Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik TCZ-25 i zawór 4D


alf

Rekomendowane odpowiedzi

Estyma jest droższa, ale ma też sterowanie pompami.Sterownik pokojawy mam, więc zawsze można wybrać jedną z pocji. TCZ też jest w wersji pogodowej,opinie ma raczej dobrą. Więc ciężko zdecydować. Nie chodzi mi o cene, ale o funkcjonalność. Jeśli Marcin masz jeszcze jakieś spostrzeżenia, to podziel się nimi.Będe wdzięczny, a i wybór będzie łatwiejszy. Jak zmontuję swój zestaw to chetnie opisze, jak to się sprawuje u mnie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam regulator pogodowy, gdzie ustawia się po prostu temperaturę pomieszczeń w domu - dzienną i nocną. Regulator sam wylicza temperaturę wody zasilającej i odpowiednio temperaturę kotła. Godziny dzienne i nocne programuje się na cały tydzień, ale w każdej chwili można przełączyć się na grzanie dzienne lub nocne. Producent kotła mi taki zafundował wraz z kotłem. Jest to dosyć fajne, ale czy godne polecenia, nie wiem, za krótko to mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, przy regulatorze pogodowym, to dobrze byłoby, żeby kocioł był z podajnikiem, a nie na przykład zwykły z górnym spalaniem, bo taki dobrze naładowany kocioł przy zamkniętym zaworze, którego sterownik nie popuści (bo trzyma temperaturę za zaworem) nagrzewa się ostro i dopiero, gdy osiągnie temperaturę krytyczną (85 C), wtedy regulator otwiera zawór na maksa. Ale jeśli siłownik ma długi czas otwarcia, to trwa to bardzo, bardzo długo. a tu temperatura rośnie i rośnie. Takie były moje pierwsze doświadczenia z LINGIEM COMBI przy paleniu ręcznym. Miałem 98 C na kotle z niczego. A co by było, gdyby mnie nie było w kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

estyma unicontrol mix (bo pewnie o nim myślisz) generalnie od tcz 25 różni się sterowaniem pogodowym (zadaje temperaturę za zaworem na podstawie temperatury na dworze), trochę inaczej steruje też zaworem 4d (mniej nim kręci - mimo to utrzymuje zadaną temperaturę bardzo blisko). tcz też ma czujnik i alarm temperatury kotła. Obecnie testuję sterownik Estymy - gdy tylko będę mógł coś konkretnego powiedzieć nie omieszkam podzielić się wnioskami.

 

Innych sterowników nie znam, więc nie mogę się wypowiadać. Tutaj też jest opinia (niezbyt pozytywna) o IB Tron 401 - https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...763&hl=tron

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Witam Panie Marcinie!

Jak tam sterownik zaworu 4d Estymy. Generalnie interesuje mnie jak zachowuje się kocioł z tym czujnikiem temperatury na powrocie. Czy praca kotła jest bardziej stabilna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Szczerze mówiąc jeszcze nie doszedłem do tego jak ten czujnik wpływa na pracę sterownika, układu i pieca. Widzę jedno - faktycznie sterownik pilnuje, żeby temperatura powrotu była powyżej zadanej. Mój kocioł pracował ogólnie dość stabilnie utrzymując zadaną temperaturę, więc w tym zakresie trudno zauważyć jakieś zmiany.

 

Generalnie mój piec od 3 lat jest dla mnie dowodem, że technika, elektronika itp działają jednak w służbie człowieka, a nie są zbędnym wydatkiem - jeszcze się nie zdarzyło, żeby kolejny zakupiony sterownik czy przeróbka przyczyniła się do poprawy ekonomiki, komfortu lub obu na raz. Wstępnie mogę ogólnie powiedzieć, że sterownik estymy (a konkretnie jego funkcja pogodowa) znowu wyręczył mnie w jednym - chodzeniu do kotłowni i zmianie temperatury zadanej na grzejniki gdy tylko zmieniła się temperatura na zewnątrz. Ostatnio w kotłowni byłem w zeszły piątek w celu załadowania pieca i wyrzuceniu popiołu. Na marginesie - popiołu było połowę mniej niż na sterowniku TZC 25 przy tym samym opale - to dla mnie zupełnie bez sensu i nie doszukiwałbym się wpływu sterownika (raczej przesychający opał), jednak tak właśnie było.

 

Na razie spalam dopiero drugi zasobnik (w zasadzie jego zawartość :rolleyes: ) na tym sterowniku (około 15 dni) i na jakieś konkretniejsze wnioski troszkę za wcześnie. Ale obiecuje przedstawić konkrety, zdjęcia itp jak tylko będę pewien co do ich jakości.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg grawitacyjny przy zastosowaniu zaworu 4d jest bardzo ograniczony i w wielu przypadkach po prostu nie występuje. Na logikę wydaje się, że większe szanse na utrzymanie obiegu grawitacyjnego są przy otwartym zaworze (100% wody na grzejniki) - jednak z tego co się orientuje nie ma gwarancji, że obieg wody nastąpi. Zawór 4d zamontowany w najprostszy sposób raczej wymaga obiegu z pompą.

