jak inni ? elektrozawor zamyka obwod aby nie było krązenia bo przez pompe mam w nocy obieg niestety nie wiem jak u innych blokuje się obwod bez elektrozaworu ? bez elektrozaworu ciepła woda ucieka do kolektora i do atmosfery

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawor to wiem że na 100% mam odcięty obieg a z tymi zaworami to rożnie bywa morze się zdarzyć że przepuści jak nie domknie a jak będzie duża roznica temperatur to i tak morze czasem się zdarzyć

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że mogą się dziać cuda.

Ale zawory zwrotne też mają swoje parametry i trzeba odpowiednio je dobrać, lekarstwem jest wiedza (takiej sprzedawca w sklepie hydraulicznym nie posiada, nie warto go słuchać, trzeba niestety się trochę wysilić).

A jak się rzeczywiście nie chce, to go prądem! Może być i elektrozawór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w obiegu co jak nie domknie to żadna wielka strata ciepło i tak zostaje w obiegu co a w solarach np jak umnie by niedomkło do mam duże straty bo przez nocke 300 l wody idzie w kosmos a teraz policz ile kasy zniknie 300l wody podgrzać z 15C a teraz w powietrzu w nocy to 8C do temp np 40C prądem ?ile to kasy w przybliżeniu ? a nie ch się to zdarzy częściej? nie moge ryzykować! co dziennie musze zapewnić prysznic dla 15 osób + kuchnia i umywalki :( :(

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co innego 2-3 no 4 osoby ale 15 dzień w dzień to już troche boli yo nieżarty wyszło by pewnie z 0,5 - 1 tysiaki na miesiąc pewnie jak by mi puszczało czasami nie ma co ryzykować. Raz mi ktoś nie domknął kurka w umywalce i 300l wykapało w kanał, a następne 2 dni były pochmurne niestety ciężko było odbudować to ciepłą wode :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ty masz 300l, takich ludzi jest mnóstwo a wśród nich elektrozawór znaleźć byłoby niezwykle ciężko.

Jaki automat (sterownik) steruje tym elektrozaworem i ile kosztuje

Ile kasy kosztuje taki elektrozawór zawór, zawór zwrotny Valvexa 1" to ok 20zł.

Raz widziałem instalację gdzie gościu zamiast zaworów zwrotnych za sprężynką założył kulowe ZZ, takie od centralnego i dziwił się że w poziomie puszczają.

@Kociołsam szukasz oszczędności ale nie tędy droga.

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się mylisz ja nie szukam żadnych oszczędności tylko 100% sprawnego działania Sterowanie tym zaworem to bardzo prosta sprawa . zawor jest sprzężony razem z pompą jak sterowni solarny taki za coś ok 100zł włancza pompe to i otwiera zawór automatyczne . nie ma nic dodatkowego cena tego zaworu ok 80zł pewnie za 2 zwrotne bo pewnie muszą być 2 też tyle by wyszło [ 1 nie załatwi sprawy a i 2 pewnie tyż ] bo jakieś nyple do tego ale ja mam pewnie na 100% i bez problemu ten niebieski zaraz za pompą zamyka na amen i nic nie ucieknie na 200%

post-39699-0-92112200-1347402220_thumb.jpg

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaworek hih zamiast zaworka nalezy prawidłowo podłączyć węzownicę i tyle, a zanim ktoś zacznie rozmawiac o zaworkach i sprawnościach to najpierw nalezy rozmawiac o izolacji zasobnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może ci, którzy stwierdzają znaczny spadek temp. w zasobniku przez noc tracą to ciepło przez górną wężownicę połączoną z kotłem. Tam też powinien być zawór awrotny, a nawet jeśli jest to zdaża się , że przepuszcza.

Druga opcja, która mi przechodzi przez myśl to włączone chłodzenie nocne na sterowniku solarnym lub funkcja ,,urlop'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie zasobnik nawet średnio zaizolowany nie traci przez noc całego ciepła, musi być jakiś przepływ odbierający ciepło jak zauważył kolega @rudzik..

Ale na samym zaworze zwrotnym , bez pracy pompy przepływ jest minimalny, rzadko kiedy jest tam przepływ grawitacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie taki mały. Mimo zaworu zwrotnego na instalacji CWU nawet poprzez pompę rura przy kotle była ciepła. Dopiero zawór z siłownikiem elektrycznum rozwiązał sprawę przepływu cieczy przez kocioł definitywnie http://allegro.pl/6sekund-zawor-przelotowy-elektrozawor-1-2-silownik-i2614406822.html. Jednak trochę to kosztuje i lepiej dokładnie sprawdzić gdzie to ciepło ucieka.

Wątpię jednak aby poprzez moduł pompowy cofało się na panele solarne.Ciężko coś poradzić na odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.