Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompka C.w.u. Nie Zdaje Egzaminu.


k750i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Panowie potrzebuje porady przy założeniu pompki c.w.u.

Na obrazku mniej więcej zarys sytuacji.

Od bojlera do kranu w którym mam pomkę jest jakieś 18m. (po kotłowni 5m, pionowo do góry na strych jakieś 6m, po strychu 5m i do łazienki w dół 2m)

Założona pompka to IBO 15/14- ważne parametry to :wydajność 13l/min oraz wysokość podnoszenia 1,1m. która założona jest w miejscu nr. 1 na obrazku.

 

Jeżeli zagrzeję wodę w bojlerze i upuszczę wodę do wiaderka to zdążę napełnić wiaderko ok. 7l zanim otrzymam ciepłą wodę i czas jakieś 2min.

 

Po włączeniu tejże pompki na ok. 5min ciepłą wodę otrzymuje dopiero po ok. 3l odpuszczonej wody. Rozumiem że zimna woda musi się wylać na odcinku tych 2m od miejsca na strychu w którym jest założony trójnik do powrotu mieszanej wody, ale skoro pompka ma wydajność ok. 13l/min to dlaczego dopiero po ok. 5min mam ciepłą wodę jak w trakcie odpuszczania od zera do ciepłej wody bez użycia pompki potrzebuję ok.7lwody.

 

Moje pytania:

Czy pompka jest założona w dobrym miejscu?

Czy nie lepiej założyć ją na strychu w miejscu trójnika?

Czy parametr wysokość podnoszenia jest prawidłowy w moim przypadku czy to jest parametr którym nie powinienem sie przejmowac?

 

Pozdrawiam

post-40935-0-30850200-1334006306_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zawór zwrotny jest założony w rzeczonym miejscu. Założyłem w pierwszej wersji sprężynowy ale niestety nie było zamierzonego efektu i wymieniłem na klapkowy który jest założony w poziomie.

 

Panowie proszę powiedzcie mi czy to jest dobrze wykonana instalacja c.w.u. i gdzie leży problem w tak długim czasie oczekiwania na ciepłą wodę gdzie wydajność pompki jest 18l/min. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę niekorzystnie poprowadzona nitka cyrkulacji, która może gromadzić powietrze. Jak wiadomo wodociągi takiego powietrza czasem sporo potrafią "sprzedać".

Często gdy dłużej z kranu nie korzystam, słyszę po odkręceniu ciepłej wody jak z wylewki strzeli powietrzem. U mnie wszystko podłączone od dołu i krany są najwyższym punktem, gdzie jak widać trochę powietrza potrafi się zebrać.

 

Pytanie też jak masz zamiar z cyrkulacji korzystać. Praca ciągła, przerywana wg stref czasowych, przerywana wg temperatury powrotu cyrkulacji, czy "na żądanie". Ten ostatni sposób może być w związku z uwagą wyżej problematyczny.

 

Jak wygląda praca cyrkulacji w czasie dłuższym niż opisałeś? Gdy pompa działa non stop, to jest OK?

 

Może zdemontuj pompę i zaworem od strony cyrkulacji upuść sporą ilość wody, aby mieć pewność, że powietrza w rurze nie ma. Później rozgrzej boiler, włącz pompę i sprawdź jaka woda wraca do boilera i po jakim czasie.

 

18 l/min, ale w jakich warunkach? Do tego typu informacji trzeba podchodzić z rezerwą.

 

Byćmoże dałoby się tak wpiąć cyrkulację, aby nie robiła ona za odpowietrznik. Np coś takiego:

 

post-18583-0-66492500-1334078084_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.