Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosty Schemacik Do Sprawdzenia


pawel1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prosze o opinię odnośnie schematu instalacji CO.

Z założenia instalacja ma być w miarę prosta, z jedną pompką:

W domu planuję

- na paliwo stałe(z podajnikiem)

- bojlerem

- kaloryfery + podłogówkana 3 obwody max 40m^2 (bez drogiego układu mieszającego) może na zaworach RTL

-układ na rurach alu pex z rozdzielaczami

 

Dd wiosny do jesieni planuję wykożystywać piec od podgrzewania CWU, czy warto założyć dwie oddzielne pompy obiegowe jedną do bojlera drugą na kaloryfery?

 

Czy jeżeli zastosuję dodatkowe zawory zwtorne na wejściu i wyj z bojlera woda będzie się wolniej wychładzać w przypadku wyłączenia pieca?

 

Pozdrawiam

post-8693-1263240355_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem iż zawory RTL sprawdzą się przy takim schemacie?

niekoniecznie , zamontowane na belce razem z powrotem z grzejnika beda przekłamania

jak z grzejników dojdzie CIEPŁY powrót zagrzeje RTLa i juz podłoga STOP

przy takiej pow podłogi lepiej TZM i masz osobną mozliwosc grzania podłogi jak nadejda jesienne chłody

jest jeszcze jeden argument za

bedziesz grzal bojler poza sezonem i po nagrzaniu temp pieca jest wysoka właczasz podłoge ( jak bedzie zimno )na godzine i juz ciepła zamiast pozostac w ktłowni i uleciec kominem bedzie w łazience i kuchni , a jak kobieta mając ciepło w stópki stojac przy kuchni bedzie cie błogosławic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast zwrotnego proponuję różnicowy a 3d przenieś na powrót to będziesz miał możliwość regulacji temp. na grzejniki teraz jest wykorzystany do zabezpieczenia temp. powrotu kotła która i tak będzie sporo podniesiona przez powrót z bojlera.ja osobiście jestem zwolennikiem 2 pomp ale kwestia gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

poprawiłem schemat

rozumiem iż zawory RTL sprawdzą się przy takim schemacie?

 

Pozdrawiam

tam gdzie masz jeden obieg podłogówki możesz podłączyć ją od powrotu z grzejnika,taki uklad sprawdza się n a małej powierzchni

przy układach mieszanych(grzejniki+podlogówka) zawsze pierwsza jest montowana podłogówka, a nie grzejniki.

Zaraz za trójnikiem zamontuj RTL na zasilaniu do regulacji temperatury podłogówki

Zalecił bym osobną pompę na podłogówkę

noi najwarzniejsze nad kotłem niewstawiaj zaworu zwrotnego tylko zawór różnicowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie masz jeden obieg podłogówki możesz podłączyć ją od powrotu z grzejnika,taki uklad sprawdza się n a małej powierzchni

 

nie jestem do końca przekonany do takiego podłączenia jak grzeje podłogówka jest ciepło w pomieszczeniu i grzejnik nie musi grzać przy takim połączeniu nie ma możliwości wyłączenia go

musi pracować razem grzejnik i podłoga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.