Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosty Schemacik Do Oceny


realone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Nie jestem expertem w tej dziedzine i proszę was skromnie o wypowiedzenie sie na temat togo prostego schematu CO . Bedzie to modernizacja kotłowni u rodziców mojego znajomego . Nie chciał bym aby instalator spartaczył robotę i zrobił bubla i jeśli pozwolicie chciałbym skożystać z waszej wiedzy i konsultować sie z wami w tym temacie :]

Oto schemacik :

 

http://img14.imagesh...7/schematco.jpg

 

Zadanie zaworu 3d ma na celu obniżenie temp wychodzącej na grzejniki.

Kocioł na ekogroszek .

 

Proszę o jakieś sugestię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli zawór ma działać jako rozdzielający czy to zda wegzamin , pogubiłem sie w tym troszke :] bo wydaje mi sie że woda z powrotu grzejnikuó przy tak zamontowanym zaworze nie wruci do niego i woda z zaworu bedzie szła w dół po czerwonej kresce i do powrotu kotła czyli wyjdzie tak jak na moim 2 schemacie ..... :unsure: :unsure: :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie kolego, bo piszesz niby dobrze ale bez zrozumienia własnych słów.

W pierwszym poście napisałeś, że zawór 3D ma obnizac temperaturę na grzejniki.

Doprowadzasz z kotła do 3D wode o pewnej wysokiej temperaturze. To powiedz, jakim sposobem za zaworem ma być temp. niższa?

Cudem się to stać nie może, tylko trzeba domieszać zimniejszej wody. Kolega zapronował, że weźmiemy ją z powrotu grzejników.

Jak Ci to nie pasuje, to powiedz: skąd ją weźmiesz?

Pomyśl, pomyśl, pomyśl wiele razy.

I daj odpowiedź [a my wiemy jaka ona będzie]. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wydaje mi sie że woda z powrotu grzejnikuó przy tak zamontowanym zaworze nie wruci do niego i woda z zaworu bedzie szła w dół po czerwonej kresce i do powrotu kotła czyli wyjdzie tak jak na moim 2 schemacie ..... :unsure: :unsure: :unsure:

Papier wszystko przyjmie, nawet kreskę narysowaną w złym kierunku...

Jak pompa będzie za zaworem, to wróci, nic się nie bój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zastanów się co piszesz, zanim zaczniesz wprowadzać niektórych w błąd.

Zawór 3D może służyc praktycznie do wszystkiego (co to znaczy: nie spełni swojego zadania?).

On może np. służyć do leczenia psa albo do rozpalania ognia.

 

A w tym przypadku ma służyć do tego, co kolega napisał w poście #1 (proponuję przeczytać).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co narysowałeś na 1-wszym schemecie - czyli część wody z zasilania popłynęłaby z powrotem do pieca a część (o temperaturze równej tej opuszczającej kocioł) do instalacji c.o. Tobie zaś chodzi o to aby obniżyc temperaturę wody docierającej do grzejników a nie zmniejszyć jej ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montując pompę za zaworem masz tzw instalację stało przepływową z regulacją temperatury wody przepływającej przez instalację.

Montując pompę przed zaworem mamy instalację grzejnikową zmienno - przepływową. Zmieniając przepływ przez grzejniki nie wpływamy na temp medium tylko na moc grzejników (zmniejszając ją lub zwiększając).

 

Dla podniesienia temp. powrotu dla zabezpieczenia kotła przed kondensacją zalecane rozdzielanie, a więc zmienno-przepływowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe co piszesz , wystarczy ulokować pompę w innym miejscu i mamy praktycznie "inną" instalację .

Wieć jeśli chcemy aby zawór 3d chronił kocioł przed niską temp. powrotu schemat który narysował kiminero wystarczy zmodyfikować w taki sposób :

 

schemacik.th.jpg

 

i mamy instalację jak piszesz zmienno - przepływową , tak to ma wyglądać ?

Edytowane przez realone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też tak nie do końca. Wejdź na strony producentów i znajdziesz wszystkie opcje montażu zaworu 3D i funkcje jakie spełnia przy każdym sposobie montażu. Pisałeś o regulacji temperatury na grzejniki i schemat który Ci narysował Kiminero spełniał tą funkcję. Gdy ma to być typowa ochrona kotła to częstym rozwązaniem jest montaż zaworu na powrocie i pompa na powrocie pomiedzy kotłem a zaworem. Kolejna sprawa o której nie piszesz to co ma tym układem sterować. Jak już wszytko będziesz wiedział, jaka funkcję ma spełniać zawór mieszający, co ma sterować tym zaworem , jakie sterowanie temperatura pomieszczeń.... , to wtedy można mówić o doborze i miejscu montażu. Może się okazać że w twoim przypadku trzeba połaczyć obie funkcje i wtedy lepiej zastosować zawór 4D. Określ co chcesz sterować, albo jakie funkcje (zabezpieczenia ) są wymagane przez producenta kotła i wtedy można mówić o konkretnych rozwiązaniach. Jest duże prawdopodobieństwo że instalacja według twojej piewszej i trzeciej koncepcji nie będzie działać bez zastosowania zaworów regulujących przepływy i zaworów równoważących co w przypadku tak banalnie prostej instalacji jest kompletnym nieporozumieniem. Niepotrzebnie kolega Snoop wprowadza określenia "instalacja stałoprzepływowa" i "zmiennoprzepływowa", które są wskazane do rozpatrywania przy rozległych instalacjach CO lub klimatyzacyjnych , W domku jednorodzinnym w zupełności wystarcza regulacja hydrauliczna przez stopniowanie średnic rur ewentualnie kryzy lub nastawy wstępne grzejnikowych zaworów termostatycznych.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem na początku , nie jest to instalacja dla mnie . Przedstawiłem rodzicą mojego przyjaciela jak może wyglądać taka " nowoczesna" instalacja i jak można sterować temperaturą w pomieszczeniach .

Podałem przykład z zaworem 3d , który miał być po prostu sterowany ręcznie w zależności od temperatury zewnątrznej . Jednak wydaje mi sie teraz że dla nich wygodniejszym rozwiązaniem będzie montaż zaworów termostatycznych na grzejnikach i prawdopodobnie tak już zostanie , dlatego poruszyłem temat ochrony kotła i ulokowanie zaworu 3d w takiej opcji .

Oczywiście producent zaleca zastosowanie zaworu 3d do ochrony kotła.

Rozumiem że ostatni chemat który naszkicowałem jest nie poprawny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyważasz drzwi dawno otworzone.

Jeżeli nie zależy ci na regulacji temperatury po stronie grzejnikowej a celem jest podniesienie temperatury powrotu, to ten 3D nawet nie jest ci potrzebny. Wystarczy zwykły bypass z zaworem regulacyjnym i wyjdzie na to samo. Ewentualnie 3D w funkcji rozdzielania, ale za pompą gdy jest ona na zasilaniu lub przed pompą, gdy jest ona na powrocie.

 

Czytaj dokładnie co ci wyżej ludzie napisali.

 

Najlepiej określ ostatecznie jakich regulacji od układu oczekujesz, a dostaniesz jasne wskazówki jak to osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiminero :

Napisałem wcześniej że pierwsza wersja miał być taka że zawór 3d miał sterować temp. n a grzejniki ale ostatecznie doszliśmy do wniosku że wygodniej będzie jeśli będą zainstalowane termostaty na grzejnikach . z tąd pomysł aby wykożystać zawór 3d do ochrony kotła to wszystko i stąd ostatni schemacik :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.