Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe Przepływy Na Rotametrach


czarnyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W swoim ogrzewaniu podłogowym posiadam 2 rozdzielacze na dole 6 obwodów po około 60-70 mb kazdy i na górze 9 obwodów również po 60-70mb każdy. Rotametry na rozdzielaczach pokazuja bardzo mały (ponizej 0,6l/min) przepływ a co za tym idzie piec zeby nagrzac pomieszczenia o 1 stopień pracuje bardzo długo (10-12 godzin) Gdy zakrece jeden rozdzielacz rotametry pokazuja 1,5l/min tempetratura podniosi sie po około 3 godzinach. Kazdy rozdzielacz posiada swoja pompe. Jakie wskazania na rotametrach macie u siebie?, ile czasu potrzebujecie aby podniesc temperature o 1 stopien?

 

pozdrawiam

Norbert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ nie ma prawa dobrze grzać. Ten ktoś co to składał nie ma pojęcia o układach mieszających do podłogówki.

Najprostszy sposób doprowadzenia tego do stanu używalności to wyrzucenie dolnego odpowietrznika i górnego termometru i połączenie tych dwoch pkt. wstawiając jeszcze zawór zwrotny o przepływie w kierunku górnej belki i zaraz obok jakiś regulacyjny. Wtedy mamy jakiś układ mieszający w prosty sposób. Inne sa trudniejsze i droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałeś to oczywiście nieprawda. Producenci kotłów do ogrzewania podłogowego zalecają stosowanie układów mieszajacych z zaworami 3D. Nie wiem kto budował CO u kol. Czaryna, to zwykła "kaszanka". Zresztą serwisant który uruchamiał kocioł też się nie popisał bo wogóle nie powinien tego kotła uruchomić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powinien być układ regulujący temp z możliwością wyłączenia pompy przy zbyt wysokiej temperaturze czynnika grzewczego.

Taki układ realizuje się na zaworze 3-drogowym i 1 pompie dod zabezpieczeniem jest termostat przylgowy na rurze zlokalizowany za pompą.

 

Te dwie pompy + inne gadżety to w Twojej instalacji nieporozumienie. Wystarczy 1 pompa na całą instalację, którą powinna widzieć automatyka kotła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wib ma racje. Ten układ był dokładnie pod tym kontem przemyślany. Nie potrzebny jest układ mieszacza gdy niema grzejników. Jaką on by miał rolę spełniać skoro nie ma po co obnizać temperatury. Regulacji temperatury dokonuje się bezpośrednio na piecu.

Możliwość wyłączenia pompy przy zbyt wysokiej temperaturze czynnika grzewczego jest jak najbardziej za pomocą termostatu przyjgowego. Jest to układ niskotemperaturowy z piecem kondensacyjnym. Z resztą rozdzielacze które zainstalowałem mają taką budowę i są one dedykowane w przypadku gdy jest tylko ogrzewanie podłogowe. Przedstawiciel KAN'a twierdzi ze zle są one wyregulowane i dlatego przepływy sa tak niskie. Ja dokonywałem juz regulacji na różne sposoby. rezultat ten sam. Dziwne jeszcze jest to ze przepływy nie rosną przy zmianie obrotów pompy z 2 na 3 a przy zmianie z 1 na 2 nie znacznie.

Moze ktoś poda jakie ma u siebie wartości przepływów i przy jakich długościach rury oraz ilości obwodów na rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Wib oczywiście nie ma racji poczytaj trochę instrukcję i wytyczne projektowe kotłów. Co do twojej instalacji to widzę że nie przyjmujesz żadnych argumentów i nie chcesz nawet przestudiować schematów które zamieszczają producenci w tym KAN . Są dwie możliwości albo błędnie narysowałeś schemat albo błędnie masz wykonaną instalację. Pompy na powrocie to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat narysowałem raczej dobrze tzn ze mam zle wykonana instalacje. Schematy studiowałem, KAN'a tez , moze nie trafiłem na te o których piszesz, podeślij jak mozesz linka do nich. Rozdzielacz zbudowany został po konsultacjach z doradzcą techicznym KAN, pomp jak najbardziej na poczatku nie było ale okazało sie ze pompa w piecu nie pchnie tyle wody ( w sumie 15 obwodów po około 60mb) wieć zostały dodane choć sam miałem wątpliwości gdzie powinny być i były one najpierw w układzie mieszającym (rozdzielacz KAN77A) co nie wiele zmienia przepływy za to temperature na piecu jak najbardziej, musiałem ustawiac nawet 50st, a to nie oto chodzi w ogrzzewaniu niskotemperaturowym. Po przeróbce zdjecie rozdzielacza zostało przesłane do KANa i zastrzezen nie było. Jest to rzadki sposób instalacji CO ponieważ rzadko kto decyduje sie na tylko podłogowe ogrzewanie.

