Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Prosty Schemat Co I Cwu


peyo

Rekomendowane odpowiedzi

nie mieszkam tam teraz i pojawiam się może co drugi dzień, także ciężko mi wymierzyć ile dokładnie tam jest cm, ale zamieszczam jakieś stare zdjęcie jak to wygląda:

 

zdjcie0137o.jpg

 

W tym też miejscu chciałbym się przychylić do wniosku JONAIK'a: "Przedstaw mu swoją koncepcję i nanieś poprawki na ostatni schemat, oraz opisz to jasno żeby nie było niedomówień."

 

Wydaje mi się, że nie chodzi tu o licytowanie się jaką kto posiada wiedzę, bo nie w tym rzecz. Myślę też, że co fachowiec - to też po części inna własna koncepcja (oczywiście tam, gdzie mogą pojawiać się pewne różnice, bo są rzeczy, których nie da się zmienić w działaniu instalacji). Jestem bardzo wdzięczny za zainteresowanie tematem, jednak jak kolega JONAIK zauważył, byłbym tym bardziej wdzięczny, gdyby pomysły mogły pojawić się jako schematy, wtedy rzeczywiście nie ma niedomówień i można je rzeczowo przedyskutować.

 

z drugiej strony, możnaby powiedzieć, że taki prosty schemat, a ile różnic zdań ;)

 

PS. grzejnik ze zdjęcia będzie wypięty, a część pomieszczenia gdzie będzie instalacja będzie wydzielona, więc temperatura jaką dadzą same rury wystarczą, żeby było tam ciepło. sam grzejnik odziedziczyłem po poprzednich właścicielach mieszkania.

Edytowane przez peyo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do kolegi KIMINERO... chyba ominąłem Twój wcześniejszy post, a mówiłeś o całkiem ciekawych rzeczach.

 

1. dzięki za schemat ;)

2. rozumiem, że zgodnie ze schematem na tym obejściu nie muszę montować sobie już żadnego zaworu??

3. wspomniałeś że filtr na powrocie będzie się często brudził...dlaczego? mogę go zamontować na wyjściu z pieca?

4. nie wiem czy wcześniej o tym nie wspominałem, ale samo wyjście i instalacja od pieca w całości ma być z miedzi, zdaję sobie sprawę, że tam jest największa temperatura, dopiero później, już na grzejniki instalację chcę puścić w alupexie a kształtki chyba zakupię skręcane, nie na ściski

5. co do pompy to znajomy ma LFP (Leszno) i bardzo sobie chwali, przez co poważnie się nad niemi zacząłem zastanawiać

 

dzięki i szczęśliwego nowego yorku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza zaworami ze schematu nic nie potrzeba. Z tym brudzeniem filtra troche mogłem przesadzić. Piszesz o miedzi i Pex, czyli zanieczyszczeń aż tak dużo nie będzie. Filtr ma być przed pompą, gdziekolwiek by ona nie była.

 

Skręcane kształtki Pex są niestety dosyć awaryjne. Jak pisałem wcześniej lubią się luzować przy wysokich skokach temperatur. Lepsze już prasowane.

O pompach jak widzisz są różne opinie. Czase górę bierze po prostu czynnik ceny, a towar można trafić dobry. Mecedesy też się psują.

 

Jeszcze słowo o naczyniu. Pompy na powrocie (ja to tak rozumiem) w układzie jak twój, część wydajności poświęcają na podniesienie słupa wody w kierunku naczynia. Skutkuje to sporym objętościowo wypływem do przelewu oraz tym, że przepływ na instalacji jest mniejszy, niżby to wynikało z parametrów pompy. To z kolei wynika z mniejszego ciśnienia napływu po stronie ssawej.

Wspominałem o zasadzie wynikającej z normy polskiej, gdzie dopuszcza się instalowanie pomp na powrocie w układach otwartych pod warunkiem, że naczynie wisi powyżej najwyższego grzejnika Hp*0,7, gdzie Hp=wysokość podnoszenia pompy. Dla pompy 25/40 daje to 4m*0,7=2,8m. Twój najwyższy grzejnik to boiler, czyli sam widzisz co na to teoria.

W praktyce różnie to bywa, ponieważ pompa 25/40 przy małej instalacji ma spory "zapas" i mimo wszystko generuje zadowalające przepływy. Niestety ubytek wody w naczyniu i tak będzie spory, stąd moja sugestia by na jego objętości nie oszczędzać.

Zastanawia mnie dlaczego koniecznie na powrocie ta pompa. Czy ta stara instalacja pracowała na pompie czy grawitacyjnie? Coś mi się wydaje, że pompę dopiero ty dorzucasz.

 

Wypis z normy:

"2.5.4. Umieszczenie naczynia wzbiorczego. Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone na takiej wysokości, aby

podczas pracy instalacji w adnym punkcie jej obiegów wodnych nie nastpiła przerwa w przepływie wody oraz tak, aby

istniała możliwość odpowietrzenia instalacji zgodnie z PN-91/B-02420.

Wysokość położenia naczynia wzbiorczego H, w m, określana jest przy rozdziale górnym - od najwyższego punktu

obiegu wody do dna naczynia wzbiorczego, a przy rozdziale dolnym - od wierzchu najwyżej położonego grzejnika do

dna naczynia (rys. 3).

Wysokość H, w m, powinna wynosić:

a) w instalacjach ogrzewań wodnych grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu

H >= 0,3 m

B) w instalacjach ogrzewań wodnych pompowych z pompami obiegowymi o wysokości podnoszenia Hp, m, zamontowanymi na powrocie

H >= 0,7 Hp"

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego KIMINERO, kiedy kupiłem mieszkanie, zastałem coś takiego:

 

obraz026s.jpg

 

po zakupie, tak na szybko, albo na krótko wymieniłem stary stalowy bojler bez grzałki, nieocieplony i w połowie zawalony rdzą na nowy 140l Galmet, z pianką, z grzałką i podwójną wężownicą. przy tej okazji już podłączyłem go do podkowy znajdującej się w kuchni/piecu miedzią. cały układ pracował grawitacyjnie, ale to wciąż było rozwiązanie na krótko i teraz chciałbym uzbroić mieszkanie w grzejniki i całą instalację. wybudowałem nową kuchnię kaflową jak już wspominałem i rozmontowałem częściowo stare podłączenie z podkowy. Masz rację, wcześniej wszystko hulało grawitacyjnie, bez pompy. Chciałbym zrobić ją na powrocie bo słyszałem że przez to pompa jest bezpieczniejsza (przegrzanie), a i dobrze tak działa. Mój dziadek tak zrobił ogrzewanie u siebie na wsi i podobnie ładnie się spisywał. Nie jest to dla mnie priorytet, ale z uwagi, że ogrzewanie wody w piecu nie będzie zautomatyzowane (poza sterownikiem do pompy), może czasem dojść do zagrzanie wody więc czułbym się bezpieczniejszy z pompą na powrocie. Z drugiej strony są to tylko moje odczucia i przypuszczenia, to Wy na forum jesteście fachowcami, a ja jestem chłonny wiedzy i rad, bo jesteście w tej kwestii bardziej zorientowani.

Jeśli to ważne to mam możliwość nawet aż tak wysokiego podniesienia naczynia przelewowego, bo mam nad mieszkaniem do dyspozycji jeszcze jakieś 5-6m strychu.

a w przypadku pompy na wyjściu gorącej wody z pieca komplikuje mi się bo zmienia się wtedy cały schemat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.