Skocz do zawartości

darq222

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    małopolskie

Osiągnięcia darq222

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam, Właściwie to temat kotła gazowego nie jest tutaj istotny, gdyż jest to już istniejąca instalacja wraz z pompą i nie będę tego przerabiał, za duż z tym zabawy. Przełączanie pomiędzy kotłami ręczne na zaworze kulowym w zupełności wystarczy. Co do zaworów zwrotnych to jak się one mają przy grzaniu grawitacyjnym? Czy nie blokują czasem przepływu? Pozdrawiam.
  2. OK NW będzie wpięte bezpośrednio w pion zaraz za kotłem przed zaworem 3d. Szczegóły proszę dorysować jeżeli brakuje. Pozdr.
  3. A przez powrót, kaloryfer i do wzbiorczego przejdzie? Wydaje mi się będzie OK. Ale nie o to mi chodziło, proszę o opinię dot. funkcjonalności układu. Pozdrawiam.
  4. Jest to częściowo istniejąca instalacja z kotłem CO i naczynie wzbiorcze jest tak wpięte. Kocioł gazowy przeznaczony do pracy w układzie otwartym. Różnicówka przy cwu do grawitacyjnego ogrzewania. Może przesadzam ale tu gdzie mieszkam bardzo często są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Da się to u mnie zrobić więc czemu nie. A odnośnie separacji kotłów to na zaworze kulowym ręcznie. Albo pracuje jeden albo tylko drugi. Nigdy naraz obydwa. Pozdrawiam.
  5. Jest opisane jako naczynie wzbiorcze otwarte ale faktycznie nie narysowane. Poprawiony rysunek zamieszczam poniżej. Pozdrawiam.
  6. Dlatego, że takie zabezpieczenie musi być w kotle obligatoryjnie, dokładniej pewnie po to gdyby sam sterownik sfiksował i nie zadziałał na dmuchawę lub podajnik. Wtedy włącza się alarm i wyłącza się cały kocioł. Skoro takie zabezpieczenie jest w sterowniku kotła to po co jeszcze jedno na zaworze. I nie można robić sobie sauny w domu tylko dlatego, że elektronika zawaliła. Przynajmniej ja nie będę ;) Pozdrawiam.
  7. Witam. Załączam schemat kotłowni i proszę o ocenę. Kilka informacji dot. funkcji: - CWU ogrzewane tylko przez kocioł węglowy z podajnikiem i ewentualnie grzałkę wbudowaną - istniejący bojler z wężownicą - bez cyrkulacji, - istniejący w kotłowni kocioł gazowy wraz z pompą - tylko CO (rezerwowy), - kocioł węglowy - sterowanie pompami CO i CWU - układ ma funkcjonować na pompach obiegowych, ale także grawitacyjnie-bez gazowego (takie założenie chociaż wiem, że są przetwornice i inne awaryjne źródła prądu) - zawór trójdrogowy z siłownikiem i sterownikiem pogodowym (proszę nie pisać, że powinien być czterodrogowy), Wszelkie sugestie dotyczące połączeń będą bardzo cenne. Pozdrawiam.
  8. Witam. Kocioł jest sterowany przez własny sterownik i ustawiony na stałą (z histerezą 5 st. C) temperaturę ok 60 st C. Nie ma możliwość przegrzania wody w kotle bo sterownik kotła po prostu wyłączy nadmuch i podajnik. W takim układzie nie są potrzebne dodatkowe sterowniki do otwierania alarmowego zaworu. Pozdrawiam.
  9. Witam. Po kolejnej rozmowie w tym temacie z działem technicznym Insbudu uzyskałem informacje, że pomimo fikcyjnego wyłączenia pompy, sterownik cały czas steruje siłownikiem w zależności od odczytu temperatur z czujników w pomieszczeniu i z zewnątrz. Jeżeli temperatura rośnie to sterownik obniża temperaturę wody na zaworze. Tyle teorii. A po co sterownik miałby wyłączać pompę? Tego nie wie nikt :) Ale mniejsza z tym skoro nie podłączam pompy do niego. Mówili jeszcze, że podłączali już ten sterownik do pieca z podajnikiem, który sterował pompą i działało tak samo w rzeczywistości jak w teorii. Wygląda na to, że powinno śmigać super. Kupię i zamontuję to zobaczymy. Pozdrawiam.
  10. Tak, pompa CWU będzie działać tylko czasowo, jest to do ustawienia żeby nie wyziębiało, a w moim przypadku nie będzie z tym problemu ze względu na dużą bezwładność cieplną układu CO, gdzie jest około 300l wody. Dzwoniłem do Insbudu i tak jak myślałem jeżeli nie podłączy się pompy siłownik pozostaje w swoim miejscu. Co do sterownika to fikcyjnie sobie wyłącza pompę bez wpływu na działanie samego siłownika. Jeżeli temperatura odczytana z czujników się zmienia sterownik zmienia nastawę siłownika i załącza fikcyjnie sobie pompę. I wszystko działa poprawnie. Czekam jeszcze na info od odnośnie sterowników od piotrek automatyk i robię zakupy. Pozdrawiam.
  11. Znalazłem jeszcze kilka "wynalazków" w internecie, ale nie pasują mi ich funkcje działania. Co do IB Tron 3100W to nie zamierzam do niego wcale podłączać pompy obiegowej, bo nie widzę w tym sensu. Pompa ma działać cały czas sterowana przez sterownik pieca, przy stałej temperaturze na piecu, z przerwami gdy działa pompa cwu. Sterownik ma tylko zmieniać położenie siłownika na zaworze, regulując temperaturę wody CO. Rzeczywiście w opisie IB Tron 3100w jest taka informacja, że wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej temperatury, ale z dalszego opisu wynika, że przy braku podłączonej do niego pompy i osiągnięciu zadanej temperatury powinien utrzymać nastawę siłownika w pozycji niezmienionej i nie kręcić. Dzisiaj zadzwonię do Insbudu i dopytam jak to działa. Pozdrawiam.
  12. Witam Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Tak ST37b obsługuje 2 pompy, podajnik i dmuchawę. Znalazłem jeszcze coś takiego: http://insbud.org/pl/produkt-18314440638341576/IB-Tron-3100W1---Regulator-pogodowy-jednoobwodowy-z-algorytmem-PID.html Proszę o opinie na temat tego sterownika, wydaje się że ma wszystko wbudowane, na ścianie wygląd całkiem fajny i cenowo też nie jest źle. Pozdrawiam.
  13. Schemat jest prosty: 1. Kocioł CO z podajnikiem na sterowniku TECH ST-37 2. Zasobnik CWU z wężownicą 3. 2 pompy, zawór trójdrożny z siłownikiem elektrycznym Honeywell CWU ma być podgrzewana do około 55-65 st. C natomiast CO ma być regulowane poprzez nastawy zaworu trójdrożnego. Jaki sterownik zastosować w tym układzie, czy jakiś pogodowy z automatyczną regulacją na podstawie temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, a jeżeli tak to jaki, czy lepszy byłby prosty z manualną regulacją temperatury czynnika z sondą na zasilaniu za zaworem. Jeżeli macie inne lepsze propozycje rozwiązania funkcji to bardzo proszę o napisanie. Modernizuję kotłownię i na razie mam jeszcze nie podłączone nowo nabyte urządzenia i chciałbym żeby wszystko śmigało.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.