Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z hałasującą instalacją podczas grzania


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam po raz I na forum i od razu prośba do Panów. Wiosną kupiłem dom z ogrzewaniem olejowym, Wszystko działało poprawnie do jesieni i momentu przestawienia pieca na wariant zimowy. Gdy kocioł grzeje, cała instalacja w domu gra muzykę, jakby kilka osób miarowo stukało w rury. Nie jest to może jakaś szczególna kakofonia, ale odgłosy są dość słyszalne. Sam piec pracuje poprawnie a dzwięk dochodzi z rur, które są stalowe i nie wpuszczone w ściany (idą wzdłuż). Stukanie uspokaja sie po pewnym czasie, jednak zaraz po ruszeniu kotła trwa to ok. 5-10 min. Starałem się go odpowietrzyć, otwierając zawór za piecem do momentu pojawienia się wody, ale mimo to stukanie nie ustępuje. Złapanie za rurę w miejscu stuków też go nie eliminuje. Ogólnie mam wrażenie że pierwotnie ogrzewanie było węglowe. Postawiono piec, pozostawiając instalację. Nie ma żadnych filtrów.

 

Ponieważ przygotowuję się do przejścia na gaz (pojawiła się linia w okolicy) chcię się dowiedzieć na co się przygotować:

1. Czy wymienić piec czy rury też pruć. Coś mi mówi że powinny być wpuszczone.

2. Czy wymieniać ten piec czy może da się go przerobić na gaz? Jeżeli nie to na jaki. Pow. domu 150m3, jedno piętro.

 

 

Oto piec: http://img264.imageshack.us/img264/1929/img6562oc2.jpg

i wyjście: http://img264.imageshack.us/img264/7105/img6564ti9.jpg

http://img264.imageshack.us/img264/5787/img6565yd1.jpg

 

Będę wdzięczny za pomoc i ew. opinię o samym piecu i jego podłączeniu.

Sven

Opublikowano

Witam,

Powodem stukania w kotle może być pracująca poduszka powietrzna,dzieje się tak gdy ustawi się piec nie wypoziomowany.W takim przypadku w wyniku temperatury powstają uderzenia ciśnieniowe.To samo może odnosić się z

połączenia zredukowanych przekroi rur.Widoczny jest odcinek zasilenia z przekroju małego w gruby przekrój.Należy także sprawdzić czy rury przechodząc przez stropy mają wolną przestrzeń osłonową.W przypadku jakiegokolwiek tarcia na wskutek rozszerzalności materiału podobny efekt można zaobserwować.

Opublikowano

Witam i dziękuję za sugestię. Sprawdziłem ustawienie pieca. Stoi równo, natomiast wygląda na to że rury przechodzą przez strop na twardo, tj. otwory przez które przechodzą zacementowano, a otuliny wogóle nie użyto. Mam jeszcze pytanie do tego przejścia przekrojów na zasilaniu. Jak to przerobić?

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Jeśli na grzejnikach są zawory termostatyczne,to sprawdź,czy wszystkie grzejniki nagrzewają się najpierw od góry.Jeśli jakiś nagrzewa się od dołu,to znaczy,że jest odwrotnie podłączony,a taki odwrotny obieg wody wprawia grzybek zaworu w wibracje.

Wątpię aby rury były tutaj przyczyną tych wibracji,bo zastanawia ich zmienność.Takie efekty dają zmieniające swoje położenie zawory.

Opublikowano

Witam, za Pana radą sprawdziłem grzejniki. 2 mają zawór, ale wszystkie (także te bez) nagrzewaja się od góry. Początkowo niektóre pomieszczenia miałem niedogrzane, ale wystarczyło pozdejmować drewnianą zabudowę, którymi poprzedni właściciel je zasłonił. W jednym pokoju będę musiał wymienić grzejnik na grubszy. Jest zbyt mały do powierzchni a nie ma miejsca na dłuższy.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Witam,

 

Dopowiem to co zapomniałem napisać , błędnie wykonano zainstalowanie filtra,który powinien znajdować się pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi.W pokazanym zdjęciu jest on zainstalowany bezpośrednio w piecu.Filtr podlega ciągłemu czyszczenie z wytrąceń osadowych.Takie połączenie uniemożliwia czyszczenie koszyczka umieszczonego w wewnątrz filtra.Wyjmowanie koszyczka w tym przypadku z powoduje upust wody i wprowadzenie powietrza do instalacji.W miejscu zawiasu będzie powodować opisany stukot.Czasami przy braku odpowietrznika na pompie może z powodować jej spalenie się,ale tylko w tym przypadku jeśli będzie opór wtłoczenia go poza pompę.Drugą rzeczą jest kontakt rury,rozszerzalność i kontakt np.z podłogą

da ten sam efekt.

Opublikowano
błędnie wykonano zainstalowanie filtra,który powinien znajdować się pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi.W pokazanym zdjęciu jest on zainstalowany bezpośrednio w piecu.

A czy to nie wynika z fabrycznej konstrukcji pieca że w nim przewidziano filtr, nie dając szansy na umieszczenie go na zewnątrz? Pozdrawiam

Opublikowano
A czy to nie wynika z fabrycznej konstrukcji pieca że w nim przewidziano filtr, nie dając szansy na umieszczenie go na zewnątrz? Pozdrawiam

 

 

To nie wina pieca,filtr jest zabezpieczeniem pompy by wyłapywał powstający osad i nie zablokował pompy.W przypadku

zatrzymania się wirnika pompy ,zostanie spalona.Filtr powinien znajdować się pomiędzy zaworami przy pompie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.