Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Schemat instalacji wykonałem tak aby poddasze działało bez zaworu 4-drożnego ponieważ sa na grzejnikach termostaty, na parterze zastosowałem zawór aby zmniejszyć temp. na grzejnikach żeliwnych poniewaz w domu byłby ukrop gdyby poddasze i parter chodziły na tej samej tem. Proszę o ocene schematu i podsuniecie jak coś nie gra nowych rozwiazań.

Wszystko działało by na sterowniku mieszacz do zaworu oraz pompy.

Opublikowano

Na schemacie zaznaczyłeś w błędny sposób montaż zaworu 4D. Poza tym to nie przekonuje mnie twoja koncepcja. Stosowanie zaworu 4D ma sens gdy chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu czyli regulować temperaturę na zasilanie i chronić kocioł przed niską temperaturą powrotu. W twoim schemacie niestety zawór 4D nie będzie spełniał takiej funkcji. Grzejniki na parterze i poddaszu mogą pracować na tej samej temperaturze, a zawory termostatyczne z głowicami to najłatwiejszy sposób takiej regulacji, jeżeli na parterze masz za ciepło to możliwe że grzejniki dobrano ze znaczną "górką" i to może być problem a nie temperatura zasilania.

Opublikowano

grzejniki zeliwne zapewne sa takie jakie były od lat i nic sie tu nie zmieni

tylko zastanawia mnie ze sa zasilane z rozdzileacza czyzby rury były zmienione i zostały tylko grzejniki ?

wyjscia jest dwa inwestowac w termostaty albo robic oddzielne zasilanie

o tym musi zdecydowac inwestor , co dla niego jest korzystniejsze

w tym układzie pewniejsze i skuteczniejsze podniesienie temp powroru było by przez pompe cwu

jesli to piec zasypowy i trzeba rozpalac codziennie to bez wymuszone ruchu sie nie obejdzie chcac zagwarantowac wysoka temp powrotu

Opublikowano

Rozdzielanie parteru i poddasz nie ma sensu. Podłącz wszystkie grzejniki z 4-D tylko powrót z grzejników daj też bezpośrednio na piec a nie tylko na 4-D bo instalacja CO to nie balon i nadmuchać się nie da :lol: .

Opublikowano

co do instalacji ... Instalacja na poddaszu jest wykonana na rozdzielaczu rury pex grzejniki z termostatami i tu się nic nie zmieni. Kotłownia jest wewnątrz domu i zasila parter grubymi rurami wspomagana pompka tradycyjna instalacja taka była na parterze zawsze, zostało dołączone do niej zasilanie poddasza na rozdzielacz, kotłownie dobudowałem do domu na zewnątrz i teraz muszę wykonać instalacje partera która bedzię współpracować z ta na poddaszu. kotłownia cała bedzię nowa kocioł na paliwo stałe zasypowy. Zawór który odcina parter musi być przymkniety aby zmniejszyć przepływ na parter ponieważ góra nie chce grzać po przymknieciu jest ok. Zastanawiam sie czy parter zostawić na grubych rurach grawitacyjnie, czy zrobić rozdzielacz i wymienić rury. moje pytanie dotyczy też zmniejszenia temp na parterze grzejników czy tylko przez termostaty na grzejnikach czy mozna inaczej, i jeszcze jedno gdybym zastosował rozdzielacz i rury pex 16 lyb 20 czy nie bedzie problemu z grzejnikami żeliwnymi.

Proszę o pogladowy schemat. pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.