Argumenty jak najbardziej przyjmuje i to co napisał Sambor o 1 pompie daje mi do myślenia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarnyn

Oczywiście że można tak ustawić krzywą grzewczą kotła aby nigdy nie przekroczył 50 st i być pewnym zabezpieczenia podłogi. Jednak ograniczą to zakres możliwości regulacji ogrzewaniem. Jak instalator tak robi klientowi to raczej jest to "paprak" jak ktoś sobie tak montuje to już jego sprawa.

Natomiast co do przepływu. Przyjrzyj się temu układowi wtedy gdy jest zmontowany prawidłowo i wtedy dojdziesz do pewnych wniosków. W przypadku normalnego montażu pompa obraca wodą w pętlach bez większego dławienia. Zawór termostatyczny tylko dozuje dopływ ciepłej wody do układu. W twoim przypadku pompa obróci tyle wody ile wpuści termostatyczny a ten ma ograniczone możliwości. Jeśli ten zawór przepuści kilkanaście litrów na minutę to rotometry muszą pokazać przepływ w wielkości 1l/min. Druga sprawa że ten zawór jest na stronie ssawnej pompy i ciężko okreslić jak to wpływa na jego przepustowość. Z tego co napisałeś jak działa tylko jeden rozdzielacz to przepływ się zwiększa wraz z wzrostem "siły" pompy kotłowej.

Edytowane przez Drebin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Derbin

 

Jak zakrece jeden rozdzielacz (obojetne który) drugi pokazuje po 1,5 l/min. Dolny nawet nie potzrebuje pompy bo wystarcza ta z pieca. Problemy zaczynają sie gdy pracuja oba naraz, nastepują jakieś zawirowania wody pompy mielą wode itd . Zawór zwrotny o którym na pisał andrzej84 niebył by rozwiazaniem tylko w którym miejscu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent zaworów term. zamieszcza w instrukcjach obsługi wykresy z których można się dowiedzieć jakie można osiagnąć przepływy. Honeywell zapewne też to ma. Maksymalny przepływ podany przez producenta podziel na ilość sekcji w rozdzielaczach i bedziesz wiedział co możesz osiągnąć. Jesli już uparłeś się na rozwiązanie bez podmieszania to po prostu wyrzuć te termostatyczne. Wszelkie przenoszenia pomp wstawiania zaworów uważam za nic nie wnoszace. Ile zawór wpuści tyle pompy wyciagną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , masakra do d... ja rozumie że nie znasz się na takich rzeczach , ale jak naprawdę to pokazałeś w ,,Kanie" i nie mieli żadnych zastrzeżeń to tylko się mogę pocieszać że moja firma nie musi się już obawiać takiej konkurencji jakim są niedoświadczeni panowie z ,, Kana"

Dobra o rzeczy, układ nie może działać . Na dowód tego ,zdejmij głowicę z zaworów termostatycznych a zobaczysz co się stanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam serdecznie.

 

Mam pytanie jak w temacie, czyli co może być przyczyną niezauważalnych przepływów na rotametrach? Nie widząc żadnego życia na rozdzielaczu próbowałem już wszystkiego, sądząc że gdzieś na instalacji jest jakiś zator. Dwudniowa walka z demontażem poszczególnych elementów nic nie dała. Nawet "na krótko" podłączona pompa do rozdzielacza nie ożywia go. Jakiś mizerny ruch się pojawia przy 1-2 otwartych pętlach, ale 3 i więcej uśmierca wszystko. Pętle nie przekraczają 90-100mb. Pierwszy raz zastosowałem tego typu rozdzielacz i nie znam tych rotametrów. Wkurzyłem się dwa dni temu i odkręcając wszystko zostawiłem włączone. Dziś się zdziwiłem, że to jednak chodzi, ale dlaczego nie można zaobserwować przepływów. Czy ktoś zna te rozdzielacze z nierdzewki? Może uda mi się zamieścić fotkę (pierwszy raz to robię). Muszę jeszcze opieprzyć tynkarzy za takie zabrudzenie rozdzielacza, bo aż wstyd pokazywać. Proszę o odpowiedź lub jakieś pytania dodatkowe. Pozdrawiam i dziękuję.Jarek.