Panowie mam pytanie co do obiegu grawitacyjnego i zaworu 4d , co sądzicie o tym schemacie, zawór na powrocie sterowany elektrycznie, brak prądu zawór się otwiera, woda wychodzi z pieca grubą rurą przez zawór różnicowy a wraca też grubą rurą po otwarciu zaworu na powrocie omijając zawór 4d, proszę o podpowiedź czy dobrze myślę bo planuję zmienić układ.

post-3430-1225836717_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i w końcy zamontowane :-) Zawór 4d ESBE, siłownik ESBE i sterownik Estyma. Od dzisiaj testuje pogodówke. Pierwsze co zauważyłem, to mam złe wskazania temperatury kotła. Sterownik wskazuje o 5 st. mniej niż termometr. Niewiem jak skorygować tą niedokładnośc. Ciekaw jestem jak się sprawuje ten sterownik Marcinowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. A w którym miejscu zamontowałeś czujnik temperatury kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zamontowałem na wyjściu z kotła. Jako pierwszy jest tam trójnik i do niego zamocowałem ten czujnik. Nie powinno być tam różnicy w temperatuże. Pięć stopni to troche dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazywałby "brakiem" niedostarczenia czujnika c.w.u w zestawie do tego typu sterownika- bojler przy kotle co to opcja, więc czujnik też jest w opcji. Ale oczywiście warto o tym wiedzieć zamawiając sterownik.

 

Ja mam czujnik temperatury w podobnym miejscu (tylko przylgowo do rury) i róznica wynosi nawet 7-8 stopni. Różnica jeszcze wzrasta gdy np. piec gwałtownie się rozgrzewa. Dokładnie podobnie było przy TZC 25, więc chyba może to mieć znaczenie.

 

Niestety nie mogę w prosty sposób zdjąć obudowy kotła i umieścić czujnik przy płaszczu kotła (a tak chyba byłoby idealnie).

 

Co do efektów pracy sterownika - obecnie kocioł nie chce "zejść" poniżej 10 dni na zasobnik (około 27 kg dziennie) co jest jak dla mnie wynikiem bardzo dobrym. O kotle w piwnicy już trochę zapomniałem - przydałby się wskaźnik "rezerwy" poziomu paliwa i np. wysyłanie takiej informacji SMS'em :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy piecu mam sterownik, w którym są jakieś małe czujniki i te reaguja bardzo szybko. Szybciej niż termometr. Mam jeszcze tradycyjny piec i są duże skoki tep. na piecu. Takie opóźnienie w tym wypadku jest niezbyt dobre. Jak podskoczy temp. do 100 st, to te opóźnienie plus czas otwarcia przez siłownik jes niebezpieczne. Niedługo zmieniam piec, wiec problem częściowo się rozwiąże. Jednak według mnie jest to wada, i powinno się to inaczej rozwiązać. Wiem że przy projektowaniu urządzenia zakłada się cenę końcową, i nie zawsze stosuje się najlepsze rozwiązania. Po prostu było by za drogie. Ale ogólnie sterownik sprawuje się dobrze.Jeszcze muszę dobrze go ustawić, ale to wymaga czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składam podobny zestaw jak koledzy czyli zawór ESBE 1,5'' , siłownik, sterownik i termostat pokojowy, czy sterownik siłownika np estyma uwzględni dużą ilość wody w starej instalacji i czy nie będzie wariować gdy od razu nie uzyska efektów mieszania do niższej lub wyższej temperatury, czy siłownik działa jedynie lewo prawo do wyłączników krańcowych a ustawienia w odpowiednich punktach pilnuje sterownik? czy jest jakieś zabezpieczenie przed całkowitym zamknięciem zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moje zdanie na temat dokładności odczytów czujnika - moim zdaniem kluczowe jest zamontowanie czujnika - wiadomo, że woda najpierw nagrzewa się w okolicach płaszcza i chwilę musi potrwać zanim ta sama temperatura pojawi się na wyjściu z pieca, nagrzeje rurę (czy też kapilarę) i dojdzie do czujnika. Tego się raczej nie przeskoczy - jedyna metoda zamontować czujnik obok czujnika "piecowego".

 

Sterownik estyma dość "ostrożnie" kręci zaworem 4d. Ja mam "starą" instalację (dużo wody) i temperatura utrzymywana jest w sposób niemal idealny (różnica większa niż 1 st C pojawia się bardzo sporadycznie) - tak więc ilość wody nie wpływa w znaczący sposób na pracę sterownika. TZC 25 w tym zakresie również osiąga dobry efekt, jednak kręci zaworem 4d zdecydowanie częściej. Wydaje się, że podejście projektantów estymy jest w tym zakresie bardziej racjonalne (chociażby z punktu widzenia oszczędności prądu i samego siłownika).

 

Siłownik działa w ten sposób, że kręci się do punktów krańcowych - potem już mimo podawania sygnału nie kręci się dalej. Tak więc nie jest to sprawa sterownika zaworu a samego siłownika.

 

Wg mnie nie jest wymagane zabezpieczenie przed całkowitym zamknięciem sterownika - jeżeli jest to wymagane nie ma raczej przeciwwskazań aby zawór zamknął się całkowicie. Rolę zabezpieczenia spełnia tutaj funkcja "awaryjnego" otwierania zaworu w momencie osiągnięcia przez piec temperatury alarmowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge tylko potwierdzic zalete stosowania zawotu 4d. Zamontowalem zestaw jak opisalem i spelnia moje oczekiwania. Nie jestem fachowcem w intalacjach, ale udalo mi sie to zmontowac samemu. Jesli ktos sie zastanawia czy warto, to mysle ze warto. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Witam kolegów.

Jedno pytanie, do tematu. Czy sterownik Unicontrol musi mieć podłączoną pompę c.o., czy mogę ją zostawić "do obsługi" sterownikowi pieca?.

Pytam dlatego, że w przypadku mojego domu, zatrzymanie pompy powoduje bardzo duże wychłodzenie instalacji, a w konsekwencji zwiększa się ilość potrzebnego opału.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.