post-45155-0-34404600-1352043688_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że z braku miejsca nie zastosowałem oryginalnych zaworów odcinających z termometrami, tylko zwykłe, krótsze. Podejrzewam zbyt silne sprężyny w rotametrach, bo skoro posadzki są ciepłe, a nie widać, żeby coś płynęło, to taki wniosek mi się nasuwa. Dorzucę jeszcze rozdzielacz z parteru. Oba rozdzielacze na zdjęciach są w czasie pracy pompy, więc widoczne przepływy - jak widać - nie są powalające, bo ich po prostu nie ma. Przy odkręconych dwóch pętlach wskaźniki zjeżdżają do 2 lit/min. Czy to wina przepływomierzy? Dojścia do rozdzielaczy - rura PEX 26 . Wyjście z kotła poprzez kolektor i pompę aż do trójnika PEX 32. Pompa Alfa2 25/40 włączona na III ( badałem też pompę standard 25/40 - bez zmian). Proszę o wskazówki.

post-45155-0-12374500-1352045127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za zainteresowanie tematem. Załączam schemat instalacji i fotkę rozdzielacza. Nie jestem hydraulikiem więc rysunek nie jest "hydrauliczny"

 

Norbert

Ostanio jak widze co sie na tym forum wyrabia to sie mocno zastanawiam na co ja patrze średnio raz dziennioe przezywam szok ,powiedz mi kolego co to jest na tym zdjęciu ,przeciez to jest do rozebrania i zrobienia konkretnego mieszacza nawet centralnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest do rozebrania kolego? Czy coś z tym rozdzielaczem nie tak? Owszem nie ma jeszcze siłowników, ale będą później. Czy zawsze od pierwszego posta kwitujesz wszystkich? Cała reszta jest w kotłowni, bo tam jej miejsce. Skoro to cały dom w podłogówce, to chyba nie muszę zakładać dziesięciu pomp przy każdym rozdzielaczu po jednej? Proszę powiedz, co jest do rozebrania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak w temacie, czyli co może być przyczyną niezauważalnych przepływów na rotametrach?

21 pętli do 100 m. Razem to ile tego jest?

Jak przygotowywana jest woda do zasilania rozdzielaczy? Jaki zawór mieszający? Może za mała przepustowość tego zaworu?

Rotametry jak to rotametry. Jeżeli to jest komplet z rozdzielaczem, to mało prawdopodobne, że źle wyskalowane, a skoro jednak potrafią się wychylić, to i miejsce na "pracę" w rozdzielaczu mają.

 

Wydaje mi się, że pompa 40 nie daje rady. Większość zestawów powyżej 9 pętli ma na wyposażeniu pompy 60 i własne zawory mieszające, a tu masz dwa takie rozdzielacze, pompę 40 i prawdopodobnie jeden 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest do rozebrania kolego? Czy coś z tym rozdzielaczem nie tak? Owszem nie ma jeszcze siłowników, ale będą później. Czy zawsze od pierwszego posta kwitujesz wszystkich? Cała reszta jest w kotłowni, bo tam jej miejsce. Skoro to cały dom w podłogówce, to chyba nie muszę zakładać dziesięciu pomp przy każdym rozdzielaczu po jednej? Proszę powiedz, co jest do rozebrania?

Spokojnie. Kolega automatyk nie do ciebie pisał. Czytaj do jakiego cytatu się odniósł. Słusznie zresztą. Wprowadziłeś lekkie zamieszanie podpinając się pod "stary" temat.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4676-0-40944700-1352047905_thumb.jpg

Co jest do rozebrania kolego? Czy coś z tym rozdzielaczem nie tak? Owszem nie ma jeszcze siłowników, ale będą później. Czy zawsze od pierwszego posta kwitujesz wszystkich? Cała reszta jest w kotłowni, bo tam jej miejsce. Skoro to cały dom w podłogówce, to chyba nie muszę zakładać dziesięciu pomp przy każdym rozdzielaczu po jednej? Proszę powiedz, co jest do rozebrania?

to robi sie tak że masz jeden ukłąd pompowo mieszaczowy na cały dom i na rozdzielaczach masz tylko głowice elektryczne do ograniczenia lub wyłaczneia obiegu ,na tym co masz to nie da sie nic zrobić bo niby jak jak się wklei foto to zobacz jak wyglada prosty mieszacz na 420m2 podłogi czyli na ok 3,5km rury i taki sam ukłąd sie stsuje niezaleznie od wielkosci podłogi czy to 50m2 czy 1000m2 tylko wielkośc pompy sie zmienia ,twoje rozwiazanie jest niesterowalne i w dodatku drogie w eksploatacji ,tym bardziej że masz kondensata to tylko potrzebujesz małe sprzegło i np taki układ pompowy i wszytko bedzie pracowało jak trzeba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.